A JUGOSZLÁV LÉGIERŐ ÉS LÉGVÉDELEM 10.RÉSZ

 

OKTATÁS ÉS KÉPZÉS

 

 

Oktatási intézmények, képzés és technikai fejlődés.

 

A repülési (légi) altiszti „podoficir[1] oktatás és képzés már az I. Világháború előtt és annak végéig is jelen volt, az akkori Jugoszláviában, a Szerb Légierőben (Srpska Avijatica), a Királyi Jugoszlávia Légierejében.  A „Srpska Avijatica” profiljába tartozott a repülős műhelyek, ahol folyhatott a képzés és oktatás, és két kadét csoport, mely három hónapos franciaországi képzésben részesült. A kadétok elektroműszerészi és gépészeti végzetséget szereztek meg.[2]

Az I. Világháború végével a jugoszláv hadseregi légierő és a haditengerészeti légierő megalakulása után, 1921-től az altisztek tekintetében a hadseregen és a haditengerészeten belüli repülős szolgálatoknál légi járműszerelőket, a rádiótávírókat és a rádiószerelőket képeztek ki.

 

1922. július 1-jén létrejött a haditengerészetben a „Hidro-Avijaticka Skola” (HAS) a „Herceg Novi” közelében lévő „Kumbor” bázison. Kisvártatva a HAS 1926-ra kinőtte magát és megalakult a Szplit melletti „Divulje” bázison a Haditengerészet Repülős Iskolája „Pomorska Vazduhoplovna Skola” (PVS). A PVS-en belül pedig megalakulhatott a Haditengerészeti Repülős Altiszti Iskola „Pomorska Vazduhoplovna Podoficirska Skola” (PVPS). Az iskolában a légierő igényeinek megfelelően, két éves képzéssel képezték a kadétokat.

 

Már az 1920-as évektől a jugoszláv akkori légierőben két oktatási és kiképzési szekciót hoztak létre. Az egyik szekció a továbbképzésre, és átképzésre kialakított úgynevezett átképző központ „Centar za Preobuka” (CZP)[3], a másik szekció a szakemberek felkészítésére, a szakmai és kiegészítő szolgáltatások számára alapozta működését. Az utóbbi (második szekció) keretében a szakemberek képzéséhez rendelkezésre álltak repülő technikusi, mérnöki iskola, fegyverzeti iskola, bombázó repülési ismereteket adó iskola, támogató feladatokat ellátó-logisztikai képzést adó iskola, elektronikai szakképzést adó iskola, összekötői képzést biztosító iskola, vezetői iskola, fényképészeti ismereteket adó iskola, meteorológiai képesítést adó iskola. Mind ezek az iskolák a Pancsevóban lévő Repülős Parancsnoki Szakiskolába „Komanda Vazduhoplovna Strucna Skola” (KV SS)[4] tömörültek össze. Itt a már meglévő tisztek egy éves továbbképzése is helyt kapott. A KV SS iskola alá tömörülő intézményeket összevonták és ezen iskolákból Pancsevóban létrehozták a Repülős Altiszti Iskolát „Vazduhoplovna Podoficirski Skola” (VPS), mely később Újvidékre költözött.

 

1941. áprilisig, (Jugoszláv Királyság hadba lépése a II. Világháborúban) a jugoszláv légierő altiszti képzése a Haditengerészeti Repülős Altiszti Iskolában „Pomorska Vazduhoplovna Podoficirska Skola” (PVPS), és a Repülős Altiszti Iskolában „Vazduhoplovna Podoficirski Skola” (VPS) folyt. Jugoszláviában kitörő II. Világháború eredménye képen, ezen év áprilisában mindkét intézmény abbahagyta működését. [5]  

 

A II. Világháború alatt megszűnő Repülős Altiszti Iskolát „Vazduhoplovna Podoficirski Skola” (VPS), 1945. február elején Újvidéken (Novi Sad) újra megalakították, mint a légierő Népi Felszabadító Hadsereg és Jugoszlávia Partizán Részlegeinek (NOV i POJ) Legfelsőbb Törzsének a Repülős Altiszti Iskoláját „Vazduhoplovna Podoficirski Skola” (VPS). A VPS célja az volt, hogy altiszteket képezzen a NOV i POJ (akkori jugoszláv hadsereg) légi erejének alapvető ágaihoz és szolgálataihoz, amelyek 1944 végén és 1945 elején erősen fejlődésnek indultak, ezért szükséges volt a képzett személyi állományra. A Repülős Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirski Skola” (VPS) részeként 1945. júliusában megalakult Rajlovácban az Első Speciális Repülős Iskola „Prva Vazduhoplovna Skola Specijalista” (Prva SS KV). 1947. márciusban Kraljevóban megkezdte működését a Második Speciális Iskola „Druga Vazduhoplovna Skola Specijalsita” (Druga SS KV), ahol képezték a kommunikációs, meterológiai, fényképészeti szolgálat altisztjeit. 1947-ben a Első Speciális Repülős Iskolát áthelyezték Kraljevóba és kivonták a VPS (akkor már Légi Speciális Parancsnoki Iskola „Skola Specijalista Komanda Vazduhoplovna  SS KV”)[6] alól és egyesült az 1947. áprilisában Kraljevóban megalakuló Második Speciális Repülős Iskolával „Druga Vazduhoplovna Skola Specijalista” (Druga SS KV), valamint a hozzájuk csatlakozó pancsevói Repülős (Légi) Fényképészeti Iskolával „Vazduhoplovna Fotografska Skola” (VFS). A három intézmény (Prva SS KV, Druga SS KV, VFS) alkotta a Speciális Repülési Iskolát „Skola Vazduhoplovna Specijalna” (SVS). Az SVS 1947-től beintegrálódott a Kraljevóban megalakuló Repülős Összekötő Altiszti Iskolába „Vazduhoplovna Podoficirska Skola Veze” (VPSV), mely a még ugyanezen évben megalakuló Repülős Összekötői Központi Iskola „Vazduhoplovni Skolski Centar Veze” (VSCV) alá sorolták be, a Repülős (Légi) Meteorológiai Iskolával „Vazduhoplovna Meteroloska Skola” (VMS), a Repülős (Légi) Fényképészeti Iskolával „Vazduhoplovna Fotografska Skola” (VFS) egyetemben.

A Légi Speciális Parancsnoki Iskolát „Skola Specijalista Komanda Vazduhoplovna  SS KV”[7] pedig 1947. novemberében átnevezték Repülő Technikai Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Tehnicka Podoficirska Skola” (VTPS), majd 1954-ben Repülős Mechanikus Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Mehanicarska Skola” (VPMS) elnevezésre, amit még ezen évben alárendelnek a Repülő Technikusi Oktatási Központ „Vazduhoplovni Tehnicki Skolski Centar” (VTSC)[8] alá.

1945. szeptember 12-én Pancsevóban megalakult a Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU). Miután 1945. márciusában „Skabrinja”[9] légi bázison megszűnt a pilótaképzés, pontosabban át helyezték az oktatást 1945. májusában Pancsevóva, 1945. augusztusban a pancsevói oktatás részeként nekiláttak létrehozni egy komolyabb, szovjet mintára alapuló, aktív tiszt és tartalékos tiszt szintű kiképzési-oktatási intézmény megvalósításának. A Katonai Légierő Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU) 1945. szeptemberben a szerbiai Pancsevóban (Pancevo) alakult meg. A főiskolát oktatási céllal ellátták szovjet „Polikarpov/Po-2”[10] és „Jakovlev/UT-2”[11] könnyű oktató repülőkkel.

A VVU-hoz tartozott a Repülés Technikusi Főiskola „Vazduhoplovno Tehnicke Uciliste” (VTU)[12], és Repülős Tiszti Iskola „Vazduhoplovna Oficirska Skola” (VOS)[13], valamint négy, repülős oktatási-kiképzési iskolát (ezred szintű erő) „Vazduhoplovna Skolski Puk” (VSP). Mind ezek mellett a VVU-ba volt még egy repülős kadét zászlóalj, repülős technikai zászlóalj, támogató-logisztikai alakulat.

 1945-ben alakult meg az 1. repülő kiképző-oktató ezred „Skolski Avijacijski Puk/Vazduhoplovni Skolski Puk” (SAP avagy VSP) Pancsevóban. Az első kiképző százada a Katonai Légierő Iskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU) alatt, kezdte meg működését, de hamarosan már négy századdal funkcionált a „Pancevo”, „Omoljica”, „Kacarevo”, „Kovin” bázisokon, reptereken. 1948-ban átkeresztelték 104. repülő kiképző-oktató ezreddé „Skolski Avijacijski Puk/Vazduhoplovni Skolski Puk” (SAP avagy VSP). 1945-ben alakult meg az 2. repülő „vadászrepülő” kiképző-oktató ezred „Skolski Avijacijski Puk/Vazduhoplovni Skolski Puk (lovacki)”  (SAP avagy VSP) „Ecka” bázison. Az első kiképző százada a Katonai Légierő Iskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU) alatt, kezdte meg működését, de hamarosan már két századdal funkcionált a „Ecka”, „Alibunar”, „Kovin” bázisokon, reptereken. 1948-ban átkeresztelték 101. repülő „vadászrepülő” kiképző-oktató ezreddé „Skolski Avijacijski Puk/Vazduhoplovni Skolski Puk (lovacki)” (SAP avagy VSP). 1946-ban alakult meg az 3. repülő „harci-támadó repülő” kiképző-oktató ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk” (SAP avagy VSP) „Kovin” bázison. Az két kiképző százada a Katonai Légierő Iskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU) alatt, kezdte meg működését. 1948-ban átkeresztelték 105. repülős kiképző-oktató ezreddé „Skolski Avijacijski Puk/Vazduhoplovni Skolski Puk” (SAP avagy VSP). 1945-ban alakult meg az 4. repülő „felderítő-navigátor” kiképző-oktató ezred „Skolski Avijacijski Puk/Vazduhoplovni Skolski Puk (izvidacki-sturmanski)” (SAP avagy VSP) „Pancevo” bázison, mely 1946. december 1-ig funkcionált, majd feloszlatták.

A 1949-től a Katonai Repülős Főiskolát (VVU) átnevezik Aktív Repülős Tiszti Iskola „Skola Aktivnih Oficira Aviacija” (SAOA)[14].

