A JUGOSZLÁV LÉGIERŐ ÉS LÉGVÉDELEM 3. RÉSZ

 



„A JUGOSZLÁV LÉGIERŐ ÁTALAKULÁSA” 

1950-ES ÉVEKTŐL

 

Az előző fejezetekben olvashattuk a II. Világháborút követő időszakáról a jugoszláv légierőnek és légvédelemnek A MÁSODIK VILÁGHÁBORÚ UTÁNI JUGOSZLÁV LÉGIERŐ1945-1950./ Strukturális reformizáció a Jugoszláv Légierőben 1949-1950.” címmel. Ezen részben bemutattam az 1949-es időszaktól reformálódó Jugoszláv Légierő strukturális változását, mely során az eddigi vegyes repülős divíziót „Mesovita Avijacijska Divizija” (MAD), vadászrepülős divíziókat „Lovacka Avijacijska Divizija” (LAD), és bombázó repülős divíziókat „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD) megszüntették és helyükre önálló vegyes, bombázó, vadászrepülős, támadó-harci repülős divíziókat hoztak létre, valamint a korábbi repülős regionális parancsnokságokból „Vazduhoplovna Oblasna Komanda” (VOK) létrehozták a repülő technikai divíziókat „Vazduhoplovnov Tehnicke Divizija” (VTD) -később parancsnokságok, majd zónákat- és a korábbi oktatási és kiképzési részlegekből új iskolák, oktatási intézmények és azokat kiszolgáló repülős oktató ezredek.
 A továbbiakban újabb fejezetekben fogom bemutatni a Jugoszláv Légierő és Légvédelem struktuját, az 1950-es évektől kezdve, több időszakra, periódusra bontva. Az első időszakban, 1950-1959. közt, a korábbi divízió önállóságát megszüntették és a légierő és légvédelem közvetlen főparancsnoksága (KM JRV i PVO) alá, illetve az 1950-től létrejövő légi (repülős) hadtestek „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) alá osztották be. Ezen történést a „A JUGOSZLÁV LÉGIERŐ LÉGI HADTESTEI  „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) 1950-1959./ Strukturális reformizáció a Jugoszláv Légierőben 1950-1959.” fejezet taglalja.
A következő időszak, 1959-1964. közt az 1959-ben „Drvar-1.” haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ezen történést a „A JUGOSZLÁV LÉGIERŐ LÉGI PARANCSNOKSÁGAI „Vazduhoplovna Komanda” 1959-1964./ Strukturális reformizáció a Jugoszláv Légierőben 1959-1964.” fejezet taglalja.
A következő időszak az 1964-1986. közti időszakot öleli át. Az 1964-es „Drvar-2” modernizációs és szerkezeti haderőreform révén megszűnik az 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) és helyébe a repülős (légi) hadtest „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) lép. Ezen történést aA JUGOSZLÁV LÉGIERŐ LÉGI HADTESTEI „Vazduhoplovni Avijacisjki Korpus” (VaK) 1964-1986./ Strukturális reformizáció a Jugoszláv Légierőben 1964-1986.” fejezet mutatja be.
A következő időszak már az 1980-as évekről szól. Az 1980-as években újabb haderőreform „Jedinstvo 1., 2., 3.” részeként megszűntették a 1964-től funkcionáló légi (repülős) hadtesteket „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) és helyettük 1986-ban megalakult három körzeti légierő és légvédelmi parancsnokság (RV i PVO). Az 1986-1992. strukturális formációkat, az ezredek, zászlóaljak, századok és további egységek tekintetében „A JUGOSZLÁV LÉGIERŐ ÉS LÉGVÉDELEM KÖRZETEI (RV i PVO) 1986-1992./ Strukturális reformizáció a Jugoszláv Légierőben 1986-1992.” című fejezetben kerül bemutatásra. Ezen részben írok az Jugoszláv Légierő és Légvédelem 1991-ben kitörő jugoszláv háború (Horvátország, Szlovénia és Bosznia függetlenségi harca.) időszakáról, a hadi állapot előtti légierő és légvédelmi strukturáról, a kivonásokról és 1992-es teljes hadi helyzeti átcsoportosításról. 
Fontos megemlíteni, hogy a légierőben szolgáló ezredek, zászlóaljak, századok lényegében már az 1940-es évektől jelen voltak a jugoszláv légierőben, viszont az 1950-1959. közt  önálló és a VKOS alá sorolt divíziókban ugyan úgy jelen voltak, mint az 1959-től 1964-ig működő VK-ban, vagy 1964-től 1986-ig működő VaK-ban illetve 1986-tól funkcionáló körzeti RV i PVO-ban. Megfigyelhető, hogy az időszakok tekintetében egy adott egység megnevezése, vagy haderő neme változik. Például az 1950. előtt megalakuló 119. légi szállító repülő ezred (TRAP), az 1960-as években már támogató repülő ezredként (PPA) funkcionált, de a 107. vadászrepülő ezred (LAP), helikopter repülő ezredként (HEP) is funkcionált, de jó része az ezredeknek 1980-as években dandárként működött tovább. Volt ezred, mely zászlóalj lett, vagy zászlóalj mely ezreddé fejlesztődött fel, vagy akár század, vagy raj, mely magasabb haderőnembe lépett elő.
Javaslom egyes fejezetek esetében feltüntetett hadrendi számú egység teljes átlátásához, minden fejezetben megtekinteni az adott egységet. Sok esetben a lábjegyzetekben szerepeltetem az adott egység előéletét, vagy hivatkozást.   
Már írtam arról, hogy az 1940-es években a jugoszláv szakirodalom az úgynevezett repülős, avagy légi egységeket két megnevezéssel is illette. Az egyik a „vazduhoplovni”, a másik az „avijacijska”. A két elnevezés lényegében ugyanaz, légi vagy repülős jelentéssel bír.
Az 1950-es évektől lényegében a „vazduhoplovni” megnevezés a „légi”, a az „avijacijska” megnevezés a „repülős” erőket, jelentette elsősorban.
 
  
1947-ben a „vazduhoplovstvo Jugoslavenska Armija” (vJA) légierőből létrejött a Jugoszláv Harci Légierő „Jugoslavenskog Ratnog Vazduhoplovstva” (JRV). 1946-1948. közt a jugoszláv légierő tekintetében egyfajta „szovjetizáció” zajlik le, mely során a szovjetek kiképzéssel, haditechnikával, repülőkkel, pilótaképzéssel támogatja a „Titóista” jugoszláv légierőt, Jugoszláv Harci Légierő „Jugoslavensko Ratno Vazduhoplovstvo” (JRV).
A szovjetek támogatása révén a JRV szerkezeti fejlődését eredményezte, újabb légi egységek, ezredek megalakulásával.
1951. decembertől Jugoszláv Hadsereget (Jugoslavenska Armija „JA”) átnevezték „Jugoszláv Néphadsereg” (Jugoslavenska Narodna Armija „JNA”) megnevezésre.
Az 1950-es évek igen mozgalmas volt a jugoszláv légierő és légvédelem tekintetében. Meg kell említeni, hogy 1950. előtti időszakban a jugoszláv katonai és politikai „fővezér”, Joszip Bróz Titó[1] által kiépített hatalom révén, az új Jugoszlávia, szakítva a monarchiával, rálépett a Moszkva barát „Sztálinista” kommunista mozgalomi útra. Ezen „baráti” viszony azonban az 1950-es évektől megromlott[2], Titó nem volt hajlandó követni a szovjetek által meghatározott irányt, Jugoszlávia kiesett a szovjet kommunista államszövetségből[3]. A jugoszláv- szovjet konfliktus 1948-1953. közt volt a legélesebb, melynek hatására viszont a jugoszláv- brit és jugoszláv- amerikai (USA) kapcsolatok megerősödtek. Habár Titó elsősorban gazdasági segítségre számított a nyugattól[4], de másodsorban a katonai együttműködésre is igényt tartott, főképpen számolva egy esetleges szovjet támadás esetére.[5]
1959-ben a „Jugoszláv Légierő” (JRV) és a légierőbe beintegrálódó légvédelem (PVO), mely JNA belül a légerőt Harci Légierő és Légvédelem” (Ratno Vazduhoplovstvo i Protivazdusna Odbrana „RV i PVO”) megnevezést kapta meg.[6]
A jugoszláv légierő és légvédelem [7] tekintetében a megromlott szovjet kapcsolatokat követően a „nyugati” modern katonai és polgári repülők, helikopterek megjelenése dominált.
A jugoszláv- szovjet „rosszviszony” Sztálin 1953-as halála után kezdett enyhülni, az új szovjet pártfőtitkár, Nyikita Hruscsov közvetítésével.[8] A két ország közt helyreállították a külpolitikai, diplomáciai kapcsolatokat, és 1954-től fokozatosan köszönhetőleg a „hruscsovi” politikának helyreállt a jóviszony a két szocialista ország közt. A magyarországi 1956-os esemény viszonyt újabb bélyeget nyomott a jugoszláv-szovjet kapcsolatra[9], bár Titó a szovjet beavatkozást később már belenyugvással fogadta, az elhidegülés elkerülhetetlen volt. A Hruscsov utáni új, Leonyid Iljics Brezsnyev[10] vezette „brezsnyevi” szovjet külpolitika sem tudta teljes mértékben helyrehozni a jugoszláv-szovjet viszonyt. Brezsnyev halála[11] utáni Szovjetunióban és szövetséges szocilista országaiban egyfajta hosszú évekig tartó megrekedés, pangás kezdődött.
1980. május 4-én elhunyt Titó. Halála után az akkori jugoszláv vezetés a „titóizmus” folytatása mellett tette le voksát, de ez az országon belüli nemzetiségi ellentétek megerősödése, a gazdaság romlása miatt reformot követelt[12]. Tito halála után a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság élén több államszövetségi elnök[13], és miniszterelnök[14] váltotta egymás de „nyomába” sem értek Titónak. A folyamatosan cserélődtek a testület élén álló elnökök, a fellángoló Jugoszlávián belüli nemzetiségi ellentétek révén, már megerősödött a belgrádi politikai vezetés tekintetében a saját köztársaságukhoz kacsolódó politizálás került előtérbe, mely az elnökség tagjain belüli nézeteltérések és ellentétek kiéleződésével járt[15]. Ezen helyzet a kommunista pártvezetésre is ránehezült, mely lehetővé tette egy új szerb „nacionalista” eszméken alapuló belgrádi hatalmi rezsim kiépítését. Ezen rezsim az 1984-ben a belgrádi, majd 1986-tól a szerb kommunista elnököt[16], Szlobodan Milosevicset[17]  juttatta hatalomhoz, aki végül a Jugoszlávián belüli nemzeti és nemzetiségi ellentétekbe, majd fegyveres összecsapásokba vezette az országot.
Az 1980-as évek béli szovjet reformpolitikai vezető Mihail Szergejevics Gorbacsov[18] javítani kívánt a szovjet–jugoszláv viszonyon, melyet Jugoszláviába történő látogatásával koronázott meg. A két ország közt aláírásra került a „Dubrovnik nyilatkozat”, mely a két ország egyenlőségének, szuverenitásának, egymás belügyeibe történő be nem avatkozást szögezte le.
Az 1980-as években, Titó halálát követően a Jugoszláv Néphadseregben három jelentősebb haderőreform „Jedinstvo 1., 2., 3.” is lezajlott, mely során tekintette a normalizálódó szovjet-jugoszláv kapcsolatokra jelentős szovjet haditechnika került a jugoszláv haderőbe. A légierő és légvédelem tekintetében, talán a modern „MIG” harci repülők és „MI”, „Kamov” helikopterek megjelenése, radar technika és légvédelmi rakétatechnika megjelenése jelentette ezt.



[1] https://2vilaghaborufegyverei.blog.hu/2019/08/17/ki_kicsoda_joszip_broz_tito_1892-1980

[2] A „Titóista” Jugoszláviát a szovjetek Sztálin vezetésével már 1948. június 21-én kizárták a kommunista mozgalomból és a szovjet katonai, gazdasági, politikai befolyása alá tartozó államszövetségből. 

[3] https: // hu. wikipedia. org/ wiki/ Kommunista_ % C3 % A9s_ Munk % C3% A1sp %C3 %A1rtok_ T%C3% A1j% C3%A 9koztat%C3%B3_Irod%C3%A1ja

[4] Egyesült Államok (USA), nyugat-európai országok.

[5] http://doktori.bibl.u-szeged.hu/562/2/Vukman_P%C3%A9ter_t%C3%A9zisek.pdf

[6] http://www.vs.rs/sr_lat/istorijat-vojske-srbije, Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[7] 1947-ben a „vazduhoplovstvo Jugoslavenska Armija” (vJA) légierőből létrejött a Jugoszláv Harci Légierő „Jugoslavenskog Ratnog Vazduhoplovstva” (JRV), mely miután 1951. decembertől Jugoszláv Hadsereget (Jugoslavenska Armija „JA”) átnevezték „Jugoszláv Néphadsereg” (Jugoslavenska Narodna Armija „JNA”) megnevezésre, 1959-ben a „Jugoszláv Légierő” (JRV) és a légierőbe beintegrálódó légvédelem (PVO), mely JNA belül a légerőt Harci Légierő és Légvédelem” (Ratno vazduhoplovstvo i protivazdusna odbrana „RV i PVO”) megnevezést kapta meg.

[8] http://konfliktuskutato.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=73:3-szemben-sztalinnal-1948-1955&root=12&catid=7:iii-a-tito-korszak-1945-1980

[9] https://tti.btk.mta.hu/images/kiadvanyok/folyoiratok/vil%C3%A1gt%C3%B6rt%C3%A9net/biro.pdf

[10] https://hu.wikipedia.org/wiki/Leonyid_Iljics_Brezsnyev

[11] 1982. november 10-én.

[12] https://hu.wikipedia.org/wiki/Titoizmus

[13] 1980–1980 Lazar Kolisevski, 1980–1981 Cvijetin Mijatovic, 1981–1982 Sergej Kraigher, 1982–1983 Petar Stambolic, 1983–1984 Mika Spiljak, 1984–1985 Veselin Duranovic, 1985–1986 Radovan Vlajkovic, 1986–1987 Sinan Hasani, 1987–1988 Lazar Mojsov, 1988–1989 Raif Dizdarevic, 1989–1990 Janez Drnovsek, 1990–1991 Borisav Jovic, 1991 Stjepan Mesic, 1991–1992 Branko Kostic forrás: https: // hu. wikipedia. org/ wiki/ Jugoszl% C3 % A1via

[14]  Petar Stambolic, Mika Spiljak, Mitja Ribicic, Dzemal Bijedic, Veselin Duranovic, Milka Planinc, Branko Mikulic, Ante Markovic.  https://hu.qaz.wiki/wiki/Prime_Minister_of_Yugoslavia        

[15] http:// konfliktuskutato. hu/ index. php? option= com_ content& view= article&id= 82: 1- tito- halala- es- a-koevetkezmenyek &root=12&catid=8:iv-jugoszlavia-felbomlasa-1980-1991-

[16] „Szlobodan Milocsevics. Tizennyolc évesen belépett a Jugoszláv Kommunisták Szövetségébe (JKSZ), 1983-ban a párt Központi Bizottságának apparátusában dolgozott, a rákövetkező évben pedig kinevezték a párt belgrádi bizottságának elnökévé. Ettől kezdve Milosevics teljesen a politikának szentelte magát, 1986 májusában a Szerbiai Kommunista Szövetség (SZKSZ) elnökségének elnökévé választották, 1986 júniusától pedig négy éven át tagja a Jugoszláv Kommunista Szövetség Külügyi Bizottsága elnökségének.” forrás: https: // www. wikiwand. com/ hu/ Slobodan_ Milo% C5% A1evi%C4%87

[17] https://hu.wikipedia.org/wiki/Slobodan_Milo%C5%A1evi%C4%87

[18] https://hu.wikipedia.org/wiki/Mihail_Szergejevics_Gorbacsov


A JUGOSZLÁV LÉGIERŐ LÉGI HADTESTEI

 „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS)

1950-1959.

Strukturális reformizáció a Jugoszláv Légierőben 1950-1959.