 

1947. őszén szintén Kraljevóban alakult meg a Repülős Összekötői Központi Iskola „Vazduhoplovni Skolski Centar Veze” (VSCV), mely 1969-ig funkcionál. A központi összekötői iskola alá kezdetben három intézmény tartozott: a Repülő Altiszti Összekötői Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Skola Veze” (VPSV), a Repülős (Légi) Meteorológiai Iskola „Vazduhoplovna Meteroloska Skola” (VMS), a Repülős (Légi) Fényképészeti Iskola „Vazduhoplovna Fotografska Skola” (VFS). A Repülő Altiszti Összekötői Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Skola Veze” (VPSV) átvette a kommunikáció és az SS KV altisztjeinek kiképzését Rajlovacban, a VMS és a VFS pedig Zemunból (ahol 1945-ben alapították) Kraljevóba került. A VSCV-ben alakult meg a Repülős Tiszti Összekötői Iskola „Vazduhoplovna Oficirska Skola Veze” (VOSV).[15]

A VOS 1948. decemberében alakult meg „Kovin” légi bázison. 1949. májusában Ljubljanába helyezik át, majd 1950-ben átkeresztelték Legfelsőbb Repülő Tiszti Iskolának „Visa Vazduhoplovna Oficirksa Skola” (VVOS). 1953-ban az intézményt Pulába helyezték át, majd 1955-ben újabb elnevezéssel illették, mely során a VVOS-ból, Repülős Kiképző Iskola „Vazduhoplovna Aplikacijska Skola” (VAS/VAPL) lett. A VAS 1956-tól már Repülő Tiszt Képzésre Szakosodott Repülős Iskolaként „Vazduhoplovna Skola za Usavrsavanje Oficira Avijacije” (VSUAO) működött tovább. 1966-ban beintegrálódik a Repülős Katonai Akadémiába „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA)[16]. A VOS alá tartozott a 258. légi bázis (VB) és a 185. repülő oktató-kiképző ezred (SAP).

1961-ben a Repülős Központi Összekötő Iskola „Vazduhoplovni Skolski Centar Veze” (VSCV) a ljubljanai „Sentvid” intézménye alól kivonták a légvédelmi tüzérség „radar-számítógép” szakterületének kiképzését és átirányították a Repülő Mechanikusi Altiszti Iskolába „Vazduhoplovna Podoficirska Mehanicarska Skola” (VPMS)[17]. 1963-ban a VPMS  iskolában[18] megkezdték a légvédelmi rakéták altiszti képzését, mely képzést a batajnicai Központi Rakéta Iskolában „Raketna Skola Centra” (RSC) fejeződtek be. 1964-től a légvédelmi tüzérség „radar-számítógép” szakképzést a Légtér Megfigyelő, Jelentő és Irányító Felügyelet „Vazdusno Osmatranje Javljanje i Navodenje” (VOJIN)[19] alá került. A VSCV 1969-70-ben feloszlatták és beintegrálták a Repülő Technikusi Katonai Iskolába[20] „Vazduhoplovna Tehnicka Vojna Skola” (VTVS)-korábban VPS/SS KV/ VTPS/ VPMS/ VTPS-. [21]

A Repülős Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Skola (VPS).

A Légi Speciális Parancsnoki Iskola „Skola Specijalista Komanda Vazduhoplovna„ (SS KV)

A Repülő Technikai Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Tehnicka Podoficirska Skola” (VTPS)

A Repülős Mechanikus Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Mehanicarska Skola” (VPMS)

A Repülő Technikusi Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Tehnicka Podoficirska Skola (VTPS) 

A Repülő Technikusi Katonai Iskola „Vazduhoplovna Tehnicka Vojna Skola” (VTVS)

A Repülő Technikusi Iskola „Vazduhoplovnotehnicka Skola” (VTS)

A „Repülő Technikusi Közép Iskola „Srednja Vazduhoplovno Tehnicka Skola” (SVTS)

A Repülő Technikusi Katonai Közép Iskola „Vazduhoplovno Tehnicka Srednja Vojna Skola” (VTSVS)

 

1945. februárjában (háborús időszak) a Repülős Altiszti Iskolát „Vazduhoplovna Podoficirska Skola (VPS) Újvidéki bázissal újra megalapították. Az első osztályt a repülős ifjúsági zászlóaljból alakították ki, mely „Bela Crkva” légi bázison funkcionált. A korábbi Jugoszláv Királyi Légierő oktatási és kiképzési modelljét vették alapul a VPS létrehozása során. Hasonló célok és tanterv, az az a kétéves képzésbe tartozott, egy év általános és általános katonai oktatás, majd elvégzése után, egy év szakosítás szakterületek szerint; pilóta, ejtőernyős, összekötő, meteorológiai, fényképészeti, bombázó, repüléstechnikai, fegyverzeti, elektrotechnikusi és a támogató (logisztikai). A kiválasztott pilótákat, pilótajelölteket a pilóta iskolába küldték, a többi kadét a VPS-ben folytatta a tanulást, kivéve a forgalmi irányítást elsajátítókat, akiket a légiforgalmi iskolába küldtek. 1945. nyarán Újvidékről (Novi Sad) a VPS-t átköltöztették Kraljevóban működött tovább, ahol szeptember 01-el a Légi Speciális Parancsnoki Iskolaként „Skola Specijalista Komanda Vazduhoplovna„ (SS KV)[22], később Légi Speciális Légierő Iskolaként „Skola Specijalista Ratna Vazduhoplovna „ (SS RV) működött tovább. Megalakult az SS KV-ban a második osztály is a speciális repüléstechnikai műszaki szolgálat elsajátítására (VTSI), és a parancsnoki összekötői feladatok ellátására szakosodva.

1946. áprilisában ismét helyet váltott a Légi Speciális Parancsnoki Iskola „Skola Specijalista Komanda Vazduhoplovna„ (SS KV) és átköltözött Rajlovácba (Szarajevó mellett), ahol elindulhatott a harmadik osztály, de csak egy éves képzéssel. 1946-ban létrehozták a SS KV-ben az Ifjúsági Repülős Speciális Iskolát „Skola Mladih Avio-Specijalista” (SMAS), mely hat hónapos képzésben részesítette a tanulóit. Az SS KV-ban a fő képzés és oktatás Rajlovácban folyt, de az elektronika résszel foglalkozó képzés Kraljevóban történt. [23]

1947 folyamán az SS KV-ben létrehozták a Tartalékos Repülő Technikus Tartalékos Tiszti Iskolát „Skola za Rezervna Vazduhoplovno Tehnicke Oficire” (SRVTO)[24] és az Aktív Repülő Technikus Tiszti Iskolát „Skola Aktivnih Vazduhoplovno Tehnickih Oficira” (SAVTO), melyek a Repülő Technikusi Főiskola „Vazduhoplovno Technicko Uciliste” (VTU) alapját képezték[25].

1947. novemberében a SS KV (korábban VPS) átkeresztelték Repülő Technikai Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Tehnicka Podoficirska Skola” (VTPS) megnevezésre, majd 1954-ben  Repülős Mechanikus Altiszti Iskolának „Vazduhoplovna Podoficirska Mehanicarska Skola” (VPMS) elnevezésre, és megszűnt az önállósága, mert alárendelték az akkori Repülő Technikusi Oktatási Központ „Vazduhoplovni Tehnicki Skolski Centar” (VTSC)[26] alá.  

1958/59. évben a rajlováci VPMS intézményébe vonták be Kraljevóból a repülési rádió és repülési radar szakképzést, így már az összes repülés technikai szolgálat képzését VPMS alá tartozott. A VPMS egészen 1966-ig tartozott a VTSC alá, mivel 1966-ban a VTSC-t feloszlatták, a VPMS  önálló intézményként a légierő közvetlen parancsnoksága alá került.  

1967-től a VPMS-t átnevezték ismét Repülő Technikusi Altiszti Iskolává „Vazduhoplovna Tehnicka Podoficirska Skola” (VTPS), mely néven 1969-ig működött Rajlovácban. 1969-től 1971-ig átkeresztelték Repülő Technikusi Katonai Iskolává „Vazduhoplovna Tehnicka Vojna Skola” (VTVS) megnevezésre. 1971-1973. közt újabb elnevezést kap, Repülő Technikusi Iskola „Vazduhoplovnotehnicka Skola” (VTS) néven, majd 1973-1974. közt átkeresztelték „Repülő Technikusi Közép Iskola „Srednja Vazduhoplovno Tehnicka Skola” (SVTS) megnevezéssel, 1975-től viszont Repülő Technikusi Katonai Közép Iskola „Vazduhoplovno Tehnicka Srednja Vojna Skola” (VTSVS) elnevezéssel funkcionált 1977-ig, majd teljesen beintegrálódott a Repülő Technikusi Katonai Akadémiába „Vazduhoplovna Tehnicka Vojna Akademija” (VTVA).[27]

 

 

 

 

A Repülő Technikusi Főiskola „Vazduhoplovno Technicko Uciliste” (VTU).

A Repülő Technikusi Katonai Főiskola „Vazduhoplovna Vojna Tehnicka Ucilista” (VVTU)

A Repülő Technikai Központi Katonai Iskola „Vojni Vazduhoplovni Tehnicki Skolski Centar (VVTSC)

A Repülő Technikusi Oktatási Központ „Vazduhoplovni Tehnicki Skolski Centar” (VTSC).

 

1945. szeptember 12-én Pancsevóban megalakult a Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU)[28], mely alatt 1947-ben létrejött a Repülő Technikusi Főiskola „Vazduhoplovno Technicko Uciliste” VTU, a Légi Speciális Parancsnoki Iskolaként „Skola Specijalista Komanda Vazduhoplovna„(SS KV)[29] működő intézményből átvezényelt Tartalékos Repülő Technikus Tartalékos Tiszti Iskolából „Skola za Rezervna Vazduhoplovno Tehnicke Oficire” (SRVTO)[30] és az Aktív Repülő Technikus Tiszti Iskolából „Skola Aktivnih Vazduhoplovno Tehnickih Oficira” (SAVTO), melyek a Repülő Technikusi Főiskola „Vazduhoplovno Technicko Uciliste” (VTU) alapját képezték. A VTU a légierő speciális főiskolája volt. Két osztályból állt össze. Az osztályok lényegében zászlóaljként is funkcionáltak. A főiskola felvette a „Repüléstechnikai Főiskola avagy Repülő Technikusi Főiskola „Vazduhoplovno Technicko Uciliste” (VTU) megnevezést. 1947-től már Repülő Technikusi Katonai Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Tehnicko Uciliste (VVTU) megnevezéssel funkcionál tovább.



[1] „Podoficir”. Olyan altiszt, aki egy középfokú végzettséggel rendelkezik, katonai feladatok elvégzésére kiképzett személy, akit határozatlan vagy határozott ideig alkalmaznak. forrás: http: // www. vs. rs/ sr_lat/ budi-profesionalac/ podoficir, https: // hu. wikipedia. org /wiki /Rendfokozat # Altisztek_(Tiszthelyettesek)_ (%C5%91 rmester, _t %C3%B6rzs%C5%91rmester,_f%C5%91 t%C3%B 6rzs%C5% 91rmester)

[2] https://otpisani.niceboard.com/t1142-istorija-sv-rvipvo-prilog-23-klase-vt

[3] Az 1950-es években a szuperszónikus repülőkre történő átképzésre szakosodás.

[4] Nem összekeverendő a Légi Speciális Parancsnoki Iskolával „Skola Specijalista Komanda Vazduhoplovna„ (SS KV), mivel a rövidítés, mozaikszó hasonló!

[5] https://otpisani.niceboard.com/t1142-istorija-sv-rvipvo-prilog-23-klase-vt

[6] LÁSD: A Repülős Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Skola (VPS) fejezet.

[7] Korábban VPS. LÁSD: A Repülős Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Skola (VPS) fejezet.

[8] LÁSD: A Repülő Technikusi Főiskola „Vazduhoplovno Technicko Uciliste” (VTU). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[9] Zadar- „Skabrinja” mellett 1945. 03. 14-én Zadar- „Zemunik” bázison a Repülős Pilótaképző Iskola „Pilotska Skola” (PS). Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine.

[10] https://hu.wikipedia.org/wiki/Po%E2%80%932

[11] https://hu.wikipedia.org/wiki/UT%E2%80%932

[12] LÁSD: A Repülő Technikusi Főiskola „Vazduhoplovno Technicko Uciliste” (VTU).

[13] A VOS 1948. decemberében alakult meg „Kovin” légi bázison. 1949. májusában Ljubljanába helyezik át, majd 1950-ben átkeresztelték Legfelsőbb Repülő Tiszti Iskolának „Visa Vazduhoplovna Oficirksa Skola” (VVOS). 1953-ban az intézményt Pulába helyezték át, majd 1955-ben újabb elnevezéssel illették, mely során a VVOS-ból, Repülős Kiképző Iskola „Vazduhoplovna Aplikacijska Skola” (VAS/VAPL) lett. A VAS 1956-tól már Repülő Tiszt Képzésre Szakosodott Repülős Iskolaként „Vazduhoplovna Skola za Usavrsavanje Oficira Avijacije” (VSUAO) működött tovább. 1966-ban beintegrálódik a Repülős Katonai Akadémiába „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA). A VOS alá tartozott a 258. légi bázis (VB) és a 185. repülő oktató-kiképző ezred (SAP). Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine.    

[14] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU).

[15] https://sr.wikipedia.org/wiki/Vazduhoplovna_podoficirska_%C5%A1kola_veze

[16] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU).

[17] Korábban:  A Repülős Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Skola (VPS) / A Légi Speciális Parancsnoki Iskola „Skola Specijalista Komanda Vazduhoplovna„ (SS KV)/ A Repülő Technikai Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Tehnicka Podoficirska Skola” (VTPS) / A Repülős Mechanikus Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Mehanicarska Skola” (VPMS).

[18] LÁSD: A Repülős Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Skola (VPS). A Repülős Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Skola (VPS) / A Légi Speciális Parancsnoki Iskola „Skola Specijalista Komanda Vazduhoplovna„ (SS KV) / A Repülő Technikai Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Tehnicka Podoficirska Skola” (VTPS) /A Repülős Mechanikus Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Mehanicarska Skola” (VPMS)

[19] https://sr.wikipedia.org/wiki/VOJIN

[20]A Repülős Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Skola (VPS) / A Légi Speciális Parancsnoki Iskola „Skola Specijalista Komanda Vazduhoplovna„ (SS KV) / A Repülő Technikai Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Tehnicka Podoficirska Skola” (VTPS) /A Repülős Mechanikus Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Mehanicarska Skola” (VPMS) / A Repülő Technikusi Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Tehnicka Podoficirska Skola (VTPS) / A Repülő Technikusi Katonai Iskola „Vazduhoplovna Tehnicka Vojna Skola” (VTVS). LÁSD: A Repülős Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Skola (VPS).

[21] Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine.  

[22] Nem összekeverendő a „Repülős Parancsnoki Szakiskolával„Komanda Vazduhoplovna Strucna Skola” (KV SS).

[23] https://otpisani.niceboard.com/t1142-istorija-sv-rvipvo-prilog-23-klase-vt

[24] Az SRVTO megalakulását követően az 1947-ben a VVTU/VVTSC/VTSC alá csatolták. 1952-től átsorolták a Repülő Technikusi Akadémiába „Vazduhoplovna Tehnicka Akademija” (VTA), mely akadémiát 1972-től Repülő Technikusi Katona Akadémiának „Vazduhoplovna Vojna Tehnicka Akademija” (VVTA) hívtak. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[25] Repülő Technikusi Főiskola „Vazduhoplovno Technicko Uciliste” (VTU).

[26] LÁSD: A Repülő Technikusi Főiskola „Vazduhoplovno Technicko Uciliste” (VTU). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[27] LÁSD: A Repülő Technikusi Főiskola „Vazduhoplovno Technicko Uciliste” (VTU).

[28] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU).

[29] LÁSD: A Repülős Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Skola (VPS).

[30] Az SRVTO megalakulását követően az 1947-ben a VVTU/VVTSC/VTSC alá csatolták. 1952-től átsorolták a Repülő Technikusi Akadémiába „Vazduhoplovna Tehnicka Akademija” (VTA), mely akadémiát 1972-től Repülő Technikusi Katona Akadémiának „Vazduhoplovna Vojna Tehnicka Akademija” (VVTA) hívtak. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”


kép forrás: Franjo Fabijanec: 70 monografija 1947-2017. Vazduhoplovni Skolski Centar.



A VVTU Rajlovác (Sarajevo) légi bázison került elhelyezésre. A VVTU 1949-től átnevezésre került Repülő Technikai Központi Katonai Iskolává „Vojni Vazduhoplovni Tehnicki Skolski Centar (VVTSC) és négy századból állt össze 1952-ig. 1952-től átnevezték Repülő Technikusi Oktatási Központtá „Vazduhoplovni Tehnicki Skolski Centar” (VTSC). 1954-től a VTSC alá rendelték a Repülős Mechanikus Altiszti Iskolát „Vazduhoplovna Podoficirska Mehanicarska Skola” (VPMS)-korábban VPS-[1].

A VTSC továbbra is Rajlovácban állomásozott. 1956. októberétől a VTSC-be, a már 1954-től besorolt VPMS és SRVTO[2] mellett, besorolták az 1952-ben Rajlovácban létrejövő Repülő Technikusi Akadémiát „Vazduhoplovna Tehnicka Akademija” (VTA)[3], mely 1966-ig volt alárendelve a VTSC-nek. A VTSC alá került két további iskola, a Legfelsőbb Repülő Technikusi Tiszti Iskolát „Visa Vazduhoplovnotehnickih Oficira Skola” (VVTOS) és a Legfelsőbb Repülő Technikusi Oktatási Központot „Visa Vazduhoplovnotehnickih Skolski Centar” (VVTSC)- ez utóbbi nem összekeverendő a VTU/VVTU és 1949-től Repülő Technikai Központi Katonai Iskolával „Vojni Vazduhoplovni Tehnicki Skolski Centar (VVTSC), mely iskolát 1952-től átneveztek Repülő Technikusi Oktatási Központtá „Vazduhoplovni Tehnicki Skolski Centar” (VTSC)-. 1966-ban a VTSC reformizáción esik át, mely 1977-ig tartott. Lényegében a VTSC-t felszámolták, viszont létrehozták a Repülő Technikai Katonai Akadémiát „Vazduhoplovna Tehnicka Vojna Akademija” (VTVA) Rajlovác és Zsarkovó iskolákkal. Kétlépcsős tartalékos repülős tiszti oktatási intézmény volt, első lépcsős oktatás Rajlovácban a többi Zsárkovóban volt. A VTVA (korábbi VTA) alárendeltségébe funkcionált a 130. légi bázis.

 

A 130. légi bázis 1964. márciusban alakult meg a „Drvar-2” haderőreformizáció során, a „Rajlovac” szarajevói repülőtéren a 7. repülős (légi) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK)  támogatására[4]. Az 1964-es „Drvar-2” modernizációs és szerkezeti haderőreform révén megszűnik az 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) és helyébe a repülős (légi) hadtest „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) lép. A 130 légi bázist 1964-es évben a  Repülőtechnikai Központi Iskola „Vazduhoplovni Tehnicki Skolski Centar” (VTSC)[5], majd 1966-tól 1973-ig az 1952-ben Rajlovácban létrejövő Repülés Technikai Akadémia „Vazduhoplovna Tehnicka Akademija” (VTA) alá vonták be. 1973-tól a 130. légi bázist átirányították a  1. VaK alá.  1980-as években újabb haderőreform „Jedinstvo 1., 2., 3.” részeként megszűntették a 1964-től funkcionáló légi (repülős) hadtesteket „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) és helyettük 1986-ban megalakult három körzeti légierő és légvédelmi parancsnokság (RV i PVO). A 130- légi bázis 1986-tól az 1. RV i PVO körzeti légierő parancsnokság alá került. [6]

 

A VTVA megörökölte a korábban VTSC-ben funkcionáló intézményeket, többek közt a Tartalékos Repülő Technikusi Tiszti Iskolát (SRVTO), 1974-től Repülő Technikusi Katona Akadémiát „Vazduhoplovna Vojna Tehnicka Akademija” (VVTA), mely 1952-ben alakult meg, mint Repülő Technikusi Akadémia „Vazduhoplovna Tehnicka Akademija” (VTA)- 1974-től átnevezve VVTA-nak-, a Rakétás Oktatási-Kiképző Központot „Raketni Skolski Centar” (RSC), -mely 1962-ben alakult meg Batajnicában és 1986-ig funkcionált-, a  Repülő Technikusi Katonai Közép Iskola „Vazduhoplovna Tehnicka Srednja Vojna Skola” (VTSVS)[7].

 

 

 

 

A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU).

Az Aktív Repülő Tiszti Iskola „Skola Aktivnih Oficira Aviacije” (SAOA).

A Katonai Repülős Akadémia és Pilótaképző Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) i „Pilotska Podoficirska Skola” (PPS).

A Központi Repülős Iskola „Letacki Skolski Centar” (LSC).