 

1947-ben a „vazduhoplovstvo Jugoslavenska Armija” (vJA) légierőből létrejött a Jugoszláv Harci Légierő „Jugoslavenskog Ratnog Vazduhoplovstva” (JRV), mely miután 1951. decembertől Jugoszláv Hadsereget (Jugoslavenska armija „JA”) átnevezték „Jugoszláv Néphadsereg” (Jugoslavenska narodna armija „JNA”) megnevezésre, 1959-ben a „Jugoszláv Légierő” (JRV) és a légierőbe beintegrálódó légvédelem (PVO), mely JNA belül a légerőt Harci Légierő és Légvédelem” (Ratno vazduhoplovstvo i protivazdusna odbrana „RV i PVO”) megnevezést kapta meg.[1]
1950-től a JRV belül megalakultak a repülős „légi” hadtestek „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS)[2], mely újabb strukturális formaváltással járt, újabb ezredek, századok létrehozatalával. A repülős képzés során a repülők modernizálódásával együtt újabb repülés technikai és taktika ismeretekkel bővülnek a pilótaképző intézmények. 1951-től beindult a hazai repülőgép gyártás új prototípusok tervezésével, elkészítésével, licenszek megszerzésével, üzemek bevonásával „UTVA, IKARUS-SOKO”. 1951-től a „Titoista” Jugoszlávia nyitott az Egyesült Államok felé és létrejött a katonai együttműködés (Mutual Defence Aid Programme „MDAP”), valamint a britekkel szintén kooperáltak, mely eredménye képen a JKV modernebb „nyugati” harci repülőkhöz juthatott. Természetesen ez együtt járt a jugoszláv pilóták ezen repülőkre történő külföldi képzésével, amerikai és európai kiképző iskolák, kurzusok előirányzásával. 1954-től megjelentek a sugárhajtású repülők a JRV-nél, mely újabb egységek létrehozatalához vezetett a légierőn belül.[3]
Az 1950-1955. közti években az 1948-ban létrehozott vegyes, vadászrepülős, bombázó repülős önálló divíziókat, a repülős (légi) hadtestekhez „VKOS” alá sorolták be. Már 1950-től kialakították az első repülős hadtestet (3. VKOS), melyet 1953-ig további egy repülős (légi) hadtest (7. VKOS) követett. A hadtestek alá besorolt divíziók önállóságukat elvesztették a  VKOS irányítása alá kerültek. A hadtestek alá kerültek a repülő technikai divíziók (VTD). Ez utóbbiakban lévő egyes repülő technikai zászlóaljakból, a divíziókon belül 1950-53-ban megalakultak a légi bázisok „Vazduhoplovna Baza” (VB).[4] 
A VKOS alá 1950-1953. közt besorolt divíziók eddigi önállóságukat elvesztették. A 32. divízió 1950-ig volt önálló, majd a 3. Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) hadtestbe sorolják be. A 37. divízió csak 1950-ig volt önálló, majd besorolták a 3. Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) alá és áthelyezik „Cerklje” bázisra. A 39. divízió 1953-ig volt önálló, majd besorolták a 7. Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) hadtestbe. A 44. divízió 1953-ig volt önálló, majd besorolták a 7. Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) hadtestbe. A 21. MAD 1950-ig volt önálló, majd besorolják a 3. Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) hadtestbe.
Mind ezek mellett 1955-re a Zemun légierő (JRV) főparancsnokság magába foglalta a Repülős Központi Iskolát „Letacki Skolski Centar” (LSC)[5], a Repülési Kísérleti Központot „Vazduhoplovni Opitni Centar” (VOC)[6], Repülős Kiképző Iskola „Vazduhoplovna Aplikacijska Skola” (VAS „korábban VOS”)[7], Szuperszonikus Repülőgép Pilóta Kiképző Központ „Centra za preobuku pilota na nadzvucne avione” (CZP)[8]. A légierő főparancsnokság támogatását látta el a légvédelem „Protivvazdusne Odbrane” (PVO). Az 1950-es évre decentralizálódik a JRV és magába foglalja a VOJIN radaros és légvédelmi tüzér PVO erőket. 
Az 1950-es években a „Zagreb-Pleso” légi bázison, a 34. repülős (légi) technikai parancsnokság „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande” (VTK)” alá rendelve, megalakult a 65. Önálló Légvédelmi Divízió „Samostalni Divizioni Protuavionska Obrana” (SD PAO). A „Skopski Petrovec” légi bázison, a 41. repülős (légi) technikai parancsnokság „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande” (VTK)” alá rendelve, megalakult a 72. Önálló Légvédelmi Divízió „Samostalni Divizioni Protuavionska Obrana” (SD PAO). Továbbá 1953-ban a „Zemun” bázison megalakult a 88. Önálló Légvédelmi Divízió „Samostalni Divizioni Protuavionska Obrana” (SD PAO). Szintén a „Zemun” bázison, a 191. légi bázis „„Vazduhoplovna Baza” (VB) alá rendelve, megalakult a 43. Önálló Légvédelmi Divízió „Samostalni Divizioni Protuavionska Obrana” (SD PAO), a „Batajnica” légi bázison, a 177. légi bázis „„Vazduhoplovna Baza” (VB) alá rendelve, megalakult a 56. Önálló Légvédelmi Divízió „Samostalni Divizioni Protuavionska Obrana” (SD PAO).
1959-ben a „Jugoszláv Légierő” (JRV) és a légierőbe beintegrálódó légvédelem (PVO), létrejött a Harci Légierő és Légvédelem” (Ratno vazduhoplovstvo i protivazdusna odbrana „RV i PVO”). 1953-ban a 48. repülős (légi) technikai parancsnokság „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande” (VTK)”, parancsnokságot, és a 41. „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande” (VTK), parancsnokságot a 7. „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) hadtest alá rendelik és „Zemun” bázisra költöztetik, a 34. „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande” (VTK) parancsnokságot pedig a 3. „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) hadtesthez. A 43. „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande” (VTK) parancsnokságot viszont alárendelik a Központi Repülős Iskolanak (LSC).[9]
Maga a Jugoszláv Légierő főparancsnokság is rendelkezett egy századnyi kiképző repülős alakulattal pancsevói bázisán. Ez volt a Légierő Központi Kiképző Repülő Század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE)[10].
A „A JUGOSZLÁV LÉGIERŐ LÉGI HADTESTEI „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) 1950-1959./ Strukturális reformizáció a Jugoszláv Légierőben 1950-1959.” fejezetben 1959-ig bemutatásra kerülnek a légi (repülős) hadtestek „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS), és a hadtestekhez tartozó divíziók és légierő főparancsnokság keretén belül funkcionálót ezredek, zászlóaljak, századok és további egységek.
Az 1959-1964 strukturális formációkat, az ezredek, zászlóaljak, századok és további egységek tekintetében „A JUGOSZLÁV LÉGIERŐ LÉGI PARANCSNOKSÁGAI 1959-1964./ Strukturális reformizáció a Jugoszláv Légierőben 1959-1964.” című fejezetben kerül bemutatásra.
1959-ben újabb haderőreform részeként átformálódott a légierő főparancsnokság alá közvetlen tartozó önálló erők, valamint megszűntették a hadosztályokat (divízió) és hadtesteket (VKOS). A megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. A divíziók felszámolásával az alá tartozó ezredeket a légi (repülős) hadtesti parancsnokságok alárendeltségébe vezetik át. A divíziókba sorolt erők, ezredik, zászlóaljak, századok további egységek bemutatása 1959-től egészen a Jugoszláv Néphadsereg 1992. májusi megszűntetéséig szemléltetem, vagy a fejezet részeként, vagy lábjegyzetben. 



[1] http://www.vs.rs/sr_lat/istorijat-vojske-srbije, Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[2] A jugoszláv szakirodalom a „VKOS” mellett használja a légierő hadtestek 1953-1959. közti időszakban a „Vazduhoplovni Korpus” (VaK) rövidítést is. 1959-től létrejöttek a légierő parancsnokságok a hadtestekből „Vazduhoplovna Komanda” (VK), majd 1964-től ismét a légierő hadtestek „Vazduhoplovni Korpus” (VaK). Az 1953-1959. periódusban a „VKOS” rövidítés célszerűbb használni, mint a „VaK” rövidítést, mert 1964-től ismét hadtestként szereplő erőket „Vazduhoplovni Korpus” (VAK avagy VaK) rövidítéssel szerepelteti a szakirodalom, így könnyen összekeverhető az 1953-1959. időszak „VAK” rövidítése, az 1964-től használatos „VAK” rövidítéssel.

[3] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[4] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[5] Lásd: Oktatás és képzés fejezet.

[6] Lásd: Létesítmények, haditechnikai intézmények. (A MÁSODIK VILÁGHÁBORÚ UTÁNI JUGOSZLÁV LÉGIERŐ 1945-1950.)  

[7] Lásd: Oktatás és képzés fejezet.

[8] https:// tangosix. rs/ 2015/ 26/ 02/ letacke- price- suada- hamzica- na- poligonima/, Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[9] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[10] Légierő Központi Kiképző Repülő Század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE)-LÁSD: Strukturális reformizáció a Jugoszláv Légierőben 1949-1950./ Közvetlen a Légierő Főparancsnokság alá tartozó erők/ A légierő központi kiképző repülő százada „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE).


Légierő Főparancsnokság alá közvetlen tartozó erők.

   

 

1950-1955. közti években a JRV továbbra is „Zemun” bázison működtette főparancsnokságát, mely alá sorolták a 321. összekötő repülő zászlóaljat „bataljun Veze” (bVeze) –bázis „Nedzarici”, a 322. összekötő repülő zászlóaljat (bVeze)[1]- bázis „Novi Sad” (egy század „Zemun”), a 99. katonai rendész századot „ceta Vojna Policija” (cVP)[2]- bázis „Zemun”, a 333. műszaki zászlóaljat „Inzenjerski Bataljun” (INZb)[3]- bázis „Pancevo”,  a 170. hírszerző központot „Obavestajni Centar” (obvc)[4]- bázis „Zemun”, valamint a légvédelmet (PVO) és légtérfigyelő és jelentő szolgálat „VOJIN”.

1953-ban létrejött a szombori (Sombor) „Zombor” JRV irányítása alá tartozó toborzó központ „Regrutni Centar” (RegC), mely 1956. júliusában 975. repülős továbbképző központ „Vazduhoplovni Nastavni Centar” (VNC)[5] elnevezéssel funkcionált tovább, valamint megalakult az 57. kiképző század (TAE)[6].



[1]1948. augusztusában jött létre a 322. ezred szintű összekötő parancsnoki repülő ezred. Korábban, 1944- ben szakaszként, 1945-től századként- kiegészülve rádiós kommunikációs szakasszal-, majd 1946-tól zászlóaljként funkcionált. Végül 1948-ra ezred lett. Az ezred „Zemun” bázison állomásozott 1951-ig, majd átirányították „Sapac” légi bázisra, aztán „Kiseljak” bázisra. Az 1960-as években átreformálták az ezredet és 1964-re két zászlóaljat hoztak létre belőle. Megalakították a 321. és 322. zászlóalj szintű összekötő repülő egységeket. 1964-ben az ezred megszűnt és kivált belőle a 322. és 321. zászlóalj. 1964-ben a 321. összekötő repülő zászlóalj „Kraljevo” bázison állomásozott, ahonnan 1967-ben átirányították „Novi Sad” bázisára. 1968-ban „Zemun” katonai bázisra helyezték át, ahol 1971-ben átalakították és „Nedarica” bázison létrehozták a zászlóalj parancsnokságot, közvetlen a Jugoszláv Légierő főparancsnokság alá rendelve. 1992-ben a 2. „RV i PVO” Légierő Körzeti Főparancsnokság” alá vezényelték és „Novi Sad” bázisra irányították át. A 322. összekötő repülő zászlóalj „Kiseljak” bázison alakult meg, de 1967-ben megszüntették. 1971-ben ismét létrehozták, de már a „Novi Sad” légi bázison, közvetlen a Jugoszláv Légierő főparancsnokság alá rendelve. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[2] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[3] A 333. reptéri technikai zászlóalj „Aerodromsko Tehnicki Bataljon” (ATEHB).1949-ben jött létre „Batajnica” légi bázison. 1953-ban Leskovácra, 1956-ban Tuzlába,1961-ben Kraljevóba, 1965-ben Bela Crkva, 1968-ban Pancsevó reptér bázisra irányítva. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[4] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[5] Az 1956. júliusában megalakuló 975. repülős továbbképző központ „Vazduhoplovni Nastavni Centar” (VNC) közvetlen a légierő központi parancsnoksága alá tartozott. 1978-ban a továbbképző központom belül megalakult a „szakácsképző” 28. számú intendáns továbbképző század (28. INC). 1987-ben történő haderőreform részeként a 975. kiképzési központot zászlóaljjá módosítják. A kiképző zászlóaljon belül különböző had nemek kiképzési századai jöttek létre, intendáns, összekötői, katonai rendész, vegyi-biológiai-nukleáris támadás elleni. Létrejött a zászlóaljon belül az összekötői szakasz és gyakorlótéri kiképző szakasz is. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[6] 1949-ben a légierő főparancsnoksága alá két úgynevezett központi kiképző repülő százada „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) tartozott. Az egyik „Pancevo” a másik „Banja Luka” bázison állomásozott. Mindkét század 1950-ben hozzájárult ahhoz, hogy megalakuljon egy-egy támogató repülő ezred (230. és 269. DODAP) a légierőben.  1953-ban lezajló „Drvar-1” haderőreform részeként a bánya lukai század 1953-ban feloszlott, a pancsevói századot pedig átirányították „Novi Sad” bázisra, ahol a század egy részét a 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP)” igényére már 1949-ben megalakult 57. összekötő repülő századba „Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV) integrálják, másik része pedig a légierő főparancsnokság összekötő repülő századaként  Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV).kezdte meg működését, majd bevonva a kiképzésbe és oktatásba, az amerikai „S-51.” helikopter képzés részeként 1955-ig 57. kiképző repülő század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) megnevezéssel önálló századként funkcionált a légierő főparancsnokságban. A pancsevói századból 1949-ben a „Cerklje” bázisra átirányítottak egy csoportot, melyből a folyamatos kiképzési és oktatási fejlesztés révén 230. támogató repülő ezred „Dopunski Avio Puk” (DOPAP) lett. Ezen ezredet aztán 230. repülő oktató támogató központ „Avijacijski Nastavni Dopunski Centar” (ANDOPC) lett. A központ kezdetben „Cerklje”, majd „Pula” bázison funkcionált. 1954-ben a formáció megszűnt. Viszont már 1953-ban bevonták a „Letacki Skolski Centar” (LSC)  alá (LÁSD: Oktatás és képzés/LSC) és Mosztár „Ortijes” bázisára irányították át, ahol az LSC alatt 1956-ig funkcionált majd bevonták a pulai 185. kiképző-oktató repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” SAP (LÁSD: 185. kiképző-oktató repülő ezred), ahol mint 230. légügyi támogató központ „Letacki Dopunski Centar” (LDOPC) funkcionált tovább. Fontos megemlíteni a szövegben említett 57. összekötő repülő századát „Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV). 1949-ben a 119. légi szállító repülő ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP) igénye alapján alakult meg „Novi Sad” bázison az 57. összekötő repülő század „Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV), mely század 1953-ban technikát és állományt kapott a légierő főparancsnokság pancsevói központi kiképző repülő századból „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) . 1953-ban a századba bevonták a korábban „Pancevo” bázison működő légierő központi kiképző repülő század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE)  egy részét.  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”


„Pleso” Zagreb légi bázis 1965-ben. forrás: https://jna-sfrj.forumbo.net/t116p50-aerodrom-pleso-zagreb


Légierő főparancsnokság épülete „Zemun”. forrás: www. mycity-military.com


Légi (repülős) hadtestek „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS).

 

A 3. légi (repülős) hadtest „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS).

 

A 3. repülős (légi) hadtest „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS). 1949.07.24-én létrejött a 3. vegyes repülős hadtest „Mesoviti Avijacijski Korpus (MAK), melyet már 1950-től átkereszteltek 3. repülős (légi) hadtest „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) megnevezésre. A 3. VKOS 1953-tól teljes mértékben funkcionált. A hadtest főparancsnoksága Zágrábban volt (Zagreb). 1950-ben a 3. VKOS alá rendelték a 184. felderítő repülő ezred, a 21. vegyes repülős divíziót (MAD)[1], 32. bombázó repülős divíziót (BAD)[2] és 37. támadó-harci repülős divíziót (JAD)[3], valamint a 34. repülő technikai divízió „VTD” (később repülő technikai parancsnokság, zóna)[4].
A 3. VKOS alá tartozott az 1950-ben „Borongaj” légi bázison megalakuló hadtesti III. VKOS összekötő repülős század „Eskadrila za Vezu” (VKOSE), ellátva szovjet többcélú kétfedeles „Polikarpov Po-2”[5], jugoszláv oktató-kiképző „UTVA”, amerikai (USA) „Douglas C-47/Skytrain-Dakota[6] katonai szállító, többfunkciós brit „Avro-Anson”[7], felderítésre, vagy összekötő feladatok ellátására használt német egymotoros  „Fieseler Fi 156 Storch (Roda)”, cseh „Zlin”[8] kiképzési célra használt gyakorló, brit „Spitfire”[9] vadász, brit kiképző/oktató célú „Airspeed AS.10 Oxford”[10], brit „Havilland DH.104 Dove”[11] rövid távú repülőkkel.
1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. 
A 3. VKOS rendeltetésébe tartozott a légierő adminisztrációs parancsnokságának (Dom JRV) ljubljanai navigációs szekciója, mely 1956-ban jött létre.1951. decemberében alakult meg a zágrábi 289. összekötő zászlóalj[12], mely 1951-1959. közt a 3. VKOS alá volt rendelve. 1956. augusztusában alakult meg a ljubljanai navigációs szekció „Navigcijska Sekcija III. VKOS”, melyet a 3. VKOS alá rendeltek. A 3. VKOS belül létrejött 1953. februárban a lucskói (Lucko) 392. számú oktatási (képzési) központ „Nastavni Centar” (NS), valamint Zágrábban (Zagreb) a 379. repülős műszaki zászlóalj[13] „Vazduhoplovni Inzinjerski Bataljon” (VInzB).[14]
 
Az 5. katonai körzeti összekötő század „Eskadrila za Vezu 5. Vojne Oblasti”.
 
1951. decemberében szerveződött meg és 1952. februárra már funkcionált a „Borongaj” légi bázison az 5. katonai körzeti összekötő század „Eskadrila za Vezu 5. Vojne Oblasti”, mint hadtesti egység, ellátva szovjet többcélú kétfedeles „Polikarpov Po-2”[15] repülővel, bolgár (olasz Società Italiana Caproni cég leányvállalata) „Kaproni Bulgarski KB-11 Fazan” [16] többcélú kisrepülővel, cseh (német licenz alapján) kiképző kisrepülővel „Zlin-381”[17], jugoszláv „Utva 2M” kiképzési célra használt gyakorló repülőkkel, jugoszláv „UTVA Aero-3” kiképző repülőkkel, jugoszláv összekötő, mentő és ejtőernyős feladatok ellátására szolgáló „Ikarus Kurir”[18] repülőkkel. 1959-ben megszűnő hadosztályok és repülő hadtestek (VKOS) eredménye képen létrehozták a légierőn belüli légi (repülős) hadtesti parancsnokságokat „Vazduhoplovna Komanda” (VK). A század a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 5. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került.[19]
 
A 3. légi (repülős) hadtest (VKOS) tüzérséget támogató repülő százada „Artiljerijska Eskadrila”.
 