A Katona Repülő Akadémia „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA)

 

 

1945. március 14-én megszűnt a „Skabrnja” (Zadar) légi bázison a pilótaképzés és áthelyezték az oktatást és kiképzést „Pancevo” légi bázisra, ahol május 08-án megalakult a Repülési Katonai Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU), szovjet oktatási-képzési mintára. A VVU-ban aktív és tartalékos tiszti képzést folytattak pilóták számára. 1945. szeptemberben a szerbiai Pancsevóban (Pancevo) teljes egészében funkcionált a Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU), mely előtte, mint Repülési Oktatási Divízió „Vazduhoplovni Skolska Divizija” (VSD) kezdte meg működését. Már a VSD-ben létrejött négy oktatási ezred. A főiskolát oktatási céllal ellátták szovjet „Polikarpov/Po-2”[8] és „Jakovlev/UT-2”[9] könnyű oktató repülőkkel.

A VVU alá négy Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) tartozott, valamint egy repülős-kadét zászlóalj, repülős technikai zászlóalj, támogató-logisztikai alakulat.

Az 1. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) 1945. 11. 01-én jött létre Pancsevóban. Az ezred alá négy repülő század tartozott, melyek 1946. májustól „Pancevo”-1. század-, „Omoljica”- 2. század-, „Kacarevo”- 3. század-, „Kovin”- 4. század-, bázison állomásoztak. Az ezred „PO-2, UT-2, AERO-2B/C” repülőkkel rendelkezett.

A 2. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP)  1945. 11. 01-én jött létre az ezred „Ecka” légi bázison. Az ezred a vadászrepülő pilóták képzésére szakosodott. Már 1945. május 08-án megalakult az ezred vadászrepülős kiképzési százada, a korábban „Zemunik” légi bázison állomásozó Első Pilóta Iskolából „Prva Pilotska Skola” (PPS). Ezen század 1945. szeptemberig megreformálódik és ezred szintű egységgé fejlesztik. 1945. novembertől „Ecka” légi bázison kezdte meg a 2. VSP 1. százada a funkcionálását, „Tiger Moth” és „Harvard” repülőkkel ellátva. Az 1. század után 1946-ban megalakult a 2. vadászrepülő század, „JAK, UJAK, PO-2, IL-2” repülőkkel ellátva „Alibunar” bázison, majd ezt követte a 3. század létrehozatala „Kovin” bázison.

A 3. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) 1946. 12. 20-án alakult meg „Kovin” bázison a 2. VSP 2. századából, mint támadó-harci repülős kiképző ezred (JAPs), „IL-2, U-IL-2” repülőgépekkel ellátva. Az ezred két századból állt, de 1948-ra csak egy maradt meg.

A 4. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) „felderítő-navigátor” kiképző-oktató ezredként (izvidacki-sturmanski) alakult meg 1946. 02. 01-én, az 1. VSP erőiből és a VVU központi erőiből, de csak 1946. 08.06-tól nevezik 4. VSP-nek. Az ezred Pancsevóban állomásozott. 1946. december 1-ig funkcionált, majd feloszlatták.

1949-ben a VVU és alátartozó oktató ezredek Mosztárba helyeződnek, miközben a főiskolát átnevezték, és a korábbi VVU megnevezést felváltott az Aktív Repülő Tiszti Iskola „Skola Aktivnih Oficira Aviacije” (SAOA), melyből kiválik a tartalékos tiszti képzés, létrehozva a Tartalékos Repülő Tiszti Iskolát „Skola Rezervna Oficira Avijacije” (SROA).  Mind ezek mellett a pilótahiány pótlásának elősegítésére, 1952-ben létrejött az Altiszti Pilóta Iskola „Pilotska Podoficirska Skola” (PPS), ahol öt osztály kezdte meg működését az altiszti pilótaképzés területén 1959-ig.

A SAOA-ból 1951. évben létrehoznak egy külön Tartalékos Repülős Tiszti Iskolát „Skola Rezervnih Oficira Avijacije” (SROA) [10], melyet az 1952. januárban a SAOA-ból megalakuló pancsevói Repülős Oktatási Központ „Letacki Skolski Centar” (LSC)[11] alá soroltak be. A Tartalékos Repülős Tiszti Iskolát „Skola Rezervnih Oficira Avijacije” (SROA) szolgálta ki a „Novi Sad” légi bázison 1951. júniusában létrehozott 267. oktató- kiképző repülő ezred (SAP), később 267. repülős továbbképző kiegészítő-támogató központ „Avijacijski Nastavni Dopunski Centar” (ANDOPC).

A SAOA az adminisztráció és oktatás mellett a korábban VVU alatt létrehozott négy Repülős Oktatási-Kiképzési Ezredből hármat „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) 1948-tól átszervezték és átkeresztelték.

A 4. SAP 1946. decemberben megszűnt. Ennek során létrejött a korábbi 1. SAP-ból a 104. Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) [12], a 2. SAP-ból a 101. Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP), a 3. SAP-ból a 105. Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP). A 104. ezred „Mostar” bázison állomásozott, a 101. ezred „Banja Luka” bázison állomásozott, a 105. ezred, mely 1949-1951. közt ezred szintről átmódosították századdá, pontosan támadó- harci repülő századdá „Jurisna Avijacijska Eskadrila” (JAE), „Mostar” majd 1950-ben „Rajlovac” bázison állomásozott. 1951-től ismét kiképző- oktató ezredként „Titograd” bázisra költözött. Az már működő öt osztály mellett létrejött a hatodik is, illetve 1953. decemberében a 141. oktató- kiképző ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP), mely a vadászrepülős képzésben funkcionált és a szarajevói „Ilidza” reptéri bázison működött szovjet „Jak”, „Ujak” vadászgépekkel 1953-ig, majd a 104. SAP ezredbe integrálták. 

A „SAOA” intézményt 1952-től átnevezik Katonai Repülős Akadémia és Pilótaképző Altiszti Iskolának „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) i „Pilotska Podoficirska Skola” (PPS). A VVA i PSS 1953-ban beintegrálódott a SROA-val együtt az 1953. májusában létrehozott Központi Repülős Iskolába „Letacki Skolski Centar” (LSC). Az LSC alá sorolták még be a Legfelsőbb Repülős Katonai Akadémiát „Visa Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVVA)[13], továbbá a 230. ANDOPC (DOPAP)[14], 267. ANDOPC[15]. és az „AS Mostar” repülős iskolát. Az LSC intézményei működtek Mosztár „Ortijes” légi bázison, Zsarkovó (Zarkovo) légi bázison és Zemunik légi bázison. 1953-ban létrehozott Központi Repülős Iskola „Letacki Skolski Centar” (LSC) alatt sorakoztak fel a kiképző-oktató repülős ezredek (SAP); 101. SAP, 104.SAP, 105.SAP, 185.SAP, és a 7. katonai körzeti összekötő század „VII. Vojni Oblast” (VII. VO)[16].



[1] LÁSD: A Repülős Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Skola (VPS).

[2] Tartalékos Repülő Technikus Tartalékos Tiszti Iskolát „Skola za Rezervna Vazduhoplovno Tehnicke Oficire” (SRVTO), 1952-ben besorolták a VTA alá.

[3] VTA- Repülő Technikusi Akadémia „Vazduhoplovna Tehnicka Akademija”. 1952-ben alakult meg Rajlovácban. 1953-ban Zsárkovóba irányították át, ahol 1956-ig funkcionált, majd visszatért Rajlovácba. Rajlovácban 1956-tól a Repülő Technikusi Oktatási Központ „Vazduhoplovni Tehnicki Skolski Centar” (VTSC) alá sorolták be, ahol 1966-ig működött, majd ismét önálló intézményként funkcionált. 1974-ben átnevezésre elkerült, mint Repülő Technikusi Katona Akadémia „Vazduhoplovna Vojna Tehnicka Akademija” (VVTA), és a VTSC-ben létrehozott Repülő Technikusi Katonai Akadémia „Vazduhoplovna Tehnicka Vojna Akademija” (VTVA) alá rendelték. forrás: Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[4] LÁSD: VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet/ A 423. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB)

[5] LÁSD: A Repülő Technikusi Főiskola „Vazduhoplovno Technicko Uciliste” (VTU).

[6] 1968. októberben a 130. VB alá rendeltségében, a „Rajlovac” bázison megalakult a 281. repülésbiztonsági század „Ceta za Obezbedenje Avijacije” (COA). 1968. októberében a 130. VB alá rendelve a „Butmir” bázison alakult meg a 93. repülésbiztonsági zászlóalj „Bataljoni za Obezbedenje Avijacije” (BOA). 1984. júniusban megreformálták és áthelyezték „Glamoc” bázisra. 1987. szeptember 17-én áthelyezték a 171. légi bázis (VB) alá.

1980-as években újabb haderőreform „Jedinstvo 1., 2., 3.” részeként megszűntették a 1964-től funkcionáló légi (repülős) hadtesteket „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) és helyettük 1986-ban megalakult három körzeti légierő és légvédelmi parancsnokság (RV i PVO). A 130. VB-t az 1986-1992. közt funkcionáló 1. légierő körzeti parancsnokság (RV i PVO), ahol 1992-ig funkcionált bázisként. 1992-ben a horvátországi és boszniai háború során az 2. RV i PVO alá rendelték Az 1991-1992-es „jugoszláv háborúban”, miután a jugoszláv légierő kivonta erőit Horvátországból és Boszniából, a „Glamoc” bázist átvette a boszniai szerb szakadár haderő „Vojska Republika Srpska” (VRS). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana 

1992. januártól a 130. VB-ben létrejött a légvédelmi (PVO) 130. könnyű tüzér-rakéta divízió „Laki Artiljerijski-Raketni Divizija” (LARD). 1992. májusában „Batajnica” bázison feloszlatták.

[7] LÁSD: : A Repülős Altiszti Iskola „Vazduhoplovna Podoficirska Skola (VPS). 1945-től VPS, 1945-1947-ig SS KV, 1947-től 1954-ig VTPS, 1954-1969 VPMS,  1969-1970 VTPS, 1971-1973 VTS, 1973-1974. SVTS, a 1975-1986 VTSVS . 1986-ban a légierő központi parancsnoksága alá sorolva „Katonai Közép Iskola” Srednja Vojna Skola” (SVS) néven működött. Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine.  

[8] https://hu.wikipedia.org/wiki/Po%E2%80%932

[9] https://hu.wikipedia.org/wiki/UT%E2%80%932

[10] A SROA 1953. szeptemberében alakult meg „Novi Sad” városban. Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine

[11] Korábban VVU/SAOA. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[12] 104. SAP 1949-től Pancsevóból Mosztárba irányítva és besorolva a VVU/SAOA/VVA/LSC oktatási intézménye alá. 1956-ban létrejött belőle az 1. pilóta iskola. 1959-1960-ban átszervezték. Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine.