A 3. repülős (légi) hadtestben „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) funkcionált 1950-1951. közt a szárazföldi erők (később 5. katonai körzet Zagreb) a „Borongaj” légi bázison állomásozó  tüzérséget támogató repülő század „Artiljerijska Eskadrila”. Ezen szárad feladata volt a szárazföldi erők tüzérségével történő együttműködés során a célok légi megfigyelése, tüzérségi tűzvezetés, korrekció.[20]  
 
A 34. repülő technikai divízió „VTD” (később repülő technikai parancsnokság, zóna).
 
A 4. repülős regionális parancsnokság „Vazduhoplovna Oblasna Komanda” (VOK)  átszerveződése során 1948-ban megalakult belőle a 41. „Vazduhoplovnov Tehnicke Divizija” (VTD) divízió. Ezen divízió azonban még 1948-ban át is keresztelik 34. „Vazduhoplovnov Tehnicke K
omande (VTK), parancsnoksággá. A főparancsnokság a „Zagreb” légi bázison működött, mely alá tartozott „Pleso, Lucko, Borongaj, Cerklje, Ljubljana-Polje, Pula, Zemunik” repterek. 1953-ban a 34. VTK-t alárendelik a 3. „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) hadtesthez. 1950-es évektől a 34. VTK alá tartozott több repülő technikai zászlóalj (vtb); „151. vtb Pleso, 181. vtb Pleso, 184. vtb Cerklje, 200. vtb Banja Luka, 257. vtb Lucko, 258. vtb. Pula, 465. vtb Ljubljana, 474. vtb. Cerklje”, továbbá javító műhely működött „116. vr (auto) Zagreb[21], 154. vr (repülő) Velika Gorica[22], 168. vr. (motor) Banja Luka”. Több haditechnikai raktár tartozott a 41. VTK alá: „7. számú raktár- Volinje[23], 10. számú raktár- Velika Gorica[24], 16. számú raktár- Zagreb[25], 21. számú hajtóanyag raktár- Volinje[26], 25. számú raktár- Cerklje[27]”. Ezeken kívül a VTK alá tartozott még a repülős rekreációs üdülő „Viltus”[28], valamint a 65. légvédelmi tüzér divízió (dPAO) „Pleso”. 1949. júliusában megalakuló zágrábi 376. gépjárműves zászlóaljat „Auto-Bataljun” (AB)[29] és a 379. gépjárműves zászlóaljat „Auto-Bataljun” (AB) szintén a 34. VTK-hoz sorolták. A 34. repülő technikai parancsnokságot „Vazduhoplovno Technicke Komande” (VTK)  1959. októberben a „Drvar-1” haderőreform során feloszlatták. [30]



[1] A 21. divízió 1953-ig volt önálló hadosztály, majd 1953-ban a megalakuló 3. légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálják, ezzel megszűnt az önállósága. 1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. 

[2] A 32. divízió 1953-ig volt önálló hadosztály, majd 1953-ban a megalakuló 3. légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálják, ezzel megszűnt az önállósága. 1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. 

[3] A 37. divízió 1953-ig volt önálló hadosztály, majd 1953-ban a megalakuló 3. légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálják, ezzel megszűnt az önállósága. 1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. 

[4] Átalakuló repülős regionális parancsnokságokat „Vazduhoplovna Oblasna Komanda” létrejövő repülő technikai divíziók, parancsnokságok, zónák. 1945. augusztusában a jugoszlávok a légerő keretén belül létrehozták a korábbi „9. Oblasna Avijacijska (Vazduhoplovna) Baza” (9. OAB),, légi körzeti bázisból a repülős regionális parancsnokságokat „Vazduhoplovna Oblasna Komanda” (VOK): 1. VOK „Novi Sad”, a 2. VOK „Skopje”, a 3. VOK „Mostar”, a 4. VOK „Zagreb” . 1948-tól a VOK parancsnokságokat átszervezik és megalakultak belőlük a repülő technikai divíziók (VTD), azokból a parancsnokságok (VTK), és később zónák (VTZ/VZ) „Vazduhoplovna Tehnicka Divizija (VTD), Komande (VTK), Zona (VTZ/VZ). Ezen erők 1959-ig működtek. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[5] https:// hu. wikipedia. org/ wiki/ Po%E 2% 80%9 32, https: // www. warhistoryonline. com/ military- vehicle-news / soviet-plane-u2-po2.html

[6] https://en.wikipedia.org/wiki/Douglas_C-47_Skytrain

[7] https://en.wikipedia.org/wiki/Avro_Anson

[8] https://hu.wikipedia.org/wiki/Zl%C3%ADn_Z%E2%80%9342

[9] https://hu.wikipedia.org/wiki/Supermarine_Spitfire

[10] https://en.wikipedia.org/wiki/Airspeed_Oxford

[11] https://en.wikipedia.org/wiki/De_Havilland_Dove

[12] 1959-ben megszűntek a divíziók és a repülős hadtesti parancsnokságok (VKOS), helyükre légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) kerültek. 1959-1964. közt az 5. repülős (légi) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) rendelték, 1959-től a 1964-ig az 5. légi (repülős) hadtesti parancsnokság (VK) alá került. 1964-től az újabb „Drvar-2” haderőreform részeként megszűnő repülős (légi) hadtesti parancsnokság helyébe lépő repülős hadtestek (VaK) révén, a zászlóalj az 5. repülős hadtest (VaK) alá, aztán az 1980-as években végbemenő reformizáció részeként a „VaK” helyébe lépő légierő körzeti főparancsnokságokon belül az 5. „RV i PVO” légierő körzeti főparancsnokság” alá került. 1991-ben a zászlóalj „Bihac” légi bázison állomásozott, majd 1992. májusában „Ladevac” légi bázisra irányították át. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[13] 1959-ben megszűntek a divíziók és a repülős hadtesti parancsnokságok (VKOS), helyükre légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) kerültek. A Zágrábban (Zagreb) állomásozó 379. repülős műszaki zászlóalj „Vazduhoplovni Inzinjerski Bataljon” (VInzB)  1959-től a 1964-ig az 5. légi (repülős) hadtesti parancsnokság (VK) alá került. 1964-től az újabb „Drvar-2” haderőreform részeként megszűnő repülős (légi) hadtesti parancsnokság helyébe lépő repülős hadtestek (VaK) révén, a zászlóalj az 5. repülős hadtest (VaK) alá, aztán az 1980-as években végbemenő reformizáció részeként a „VaK” helyébe lépő légierő körzeti főparancsnokságokon belül az 5. „RV i PVO” légierő körzeti főparancsnokság” alá került. 1992-ben a horvátországi háború miatt a feloszló 5. RV i PVO alól a 2. RV i PVO alá sorolták át, 1992. januártól és Pristinába irányították. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[14] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[15] https://hu.wikipedia.org/wiki/Po%E2%80%932

[16] https://en.wikipedia.org/wiki/Kaproni_Bulgarski_KB-11_Fazan

[17] https://en.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCcker_B%C3%BC_181

[18] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Kurir

[19] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[20] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[21] „116. vr (auto) Zagreb- 1964-ben beintegrálva a „Zmaj” repülőgép gyárba (VTRZ). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[22] 154. vr (repülő) Velika Gorica- 1957-től „Zmaj” repülőgép gyár (VTRZ). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[23] 21. számú hajtóanyag raktárral egybevonva 1956. augusztustól. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[24] 1953-ba Tuzlába irányítva, mint önálló katonai raktár. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[25] Korábban 4. számú raktár. 1964-től Pancevo bázisra irányírva. 1987-ben a „Jedintsvo” terv alapján a 160. hadittechnikai raktár bázis. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[26] 7. számú raktár raktárral egybevonva 1956. augusztustól. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[27] 1959-től mint hajtóanyag és technikai raktár (25.TS). 1964-ben átalakítva. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[28] 1953-ban a Jugoszláv Légierő a szlovéniai „Viltus” Dráva parti településnél létrehozta katonai pihenő objektumát. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[29] 1967-től a 151. katonai bázishoz rendelve. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[30] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”


„Cilipi” (Dubrovnik) reptér 1962-ben. forrás: https://tehnika.lzmk.hr/aerodrom/


A 184. felderítő repülő ezred

 

A 184. éjszakai bombázó repülő ezred (PLNB) 1948. májusában alakult meg Ljubljanában a jugoszláv légierő 184. repülős könnyű éjszakai bombázó repülős ezrede „Puk Lakhi Nocni Bombarderski” (PLNB), néhány hónappal később átnevezték 184. éjszakai vadász-bombázó repülő ezreddé „Puk Lovacki Nocni Bombarderski” (PLNB). 1948-1949. közt „Ljubljana” légi bázison állomásozott az ezred, szovjet többcélú kétfedeles „Polikarpov Po-2”[1] repülőkkel ellátva. 1949-1950. közt „Banja Luka” légi bázisára irányították és besorolták a 32. bombázó repülős divízió (BAD) alá. 1950-1952. közt „Borongaj-Zagreb” légi bázisra (1951-ben „Pleso” bázison) irányították át. 1953-ban a 184. éjszakai vadász-bombázó repülő ezredet „Puk Lovacki Nocni Bombarderski” összevonták a 715. felderítő repülő századdal[2] „Izvidacka Avijacijska Eskadrila” (IAE), és létrehozták a 184. felderítő repülő ezredet „Izvidacki Aviajcijski Puk” (IAP) „Pleso” bázison állomásoztatva. Az ezred közvetlen a 3. VKOS parancsnoksága alá tartozott, mint önálló erő. Az ezred rendelkezett „brit többcélú „Haviland/Mosquito Mk-38”[3]. repülőkkel 1952-1960. közt.

1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 3. repülős hadtestből az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 5. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került.[4]

 

A 21. vegyes repülős divízió (MAD).

 

1949-ben alakult meg a 21. vegyes repülős divízió „Mesovita Avijacijska Divizija” (MAD) „Zemunik” légi bázis főparancsnoksággal. A 21. divízió struktúrájához tartozott a parancsnoki repülős osztály „Stabna Avijacijska Odeljenja” (SAO), melyet ellátták brit kiképző/oktató célú „Airspeed AS.10 Oxford”[5], valamint szovjet többcélú kétfedeles „Polikarpov Po-2 és Po-2B”[6] repülőkkel.

A korábban funkcionáló 44. vadászrepülős divízióból (LAD) a 83. vadászrepülő ezredet (LAP)[7], valamint a 172. vadászrepülős ezredet (LAP) átsorolták a megalakuló 3. „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) alá tartozó 21. vegyes repülős divízióba, ahol, mint vadászbombázó repülő ezredek „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP) működtek tovább. A 21. divízió alá került a 32. bombázó repülős divízióból (BAD) 97. bombázó repülő ezred „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP).

A 21. vegyes repülős divízióhoz tartozó 204. vadászrepülő ezredet (LAP)[8] a 44. vadászrepülős divízióba (LAD) integrálták át. A 21. divízión belül működött a hadosztály kiképző/oktató repülős százada „Trenazna Eskadrila” (TAE)[9]. A 21. divízió 1953-ig volt önálló hadosztály, majd 1953-ban a megalakuló 3. légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálják, ezzel megszűnt az önállósága. 1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg.  A 21. divízió erőinek jelentős részét a 9. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK) integrálták be.[10]

 

A 83. vadászbombázó repülő ezred (LBAP).

 

1944-ben alakult szovjet területen (Krasnodar) lévő kiképző bázison a „jugoszláv-partizán légierő 1. vadászrepülő ezrede. 1945-ben jugoszláv területre vonták össze, ahol 1. jugoszláv vadászrepülő ezred „Jugoslavenski Avijacijski Lovacki Puk” (JALP) néven alakult meg, majd 1945. szeptemberben átnevezték 254. vadászrepülő ezreddé „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP). A 254. LAP „Zemun” bázison állomásozott, ellátva „szovjet „JAK-3”[11] harci vadászrepülőkkel.

Az ezredet 1945. augusztusában a 3. vadászrepülős divízióba „Lovacka Avijacijska Divizija” (LAD) sorolják. 1948-ban a „Cerklje” légi bázison állomásozó ezredet átnevezték 83. vadászrepülő ezreddé „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP). 1948-1949. közt vadászrepülő ezredként, a 44. vadászrepülős divízióba „Lovacka Avijacijska Divizija” (LAD) funkcionált, majd 1949-ben az ezredet a 21. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 21. divízió a 3. VKOS alá került. 1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 21. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 9. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került.

1952-1959. közte a vadászrepülő ezredet (LAP) átnevezték 83. vadászbombázó repülő ezreddé „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP). 1948-tól 1953-ig az ezred „Cerklje” bázisról „Pula” légi bázisra helyezték át, majd 1953-1954. közt az ezredet vissza irányították „Cerklje” bázisra, majd onnan 1954-ben „Zemunik” légi bázisra. A 83. ezred rendelkezett 1948-1952. közt szovjet „JAK-3” harci repülővel, 1952-1954. közt amerikai „F-47D Thunderbolt”[12] vadászrepülőgéppel, 1954-1959. közt F–84 G Thunderjet”[13] amerikai sugárhajtású vadászbombázó repülőgéppel.[14]

 

A 172. vadászbombázó repülő ezred (LBAP).

 

1949. decemberében alakult meg „Cerklje” légi bázison a 172. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP), ellátva német „Me-109G Messerschmitt”[15] vadászrepülőkkel a 44. vadászrepülős divízióban „Lovacka Avijacijska Divizija” (LAD). 1950-ben a 44. LAD-ból az ezred áthelyezték a létrejövő 21. vegyes repülő divízióba „Mesovita Avijacijska Divizija” (MAD), ahol 1959-ig funkcionált. 1951-től áttelepült az ezred „Cerklje” bázisról a Zadar melletti „Zemunik” légi bázisra, ahol 1969-ig állomásozott. Közben 1952-ben a 172. LAP-ot átnevezték, 172. vadászbombázó repülő ezreddé „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP), ellátva amerikai „F-47D Thunderbolt”[16] vadászrepülőgépekkel, a korábbi német „Me-109G Messerschmitt” repülőket leváltva.  Az „F-47D” gépek 1954-ig szolgáltak, majd jöttek az „F–84 G Thunderjet”[17] amerikai sugárhajtású vadászbombázó repülőgépek, melyek 1969-ig szolgáltak az ezredben.

1949-ben az ezredet a 21. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 21. divízió a 3. VKOS alá került. 1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 21. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 9. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került.[18]

 

A 97. bombázó repülő ezred „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP).

 

1945. augusztusban „Sombor” bázison létrejött a 41. bombázó repülő ezred „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP), ellátva szovjet „Petlyakov Pe-2”[19] célbombázó repülőkkel. Az ezredet a 4. bombázó repülős divízióba „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD) sorolták be. 1948-ban átneveztek 97. bombázó repülő ezreddé (BAP). 1948-1958. közt az ezred bombázó repülő ezredként funkcionált.

Az ezred még 41. BAP ezredként „Sombor” légi bázison állomásozott, de még 1948. év végére „Velika Gorica-Pleso” légi bázisra költöztették, majd 1948-1960. közt „Zemunik” légi bázisra irányították át.

1948-ban az ezred a 32. bombázó repülős divízióba „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD) került, majd 1949-ben átvezényelték a 21. vegyes repülős divízió „Mesovita Avijacijska Divizija” (MAD) alá. 1949-ben az ezredet a 21. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 21. divízió a 3. VKOS alá került. 1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 21. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 9. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került.

Az ezred 1948-1952. közt rendelkezett szovjet „Petlyakov Pe-2” célbombázó repülőkkel, 1952-1958. közt „brit „Haviland/Mosquito FB Mk.VI”[20] vadász-bombázó repülőkkel, 1958-1964. közt jugoszláv könnyű szállító/kiképző „Ikarus 214”[21] repülőkkel.[22]

 

A 122. hidroplán repülő század „Hidroplanska Avijacijska Eskadrila” (HAE).

 

1949. júliusában alakult meg, mint a haditengerészetet kiszolgáló hidroplán osztály „Hidroplansko Avijacijske Odeljenje” (HAO)[23]. 1951-ben a létrejövő 3. légi (repülős) hadtest „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) alatt működő 21. divízióba irányították a haditengerészetből[24]. A Divulje légi bázisának tengerparti hidroplán állomásán funkcionál századként „eskadrila”[25] 1959-ig.

1949-ben a század a légierő főparancsnokság alá tartozott 1951-ig. 1951-től a századot a 21. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 21. divízió a 3. VKOS alá került. 1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 21. divízióból a század a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 9. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került.[26]

A hidroplán ezred rendelkezett saját, jugoszláv gyártású „Ikarus Aero-2H.,[27] könnyű motoros, elsősorban kiképzési célra használt hidroplán repülőgéppel, valamint kanadai többcélú egymotoros „DHC-2 Biver” hidroplánnal, felderítésre, vagy összekötő feladatok ellátására használt német egymotoros  „Fieseler Fi 156 Storch (Roda)” repülőkkel és „Sikorski S-51/Dragonfly”[28] mentő és szállító helikopterek.[29]

 

A 84. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB).

 

1953.márciusában a repülés technikai divízióban (parancsnokság) lévő zászlóaljak bevonásával alakult meg a „Zemunik” reptéren a 84. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB). A 84. légi bázishoz 1953-ban hozzárendelik a 84., 208., repülő technikai zászlóaljakat (karbantartási egység). A 84. repülő technikai zászlóalj beintegrálódik a 84. légi bázisba. A 43. reptéri parancsnokságból „Zemunik” 1948-ban megalakult a 208. repülő technikai zászlóalj, mely egységet beintegrálták a megalakuló 84. légi bázisba. A 21. divízió alá tartozott a bázis 1953-1959. közt. A haderőreform révén megszűnő VKOS helyébe lépő légi hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK), 9. parancsnoksága alá sorolták be 1959-től 1964-ig.[30]

 

16. repülők elleni tüzérségi felderítő század „Izvidacka Eskadrila Protivavionske Artiljerije” (IEPAA)

 

1958. júniusában alakult meg a 16. repülők elleni tüzérségi felderítő század „Izvidacka Eskadrila Protivavionske Artiljerije” (IEPAA) a „Zemunik” légi bázison. 1958-tól a 21. divízió alá sorolták be, egészen 1959-ig, majd a zadari Légvédelmi Oktatási Központ „Skolski Centar Protivavionske Artiljerije” (SCPAA) alá rendelték, ellátva brit többcélú „Haviland/ Mosquito repülőkkel és 1960-as évek elejétől amerikai „T-33B) Shooting Star (TV-2) Lockheed”[31] vadászrepülőkkel.[32] 

 

A 32. bombázó repülős divízió (BAD).

 

1948-1957. közt 32. bombázó repülős divízióként „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD), majd 1957-1959. közt 32. vadászrepülős divízióként (LAD) funkcionáló erő. A 32. divízió struktúrájához tartozott a parancsnoki repülős osztály „Stabna Avijacijska Odeljenja” (SAO), melyet elláttak jugoszláv „Utva 213-3/Vihor[33],, kiképzési célra használt gyakorló repülők, és szovjet többcélú kétfedeles „Polikarpov Po-2B”[34] repülőkkel. Az 1945-ben létrehozott 4. bombázó repülős divízióból (BAD)” létrehozták 1948-ban a 32. bombázó repülős divíziót (BAD), „Pleso” (Zagreb) légi bázison lévő főparancsnoksággal. 1948-ban még „Sombor” bázison, de 1949-re már a zágrábi „Borongaj” bázisra költözik a parancsnokság. 1951-ben pedig „Pleso” bázisra. A 32. divízió 1953-ig volt önálló hadosztály, majd 1953-ban a megalakuló 3. légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálják, ezzel megszűnt az önállósága. A 32. BAD-ban megalakították a 151. légi bázist[35] „Vazduhoplovna Baza” (VB) a „Pleso” katonai reptéren. 1953-1959. közt a „Pleso” légi bázison állomásozott a 32. divízió kiképző/oktató repülős százada, szovjet „JAK-9 (Uljak)”[36] harci vadászrepülőkkel és brit többcélú „Haviland/ Mosquito Mk-38”[37] repülőkkel ellátva. 1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. A 32. divízió erőinek jelentős részét az 5. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK) integrálták be.[38]

A 4. BAD-ból, mely beintegrálódott és 32. divízió (BAD) néven működött tovább, a repülős egységek új megnevezésekkel kezdték meg szolgálatukat. A korábban 4. BAD-ban szolgáló 42. bombázó repülő ezredet „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP)[39] a 32. divízióban átnevezték 109. bombázó repülő ezreddé „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP bázis Pleso), a 43. bombázó repülő ezredet „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP)[40] pedig átnevezték 88. bombázó repülő ezreddé „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP bázis Pleso). Mindkét ezred a 32. bombázó repülő divízióban kezdte meg funkcionálását.

1948-ban a 41. bombázó repülő ezredet[41] „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP) átnevezték 97. bombázó repülő ezreddé „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP) és 1948-ban még a 32. divízióba került, de 1949-ben átvezényelték a 21. divízió alá.

A divízió alá tartozott a 88. bombázó repülő ezreden „Bombarderski Avijacijska Puk” (BAP), és a 109. bombázó repülő ezreden (BAP) kívül a 40. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP).[42]

 

A 88. bombázó repülő ezred „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP bázis Pleso).

 

1947. novemberben „Sombor” bázison létrejött a 43. bombázó repülő ezred (BAP), ellátva „Petlyakov/„Pe-2” célbombázó repülőkkel. Az ezredet a 4. bombázó repülős divízióba „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD) sorolták be. 1948-ban átneveztek 88. bombázó repülő ezreddé „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP) és a 4. BAD megszűnésével beintegrálják az újonnan megalakuló 32. bombázó repülős divízióba „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD).  1948-ban a 43. bombázó repülő ezredet átneveztek 88. bombázó repülő ezreddé. 1948-1952. közt az ezredet ellátták szovjet „Petlyakov Pe-2”[43] célbombázó repülőkkel, 1952-1957. közt brit vadász-bombázó repülő „Haviland/Mosquito FB Mk.VI”[44] repülőkkel, 1957-1959. közt jugoszláv „Ikarus S-49C”[45] harci támadó repülőkkel.

1948-ban az ezred „Sombor”, 1949-ben pedig „Velika Gorica-Pleso”, 1959-től „Batajnica” légi bázisokon állomásozott. 1948-1957. közt az ezred „bombázó” ezredként működött, 1957-1960. közt már vadászrepülő ezredként „Lovacko Bombarderski Puk” (LBAP) funkcionált.

1949-ben az ezredet a 32. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 32. divízió a 3. VKOS alá került.  1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 32. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 5. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került.[46]

 

A 109. bombázó repülő ezred „„Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP bázis Pleso). 

 

1945. augusztusában „Sombor” bázison létrejött a 42. bombázó repülő ezred (BAP), ellátva szovjet „Petlyakov/Pe-2” célbombázó repülőkkel. Az ezredet a 4. bombázó repülős divízióba „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD) sorolták be. 1946-ban az ezred kiképző és oktatási feladatokban is részt vállalt, így megkapta a „skolski” előjelző megnevezést „42. BAPs”. 1948-ban átneveztek 109. bombázó repülő ezreddé „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP) és a 4. BAD megszűnésével beintegrálják az újonnan megalakuló 32. bombázó repülős divízióba „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD).  1948-1956. közt bombázó repülő ezredként (BAP), 1956-1960. közt vadászrepülő ezredként (LAP), 1960-1966. közt vadászbombázó repülő ezredként (LBAP) funkcionált. A 109. bombázó repülő ezred 1949-ig „Sombor” légi bázisán állomásozott, majd innen „Pleso” bázisra irányították át. Itt sem volt sokáig, mert 1956-ban „Cerklje” légi bázisra transzportálták át, ahol 1966-ig állomásozott. 1948-1952. közt az ezred szovjet „Petlyakov Pe-2”[47] célbombázó repülőkkel, 1952-1956. közt pedig brit vadász-bombázó „Haviland/Mosquito FB Mk.VI”[48] repülőkkel, 1956-1960. közt jugoszláv „Ikarus S-49C”[49] harci támadó repülőkkel.

1949-ben az ezredet a 32. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 32. divízió a 3. VKOS alá került.  1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 32. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 5. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került.[50]

 

 

 

 

A 40. vadászrepülős ezred „Lovacki Avijacijski Puk”  (LAP)

 

A divízióba tartozott a 40. vadászrepülős ezred (LAP) ellátva a 185. ezredből megkapott „S-49C” repülőkkel. Az ezred 1955. júliusában alakult meg Pulában. 1959-ben feloszlatták. [51]

 

A 151. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB)

 

A 151. légi bázist „Vazduhoplovna Baza” (VB) bázis „Pleso” 1953. márciusában alakult meg A 151. légi bázishoz 1953-ban hozzárendelik a 151., 181., 257., repülő technikai zászlóaljakat (VTB). A 151. repülő technikai zászlóalj beintegrálódik a 151. légi bázisba. A 181. reptéri parancsnokságból „Pleso” 1948-ban megalakult a 181. repülő technikai zászlóalj, mely egységet beintegrálták a megalakuló 151. légi bázisba. A 182. reptéri parancsnokságból „Lucko” 1948-ban megalakult a 257. repülő technikai zászlóalj, mely egységet beintegrálták a megalakuló 151. légi bázisba. 1959-ben a VKOS megszűnik és helyébe a divízióból létrehozott, 1964-ig működő repülős (légi) parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK), lép. A 151. légi bázist az 5. repülős (légi) parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá sorolták be.[52]

 

A 37. vadászbombázó repülős divízió (LBAD).

 

Az 1945-ben létrehozott 2. vegyes repülő divízióból „MAD” létrehozták 1948-ban a 37. támadó-harci repülős divíziót (JAD), „Borongaj” (Zagreb) légi bázis főparancsnoksággal. 1948-1954. közt 37. támadó-harci repülős divízióként (JAD), majd 1954-1959. közt 37. vadászbombázó repülős divízióként „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAD) funkcionált. A 39. divízió struktúrájához tartozott a parancsnoki repülős osztály „Stabna Avijacijska Odeljenja” (SAO), melyet el láttak szovjet többcélú kétfedeles „Polikarpov Po-2B”[53], és felderítésre, vagy összekötő feladatok ellátására használt német egymotoros „Fieseler Fi 156 Storch (Roda)” repülőkkel. A divízió a zágrábi „Lucko” bázison 1951-ig állomásozik a parancsnokság, majd 1951-től 1959-ig „Cerklje” bázisra költözik.

A divízió alá tartozott a 111. vadászbombázó repülő ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP), 96. vadászbombázó repülő ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP). A 37. divízióban létrehozták a lucskói 138. támadó-harci repülő ezredet „Jurisni Avijacijski Puk” (JAP), bázis „Lucko”. A divízió 1953-ban a 3. „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) hadtestbe integrálják, ezzel megszűnt az önállósága.

1953-1959. közt a „Cerklje” légi bázison állomásozott a 37. divízió kiképző/oktató repülős százada, amerikai „F-47D Thunderbolt”[54] vadászrepülőgépekkel, és jugoszláv Utva 213”[55] kiképzési célra használt gyakorló repülőkkel ellátva. A 37. divízió 1953-ig volt önálló hadosztály, majd 1953-ban a megalakuló 3. légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálják, ezzel megszűnt az önállósága.

1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. A 37. divízió erőinek jelentős részét a 7. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK) integrálták be. [56]

 

A 111. vadászbombázó repülő ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP).

 

1944. decemberében jött létre „Novi Sad” légi bázison a 422. támadó-harci repülő ezred „Jurisni Avijacijski Puk” (JAP), a „Vitruk”[57] csoport 166. szovjet harci repülő ezredből (GSAP)[58]. 1945. májustól a „Pleso” légi bázison állomásozott az ezred, szovjet támadó „Ilyusin Il-2”[59] harci csatarepülőkkel ellátva. Kezdetben a 42. támadó-harci repülős divízió alá tartozott, majd 1945. augusztustól a 2. vegyes repülős divízió (MAD) alá sorolták. 1948-ban a 422. támadó-harci repülő ezred átkeresztelték 111. támadó-harci repülő ezreddé (JAP). Az ezred 1948-1952. közt 111. támadó-harci repülő ezredként, 1952-1961. közt pedig vadászbombázó repülő ezredként „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP) funkcionált. Az ezred „Zagreb” légi bázison állomásozott 1948-1949. közt, majd 1949-1961. közt „Cerklje” bázisra irányították át. Az ezred rendelkezett 1952-ig „Il-2” repülőkkel, 1961-ig pedig amerikai „F-47D Thunderbolt”[60] vadászrepülőgépekkel.

1949-ben az ezredet a 37. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 37. divízió a 3. VKOS alá került.  1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 37. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 5. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került.[61]

 

A 96. vadászbombázó repülő ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP).

 

1948-1954. közt támadó-harci repülő ezredként „Jurisni Avijacijski Puk” (JAP), 1954-1959. közt vadászbombázó repülő ezredként „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP) funkcionált.

1944. decemberben jött létre „Ruma” légi bázison, a 423. támadó-harci repülő ezred (JAP) ) a „Vitruk” csoport 167. szovjet harci repülő ezredből (GSAP). Az ezred rendelkezett szovjet támadó „Ilyusin Il-2”[62] harci csatarepülőkkel. 1945. májusig „Ljubljana” légi bázison, majd ezt követően „Pleso” bázison állomásozott a 423. JAP. Kezdetben a 42. támadó-harci repülős divízió (JAD) alá tartozott, majd 1945. augusztustól a 2. vegyes repülős divízió (MAD) alá sorolták. 1948-ban átkeresztelték 96. támadó-harci repülő ezreddé „Jurisni Avijacijski Puk” (JAP). A 423. támadó-harci repülő ezredet 1948-ban átkeresztelték 96. támadó-harci repülő ezreddé. A 96. JAP 1948-1959. közt a 37. divízióba sorolták be. 1948-1949. közt az ezred „Zagreb/Velika Gorica” légi bázison állomásozott, majd 1949-1951. közt „Lucko”, 1952-1959. közt pedig „Cerklje” légi bázisra irányították. 1949-ben az ezredet a 37. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 37. divízió a 3. VKOS alá került. 1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. 1959-ben feloszlatták.

Az ezred 1954-ig szovjet ”Lisunov Li-2”[63] utas- és teherszállító repülőkkel, 1959-ig amerikai „F-47D Thunderbolt”[64] vadászrepülőkkel [65]

 

A 138. vadászbombázó repülő ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP).

 

1949. november-december hónapokban alakult meg „Lucko” légi bázison a 138. támadó-harci repülő ezred „Jurisni Avijacijski Puk” (JAP), mely 1954-ig funkcionált JAP-ként, majd 1954-1958. közt vadászbombázó repülő ezredként „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP). Az ezred kezdetben a „Lucko”, majd 1951-től a „Cerklje” légi bázison funkcionált az ezred, ellátva 1949-1954. közt szovjet támadó „Ilyusin Il-2”[66] harci csatarepülőkkel, 1954-től pedig amerikai „F-47D Thunderbolt”[67] vadászrepülőgépekkel ellátva. 1949-ben az ezredet a 37. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 37. divízió a 3. VKOS alá került.  1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Az ezred 1958-ban átszervezésen esett át és megszűnt, lényegében személyi állimányát és haditechnikai parkját a 37. divízió többi erői közt szétosztották.[68] 

 

 

A 474. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB)

 

A repülés technikai divízióban (parancsnokság) lévő zászlóaljak bevonásával létrehozták a 37. divízióhoz tartozó 474. „Cerklje” légi bázist 1953. márciusban. A 474. légi bázishoz 1953-ban hozzárendelik a 184., 474., repülő technikai zászlóaljakat (VTB). A 474. repülő technikai zászlóalj beintegrálódik a 474. légi bázisba. A 183. reptéri parancsnokságból „Ljubljana” 1948-ban megalakult a 184. repülő technikai zászlóalj. mely egységet beintegrálták a megalakuló 474. légi bázisba.

1959-ben a VKOS megszűnik és helyébe a divízióból létrehozott, 1964-ig működő repülős (légi) parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK), lép. A 474. légi bázist az 5. repülős (légi) parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá sorolták be.[69]


 

A 275. légtér megfigyelő és jelentő és irányító ezred „Puk VOJIN” (pVOJIN).[70]

 

1951. márciusában alakult meg a 105. bVOJIN zászlóalj, „Zagreb” bázison. A zászlóalj két légtérfigyelő és légi jelentő „Vazdusno Osmatranje i Obavestavanje o Vazduhoplovna” (VOOV)  század, tíz megfigyelő állomáshely alkotta, majd 1951-től már rendelkezett négy radarral és egy radar századdal. 1955. júniusban a zágrábi 105. légtér megfigyelő és ellenőrző és irányító zászlóaljat „Bataljun VOJIN” (bVOJIN)[71] és a 109. bVOJIN zászlóaljat[72], beintegrálták ezred szintre felfejlesztett és létrejött zágrábi bázison állomásozó 275. légtér megfigyelő és ellenőrző és irányító ezredbe „Puk VOJIN” (pVOJIN). A Jugoszláv Légierő és Légvédelem struktuját, az 1950-es évektől reformon ment keresztül. 1950-1959. közt, a korábbi divízió önállóságát megszüntették és a légierő és légvédelem közvetlen főparancsnoksága (KM JRV i PVO) alá, illetve az 1950-től létrejövő légi (repülős) hadtestek „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) alá osztották be. A 275. légtér megfigyelő és ellenőrző és irányító ezredbe „Puk VOJIN” (pVOJIN) a 3. VKOS alá került, ahol 1959-ig működhetett. 1959-ben „Drvar-1.” haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. A 275. ezred „pVOJIN”, a 5. repülős (légi) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovni Komanda” (VK) alá rendelték. 1959. januárjában a 275. pVOJIN ezredet átkeresztelték 5. pVOJIN ezreddé.



[1] https://hu.wikipedia.org/wiki/Po%E2%80%932

[2] A 715. felderítő repülős század „Izvidacka Avijacijska Eskadrila” (IAE). 1949. júliusától decemberig alakult meg a „Pleso” bázison a 715. felderítő repülő század.  A 1950-es évek elején beintegrálják a 32. divízió alá. Kezdetben a 103. felderítő repülő ezredbe „„Izvidacki Avijacijski Puk” (IAP) funkcionál, majd 1952-ben a 184. könnyű éjszakai bombázó repülő ezreddel „Puk Lakhi Nocni Bombarderski” (PLNB) együtt létrehozták a 184. felderítő repülő ezredet „Izvidacki Avijacijski Puk” (IAP) „Pleso” bázison állomásoztatva. A század rendelkezett szovjet „Petyakov/Pe-2” repülőkkel. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[3] https://en.wikipedia.org/wiki/De_Havilland_Mosquito

[4] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”  https: // vojnapovijest. vecernji. hr/ vojna-povijest/zrakoplovstvo-i-mornarica-jna-1945-1991-1134079

[5] https://en.wikipedia.org/wiki/Airspeed_Oxford

[6] https://hu.wikipedia.org/wiki/Po%E2%80%932

[7] A 83.LAP korábban 3. LAD alá tartozó 254. vadászrepülő ezred (LAP) volt, melyet átneveztek 83. vadászrepülő ezreddé (LAP bázis Cerklje). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[8] Lásd 44. divízió leírását.