[13] A VVVA 1952-1953-ban jött létre Belgrádban, az LSC alá rendelve. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[14] A 230. kiegészítő-támogató repülős ezred „Dopunski Avijacijski Puk” (DOPAP). 1949. júliusában alakult meg „Cerklje” légi bázison a pancsevói kiképző repülő századból. 1950-től átkeresztelték 230. repülős továbbképző kiegészítő-támogató központnak „Avijacijski Nastavni Dopunski Centar” (ANDOPC). „Cerklje” bázisról átirányították „Pula” légi bázisra, és 1953-tól besorolták az LSC alá, áthelyezve Mosztár (Ortijes) légi bázisra. 1956-tól ismét átnevezték és 230. Letacki Dopunski Centar” (LDOPC), megnevezésre, majd besorolták a pulai 185. vadászrepülő oktató-kiképző ezred (LASP) alá, mely ezred akkoriban,1956-1960. közt Repülés Technikai Csoportnak (VTG) hívtak. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[15] A 267. tartalékos repülős tiszti oktató-kiképző repülő ezred „Avijacijski Puk- Skolski za Rezervne Oficire Avijacije” (AP-SROA). 1951. januárjában a pancsevói tartalékos repülő tiszti iskolából és „Poslove Vazdusnog Zaprasivanja” szolgálatból alakult és kezdte meg működését „Novi Sad” bázison jugoszláv „Aero-2.” repülőkkel ellátva. 1951-ben a Tartalékos Repülő Tiszti Iskola (SROA) alá sorolták be és átkeresztelték 267. repülős kiegészítő-támogató központnak „Dopunski Avijacijski Centar” (ADOPC), átirányítva „Sinj” városban lévő bázisra. 1952-tól besorolták az SROA részeként az LSC alá, mint 267. repülős továbbképző kiegészítő-támogató központ „Avijacijski Nastavni Dopunski Centar” (ANDOPC). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[16] Az LSC esetében az 1951. decemberében „Rajlovac” légi bázison megalakuló és 1952. februártól funkcionáló 7. katonai körzeti összekötő század „VII. Vojni Oblast” (VII. VO) is az LSC-hez rendelték, ellátva szovjet többcélú kétfedeles „Polikarpov Po-2” repülővel, bolgár (olasz Società Italiana Caproni cég leányvállalata) „Kaproni Bulgarski KB-11 Fazan” többcélú kisrepülővel, cseh (német licenz alapján) kiképző kisrepülővel „Zlin-381”, jugoszláv „UTVA Aero-3” kiképző repülőkkel, jugoszláv összekötő, mentő és ejtőernyős feladatok ellátására szolgáló „Ikarus Kurir” repülőkkel. 1959-ben a századot beintegrálták a VKOS helyét átvevő 7. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK). Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine.   





kép forrás: https://www.mycity-military.com/Ostalo-5/Vojne-skole-u-JNA.html


1953-ban a Központi Repülős Iskola (LSC) alá irányították a 43. repülős technikai parancsnokságot „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande” (VTK)[1]. Az 1950-es évektől a 43. VTK alá tartozott:

- 641. aero-technikai műszaki zászlóaljat „Aerotehnicki Inzinjerijski Bataljun” (AtInzB), valamint több repülő technikai zászlóalj (vtb); „84. vtb Zemunik, 130. vtb Titograd, 171. vtb Mostar, 208. vtb Zemunik, 423. vtb Mostar/Niksic”, továbbá javító műhely működött „26. vr (auto) Mostar, 163. vr (repülő) Mostar,[2] 169. vr. (motor) Rajlovac”[3]. Több haditechnikai raktár tartozott a 43. VTK alá: „11. számú technikai raktár- Mostar[4], 19. számú raktár- Mostar[5], 26. számú hajtóanyag raktár Mostar, 30. számú raktár- Titograd”[6]. 1949. júliusában megalakuló mosztári 540. és 543. gépjárműves zászlóaljat „Auto-Bataljun” (AB) szintén a 43. VTK-hoz sorolták. 1956. októberben a 43. VTK-t feloszlatták. [7]

 

Az LSC alárendeltségében működött, alakult meg több úgynevezett légi bázis Vazduhoplovna Baza” (VB). Ezek közt volt a 258. légi bázis  (VB)[8], a 171. légi bázis (VB)[9], a 423. légi bázis (VB)[10], a 200. légi bázis  (VB)[11]. A 200. légi bázis 1953-tól került az LSC alá, előtte a 34. repülő technikai zóna[12] részét képezte. Az LSC alatt 1959-ig működött majd feloszlatták 1956-ban.[13]

1953-ban a Központi Repülős Iskola „Letacki Skolski Centar” (LSC) alatt funkcionáló kiképző-oktató repülős ezredek (SAP); 101. SAP, 104.SAP, 105.SAP, 185.SAP, és a 7. katonai körzeti összekötő század „VII. Vojni Oblast” (VII. VO), tekintetében változás történt.

1959-ben a 7. katonai körzeti összekötő századot „VII. Vojni Oblast” (VII. VO) beintegrálták a Légi (repülős) hadtesti parancsnokságok VKOS helyét, a „Drvar” haderőreform részeként megalakuló hadtesti légi parancsnokságba, ott is pontosan a 7. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK).

A 101. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) és a 104. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) 1956-ban feloszlanak. 1956-ban a korábbi 104. légi kiképző-oktató ezredből (SAP) létrejött az 1. pilóta iskola „I. Pilotska Skola” (PS) és a 105. légi kiképző-oktató ezredből (SAP) létrejött a 2. pilóta iskola (II. PS.) az LSC-én belül. 1960-ig funkcionáltak. 1960-ban a „Zemunik” (Zadar) bázison állomásozó I. és II. pilóta iskolákból  ismét létrehozták a 105. kiképző-oktató repülő ezredet „Skolski Avijacijski Puk-nastavni/ Vazduhoplovni Nastavni Puk” (SAP-n/VNP)[14], ellátva jugoszláv „Ikarus/Aero-2”  kiképző repülőkkel és jugoszláv „Soko 522”  könnyű támadó és kiképző repülőkkel.



[1] A 3. repülős regionális parancsnokság „Vazduhoplovna Oblasna Komanda” (VOK)  átszerveződése során 1948-ban megalakult belőle a 27. „Vazduhoplovnov Tehnicke Divizija” (VTD) divízió. Ezen divízió azonban még 1948-ban át is keresztelik 43. „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande (VTK), parancsnoksággá. A főparancsnokság a „Mostar” légi bázison működött, mely alá tartozott „Mostar, Titograd (Podgorica), Banja Luka, Rajlovac” repterek.A 43. „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande” (VTK) parancsnokságot 1953-bant alárendelik a Központi Repülős Iskolának (LSC).  Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine.  

[2] 163. vr (repülő) Mostar- 1953-tól „Galeb” repülőgép gyár (VTRZ). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[3] 169. vr. (motor) Rajlovac- 1957-től „Orao” repülőgépgyár (VTRZ). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[4] 1956-ban átalakítva. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[5] 1956-tól hajtóanyag raktár, és a 171. légi bázis alá rendelve. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[6] 1964-től hajtóanyag és technikai önálló raktár (TS)- Titograd. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[7] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[8] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet/  A 258. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB) .

[9] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet/  A 171. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB).

[10] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet/ A 423. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB)

[11] 1953. márciusában alakult meg a 200. légi bázis a boszniai „Banja Luka” melletti „Zaluzani” repülőtéren az 34. repülő technikai zóna részét képezte. Az LSC alatt 1956-ig működött majd feloszlatták 1956-ban.

[12] A 34. repülő technikai divízió „VTD” (később repülő technikai parancsnokság, zóna). A 4. repülős regionális parancsnokság „Vazduhoplovna Oblasna Komanda” (VOK)  átszerveződése során 1948-ban megalakult belőle a 41. „Vazduhoplovnov Tehnicke Divizija” (VTD) divízió. Ezen divízió azonban még 1948-ban át is keresztelik 34. „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande (VTK), parancsnoksággá. A főparancsnokság a „Zagreb” légi bázison működött, mely alá tartozott „Pleso, Lucko, Borongaj, Cerklje, Ljubljana-Polje, Pula, Zemunik” repterek. 1953-ban a 34. VTK-t alárendelik a 3. „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) hadtesthez. 1950-es évektől a 34. VTK alá tartozott több repülő technikai zászlóalj (vtb); „151. vtb Pleso, 181. vtb Pleso, 184. vtb Cerklje, 200. vtb Banja Luka, 257. vtb Lucko, 258. vtb. Pula, 465. vtb Ljubljana, 474. vtb. Cerklje”, továbbá javító műhely működött „116. vr (auto) Zagreb , 154. vr (repülő) Velika Gorica , 168. vr. (motor) Banja Luka”. Több haditechnikai raktár tartozott a 41. VTK alá: „7. számú raktár- Volinje , 10. számú raktár- Velika Gorica , 16. számú raktár- Zagreb , 21. számú hajtóanyag raktár- Volinje , 25. számú raktár- Cerklje ”. Ezeken kívül a VTK alá tartozott még a repülős rekreációs üdülő „Viltus” , valamint a 65. légvédelmi tüzér divízió (dPAO) „Pleso”. 1949. júliusában megalakuló zágrábi 376. gépjárműves zászlóaljat „Auto-Bataljun” (AB)  és a 379. gépjárműves zászlóaljat „Auto-Bataljun” (AB) szintén a 34. VTK-hoz sorolták. A 34. repülő technikai parancsnokságot „Vazduhoplovno Technicke Komande” (VTK) 1959. októberben a „Drvar-1” haderőreform során feloszlatták. LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet/  A 34. repülő technikai divízió „VTD” (később repülő technikai parancsnokság, zóna).      Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[13] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet,  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[14] https://www.wikiwand.com/en/105th_Aviation_Brigade



A belgrádi Katona Repülő Akadémia „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA). forrás: http//sr.wikipedia.org/wiki/Ваздухопловна_академија_Београд 


A LSC önálló egységként működött a Jugoszláv Légierő főparancsnokság alá rendelve 1960-ig, majd átnevezték Katona Repülő Akadémiává „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA). Az akadémia a zadari „Zemunik” bázison 1992-ig funkcionált. Az 1964-es „Drvar-2” modernizációs és szerkezeti haderőreform révén megszűnik az 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) és helyébe a repülős (légi) hadtest „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) lép.

1968. decemberében ismét megalakult a zemuniki bázison a Katona Repülési Akadémia „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) 101. kiképző-oktató repülő ezrede „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). Az ezredet az akadémia alá sorolták be, ahol részt vett a pilótaképzésben. Az ezred 2. századát átirányították az akadémia alá rendelve, „Vrsac” JAT[1]   jugoszláv polgári légitársaság oktatási bázisára. 1973. októbertől haderő reformizáció ment végbe az ezredben, mely során 1976-1978-ban az ezredbe került a korábban a 105. oktató-kiképző repülő ezredben „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) 1974-ben megalakult 333. oktató és kiképző vadászbombázó század „skolski Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila” (sLBAE), valamint 1976-ban megalakult 334. oktató-kiképző  század (sELA), valamint a korábban a 107. ezredben 1961-ben megalakuló 782. oktató-kiképző helikopter század „Skolska Helikopterska Eskadrila” (sHE). 1987-ben, szeptemberben a 101. SAP ezredet beintegrálták a 107. oktató-kiképző repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) alá. A fenti századok ezt követően visszakerültek a 107. ezredbe[2].

 

A 333. oktató és kiképző vadászbombázó század „skolski Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila” (sLBAE). 1974-ben alakult meg a 3. vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila” (MAE) a 105. oktató-kiképző repülő ezredben „Skolski Avijacijski Puk” (SAP „Zemunik” bázison. 1977-ben átnevezték 333. MAE századot, 333. kiképző-oktató vegyes repülő századdá „skolski Mesovita Avijacijska Eskadrila” (sMAE) és továbbra is a 105. ezredben funkcionált tovább. 1978-ban átkerült a 101. oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). 1987-ben, szeptemberben a 101. SAP ezredet beintegrálták a 107. oktató-kiképző repülő ezred alá, ahol 1990-ben átminősítették vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1991. októberben visszakerült a 105. oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP), majd 1992-ben a rajlováci Repülős Katonai Akadémia (VVA) alá vonják be a 107. vegyes repülő ezredbe „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP).[3]

 

A 334. oktató-kiképző  század (sELA). 1976. novemberében a „Zemunik” bázison lévő 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP),  technikai fejlesztése során alakult meg a 334. oktató-kiképző vadászrepülő század „Skolska Eskadrila Lovacka Avijacijska” (sELA). 1978-79-re átkerült a 101.oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). 1987-ben, szeptemberben a 101. SAP ezredet beintegrálták a 107. SAP alá. 1987. szeptembertől 1988. márciusig történő felfejlesztés révén a századot bevonták a 107. oktató-kiképző repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) alá, ahol a századot összevonták a mosztári 1. vadászbombázó repülő századdal „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” LBAE/„Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS)  és létrehozták a 334. . oktató és kiképző vadászbombázó századot „skolski Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila” (sLBAE) és 1990. októberétől a századot átkeresztelték könnyű harci repülő századdá „Eskadrila Laka Avijacijska Borbena Avijacijska” (ELABA). 1992-ben feloszlatták.[4]

 

A 782. oktató-kiképző helikopter század „Skolska Helikopterska Eskadrila” (sHE). 1961. áprilisban a „Nis” légi  bázison, a 107. helikopteres ezredben „Helikopterski Puk”[5] HEP, megalakult a 782. légi szállító helikopter század „Transportna Helikopterska Eskadrila” (TRHE). Az 1961-ben megalakult századot ellátták amerikai (USA) „Sikorski (H-19) S-55/Chickasaw helikopterrel. 1961-ben a századot átirányították a 81. támogató repülő ezred „Puk Pomocni Avijacijski” (PPA)[6]  alá.1964-ben a 782. TRHE átirányításra került a 97. támogató repülő ezred „Puk Pomocni Avijacijski” (PPA)[7] ezred alá, ahol „Mostar” bázison állomásoztatták helikopteres erőit. 1966. februárban a századot kivonták 97. PPA alól és bevonták a Katonai Repülős Akadémiába (VVA), ahol a századot ellátták a 783. TRHE-tól kapott amerikai (USA) „Sikorski S-51/Dragonfly” mentő és szállító helikopterekkel. 1967. februártól a századot bevonták a 105. repülő oktató és kiképző ezredbe (SAP). 1968-tól a századot ellátták „Mi-2” szovjet  könnyű, többcélú szállító helikopterekkel. 1973-ban a századot bevonták a 107. kiképző-oktató helikopter ezredbe „Skolski Helikopterski Puk” (sHEP)[8] és „Mostar” bázisra irányították, ahol már mint kiképző-oktató helikopteres századként „Skolski Helikopterska Eskadrila” (sHE)/(HEs) funkcionált 1976-ig. Ezen időszakban a századot ellátták francia licensz alapján jugoszlávok gyártotta „SA-341 Gazella”  könnyű többcélú helikopterekkel. 1976-ban a  századot kivonták a 107. sHEP alól és bevonták a 101. repülő oktató és kiképző ezredbe „Avijacijski Skolski Puk” (ASP)/ „Skolski Avijacijski Puk” (SAP), ahol elsőnek „Zemunik”, majd „Mostar” bázison funkcionált. 1988-tól a 101. SAP/ASP beintegrálódott a 107. kiképző - oktató repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” SAP. Ezáltal 782. helikopter század a 107. kiképző - oktató repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” SAP került. Az 1991-1992. jugoszláv háború során a századot kivonták „Mostar” légi bázisról és átirányították a montenegrói „Podgorica” légi bázisra, ahol 1992. áprilisban feloszlatták.[9]

 

1980. májusában „Mostar” bázison a Katonai Repülős Akadémián „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) belül, megalakult jugoszláv „Galeb G-2” harci repülők felhasználásával a líbiai pilóták képzése érdekében a Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központja „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS). A központ technikai és személyi állománya a 107. helikopter ezred, 3. vadászbombázó repülő századából „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) szerveződhetett meg. A központ részét képezte 1. vadászbombázó repülő század „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[10] és a 245. vadászbombázó repülő század (LBAE). 1986-ban azonban a 245. századot kivonták és a 107. ezred után a 701. repülő dandárba[11] irányították át. A COPPSOS avagy CZOPPSOS 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt. Technikáját valamint állományát a 107. kiképző - oktató repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) integrálódott.[12]

 

1980-as években újabb haderőreform „Jedinstvo 1., 2., 3.” részeként megszűntették a 1964-től funkcionáló légi (repülős) hadtesteket „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) és helyettük 1986-ban megalakult három körzeti légierő és légvédelmi parancsnokság (RV i PVO).

 

A VVA 1991. júniusig[13] magába foglalta a „Zemunik” bázison állomásozó 105. vadászbombázó repülő ezredet „Lovackobombarderski Avijacijski Puk„ (LAP), annak 249. és 251. vadászbombázó repülő századát „Lovackobombarderski Avijacijski Eskadrila„ (LBAE), és 333. vegyes repülő századát „Mesovita Avijacijska Eskadrila” (MAE), továbbá a „Mostar-Ortijes” bázison állomásozó 107. vegyes repülő ezredet „Mesovita Avijacijski Puk” (MAP), annak 782. légi szállító helikopter századát „Transportna Helikopterska Eskadrila (HE), a „Podgoricak” bázison állomásozó 172. vadászbombázó repülő ezredet „Lovackobombarderski Avijacijski Puk„ (LAP), annak 239. és 242. vadászbombázó repülő századát „Lovackobombarderski Avijacijski Eskadrila„ (LBAE), a „Pulak” bázison állomásozó 185. vadászbombázó repülő ezredet „Lovackobombarderski Avijacijski Puk„ (LAP), annak 129. és 229. vadászbombázó repülő századát „Lovackobombarderski Avijacijski Eskadrila„ (LBAE).[14]

 

A VVA belüli képzés megalakulásától folyamatosan fejlődött és követte a kor hadászati repüléstechnikai vívmányaihoz történő felzárkózást. Megvalósult a kiképzésbe bevont új repülők alkalmazásával a szuperszónikus katonai gépekre történő átképzés. Az 1969-ig használt amerikai (USA) „T-33B Shooting Star (TV-2) Lockheed”[15] vadászrepülők, F–84 G Thunderjet” amerikai (USA) sugárhajtású vadászbombázók, amerikai (USA) „F-86E”  vadászrepülők után, a modernizációval érkeztek a jugoszláv „UTVA Aero-3” [16]  kiképző (Zlin 526) repülők, jugoszláv  „J-21 Jastreb”[17] csapásmérő harci repülők, jugoszláv „SOKO G-2 Galeb”[18] gyakorló és könnyű támadó repülők, majd 1982-től a VVA-án belül létrejövő 129. vadászrepülő század „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE) létrejöttével a modern szovjet MIG-21PFM /L-14” és „MIG-21UM/ NL-16” repülők.

Az akadémia előképző iskolájának számított az 1961-ben Mosztár városban létrehozott „Tito Marsall” katonai gimnázium „Vojna Gimnazija Marsala Tito” (VGMT). A VGMT az 1960-as években Repülős Gimnáziumként (VGMT), majd az 1970-es években Általános Közép Iskola „Tito Marsall”, „Vazduhoplovna Opste Srednja Skola” (VOSSMT) néven funkcionált 1992-ig.[19]

 

A Repülő Tiszti Iskola „Vazduhoplovna Oficirska Skola” (VOS).

A Legfelsőbb Repülő Tiszti Iskola „Visa Vazduhoplovna Oficirksa Skola” (VVOS)

A Repülős Kiképző Iskola „Vazduhoplovna Aplikacijska Skola” (VAS/VAPL)

A Repülő Tiszt Képzésre Szakosodott Repülős Iskola „Vazduhoplovna Skola za Usavrsavanje Oficira Avijacije” (VSUAO)

 

A VVU-hoz[20] tartozott a Repülő Tiszti Iskola „Vazduhoplovna Oficirska Skola” (VOS)[21]. A VOS 1948. decemberében alakult meg „Kovin” légi bázison. 1949. májusában Ljubljanába helyezik át, majd 1950-ben átkeresztelték Legfelsőbb Repülő Tiszti Iskolának „Visa Vazduhoplovna Oficirksa Skola” (VVOS). 1953-ban az intézményt Pulába helyezték át, majd 1955-ben újabb elnevezéssel illették, mely során a VVOS-ból, Repülős Kiképző Iskola „Vazduhoplovna Aplikacijska Skola” (VAS/VAPL) lett. A VAS 1956-tól már Repülő Tiszt Képzésre Szakosodott Repülős Iskolaként „Vazduhoplovna Skola za Usavrsavanje Oficira Avijacije” (VSUAO) működött tovább. 1966-ban beintegrálódik a Repülős Katonai Akadémiába „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA). A VOS alá tartozott a 258. légi bázis (VB), 465. légi bázis (VB) és a 185. repülő oktató-kiképző ezred (SAP)[22].