[9] 1953-1954. és 1957-1959. közt a „Zemunik” légi bázison állomásozott a 21. divízió kiképző/oktató repülő százada, amerikai szubszónikus „T-33A Shooting Star/Lockheed”  kiképző repülőkkel, valamint amerikai „F-47D Thunderbolt”  kiképzési célra tartott vadászrepülőgépekkel ellátva. 1959-től beintegrálták a VKOS helyett funkcionáló 9. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK).  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[10] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[11] https://en.wikipedia.org/wiki/Yakovlev_Yak-3

[12] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[13] https://hu.wikipedia.org/wiki/F%E2%80%9384_Thunderjet

[14] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[15] https://hu.wikipedia.org/wiki/Bf_109

[16] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[17] https://hu.wikipedia.org/wiki/F%E2%80%9384_Thunderjet

[18] Lásd: A JUGOSZLÁV LÉGIERŐ LÉGI HADTESTEI 1950-1959./Strukturális reformizáció a Jugoszláv Légierőben 1950-1959./ Légi (Repülős) Hadtestek „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS)./ A 3. légi (repülős) hadtest „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS)./ A 21. vegyes repülős divízió (MAD)./ A 172. vadászbombázó ezred (LBAP). 

[19] https://en.wikipedia.org/wiki/Petlyakov_Pe-2

[20] https://www.dehavillandmuseum.co.uk/aircraft/de-havilland-dh98-mosquito-fb-mk-vi/

[21] https://hr.wikipedia.org/wiki/Ikarus_214

[22] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[23] Légi (Repülő) Osztály „Avijacijsko Odeljenje”. Legkisebb repülős szervezeti formációja a jugoszláv légierőnek. Általában három-hat repülő alkotta, de néha több légi járművet is magába foglalt. Az osztályok leggyakrabban a századok „eskadrila” alá voltak sorolva, de volt amelyik önálló osztályként is funkcionált. https://www.mycity-military.com/Vojske-sveta-baze-i-objekti/Organizacijska-struktura-u-razlicitim-armijama_4.html

[24] Lásd: A JUGOSZLÁV LÉGIERŐ LÉGI HADTESTEI 1950-1959./Strukturális reformizáció a Jugoszláv Légierőben 1950-1959./ Légi (Repülős) Hadtestek „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS)./ A 3. légi (repülős) hadtest „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS)./ A 21. vegyes repülős divízió (MAD).

[25] Az „eskadrila” jelentése lényegében egy alapvető taktikai repülős egységet jelent. Ezen egységek lehetnek vadász-bombázó, vadász, felderítő, bombázó, szállító repülős és helikopteres egység, mely egység század szintű, összetételű. A század általában parancsnoki szakaszból, valamint 2-4. szakasz, szekció vagy járőr összetételű repülős osztályból, repülőtechnikai- karbantartó alakultból tevődött össze. A század (eskadrila) közvetlen repülős ezred, vagy helikopter ezred, légi hadtest, vagy légierő főparancsnokság alárendeltségben volt sorolva. https:// sr.wikipedia.org/wiki/Eskadrila_(avijacija), https: // www. mycity- military. com/ Vojske- sveta- baze- i-objekti / Organizacijska- struktura-u- razlicitim- armijama_4.html 

[26] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[27] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Aero_2

[28] https://en.wikipedia.org/wiki/Westland_WS-51_Dragonfly

[29] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[30] Az 1964-es újabb reform során megszűnő VK helyébe lépő 5. légi hadtesthez „Vazduhoplovni Korpus” (VaK) csatolják a bázist 1964-től egészen az újabb haderőreformig, 1986-ig, majd a létrejövő 5. légierő körzeti parancsnoksága alá (RV i PVO) került, ahol 1991-ig funkcionált bázisként. 1992-ben a horvátországi „Lika” tájegységben lévő udbinai (Udbina) tartalék katonai reptérre helyezték át „Zemunik” reptérről.Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[31] https://www.navalaviationmuseum.org/aircraft/tv-2-shooting-star/, http://www.bobjellison.com/TV-2.htm

[32] 1964-től a 16. repülők elleni tüzérségi felderítő századot átkeresztelték 355. felderítő repülő századdá „Izvidacka Avijacijska Eskadrila” (IAE). 1964-1965. közt a zadari Légvédelmi Oktatási Központ „Skolski Centar Protivavionske Artiljerije” alatt a 355. IAE önálló századként funkcionált, majd a 172. vadászbombázó ezredbe (LBAP) vonták be. 1968-ban feloszlott. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[33] https://en.wikipedia.org/wiki/Utva_213_Vihor

[34] https://hu.wikipedia.org/wiki/Po%E2%80%932

[35] 1953. márciusában „Pleso” légi bázison a 151., 181., és 257. repülő technikai zászlóaljakból (VTB) hozták létre a 151. légi bázist Pleso repterén. 1953-1959. közt a 32. divízió, 1959-1964. közt a 5. repülős hadtesti parancsnokság (VK), 1964-1986. közt az 5. légi (repülős) hadtest (VAK) alá, majd 1986-1992. közt a 5. RV i PVO légierő körzeti parancsnokság alá sorolták be. 1992-ben a horvátországi háború során a 151-es bázist kivonják a boszniai Banja Luka katonai légi bázisra, ahol beintegrálják a 474. légi bázis alá (Banja Luka). forrás: Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[36] https://en.wikipedia.org/wiki/Yakovlev_Yak-9

[37] https://en.wikipedia.org/wiki/De_Havilland_Mosquito

[38] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[39] A 42. bombázó repülő ezred „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP). 1945. augusztusában „Sombor” bázison létrejött a 42. bombázó repülő ezred (BAP), ellátva szovjet „Petlyakov/Pe-2” célbombázó repülőkkel. Az ezredet a 4.  bombázó repülős divízióba „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD) sorolták be. 1946-ban az ezred kiképző és oktatási feladatokban is részt vállalt, így megkapta a „skolski” előjelző megnevezést „42. BAPs”. 1948-ban átneveztek 109. bombázó repülő ezreddé „Bombarderski Avijacijski Puk” és a 4. BAD megszűnésével beintegrálják az újonnan megalakuló 32. bombázó repülős divízióba „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD).  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[40] A 43. bombázó repülő ezred „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP). 1947. novemberben „Sombor” bázison létrejött a 43. bombázó repülő ezred (BAP), ellátva szovjet „Petlyakov/„Pe-2” célbombázó repülőkkel. Az ezredet a 4. bombázó repülős divízióba „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD) sorolták be. 1948-ban átneveztek 88. bombázó repülő ezreddé „Bombarderski Avijacijski Puk”  (BAP) és a 4. BAD megszűnésével beintegrálják az újonnan megalakuló 32. bombázó repülős divízióba „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD).  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[41] A 41. bombázó repülő ezred „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP). 1945. augusztusban „Sombor” bázison létrejött a 41. bombázó repülő ezred (BAP), ellátva „Petlyakov/Pe-2” célbombázó repülőkkel. Az ezredet a 4. bombázó repülős divízióba „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD) sorolták be. 1948-ban a 41. bombázó repülő ezredet „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP) átnevezték 97. bombázó repülő ezreddé „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP) és a 4. BAD megszűnésével 1948-ban beintegrálják az újonnan megalakuló 32. bombázó repülős divízióba „Bombarderska Avijacijska Divizija” (BAD), de 1949-ben átvezényelték a 21. vegyes repülős divízió „Mesovita Avijacijska Divizija” (MAD) alá. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[42] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[43] https://en.wikipedia.org/wiki/Petlyakov_Pe-2

[44] https://www.dehavillandmuseum.co.uk/aircraft/de-havilland-dh98-mosquito-fb-mk-vi/

[45] https://www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/eksponati.php?jez=sr&id=20

[46] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[47] https://en.wikipedia.org/wiki/Petlyakov_Pe-2

[48] https://www.dehavillandmuseum.co.uk/aircraft/de-havilland-dh98-mosquito-fb-mk-vi/

[49] https://www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/eksponati.php?jez=sr&id=20

[50] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[51] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[52] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[53] https://hu.wikipedia.org/wiki/Po%E2%80%932

[54] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[55] https://en.wikipedia.org/wiki/Utva_213_Vihor

[56] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[57] A „Vitruk” csoportot az operatív törzs irányítása alatt a szovjetek 10. gárdista támadó-harci repülős divíziója (165., 166., 167. támadó-harci repülő ezredek és 37. önálló összekötő század, 145. mobilizált repülő szerelő műhely, 1832. katonai posta) , 236. vadászrepülős divíziója (117., 267., 168. vadászrepülő ezredek, 7. önálló összekötő század, 166. mobilizált repülő szerelő műhely, 1758. katonai posta) és a 9. körzeti légi bázis „OAB” újvidéki parancsnoksággal, alkotta. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[58]  „Gvardejski Stormovicki Avijacijski Polk”

[59] https://en.wikipedia.org/wiki/Ilyushin_Il-2

[60] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[61] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[62] https://en.wikipedia.org/wiki/Ilyushin_Il-2

[63] h https://hu.wikipedia.org/wiki/An%E2%80%9326 ttps://en.wikipedia.org/wiki/Lisunov_Li-2

[64] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[65] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana,  https: // en. wikipedia. org/ wiki/ 96th_Fighter-Bomber_Aviation_Regiment

[66] https://en.wikipedia.org/wiki/Ilyushin_Il-2

[67] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[68] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[69] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[70] Légtér Megfigyelő, Jelentő és Irányító Felügyelet „Vazdusno Osmatranje Javljanje i Navodenje” (VOJIN).forrás: https://sr.wikipedia.org/wiki/VOJIN

[71] 1951. márciusában alakult meg a 105. VOJIN zászlóalj, „Zagreb” bázison. A zászlóalj két légtérfigyelő és légi jelentő „Vazdusno Osmatranje i Obavestavanje o Vazduhoplovna” (VOOV)  század, tíz megfigyelő állomáshely alkotta, majd 1951-től már rendelkezett négy radarral és egy radar századdal. 1955. júniusban a 105. VOJIN zászlóaljból létrehozták a 275. VOJIN ezredet. LÁSD: Légvédelem fejezetet.

[72] Bár megalakult 1955-ben a 109. számú bVOJIN zászlóalj is, de az azonnal be is integrálódott a 275. pVOJIN ezredbe. LÁSD: Légvédelem és légtérmegfigyelés fejezetet.


„Split” dalmát város polgári reptére 1960-ban „Divulje”. forrás: https://tehnika.lzmk.hr/aerodrom/




A 7. légi (repülős) hadtest „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS).

 

1953. 02. 05-én létrehozták a 7. repülős (légi) hadtestet „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) „Zemun” főparancsnoksággal. 1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg.[1]

A hadtest alá sorolták az eddig önálló 29. harci-támadó repülős divíziót (JAD), 39. vadászrepülős divíziót (LAD), 44. vadászrepülős divíziót (LAD) és a 48. valamint 41. repülő technikai divízió „VTD”[2].

Közvetlen a 7. VKOS főparancsnokság alá tartozott a dizíziók mellett a 103. felderítő repülő ezred (IAP), ellátva amerikai szubszónikus „T-33A Shooting Star/Lockheed”[3] kiképző repülőkkel,  brit többcélú „Haviland/ Mosquito Mk-38”[4] repülőkkel, a 119. szállító repülős ezred (TRAP), ellátva amerikai (USA) „Douglas C-47/Skytrain-Dakota[5] katonai szállító repülőkkel, német szállító „Junkers Ju-52”[6] repülőkkel, szovjet többfunkciós szállító „Lisunov Li-2”[7]repülőkkel, szovjet „Lisunov Li-3”[8] szállító repülőkkel, többfunkciós brit „Avro-Anson”[9] repülőkkel, brit „Havilland DH.104 Dove”[10] rövid távú szállító repülőkkel, továbbá a létrehozott 27. helikopter század (HEE)[11], ellátva amerikai (USA) „Sikorski S-51/Dragonfly”[12] mentő és szállító helikopterekkel, valamint a 7. VKOS batajnicai összekötő repülő százada „Eskadrila za Vezu”, ellátva jugoszláv „Ikarus Aero-2”[13] többcélú elsősorban kiképző repülőkkel, valamint felderítésre, vagy összekötő feladatok ellátására használt német egymotoros „Fieseler Fi 156 Storch (Roda)” repülőkkel, cseh (német licenz alapján) kiképző kisrepülő „Zlin-381”[14] repülőkkel.

1953. februárban alakult meg a zemuni légi bázison a 112. összekötő zászlóalj[15] 1953-1959. közt a 7. VKOS alá rendelve. 1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg.1959-1964-ig az 1. repülős (légi) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá rendelték

1956. augusztusában alakult meg a „Novi Sad” bázison a navigációs szekciója a 7-VKOS-nak.

 

Az 1. katonai körzeti összekötő század „Eskadrila za Vezu 1. Vojne Oblasti”

 

1951. decemberében szerveződött meg és 1952. februárra már funkcionált a „Pancevo” légi bázison az 1. katonai körzeti összekötő század „Eskadrila za Vezu 1. Vojne Oblasti” (I. vo), mint hadtesti egység, ellátva bolgár (olasz Società Italiana Caproni cég leányvállalata) „Kaproni Bulgarski KB-11 Fazan”[16] többcélú kisrepülőkkel, szovjet többcélú kétfedeles „Polikarpov Po-2”[17] és többfunkciós brit „Avro-Anson”[18] repülővel. 1959-ben a századot átszervezték, megreformálták.[19]

 

A 48. repülős technikai divízió „Vazduhoplovna Tehnicka Divizija (VTD).

 

A 7. VKOS alá sorolták be a 48. repülős technikai parancsnokságot avagy divíziót „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande (VTK) Divizija (VTD).

1948. évben az 1. repülős regionális parancsnokság „Vazduhoplovna Oblasna Komanda” (VOK) átszerveződése révén, megalakult belőle a 9. „Vazduhoplovnov Tehnicke Divizija” (VTD) divízió. Ezen divízió azonban még 1948-ban át is keresztelik 48. „Vazduhoplovna Tehnicka Komanda (VTK) Divizija”, parancsnoksággá, divízióvá. A főparancsnokság „Novi Sad” bázison működött, mely alá tartozott: ”Batajnica, Pancevo, Novi Sad, Nis, Skopski Petrovec” repterek. 1953-ban a 7. „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) hadtest alá rendelik és „Zemun” bázisra költöztetik. A 48. repülő technikai parancsnokság „Vazduhoplovno Technicke Komande” (VTK)   1959. októberben a „Drvar-1” haderőreform során feloszlatták. 

1950-es évektől a 48. VTK alá tartozott a 688. aero-technikai műszaki zászlóaljat „Aerotehnicki Inzinjerijski Bataljun” (AtInzB), valamint több repülő technikai zászlóalj (vtb); „63. vtb Batajnica, 177. vtb Batajnica, 191. vtb Zemun, 285. vtb Novi Sad, 399. vtb Pancevo”, továbbá 1948. előtt és után is létrejövő repülő technika műhely (vr); „46. vr Novi Sad”[20], valamint „161. vr Novi Sad”[21]. A 48. VTK magába foglalt több haditechnikai raktárat; „13. számú hajtóanyag raktár- Vrdnik[22], 14. számú raktár- Novi Sad, 20. számú raktár- Novi Sad[23], 24. számú raktár- Novi Sad”[24]. 1949. júliusában megalakuló 672. gépjárműves zászlóaljat „Auto-Bataljun” (AB) szintén a 48. VTK-hoz sorolták.[25]

 

A 41. repülős technikai divízió „Vazduhoplovna Tehnicka Divizija (VTD).

 

A 7. VKOS alá sorolták be a 41. repülős technikai parancsnokságot avagy divíziót „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande (VTK) Divizija (VTD).

1948. évben a 2. repülős regionális parancsnokság „Vazduhoplovna Oblasna Komanda” (VOK) átszerveződése révén, megalakult belőle a 21. „Vazduhoplovnov Tehnicke Divizija” (VTD) divízió. Ezen divízió azonban még 1948-ban át is keresztelik 41. „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande (VTK), parancsnoksággá. A főparancsnokság a „Skopski Petrovec” légi bázison működött, mely alá tartozott „Skopski Petrovec, Nis, Leskovac” repterek. A 41. repülő technikai parancsnokság „Vazduhoplovno Technicke Komande” (VTK) 1953. februárban beintegrálták a 7. légi hadtest „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) 48. repülő technikai parancsnokságába „Vazduhoplovno Technicke Komande” (VTK).

1950-es évektől a 41. VTK alá tartozott több repülö technikai zászlóalj (vtb); „75. vtb Skopski Petrovec, 103. vtb Skopski Petrovec, 161. vtb Nis, 165. vtb Skopski Petrovec, 201. vtb Leskovac”, továbbá a 72. légvédelmi tüzér divízió (dPAO) „Skopski Petrovec”. Gépkocsi javító műhely működött „Skopski Petrovec” bázison, „56. vr „Skopski Petrovec”[26], valamint repülő javító műhely, szintén „Skopski Petrovec” bázison, „167. vr „Skopski Petrovec”[27]. Több haditechnikai raktár tartozott a 41. VTK alá: „5. számú raktár- Deneral Jankovic[28], 6. számú hajtóanyag raktár- Cacak-Jemenske Stene[29], 12. számú raktár- Kraljevo[30], 15. számú raktár- Vitanovac[31], 18. számú raktár- Skopski Petrovec [32], 27. számú raktár- Nis”[33]. 1949. júliusában megalakuló 283. gépjárműves zászlóaljat „Auto-Bataljun” (AB) szintén a 41. VTK-hoz sorolták, valamint az 1949. júliusában felállított 290. aero-technikai műszaki zászlóaljat „Aerotehnicki Inzinjerijski Bataljun” (AtInzB).[34]

 

A 103. felderítő repülő ezred „Izvidacki Avijacijski Puk” (IAP).