 

A 258. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB) 1953. márciusában alakult meg „Pula” repterén, a 258. repülő technikai zászlóaljból. 1953-ban hozzárendelik a „VVOS, VAS, LSC, VSUOA” oktatási és kiképzési intézményekhez, ahol 1959-ig működött. 1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. A 258. légi bázist az 1959-1964. közt működő 5. repülős (légi) parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá sorolták be. Az 1964-es „Drvar-2” modernizációs és szerkezeti haderőreform révén megszűnik az 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) és helyébe a repülős (légi) hadtest „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) lép. A 258. VB-t az 1964-1986. közt működő 5. légi hadtest (VaK) alá rendelték. 1980-as években újabb haderőreform „Jedinstvo 1., 2., 3.” részeként megszűntették a 1964-től funkcionáló légi (repülős) hadtesteket „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) és helyettük 1986-ban megalakult három körzeti légierő és légvédelmi parancsnokság (RV i PVO). A pulai 258. VB-t az 1986-1992. közt funkcionáló 5. légierő körzeti parancsnokság (RV i PVO) alá rendelték. 1991-ben feloszlatták. Az 1991-es Horvátországi háborúban 1991. októberben a bázis technikáját a horvátországi szerb szakadár erőknek adták át, mely erő Udbina bázisukon a légvédelmi erők (PVO) könnyű tüzér-rakétás divíziójába vonta be (LARD).[23] A pulai 258. légi bázis alá rendelve 1968. októberében a „Pula” bázison megalakult a 243. repülésbiztonsági század „Ceta za Obezbedenje Avijacije” (COA), mely századot 1971. októbertől „Grobnicko Polje” bázisra irányítottak át. 1968. októberében alakult meg a cerkljei 474. légi bázis alá rendelve a 27. repülésbiztonsági zászlóalj „Bataljoni za Obezbedenje Avijacije” (BOA) a „Grobnicko Polje” légi bázison. 1971. októberben Krk szigeti bázisra irányították, majd 1984. júniusban megreformálták, mint  81. repülésbiztonsági századot „Ceta za Obezbedenje Avijacije” (COA). 1987. szeptemberében a „Pula” 258. légi bázison belül megalakult a légvédelem (PVO) 258. könnyű tüzér-rakéta divíziója „Laki Artiljerijski-Raketni Divizion” (LARD). 1992. júniusában a jugoszláv háború során megszűnő Jugoszláv Néphadsereg részeként feloszlott. [24]

 

A 465. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB) 1953. márciusában alakult meg „Ljubljana” repterén, 465. repülő technikai zászlóaljból. 1953-ban hozzárendelik a „VVOS, VAS, LSC, VSUOA” oktatási és kiképzési intézményekhez, ahol 1954-ig működött, majd feloszlatták.[25]

 

A 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

 

A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU) alá négy Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) tartozott; az 1. SAP[26], a 2. SAP[27], a 3. SAP[28], a 4. SAP[29].

1949-től a VVU átnevezésre került, Aktív Repülő Tiszti Iskolává „Skola Aktivnih Oficira Aviacije” (SAOA). A SAOA négy Repülős Oktatási-Kiképzési Ezredből hármat „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) 1948-tól átszerveztek és átkereszteltek. A 4. SAP 1946. decemberben megszűnt. Ennek során létrejött a korábbi 1. SAP-ból a 104. Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) [30], a 2. SAP-ból a 101. Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP), a 3. SAP-ból a 105. Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP).

1948-49-ben a  105. ezred 1948-1949. közt mint oktató harci ezred „Skolski Jurisni Puk” kezdte meg működését a VVU/SAOA alatt.

Az ezred „Kovin” légi bázison állomásozott ellátva „Il-2/Uil-2, Ut-2/Ut-2m, Aero-2” katonai repülőkkel. 1949. után az ezred „Mostar” , majd „Niksic” légi bázisokra irányították át. 1949-1951. közt a VVU/SAOA intézményében az ezredet átmódosították századdá, pontosan támadó- harci repülő századdá „Jurisna Avijacijska Eskadrila” (JAE). 1951-1956. közt ismét ezred szintre emeltlk és 105. oktató/kiképző „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) megnevezéssel illeték. 1951-ben az ezred „Titograd” légi bázisra vezényelték át. 

1952-ben a SAOA átnevezésre került Katonai Repülős Akadémia és Pilótaképző Altiszti Iskolának „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) i „Pilotska Podoficirska Skola” (PPS), majd 1953. májusában Központi Repülős Iskolává „Letacki Skolski Centar” (LSC).

1956-os év a változások éve volt az LSC intézményében lévő ezredeknek. Az 101. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) és a 104. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) 1956-ban feloszlanak. 1956-ban a korábbi 104. légi kiképző-oktató ezredből (SAP) létrejött az 1. pilóta iskola „I. Pilotska Skola” (PS) és a 105. légi kiképző-oktató ezredből (SAP) létrejött II. PS. pilóta iskola.

A LSC önálló egységként működött a Jugoszláv Légierő főparancsnokság alá rendelve 1960-ig, majd átnevezték Katona Repülő Akadémiává „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA). Az akadémia a zadari „Zemunik” bázison 1992-ig funkcionált.

1960-ban a „Zemunik” (Zadar) bázison állomásozó I. és II. pilóta iskolákból  ismét létrehozták a 105. kiképző-oktató repülő ezredet „Skolski Avijacijski Puk-nastavni/ Vazduhoplovni Nastavni Puk” (SAP-n/VNP)[31], ellátva jugoszláv „Ikarus/Aero-2”  kiképző repülőkkel és jugoszláv „Soko 522”  könnyű támadó és kiképző repülőkkel. A 105. ezred 1960-1964. közt működött, mint kiképző repülő ezred „Vazduhoplovni Nastavni Puk” (VNP) „Zemunik” légi bázison a VVA alá rendelve.

1964-1966. közt az ezred, 105. oktató repülő (dugattyús motorú) ezredként „Avijacijski Skolski Puk” (klipni) funkcionált. 1969-1991-ig oktató repülő (sugárhajtású motorú) ezredként „Avijacijski Skolski Puk” (mlazni), aztán vadászbombázó kiképző/oktató repülő ezredként „Lovacki Bombarderski Skolski Puk” szolgált 1992-ig. 1992. áprilisban feloszlatták. 

Az ezred rendelkezett „Aero-3, Soko 522” repülőkkel, 1966-tól pedig „Galeb-2” (1966-1992), 1986-tól „Galeb-4” (1986-1992.), „Zlin 526F” (1973-1988), „Utva-75” (1980-1992) katonai repülőkkel, és három akrobatikus repülő csoporttal, melyek „Galeb” és „Jastreb” repülőkkel voltak ellátva.

1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során az ezredet a horvátországi szerb szakadár erők „Udbina” tartalék légierő bázisára irányították át. 1992. januártól viszont kivonták a boszniai Tuzlába, majd 1992. áprilistól a crna gorai „Golubovci” légi bázisra.

A 105. ezred alá tartoztak 1967-1973. közt a 782. oktató-kiképző helikopter századot „Skolska Helikopterska Eskadrila” (sHE)[32], 1974-1978., 1991-1992. közt a 333. oktató és kiképző vadászbombázó század „skolski Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila” (sLBAE)[33], 1976-1979. közt a a 334. oktató-kiképző vadászrepülő század „Skolska Eskadrila Lovacka Avijacijska” (sELA)[34].

 

1961. áprilisában a 105. ezreden belül megalakult három darab könnyű harcoló repülő század „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA); 463. ELABA, 464. ELABA, 465. ELABA.

 

A 463. könnyű harcoló repülő század „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA). 1961. áprilisában a crna gorai „Titograd” (mai nevén Podgorica) légi bázison az akkori 105. kiképző repülő ezredben „Vazduhoplovni Nastavni Puk”[35] alakították meg a 463. könnyű harcoló repülő századot „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA). 1961-1964. közt a 7. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került és a „Zemunik” légi bázisra irányították át. A század rendelkezett jugoszláv „Utva/Aero 3-T” és „Soko-522”  oktató-kiképző és könnyű harci támadó repülőkkel. 1966-1967. közt a századot feloszlatták, és erőit beintegrálták a 105. vadászbombázó kiképző/oktató repülő ezred „Lovacki Bombarderski Skolski Puk” 249. és 251. vadászbombázó századába „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)..[36]  

 

A 464. könnyű harcoló repülő század „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA). 1961. áprilisában a crna gorai „Titograd” (mai nevén Podgorica) légi bázison az akkori 105. kiképző repülő ezredben „Vazduhoplovni Nastavni Puk” alakították meg a 464. könnyű harcoló repülő századot „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA). 1961-1964. közt az 5. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került és a „Zemunik” légi bázisra irányították át. A század rendelkezett jugoszláv „Utva/Aero 3-T” és „Soko-522”  oktató-kiképző és könnyű harci támadó repülőkkel. 1966-1967. közt a századot feloszlatták, és erőit beintegrálták a 105. vadászbombázó kiképző/oktató repülő ezred „Lovacki Bombarderski Skolski Puk” 249. és 251. vadászbombázó századába „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).[37]

 

A 465. könnyű harcoló repülő század „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA). 1961. áprilisában a crna gorai „Titograd” (mai nevén Podgorica) légi bázison az akkori 105. kiképző repülő ezredben „Vazduhoplovni Nastavni Puk” alakították meg a 465. könnyű harcoló repülő századot „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA). 1961-1964. közt a 9. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került és a „Zemunik” légi bázisra irányították át. A század rendelkezett jugoszláv „Utva/Aero 3-T” és „Soko-522”  oktató-kiképző és könnyű harci támadó repülőkkel. 1966-1967. közt a századot feloszlatták, és erőit beintegrálták a 105. vadászbombázó kiképző/oktató repülő ezred „Lovacki Bombarderski Skolski Puk” 249. és 251. vadászbombázó századába „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).[38]

 

1966-1967. közt  a 463. ELABA, 464. ELABA, 465. ELABA erőket felhasználva megalakult a 249. és 251. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).