 

1945. májusában Zadarban megalakuló 1. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP) fő része 1945. augusztusban a 4. bombázó repülős divízióba „Bombardeska Avijacijska Divizija” (BAD) transzportálódik át, de egy másik részéből az ezrednek 1947. májusában a mosztári légi bázison megalakuló 1. felderítő repülő ezredbe „Izvidacki Avijacijski Puk” (IAP) integrálódik be. Az ezredet ellátták brit „Spitfire”[35] vadászrepülőkkel és „Hawker-Hurrican”[36] kis hatótávolságú vadászrepülőgéppel, amit az 1. vadászrepülő ezredből örökölt meg a felderítő ezred, valamint amerikai „”North American T-6 Texan/Harvard[37], kiképző repülőkkel, jugoszláv „Ikarus Aero-2”[38] többcélú elsősorban kiképző repülőkkel és szovjet „JAK-9P”[39] vadászrepülőkkel, amit a Katonai Repülős Iskolától „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU)[40], kapott az ezred és 1951-ig szolgáltak.

Az 1. IAP 1948-ban átszerveződik és létrejön a 103. felderítő repülő ezred (IAP). A 103. IAP ezredet 1948-ban a zemuni JRV központi parancsnoksága alá integrálják be. A 103. IAP 1952-ig felderítő-vadászrepülő ezreként, később pedig felderítő-bombázó repülő ezredként funkcionált. 1949-ig Mosztárban állomásozott az ezred, majd Pancsevóba lévő légi bázisra irányítják. 1951. és 1952. közt „Batajnica” bázison állomásozott az ezred 1960-ig, majd Tuzlába irányították. 1951-től az ezredben megjelentek a brit többcélú „Haviland/Moskito mk-38”[41] repülők, melyek 1956-ig szolgáltak. 1953-ig a zemuni JRV főparancsnokság önálló ezredeként funkcionál, majd 1953-tól 1959-ig a 7. repülős hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálták. 1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg.  Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 7. VKOS hadtestből az ezred elsőként 1959-1960. közt az 1. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került, 1960-tól pedig 1964-ig a 7. repülős parancsnoksághoz (VK) sorolták át.[42]

1951-től az ezredben megjelentek a brit többcélú „Haviland/Moskito mk-38”[43] repülők, melyek 1956-ig szolgáltak, 1956-tól 1966-ig az amerikai „Lockheed RT-33A”[44] repülők.

 

A 119. repülő (légi) szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP).

 

1945. március 02-án a Jugoszláv Légierő parancsnoksága elrendelte egy Légi Szállító Csoport „Vazduhoplovna Transportna Grupa” (VTG) létrehozását, melyhez először egy légi szállító századot hoztak létre (1. légi szállító század), közvetlen a törzs irányítása alatt. A század létrehozására biztosított volt a felszerelés, technika, képzett személyzet. Elsőként hat darab repülőgépet vontak a csoportba; egy darab német szállító repülőgép „Junkers Ju-52”[45]  (hadizsákmány), az Egyesült Királyság Légi Erejétől (RAF) kapott egy darab többfunkciós brit „Avro-Anson”[46] repülőt, egy darab brit kiképző „Percival Proktor”[47] repülőt, egy darab német „Ju-52”, valamint a szovjetektől kapott két darab szovjet többfunkciós szállító „Lisunov Li-2”[48]repülőt. Később, a háború végére tizenkét darabra bővül a szállító század légi flottája.

A Légi Szállító Csoport „Vazduhoplovna Transportna Grupa” (VTG) márciusban történő megalakulása során magába integrálta a korábban Visz (Vis) szigeten 1944-ben létrejött vezérkari törzs irányítása alatt álló összekötő repülős századot. Ezen századot átalakította és lényegében létrehozta belőle a 2. légi szállító századot. A bővülő személyzeti létszám és technika eredménye képen 1945. augusztus közepére a két század kiadott egy ezredet, így 1945. augusztusában megalakult az 1. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP), „Zemun” bázison.

1948-ban az ezredet megreformálták és átnevezték 119. repülős szállító ezrednek „Transportni Avijacijski Puk” (119. TRAP), közvetlen a légierő főparancsnokság (KM JRV) alá rendelve. Az ezred, szállító repülős ezred (TRAP) megnevezéssel 1948-1961. közt funkcionált, majd 1961-1966. közt 119. támogató repülős ezredként „Puk Pomocna Avijacija” (PPA) működtették.

 Az ezred a „Zemun” bázison állomásozott. A korábbi repülők mellé megérkeztek, a szovjet „Lisunov Li-3”[49] szállító repülő, az amerikai (USA) „Douglas C-47/Skytrain-Dakota[50] katonai szállító repülő, a német Junkers Ju-52.” szállító repülő és az amerikai (USA) „Sikorski S-51/Dragonfly”[51] mentő és szállító helikopterek.

1949-ben a TRAP-ból létrehozták a zemuni bázison a tartalékos 206. repülős szállító ezredet „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP). Ezen ezred később „Batajnica” bázisra irányítják. 1957. januárban alakult meg 123. fotogrametriai[52] század „Eskadrila za Fotogrametriju”, mely század a 119. TRAP alárendeltségébe került. [53]

Továbbá 1949-ben az ezredben megalakult az 57. összekötő repülő század „Eskadrila za Vezu” (EZV)[54].


1953-ig a 119. TRAP a zemuni JRV főparancsnokság önálló ezredeként funkcionál, majd 1953-tól 1959-ig besorolták a 7. repülős hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS). 1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg.  Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 7. VKOS hadtestből az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 1. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került.[55]  1950. év végére öt repülős szállító század (TRAE)[56] és egy helikopteres század (27. helikopteres század „Helikopterska Eskadrila” HELE)[57], egy összekötő század (57. összekötő repülő század „Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” EZV/AEV)[58] alkotta a 119. TRAP-ot.


A 29. vadászbombázó repülős divízió (LBAD).

 

Az 1945-ben létrejött 1. vegyes repülős divízióból „Mesovita Avijacijska Divizija” (MAD) létrehozták 1948-ban a 29. támadó-harci repülős divíziót (JAD), „Nis” légi bázison lévő főparancsnoksággal. A divízió 1948-1954. közt 29. támadó-harci repülős divízióként „Jurisna Avijacijska Divizija” (JAD) funkcionált , majd 1954-től 1959-ig 29. vadászbombázó repülős divízióként Lovacki Bobarderski Avijacijska Divizija” (LBAD) működött tovább.

Az 1. MAD-ból a repülős egységek új megnevezésekkel kezdték meg szolgálatukat a 29. JAD-ba. Az 1. MAD-ban szolgáló 421. támadó-harci repülő ezredet „Jurisni Avijacijski Puk” (JAP)[59] átnevezték 107. támadó-harci repülő ezreddé „Jurisni Avijacijski Puk” (JAP), bázis „Leskovac”, az 554. támadó-harci repülő ezredet (JAP)[60] pedig átnevezték 81. támadó-harci repülő ezreddé (JAP) bázis „Nis”. A divízió alá sorolták be az 1951-1952. közt létrejövő 150. vadászbombázó repülő ezredet „Lovacko Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP) bázis „Nis”[61].

A 29. divízió struktúrájához tartozott a parancsnoki repülős osztály „Stabna Avijacijska Odeljenja” (SAO), melyet el láttak jugoszláv „Ikarus Aero-2C, Aero-2D, Aero-2D1”[62] többcélú elsősorban kiképző repülőkkel, valamint szovjet többcélú kétfedeles „Polikarpov Po-2”[63] repülőkkel és felderítésre, vagy összekötő feladatok ellátására használt német egymotoros  „Fieseler Fi 156 Storch (Roda)” repülőkkel, valamint a repülés technikai divízióban (parancsnokság) lévő zászlóaljak bevonásával létrehozták a 161. légi bázist[64]. „Vazduhoplovna Baza” (VB) a „Nis” katonai reptéren.

A 29. divízió 1953-ig volt önálló hadosztály, majd 1953-ban a megalakuló 7. légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálják, ezzel megszűnt az önállósága. 1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg.  A 29. divízió erőinek jelentős részét az 1969-1964. közt funkcionáló 3. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK) integrálták be.

A divízió alá tartozott a 81. vadászbombázó repülő ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP), a 107. vadászbombázó repülő ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP), 150. vadászbombázó repülő ezred „Lovacko Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP) és 161. légi bázis.  [65]

1953-1959. közt a „Nis” légi bázison állomásozott a 29. divízió kiképző/oktató repülő százada, amerikai „F-47D Thunderbolt”[66] kiképzési célra tartott vadászrepülőgépekkel és később jugoszláv „Ikarus Aero-2”[67] többcélú elsősorban kiképző repülőkkel ellátva. 1959-től beintegrálták a VKOS helyett funkcionáló 3. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK).[68]  

 

A 81. vadászbombázó repülő ezred „Lovacko Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP).

 

1945. júliusában a korábbi 2. jugoszláv repülős (légi) harci (támadó) ezredből, mely „Sombor” bázison állomásozott létrehozták az 554. támadó-harci repülő ezredet ”Jurisni Avijacijski Puk”  (JAP). Az ezred 1945. nyár elején átköltözött a „Skopski Petrovec” bázisra, majd 1946-ban „Nis” bázisra települést át. Az ezredet ellátták Szovjet ”Lisunov Li-2”[69] utas- és teherszállító repülőgépekkel, illetve a Nis légi bázison állomásozva 1953-ig szovjet „Il-2” szállítórepülőkkel. Kezdetben egy rövid ideig a 11. vadászrepülős divízióba (LAD), majd a megalakuló 1. vegyes repülős divízióba (MAD) alá sorolták be. 1948-ban átkeresztelték 81. támadó-harci repülő ezrednek „Jurisni Avijacijski Puk”  (JAP) és az 1. MAD-ból létrejövő 29. támadó-harci repülős divízió (JAD) alá sorolták be, mint 81. támadó-harci repülő ezredet (JAP), majd átkeresztelték 1953-1961. közt vadászbombázó ezredként működött (LBAP). 1953-ig „Il-2” repülők látták el a szolgálatot az ezredben, majd 1961-ig hadrendbe álltak amerikai „F-47D Thunderbolt”[70] vadászrepülőgépekkel.

1949-ben az ezredet a 29. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 29. divízió a 7. VKOS alá került.  1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 29. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 3. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került.

 

A 107. vadászbombázó repülő ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP).

 

1945-ben az 1. vegyes repülős divízióba (MAD) alá sorolták be a 421. támadó-harci repülő ezredet „Jurisni Avijacijski Puk” (JAP). Az ezredet 1948-ban átnevezték 107. támadó-harci repülő ezreddé (JAP) bázis „Leskovac”, és az 1. MAD-ból létrejövő 29. támadó-harci repülős divízió (JAD) alá sorolták be, mint 107. JAP-ot.  A 107. JAP 1948-1953. közt támadó-harci repülős ezredként „Jurisni Avijacijski Puk” (JAP) funkcionált. 1949-1953. közt az ezredet „Nis” bázisról átirányították „Leskovac” reptéri bázisra.

1949-ben az ezredet a 29. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 29. divízió a 7. VKOS alá került.  1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 29. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 3. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került. 1953-1957. közt az ezred vadászrepülő ezredként (LAP), 1957-1960. közt vadászbombázó repülő ezredként (LBAP) funkcionált.

Kezdetben szovjet ”Lisunov Li-2”[71] utas- és teherszállító repülők tartoztak az ezredbe, de 1953. után lecserélték jugoszláv „Ikarus S-49A”[72] harci repülőgépre, melyek 1957-ig szolgáltak. 1957. után állították szolgálatba a amerikai „F-47D Thunderbolt”[73] vadászrepülőgépet 1960-ig. A 107. vadászbombázó repülő ezredet ellátták továbbá  jugoszláv „Ikarus Aero-2C”[74] többcélú elsősorban kiképző repülőkkel, valamint jugoszláv Utva 213-3/Vihor[75], kiképzési célra használt gyakorló repülőkkel és szovjet „JAK-9”[76] harci vadászrepülőkkel.[77]

 

A 150. vadászbombázó repülő ezred „Lovacko Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP).

 

1951. decembertől 1952. februárig szerveződött és alakult meg „Nis” légi bázison, kezdetben egy repülő századdal a 150. vadászbombázó repülő ezred „Lovacko Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP). Az ezredet a 29. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 29. divízió a 7. VKOS alá került.  1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. 1958-ban az ezredet feloszlatták és a technikáját, valamint személyzetét a 29. divízión belüli egységbe beintegrálták.

Az ezredet ellátták amerikai „F-47D Thunderbolt”  vadászrepülőgépekkel. A repülőgép park modernizálásával az ezredet felszerelték amerikai „”North American T-6 Texan/Harvard”[78] kiképző repülőkkel, jugoszláv „Ikarus Aero-2”[79] többcélú elsősorban kiképző repülőkkel, valamint szintén jugoszláv „Aero-2C, Utva 213-3/Vihor[80], Utva 213-1[81], Utva 212-1[82], Aero-2 DE”[83] és cseh „Zlin”[84] kiképzési célra használt gyakorló repülőkkel.[85]

 

A 161. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB)

 

A 161. légi bázis (VB). A 162. reptéri parancsnokságból „Nis” 1948-ban megalakult a 161. repülő technikai zászlóalj „Nis”, mely egységet beintegrálták a 81. JAP kíséretben az 1953. márciusban a megalakuló 161. légi bázisba. A 161. légi bázishoz 1953-ban hozzárendelik a 127., 161., 201., repülő technikai zászlóaljakat (VTB). A 127. repülő technikai zászlóalj „Nis” városban lévő légi bázison alakult meg 1951-ben, majd a 150. JAP kíséretében az 1953-ban megalakuló 161. légi bázishoz csatolják. A 201. repülő technikai zászlóalj (vtb) Leskovac”, 1953-ban a megalakuló 161. légi bázishoz csatolják. A 161. légi bázis 1953-1959. közt a 29. divízió, 1959-1964. közt a 3. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá tartozott.[86]

 

A 615. repülő összekötő század (AEZV).

 

A 29. divízió alá rendelték az 1949. júliusában megalakított 615. repülő összekötő tartalék századot „Avijacijska Eskadrila za Vezu R” (AEZV), mely „Nis” városnál lévő légi bázison állomásozott. A század 1961-ig funkcionált[87].

 

A 44. vadászbombázó repülős divízió (LBAD).

 

1948-1953. közt 44. vadászrepülős divízióként (LAD), 1953-1959. közt 44. vadászbombázó repülős divízióként „Lovacka Bombarderska Avijacijska Divizija” (LBAD) funkcionáló erő.

Az 1945-ben létrehozott 4. bombázó repülős divízióból (BAD)” létrehozták 1948-ban 44. vadászrepülős divíziót (LAD), „Cerklje” légi bázis főparancsnoksággal. A divízió 1948-49. közt állomásozott csak „Cerklje” légi bázison, majd 1949-ben áthelyezték „Zemun” és később „Batajnica” bázisra. A 44. divízió struktúrájához tartozott a parancsnoki repülős osztály „Stabna Avijacijska Odeljenja” (SAO), melyet ellátták cseh „Zlin”[88] kiképzési célra használt gyakorló repülőkkel. A divízió alá tartozott a korábban 3. LAD alá tartozó 254. vadászrepülő ezred (LAP)[89], melyet átneveztek 83. vadászrepülő ezreddé (LAP bázis Cerklje), valamint a 172. vadászrepülő ezredet (LAP bázis Cerklje). 1953-tól a 44. divízióból a 83. vadászrepülő ezredet (LAP)[90], valamint a 172. vadászrepülő ezredet (LAP)[91] átsorolták a 3. VKOS alá tartozó 21. vegyes repülős divízióba, ahol, mint vadászbombázó repülő ezredek „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP) működtek tovább. 

 A 44. divízió viszont a korábban zemuni főparancsnokság alá közvetlen alárendelt 117. vadászrepülő ezredet „Lovacki Avijacijski Puk (LAP), ellátva „F–84 G Thunderjet”[92] amerikai sugárhajtású vadászbombázó és amerikai szubszónikus „T-33A Shooting Star/Lockheed” [93] kiképző repülőkkel, valamint a korábban 21. vegyes repülős divízióhoz tartozó 204. vadászrepülő ezredet (LAP), ellátva „F-84G, T-33A” repülőkkel, maga alá vonta. A 44. LBAD alárendeltségében létrehozták a hadosztályt kiszolgáló 177. „Batajnica” légi bázist.

1953-1954.közt a jugoszláv „Ikarus S-49A”[94] harci repülőgépekkel és szovjet „JAK-9/Uljak” [95] harci repülőkkel ellátva, 1957-1959. közt pedig az amerikai szubszónikus „T-33A Shooting Star/Lockheed” [96] kiképző repülőkkel és jugoszláv „Ikarus Aero-2”[97] többcélú elsősorban kiképző repülőkkel felszerelve a ”Batajnica” légi bázison állomásozott a 44. divízió kiképző/oktató repülő százada. A 44. divízió 1953-ig volt önálló hadosztály, majd 1953-ban a megalakuló 7. légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálják, ezzel megszűnt az önállósága. 1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg.  A 44. divízió erőinek jelentős részét a 1. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK), illetve további erőket a 5. VK-ba integrálták be.[98]

 

A 117. vadászbombázó repülő ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP).

 

1944. decemberében „Veliki Radinci” bázison megalakult a 112. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP)[99], mely ezredet 1948-ban átkereszteltek 117. vadászrepülő ezreddé (LAP). 1948-1953. közt vadászrepülő ezredként „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP) funkcionált. Az ezred 1948-ban „Pula”, 1948-1949. közt „Cerklje”, 1949-1951. közt „Zemun”, 1951-1960. közt „Batajnica” légi bázisain állomásoztatta erőit.

1949-ben az ezredet közvetlen a légierő főparancsnoksága alá tartozott 1952-ig, majd 1953-ban alárendelték a 44. divízió alá. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 44. divízió a 7. VKOS alá került. 1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 44. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 5. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került. Az ezred 1953-1956. közt vadászbombázó repülő ezredként „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP) funkcionált, majd 1956-1991. közt ismét vadászrepülő ezredként „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP) működött tovább.

Az ezred kezdetben 1948-1950. közt szovjet „Jak-9P” vadászrepülőkkel rendelkezett. 1950-től megérkeztek az hazai, jugoszláv „Ikarus S-49A”[100] harci repülőgépek, melyek 1953-ig szolgáltak. Ezen gépeket követte 1953-tól 1956-ig funkcionáló „F–84 G Thunderjet”[101] amerikai sugárhajtású vadászbombázó repülőgépek, majd jöttek az 1956-1963. közt szolgáló „Sabre F-86E”[102] amerikai transzszonikus vadászrepülőgépek.[103]

 

A 204. vadászbombázó repülő ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP).

 

A 204. vadászrepülő ezredet (LAP) 1949. decemberében alakult meg a 21. vegyes repülős divízió „Mesovita Avijacijska Divizija” (MAD) egységeként Zadarban (bázis Zemunik). A 204. ezred 1949-1953. közt vadászrepülő ezredként „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP).  Már a következő évben áthelyezték a „Zemun” bázisra, ahol 1951-ig állomásozott az ezred. 1951-től „Batajnica” bázisra került át. 1950-ben került át a 21. vegyes repülős divízióból (MAD) a 44. vadászrepülős divízióba (LAD). 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 44. divízió a 3. VKOS alá került. 1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 44. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 1. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került. Az ezred 1953-1958. közt vadászbombázó repülő ezredként „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP), majd 1958-1991. közt ismét vadászrepülő ezredként „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP) funkcionált.

1949-1950. közt az ezredet felszerelték szovjet „JAK-3” [104] kiképzési és oktatási célra használt harci repülőkkel. 1950-től 1953-ig pedig jugoszláv „Ikarus S-49A”[105] harci repülőgépekkel. 1953-tól „F–84 G Thunderjet” amerikai sugárhajtású vadászbombázó repülőgépek léptek szolgálatba 1958-ig, majd ezt követően érkeztek meg a „Sabre F-86E”[106] amerikai transzszonikus vadászrepülőgépek 1963-ig.[107]

 

A 177. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB)

 

A divízióban létrehozták a 177. „Batajnica” légi bázist. A légibázis a 44. vadászbombázó divízió (LBAD) alá tartozott 1959-ig. A 177. légi bázishoz 1953-ban hozzárendelik  a 63., 177., repülő technikai zászlóaljakat „Vazduhoplovni Tehnicki Bataljun” (VTB)[108].

1959-ben a VKOS megszűnik és helyébe a divízióból létrehozott, 1964-ig működő 1. repülős (légi) parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK) integrálódott be a légi bázis.[109]

 

A 399. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB)

 

A divízióban létrehozták a 399. „Pancevo” légi bázist. A légibázis a 44. vadászbombázó divízió (LBAD) alá tartozott 1956-ig. 1956. augusztusban feloszlatták.[110].

 

A 191. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB)

 

A divízióban 1953-ban létrehozták a 191. „Zemun” légi bázist. A légibázis a 44. vadászbombázó divízió (LBAD) alá tartozott 1959-ig. A 191. légi bázishoz 1956-ban hozzárendelik  a 316. repülő technikai zászlóaljat „Vazduhoplovni Tehnicki Bataljun” (VTB). 1959-ben a VKOS megszűnik és helyébe a divízióból létrehozott, 1964-ig működő 1. repülős (légi) parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK) integrálódott be a légi bázis.[111]

 

A 39. vadászbombázó repülős divízió (LBAD).

 

1948-1952. közt 39. vadászrepülős divízióként (LAD), majd 1953-1959. közt 39. vadászbombázó repülős divízióként „Lovacka Bombarderska Avijacijska Divizija” (LBAD) funkcionáló erő. A 39. divízió struktúrájához tartozott a parancsnoki repülős osztály „Stabna Avijacijska Odeljenja” (SAO), melyet ellátták cseh „Zlin”[112] kiképzési célra használt gyakorló repülők repülőkkel. A 39. divízió alá tartozott a korábban az 1. MAD alá tartozó, ott 111. vadászrepülő ezredként „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP) [113], funkcionáló repülős egység, mely 1947-ben a létrehozott 5. LAD-ba sorolják, 1948-tól az 5. LAD beintegrálódásával a 39. vadászrepülő divízióba „Lovacka Avijacijska Divizija” (LAD) pedig átnevezték 94. vadászbombázó repülő ezrednek (LAP). A 39. divízió alá tartozott a 113. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk”  (LAP)[114], melyet pedig átneveztek 116. vadászrepülő ezreddé (LAP), bázis „Skopski Petrovec”. A divízióban hozták létre 1949-ben Szkopjéban a 198. vadászrepülő ezredet (LAP) bázis „Skopski Petrovec”. A divízió „Skopje” bázison (Skopski Petrovec) állomásozott.

A 39. divízió 1953-ig volt önálló hadosztály, majd 1953-ban a megalakuló 7. légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálják, ezzel megszűnt az önállósága. 1959-ben a haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg.  A 39. divízió erőinek jelentős részét a 3. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK) integrálták be.[115]

1953-1959.közt a ”Skopski Petrovec” légi bázison állomásozott a 39. divízió kiképző/oktató repülő százada. A század rendelkezett a jugoszláv „Ikarus S-49A”[116] harci repülőgépekkel és szovjet „JAK-9/Uljak” harci repülőkkel, valamint jugoszláv „Ikarus Aero-2”[117] többcélú elsősorban kiképző repülőkkel és amerikai „F-47D Thunderbolt”[118] vadászrepülő gépekkel. 1959-től átszervezték és megreformálták.

A divízió alá volt rendelve 1951. decemberében szerveződött meg és 1952. februárra már funkcionált a „Skopski Petrovec” légi bázison a 3. katonai körzeti összekötő század „Eskadrila za Vezu 3. Vojne Oblasti” (III vo)[119], mint hadtesti egység, ellátva bolgár (olasz Società Italiana Caproni cég leányvállalata) „Kaproni Bulgarski KB-11 Fazan”[120] többcélú kisrepülőkkel, német egymotoros „Fieseler Fi 156 Storch (Roda)”, valamint szovjet többcélú kétfedeles „Polikarpov Po-2” és „Po-2B” repülőkkel, jugoszláv  Utva 212  kiképzési célra használt gyakorló repülőkkel, jugoszláv „Ikarus Aero-2”  többcélú elsősorban kiképző repülőkkel, jugoszláv „UTVA Aero-3”  kiképző repülőkkel. 1959-ben a századot beintegrálták a VKOS helyét átvevő 3. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK)

 

A 94. vadászbombázó repülő ezred „Lovacki Bombarderski Avijavijski Puk”  (LBAP).

 

1944. decemberében alakult meg „Novi Sad” légi bázisán a szovjet 117. vadászrepülő ezredből „gvardejski istrebiteljni polk” (GIAP) a 111. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijavijski Puk” (LAP). 1945-ben az ezredet ellátták szovjet „JAK 1M” később „JAK-3”, majd 1947-től „JAK-9”, 1948-tól pedig „JAK-9P”[121] vadászrepülőkkel. A 111. LAP főparancsnoksága az újvidéki bázison funkcionált (Novi Sad- Sombor). 1945. májusában áthelyezték a bázist „Skopski Petrovec” reptéri parancsnokságra. 1945. augusztustól besorolták a 11. vadászrepülős divízióba „Lovacka Avijacijska Divizija” (LAD), de még ugyanezen évbe az átalakuló 11. LAD-ból az 1. vegyes repülős divízióhoz „Mesovita Avijacijska Divizija” (MAD) csatolják. 1947-től a megalakuló 5. LAD-ba áthelyezik az 1. MAD-ból.

1948-ban a 111. LAP-ot átkeresztelték 94. vadászrepülő ezreddé „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP) 1948-1952. közti periódusban a 94. ezred vadászrepülő ezredként „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP) funkcionált. 1953-1959. közt Az ezred 1948-1952. közt rendelkezett szovjet „Petlyakov Pe-2” célbombázó repülőkkel, 1952-1958. közt „brit „Haviland/Mosquito FB Mk.VI”[122] vadász-bombázó repülőkkel, valamint 1948-1952. közt az ezred rendelkezett „JAK-9P” repülőkkel, 1952-1954. közt amerikai „F-47D Thunderbolt”[123] vadászrepülőgéprepülőkkel, 1954-1959. közt „F–84 G Thunderjet”[124] amerikai sugárhajtású vadászbombázó repülőgépekkel.

Az ezred kezdetben a „Skopje” régi repülőbázisán állomásozott, majd az új „Skopski Petrovec” új bázisra települt át. A régi „Skopje” repülőtere a mai „Aerodrom” városrész területén helyezkedett el, a Jugoszláv Néphadsereg „Goce Delcev“ laktanyánál. 1920-ban épült, 1941-ben a német légierő lebombázta. A légi bázis helyett 1928-tól funkcionált a „Skopje” várostól délkeletre eső „Petrovec” település mellett újonnan megépülő „Skopski Petrovec” légi bázis, napjainkban „Skopje” polgári nemzetközi reptere.

1949-ben az ezredet a 39. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 39. divízió a 7. VKOS alá került.  1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 9 divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 3. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került.[125]

 

A 116. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP).

 

1944. decemberében alakult meg, a 113 vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP), a „Vitruk” csoport 267. szovjet vadászrepülő ezredből (GIAP). Az ezred rendelkezett szovjet „JAK 1M”[126] később „JAK-3”[127] harci repülőkkel. 1944. decembertől „Ruma” bázison állomásozott, majd 1945. májusig a „Ljubljana” légi bázison, majd 1946-tól „Cerklje” légi bázison, 1947-től pedig „Skopski Petrovec” légi bázison állomásozott (1947. szeptemberben műveleti feladatban az albániai Tirana légi bázison) az ezred. Kezdetben a 11. vadászrepülős divízió alá tartozott, majd 1945. augusztustól 1947. áprilisig pedig a 2. vegyes repülős divízió (MAD) alá sorolták. 1947-1948. közt áthelyezték az 5. vadászrepülős divízióba (LAD), majd 1948-ban átkeresztelték 116. vadászrepülő ezreddé „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP) és a 2. MAD megszűnésével beintegrálják az újonnan megalakuló a 39. vadászrepülő divízióba „Lovacka Avijacijska Divizija” (LAD). A 116. LAP „Skopje” régi légi bázison állomásozott, majd az új légi bázisra „Skopski Petrovec” költöztették át[128]. 1948-1959. közt az ezred a 39. divízió alá tartozott, mint vadászrepülő ezred (LAP).[129] 

1949-ben az ezredet a 39. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 39. divízió a 7. VKOS alá került.  1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 39. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 3. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került, de ott 1960-ban feloszlatták.

A LAP rendelkezett 1952-ig szovjet „JAK-3”[130], harci repülőgépekkel. 1952-től 1960-ig jugoszláv „Ikarus S-49A”[131] harci repülőgépekkel látták el az ezredet. Mind ezek mellett kiképzés és oktatás céljából szovjet „JAK-9 Uljak”[132] vadászrepülőkkel és jugoszláv Utva 212-1[133] kiképzési célra használt gyakorló repülőkkel is rendelkezett a 116. LAP.[134] 

 

A 198. vadászbombázó ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP).

 

1949. novemberében alakult meg 198. vadászrepülő ezredként „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP) a „Skopski Petrovec” bázison később „Skolpski Petrovac”.  1953-ban a 39. divízió alá helyezték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 39. divízió a 7. VKOS alá került. 1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 39. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 3. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került.

 Az ezred 1949-1952. közt vadászrepülő ezredként „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP), 1952- 1966. közt vadászbombázó repülő ezredként „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP) működött tovább.

Az ezred kezdetben szovjet „JAK-3”[135] harci vadászrepülőkkel, és egyéb oktató repülőkkel rendelkezett, de 1952-től 1954-ig már amerikai „F-47D Thunderbolt”[136] vadászrepülőgépek  szolgáltak. A következő időszakban, 1954-1966. közt „F–84 G Thunderjet”[137] amerikai sugárhajtású vadászbombázó repülők érkeztek az ezredbe.[138]

 

A 165. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB).

 

A 165. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB) „Skopski Petrovec” 1953. márciusában alakult meg. A 165. légi bázishoz 1953-ban hozzárendelik a 75., 103., 165. repülő technikai zászlóaljakat. A 75. és 165. repülő technikai zászlóalj beintegrálódik a 165. légi bázisba. A 161. reptéri parancsnokságból „Skopski Petrovec” 1948-ban megalakult a 103. repülő technikai zászlóalj, mely egységet beintegrálták a megalakuló 165. légi bázisba.

1959-ben a VKOS megszűnik és helyébe a divízióból létrehozott, 1964-ig működő repülős (légi) parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK), lép. A 165. légi bázist az 3. repülős (légi) parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá sorolták be.[139]

 

A 211. légtér megfigyelő és ellenőrző és irányító ezred „Puk VOJIN” (pVOJIN).[140]

   

1951. márciusában alakult meg a 101. bVOJIN zászlóalj, „Zemun” (Beograd) bázison. A zászlóalj három légtérfigyelő és légi jelentő „Vazdusno Osmatranje i Obavestavanje o Vazduhoplovna” (VOOV)  század, tizenhat megfigyelő állomáshely alkotta, majd 1951-től már rendelkezett négy radarral és egy radar századdal.

1951. márciusában alakult meg a 103. VOJIN zászlóalj, „Skopski Petrovec” bázison. A zászlóalj két légtérfigyelő és légi jelentő „Vazdusno Osmatranje i Obavestavanje o Vazduhoplovna” (VOOV)  század, tíz megfigyelő állomáshely alkotta.

1955. júniusban a belgrádi 101. légtér megfigyelő és ellenőrző és irányító zászlóaljat „Bataljun VOJIN” (bVOJIN)[141] és 1955. májusban a szkopjei 103. bVOJIN zászlóaljat[142], beintegrálták ezred szintre felfejlesztett és létrejött zemuni bázison állomásozó és 1955. júniustól funkcionáló 211. légtér megfigyelő és ellenőrző és irányító ezredbe „Puk VOJIN” (pVOJIN). A Jugoszláv Légierő és Légvédelem struktuját, az 1950-es évektől reformon ment keresztül. 1950-1959. közt, a korábbi divízió önállóságát megszüntették és a légierő és légvédelem közvetlen főparancsnoksága (KM JRV i PVO) alá, illetve az 1950-től létrejövő légi (repülős) hadtestek „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) alá osztották be. A 211. légtér megfigyelő és ellenőrző és irányító ezredbe „Puk VOJIN” (pVOJIN) a 7. VKOS alá került, ahol 1959-ig működhetett. 1959-ben „Drvar-1.” haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. A 211. ezred „pVOJIN”, a 1. repülős (légi) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovni Komanda” (VK) alá rendelték. 1959. a 211. pVOJIN ezredet átkeresztelték 1. pVOJIN ezreddé.


1959-es haderőreform, szerkezetileg átalakuló légierő.

 

1959. a „Drvar-1” haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ezáltal a  3. VKOS és 7. VKOS megszűnik és a „Drvar” modernizációs fejlesztési terv során létrejött öt darab, 1959-től 1964-ig funkcionáló repülő (légi) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK).[143]








[1] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[2] Átalakuló repülős regionális parancsnokságokat „Vazduhoplovna Oblasna Komanda” létrejövő repülő technikai divíziók, parancsnokságok, zónák. 1945. augusztusában a jugoszlávok a légerő keretén belül létrehozták a korábbi „9. Oblasna Avijacijska (Vazduhoplovna) Baza” (9. OAB),, légi körzeti bázisból a repülős regionális parancsnokságokat „Vazduhoplovna Oblasna Komanda” (VOK): 1. VOK „Novi Sad”, a 2. VOK „Skopje”, a 3. VOK „Mostar”, a 4. VOK „Zagreb” . 1948-tól a VOK parancsnokságokat átszervezik és megalakultak belőlük a repülő technikai divíziók (VTD), azokból a parancsnokságok (VTK), és később zónák (VTZ/VZ) „Vazduhoplovna Tehnicka Divizija (VTD), Komande (VTK), Zona (VTZ/VZ). Ezen erők 1959-ig működtek. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[3] https://hu.wikipedia.org/wiki/T%E2%80%9333_Shooting_Star

[4] https://en.wikipedia.org/wiki/De_Havilland_Mosquito

[5] https://en.wikipedia.org/wiki/Douglas_C-47_Skytrain

[6] https://en.wikipedia.org/wiki/Junkers_Ju_52

[7] https://en.wikipedia.org/wiki/Lisunov_Li-2

[8] http: // www. repulomuzeum. hu/ Leltar/ Leltarfotok/ Li-2. htm, https: // www. youtube. com/ watch?v = P4WBT ny L0dQ

[9] https://en.wikipedia.org/wiki/Avro_Anson

[10] https://en.wikipedia.org/wiki/De_Havilland_Dove

[11] LÁSD: A repülős (légi) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) 1959-től 1964-ig./ Az 1. repülős (légi) hadtesti parancsnokság./ A 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP).(119. légi támogató ezred „Puk Pomocna Aviacija” PPA)/ -a 783. számú helikopter századot „Helikopterska Eskadrila” (HE).

[12] https://en.wikipedia.org/wiki/Westland_WS-51_Dragonfly

[13] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Aero_2

[14] https://en.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCcker_B%C3%BC_181

[15] 1959-1964-ig az 1. repülős (légi) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá rendelték, 1964-től pedig az 1. repülős hadtest (VaK) alá. 1967-től „Nis” légi bázison állomásozott a zászlóalj. 1986-1992. közt a 3. „RV i PVO” légierő körzeti főparancsnokság „ alá rendelték. 1992. januárban átszervezték. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[16] https://en.wikipedia.org/wiki/Kaproni_Bulgarski_KB-11_Fazan

[17] https://hu.wikipedia.org/wiki/Po%E2%80%932

[18] https://en.wikipedia.org/wiki/Avro_Anson

[19] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[20] „46. vr Novi Sad- 1954-ben a bázist áthelyezték „Zemun” reptérre, majd „Knezevac” bázisra. 1964-ben beintegrálták a „Moma Stanojlovic” repülőgép gyárba (VTRZ). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[21] 161. vr Novi Sad- 1964-ben átalakítva.

[22] 1956-tól a 20. raktárral együtt összevonva és létrehozva belőlük a 13. önálló hadi fegyverzeti és hajtóanyag raktár, mely 1964-ig működött. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[23] 1956-tól a 13. raktárral együtt összevonva és létrehozva belőlük a 13. önálló hadi fegyverzeti és hajtóanyag raktár, mely 1964-ig működött. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[24] Kezdetben, mint hajtóanyag, majd technikai raktár, 1956-ban átirányítva „Zemun” bázisra. 1959-ben átalakítva. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[25] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[26] „56. vr Skopski Petrovec - 1957-ben beintegrálták a „Meteor” repülőgép gyár alá (VTRZ). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[27] „167. vr Skopski Petrovec - 1964-től „Meteor” repülőgépgyár (VTRZ) Skopski Petrovec. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[28] korábban 2. számú technikai raktár- Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[29] 1959-1964. közt működő 465. kraljevói raktár csoportba (SKG), mely 1964-től a 285. légi bázishoz „Ladevci” rendelik.  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[30] 1959-1964. közt működő 465. kraljevói raktár csoportba (SKG), mely 1964-től a 285. légi bázishoz „Ladevci” rendelik.  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[31] 1959-1964. közt működő 465. kraljevói raktár csoportba (SKG), mely 1964-től a 285. légi bázishoz „Ladevci” rendelik.  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[32] 1953-ban átalakítva. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[33] 1964-ben átalakítva. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[34] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[35] https://hu.wikipedia.org/wiki/Supermarine_Spitfire

[36] https://hu.wikipedia.org/wiki/Hawker_Hurricane

[37] https://en.wikipedia.org/wiki/North_American_T-6_Texan

[38] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Aero_2

[39] https://en.wikipedia.org/wiki/Yakovlev_Yak-9

[40] LÁSD: Oktatás és képzés

[41] https://en.wikipedia.org/wiki/De_Havilland_Mosquito

[42] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[43] https://en.wikipedia.org/wiki/De_Havilland_Mosquito

[44] https://fr.wikipedia.org/wiki/Lockheed_T-33_Silver_Star

[45] https://en.wikipedia.org/wiki/Junkers_Ju_52

[46] https://en.wikipedia.org/wiki/Avro_Anson

[47] https://en.wikipedia.org/wiki/Percival_Proctor

[48] https://en.wikipedia.org/wiki/Lisunov_Li-2

[49] http: // www. repulomuzeum. hu/ Leltar/ Leltarfotok/ Li-2. htm, https: // www. youtube. com/ watch?v = P4WBT ny L0dQ

[50] https://en.wikipedia.org/wiki/Douglas_C-47_Skytrain

[51] https://en.wikipedia.org/wiki/Westland_WS-51_Dragonfly

[52] https://hu.wikipedia.org/wiki/Fotogrammetria

[53] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.,  https: // en. wikipedia. org/ wiki/ 119th_Helicopter_Brigade

[54] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana., 

[55] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[56] A repülős (légi) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) 1959-től 1964-ig./ Az 1. repülős (légi) hadtesti parancsnokság./ A 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP)./(119. légi támogató ezred „Puk Pomocna Aviacija” PPA).

[57] A helikopteres század (27. helikopter század „Helikopterska Eskadrila” HELE) 1953. júniusában alakult meg „Pancevo” légi bázison. A helikopteres század 1954. februárra hadrendbe állt ellátva amerikai (USA) „Sikorski S-51/Dragonfly”  mentő és szállító helikopterekkel. A század kezdeti önálló státuszát hamar megszüntették és besorolták a 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP) alá, ahol elsőként 5. századként, majd 27. helikopter századként funkcionált. A 27. századot átirányították „Zemun” bázisra. 1961-ben a 27. HELE századot átkeresztelték 783. helikopter századdá (LÁSD: A repülős (légi) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) 1959-től 1964-ig./ Az 1. repülős (légi) hadtesti parancsnokság./ A 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP)./ A 119. légi támogató ezred „Puk Pomocna Aviacija” PPA)-a 783. számú helikopter századot „Helikopterska Eskadrila” (HE).  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[58] 1949-ben a 119. légi szállító repülő ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP) igénye alapján alakult meg „Novi Sad” bázison az 57. összekötő repülő század „Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV). 1953-ban a századba bevonták a korábban „Pancevo” bázison működő légierő központi kiképző repülő század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) egy részét (LÁSD: Légierő Főparancsnokság alá közvetlen tartozó erők./57. 57. kiképző repülő század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” TAE). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[59] A 421. támadó-harci repülő ezred „Jurisni Avijacijski Puk” (JAP). A 421 JAP 1944. decemberében „Lacarak” bázison létrejött „Vitruk csoport” szovjet 165. repülő ezredből (GSAP) alakult meg 1945. februárjában. 1945. májusától az ezredet „Lacarak- Krnjesevci- Zemun- Nadalj- Backa Brestovac- Sombor- Lacarak” bázisokon állomásoztatták szovjet „Il-2” repülőkkel ellátva. 1945. év mozgalmas volt az ezrednek, „Rajlovac” bázisra irányították, majd „Skopski Petrovec” és végül, de még 1945-ben „Nis” légi bázisra, ahol besorolták a 42. támadó-harci repülős divízióba „Jurisna Avijacijska Divizija” (JAD). Ezt követően egy rövid ideig a 11. vadászrepülős divízióba „Lovacka Avijacijska Divizija” (LAD), majd a fenti divíziók átreformálása után a 2. vegyes repülős divízióhoz „Mesovita Avijacijska Divizija” (MAD) csatolják. 1948-ban átnevezték 107. támadó-harci repülő ezreddé „Jurisni Avijacijski Puk (JAP). forrás: Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[60] Az 554. vadászrepülő ezred „„Jurisni Avijacijski Puk” (JAP). 1945. júliusában a korábbi 2. jugoszláv repülő (légi) harci (támadó) ezredből, mely „Sombor” bázison állomásozott létrehozták az 554. JAP-ot. Az ezred 1945. nyár elején átköltözött a „Skopski Petrovec” bázisra, majd 1946-ban „Nis” bázisra települést át. Az ezredet ellátták szovjet „Il-2” repülőgépekkel. Kezdetben egy rövid ideig a 11. vadászrepülős divízióba (LAD), majd a megalakuló 1. vegyes repülős divízióba (MAD) alá sorolták be. 1948-ban átkeresztelték 81. támadó-harci repülő ezrednek (JAP) és az 1. MAD-ból létrejövő 29. támadó-harci repülős divízió (JAD) alá sorolták be, mint 81. JAP. forrás: Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[61] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[62] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Aero_2

[63] https://hu.wikipedia.org/wiki/Po%E2%80%932

[64]  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[65] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[66] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[67] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Aero_2

[68] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[69] https://en.wikipedia.org/wiki/Lisunov_Li-2

[70] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[71] https://en.wikipedia.org/wiki/Lisunov_Li-2

[72] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_S-49

[73] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[74] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Aero_2

[75] https://en.wikipedia.org/wiki/Utva_213_Vihor

[76] https://2vilaghaborufegyverei.blog.hu/2018/08/24/jakovlev_jak-1_jak-3_jak-7_jak-9

[77] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[78] https://en.wikipedia.org/wiki/North_American_T-6_Texan

[79] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Aero_2

[80] https://en.wikipedia.org/wiki/Utva_213_Vihor

[81] https://en.wikipedia.org/wiki/Utva_213_Vihor

[82] https://sr.wikipedia.org/wiki/212_(%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D0%BD)

[83] https://otpisani.niceboard.com/t913-aero-2

[84] https://hu.wikipedia.org/wiki/Zl%C3%ADn_Z%E2%80%9342

[85] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana, https:// en. wikipedia. org/ wiki/150th_Fighter-Bomber_Aviation_Regiment

[86] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[87] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[88] https://hu.wikipedia.org/wiki/Zl%C3%ADn_Z%E2%80%9342

[89] A 254. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP). 1944-ben alakult szovjet területen (Krasnodar) lévő kiképző bázison a „jugoszláv-partizán légierő 1. vadászrepülő ezrede. 1945-ben jugoszláv területre vonták össze, ahol 1. jugoszláv vadászrepülő ezred „Jugoslavenski Avijacijski Lovacki Puk” (JALP) néven alakult meg, majd 1945. szeptemberben átnevezték 254. vadászrepülő ezreddé (LAP). A 254. LAP „Zemun” bázison állomásozott, ellátva szovjet „JAK-3” repülőkkel. Az ezredet 1945. augusztusában a 3. vadászrepülős divízióba „Lovacka Avijacijska Divizija” (LAD) sorolták be. 1948-ban az ezredet átnevezték 83. vadászrepülő ezreddé (LAP) és a 3. LAD megszűnésével beintegrálják az újonnan megalakuló a 44. vadászrepülős divízióba „Lovacka Avijacijska Divizija (LAD). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[90]Lásd 21. vegyes repülős divízió (MAD) leírást.

[91] Lásd 21. vegyes repülős divízió (MAD) leírást.

[92] https://hu.wikipedia.org/wiki/F%E2%80%9384_Thunderjet

[93] https://hu.wikipedia.org/wiki/T%E2%80%9333_Shooting_Star

[94] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_S-49

[95] https://en.wikipedia.org/wiki/Yakovlev_Yak-9

[96] https://hu.wikipedia.org/wiki/T%E2%80%9333_Shooting_Star

[97] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Aero_2

[98] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[99] A 112. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP). 1944. decemberében alakult meg, Veliki Radinci bázison a 112. vadászrepülő ezred (LAP) a „Vitruk” csoport 168. szovjet repülő ezredből (GIAP). Az ezred rendelkezett szovjet „JAK-1M, JAK-3.” később pedig szovjet „JAK-9., JAK-9P.” repülőkkel. 1945. májusig „Lucko” bázison, majd ezt követően „Pleso” bázison állomásozott. Kezdetben a 42. támadó-harci repülős divízió alá tartozott, majd 1945. szeptembertől a mosztári 3. vadászrepülős divízió (MAD) alá sorolták. 1948-ban átkeresztelték 117. vadászrepülő ezreddé „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP) és a 3. LAD megszűnésével beintegrálják az újonnan megalakuló Jugoszláv Légierő Központi Parancsnoksága alá. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[100] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_S-49

[101] https://hu.wikipedia.org/wiki/F%E2%80%9384_Thunderjet

[102] https://hu.wikipedia.org/wiki/F%E2%80%9386_Sabre

[103] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[104] https://en.wikipedia.org/wiki/Yakovlev_Yak-3

[105] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_S-49

[106] https://hu.wikipedia.org/wiki/F%E2%80%9386_Sabre

[107] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[108] A 63. repülő technikai zászlóaljakat „Vazduhoplovni Tehnicki Bataljun” (VTB). 1953. februárban jött létre „Batajnica” légi bázison. A 177. VTB 1950-ben a 48. „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande (VTK), parancsnoksággá alá tartozott és „Batajnica” légi bázison funkcionált. 1953-ban sorolták a 177. légi bázis alá. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[109] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[110] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[111] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[112] https://hu.wikipedia.org/wiki/Zl%C3%ADn_Z%E2%80%9342

[113] A 111. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP). 1944. decemberében alakult meg „Novi Sad” légi bázisán a szovjet 117. szovjet vadászrepülő ezredből „gvardejski istrebiteljni polk” (GIAP.) 1945-ben az ezredet ellátták „JAK 1M” később „JAK-3”, majd 1947-től „JAK-9”, 1948-tól pedig „JAK-9P” vadászrepülőkkel. A 111. LAP főparancsnoksága az újvidéki bázison funkcionált (Novi Sad- Sombor). 1945. májusában áthelyezték a bázist „Skopski Petrovec” reptéri parancsnokságra. 1945. augusztustól besorolták a 11. vadászrepülős divízióba „Lovacka Avijacijska Divizija” (LAD), de még ugyanezen évbe az átalakuló 11. LAD-ból az 1. vegyes repülős divízióhoz „Mesovita Avijacijska Divizija” (MAD) csatolják. 1947-től a megalakuló 5. LAD-ba áthelyezik az 1. MAD-ból és az 5. LAD megszűnésével beintegrálják az újonnan megalakuló a 39. vadászrepülős divízióba „Lovacka Avijacijska Divizija” (LAD). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[114] A 113. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP). 1944. decemberében alakult meg, a 113 vadászrepülő ezred (LAP), ), a „Vitruk” csoport 267. szovjet vadászrepülő ezredből „gvardejski istrebiteljni polk” (GIAP). Az ezred rendelkezett „JAK-1M, JAK-3” repülőkkel. 1944. decembertől „Ruma” bázison állomásozott, majd 1945. májusig a „Ljubljana” légi bázison, majd 1946-tól „Cerklje” légi bázison, 1947-től pedig „Skopski Petrovec” légi bázison állomásozott (1947. szeptemberben műveleti feladatban az albániai Tirana légi bázison) az ezred. Kezdetben a 11. vadászrepülős divízió alá tartozott, majd 1945. augusztustól 1947. áprilisig pedig a 2. vegyes repülős divízió (MAD) alá sorolták. 1947-1948. közt áthelyezték az 5. vadászrepülős divízióba (LAD), majd 1948-ban átkeresztelték 116. támadó-harci repülő ezreddé „Jurisni Avijacijski Puk” (JAP) és a 2. MAD megszűnésével beintegrálják az újonnan megalakuló a 39. vadászrepülő divízióba „Lovacka Avijacijska Divizija” (LAD). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[115] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[116] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_S-49

[117] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Aero_2

[118] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[119] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[120] https://en.wikipedia.org/wiki/Kaproni_Bulgarski_KB-11_Fazan

[121] https://en.wikipedia.org/wiki/Yakovlev_Yak-1

[122] https://www.dehavillandmuseum.co.uk/aircraft/de-havilland-dh98-mosquito-fb-mk-vi/

[123] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[124] https://hu.wikipedia.org/wiki/F%E2%80%9384_Thunderjet

[125] https://en.wikipedia.org/wiki/Mikoyan-Gurevich_MiG-21

[126] https://en.wikipedia.org/wiki/Yakovlev_Yak-1

[127] https://en.wikipedia.org/wiki/Yakovlev_Yak-3

[128] A régi „Skopje” repülőtere a mai „Aerodrom” városrész területén helyezkedett el, a Jugoszláv Néphadsereg „Goce Delcev“ laktanyánál. 1920-ban épült, 1941-ben a német légierő lebombázta. A légi bázis helyett 1928-tól funkcionált a „Skopje” várostól délkeletre eső „Petrovec” település mellett újonnan megépülő „Skopski Petrovec” légi bázis, napjainkban „Skopje” polgári nemzetközi reptere.

[129] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[130] https://en.wikipedia.org/wiki/Yakovlev_Yak-3

[131] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_S-49

[132] https://en.wikipedia.org/wiki/Yakovlev_Yak-9

[133] https://sr.wikipedia.org/wiki/212_(%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D0%BD)

[134] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[135] https://en.wikipedia.org/wiki/Yakovlev_Yak-3

[136] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[137] https://hu.wikipedia.org/wiki/F%E2%80%9384_Thunderjet

[138] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[139] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[140] Légtér Megfigyelő, Jelentő és Irányító Felügyelet „Vazdusno Osmatranje Javljanje i Navodenje” (VOJIN).forrás: https://sr.wikipedia.org/wiki/VOJIN

[141] LÁSD: Légvédelem és légtérmegfigyelés fejezetet.

[142] LÁSD: Légvédelem és légtérmegfigyelés fejezetet.

[143] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”









FOLYTATÁS A 4 . RÉSZBEN



Szerkesztette: „Szatmári”

 

Az írásmű nem tudományos jellegű, szerkezetében, tartalmában annak nem felel meg. A forrásokat az írásos anyag végén tüntettem fel. 



A szerkesztett anyag bárminemű felhasználása céljából kérjük lépj kapcsolatba a szerkesztővel a Facebook oldalunkon:

https://www.facebook.com/groups/1661385440810107/

 

vagy email-en. program5000@gmail.com 

 

 

A fent írott szöveg más fórumra, weboldalra, facebook-ra, blogra.....történő beillesztése, beollózása, beírása, felhasználása esetén kérjük feltüntetni  a szerzőt és a forrás linkünket !!!



Megjegyzések