A 249. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1966-67. években „Zemunik” légi bázison a 105. SAP alá rendelve megalakult a 249. vadászbombázó repülő század „„Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). A század rendelkezett 1986-ig „Galeb-2” (G-2), majd 1986. után „Galeb-4” (G-4) katonai harci támadó vadászrepülőkkel. 1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során az 105. ezredet a horvátországi szerb szakadár erők „Udbina” tartalék légierő bázisára irányították át, gy a 249. századot is. 1992. januártól viszont kivonták a boszniai Tuzlába, majd 1992. áprilistól a crna gorai „Golubovci” légi bázisra. Golubovci bázison 1992-ben a századot feloszlatták és technikáját, személyzetét a  172. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[39] alá és a 252. vadászbombázó repülő századba „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[40] sorolták be.

 

A 251. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1966. évben „Zemunik” légi bázison a 105. SAP alá rendelve megalakult a 251. vadászbombázó repülő század „„Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). A század rendelkezett 1999-ig „Galeb-2” (G-2) katonai harci támadó vadászrepülőkkel. 1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során az 105. ezredet a crna gorai „Golubovci” légi bázisra. Golubovci bázison 1992-ben a századot feloszlatták és technikáját, személyzetét a  172. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[41] alá és a 107. vegyes repülő ezredbe „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP)[42] sorolták be

 

1991. októberében a már zajló „jugoszláv háború” során, a Jugoszláv Légierő 185. oktató-kiképző repülő ezredéből (SAP), annak feloszlásával a 105. ezredbe sorolták át a 243. vadászbombázó repülő századot „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).

 

A 243. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1961. évben „Pula” légi bázison a 88. vadászbombázó repülő ezred „Lovacko- Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAE)[43] századaként alakult meg a 243. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1967. februárban átirányították a 98. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[44] alá. A század rendelkezett 1968-tól „Galeb-2” (G-2) katonai harci támadó vadászrepülőkkel. 1980. májusában „Mostar” bázison a Katonai Repülős Akadémián „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) belül megalakult jugoszláv „Galeb G-2” harci repülők felhasználásával a líbiai pilóták képzése érdekében a Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központja „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS). A 243. századot kivonták a 105. ezredből és a 185. ezredbe irányították át, majd 1984-ben a mosztári bázison funkcionáló „COPPSOS/CZOPPSOS” alá. A COPPSOS avagy CZOPPSOS 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt. Így a 243. század visszakerült a 185. ezredbe, de ott csak 1991-ig szolgált a század. 1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során 1991. októberében a századot a megszűnő 185. ezredből a 105. ezredbe irányították át. 1992. januártól a század a „Golubovci-Titograd” légi bázison állomásozott. [45]

 

 A 107. helikopter oktató-kiképző ezred „Skolski Helikopterski Puk ” (SHP)/(HPS).[46]

 

1973-as év az ezred számára vízválasztó volt. Lényegében az eddigi formában létező 107. ezredet feloszlatták. Viszont 1973-ban a mosztári 783. helikopter század „Helikopterska Eskadrila” (HE)[47] és a repülő technikai szakasz „Vazduhoplovni Tehnicki Vod (VTV) bevonásával a 107. ezred, mint 107. helikopter oktató-kiképző ezred „Skolski Helikopterski Puk ” (SHP/HPS) újra megalakult. Ezen időszakban az ezredet ellátták a 783. helikopter századból bevont szovjet „Mi-4”, aztán francia licensz alapján jugoszlávok gyártotta „SA-341 Gazella”[48] könnyű többcélú helikopterekkel. Ekkor a 107. HPS a Repülős Katonai Akadémia „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) alá rendelték, ahol működött a helikopter pilóta képzés és oktatás. A 107. kiképző-oktató helikopter ezredben 1978-ban létrehozták a 3. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) a mosztári bázison, ellátva „G-2 Galeb” jugoszláv harci repülőkkel. 1979-ben a századot beintegrálták az akkor még külföldi pilótákat kiképző „Mostar” bázison funkcionáló Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központjába „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS)[49].1987-ben a 107. ezredben megalakult a 722. helikopter századot „Helikopterska Eskadrila” (HE)[50], mely 1988-tól átkerült a 701. repülő dandárba[51].

 

A 722. helikopter század „Helikopterska Eskadrila” (HE). 1987. szeptemberétől kezdte meg működését a 722. helikopter század (HE), mely technikáját (helikopterek) a 783. helikopter[52] századtól kapta meg 1988-ban. Kezdetben a jugoszláv „SA-341” (HN-42) könnyű többcélú helikopterek, majd 1991-től a „SA-342” (HN-45) könnyű többcélú helikopterek álltak szolgálatba a században. 1988-tól 1990-ig a 701. repülő dandár alá, majd 1990-ben a 97. repülő dandár[53] alá került. 1991. júniusban feloszlatták.

 

1987-88-ban az 107. ezredet átkeresztelték, az új megnevezése 107. kiképző - oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) lett. 1987-ben, szeptemberben 107. SAP alá bevonták a 101. SAP ezredet[54], így a 101 ezredben lévő technika és személyi állomány: 782. légi szállító helikopter század „Transportna Helikopterska Eskadrila (HE), 333. kiképző-oktató vegyes repülő század „Skolski Mesovita Avijacijska Eskadrila” (sMAE), 334. oktató-kiképző vadászrepülő század „Skolska Eskadrila Lovacka Avijacijska” (sELA) a 107. kiképző - oktató repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) integrálódott.[55] 



[1] https://www.saa.rs/sr/o-nama/

[2] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet

[3] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[4] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[5] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet, 107. ezred.

[6] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet, 81. ezred.

[7] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet, 97. ezred.

[8] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet, 107. ezred.

[9] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[10] 1. LBAE. Az 1. LBAE 1979-ben alakult meg „Mostar” bázison a Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központjában „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS) . Kezdetben libiai pilótákat képeztek a században, majd 1986-tól hazai jugoszláv pilótákat. A COPPSOS 1988-tól beintegrálódott a 107. oktató-kiképző repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) alá, és a 334. sELA századdal egyesülve létrejött belőle a 334. oktató és kiképző vadászbombázó század „Skolski Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila” (sLBAE). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.      

[11] LÁSD: RV i PVO 1986-1992. fejezet, 701. ezred.

[12] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[13] 1991-ben kitört a „jugoszláv polgárháború”és 1992. májusra a Jugoszláv Néphadsereg feloszlik. Erőit nagyobbrészt megörökölte a szövetséges szerb-montenegrói közös föderális haderő, a Jugoszláv Hadsereg, kisebb részben pedig a függetlenedő horvátországi és boszniai szerb szakadárok erői.  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[14] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet

[15] https://www.navalaviationmuseum.org/aircraft/tv-2-shooting-star/, http://www.bobjellison.com/TV-2.htm

[16] https://en.wikipedia.org/wiki/UTVA_Aero_3

[17] https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_J-21_Jastreb

[18] https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_G-2_Galeb

[19]. Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine.

[20] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU).

[21] Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine.  

[22] LÁSD: A 185. vegyes repülő ezred „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP).   

[23] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[24] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[25] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[26] Az 1. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP)  1945. 11. 01-én jött létre Pancsevóban. Az ezred alá négy repülő század tartozott, melyek 1946. májustól „Pancevo”-1. század-, „Omoljica”- 2. század-, „Kacarevo”- 3. század-, „Kovin”- 4. század-, bázison állomásoztak. Az ezred „PO-2, UT-2, AERO-2B/C” repülőkkel rendelkezett. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[27] 1945. 11. 01-én jött létre az ezred „Ecka” légi bázison. Az ezred a vadászrepülő pilóták képzésére szakosodott. Már 1945. május 08-án megalakult az ezred vadászrepülős kiképzési százada, a korábban „Zemunik” légi bázison állomásozó Első Pilóta Iskolából „Prva Pilotska Skola” (PPS). Ezen század 1945. szeptemberig megreformálódik és ezred szintű egységgé fejlesztik. 1945. novembertől „Ecka” légi bázison kezdte meg a 2. VSP 1. százada a funkcionálását, „Tiger Moth” és „Harvard” repülőkkel ellátva. Az 1. század után 1946-ban megalakult a 2. vadászrepülő század, „JAK, UJAK, PO-2, IL-2” repülőkkel ellátva „Alibunar” bázison, majd ezt követte a 3. század létrehozatala „Kovin” bázison. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[28] A 3. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) 1946. 12. 20-án alakult meg „Kovin” bázison a 2. VSP 2. századából, mint támadó-harci repülős kiképző ezred (JAPs), „IL-2, U-IL-2” repülőgépekkel ellátva. Az ezred két századból állt, de 1948-ra csak egy maradt meg. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[29] A 4. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP)  „felderítő-navigátor” kiképző-oktató ezredként (izvidacki-sturmanski) alakult meg 1946. 02. 01-én, az 1. VSP erőiből és a VVU központi erőiből, de csak 1946. 08.06-tól nevezik 4. VSP-nek. Az ezred Pancsevóban állomásozott. 1946. december 1-ig funkcionált, majd feloszlatták. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[30] 104. SAP 1949-től Pancsevóból Mosztárba irányítva és besorolva a VVU/SAOA/VVA/LSC oktatási intézménye alá. 1956-ban létrejött belőle az 1. pilóta iskola. 1959-1960-ban átszervezték. Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[31] https://www.wikiwand.com/en/105th_Aviation_Brigade

[32] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU). A 107. helikopteres ezredben „Helikopterski Puk”  (HEP) megalakult és funkcionáló 782. oktató-kiképző helikopter századot „Skolska Helikopterska Eskadrila” (sHE)  1967. februártól bevonták a 105. repülő oktató és kiképző ezredbe (SAP). 1968-tól a századot ellátták „Mi-2” szovjet  könnyű, többcélú szállító helikopterekkel. 1973-ban a századot visszairányították a 107. kiképző-oktató helikopter ezredbe „Skolski Helikopterski Puk” (sHEP). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[33] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU). A 333. oktató és kiképző vadászbombázó század „skolski Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila” (sLBAE). 1974-ben alakult meg a 3. vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila” (MAE) a 105. oktató-kiképző repülő ezredben „Skolski Avijacijski Puk” (SAP „Zemunik” bázison. 1977-ben átnevezték 333. MAE századot, 333. kiképző-oktató vegyes repülő századdá „skolski Mesovita Avijacijska Eskadrila” (sMAE) és továbbra is a 105. ezredben funkcionált tovább. 1978-ban átkerült a 101. oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). 1987-ben, szeptemberben a 101. SAP ezredet beintegrálták a 107. oktató-kiképző repülő ezred alá, ahol 1990-ben átminősítették vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1991. októberben visszakerült a 105. oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP), majd 1992-ben a rajlováci Repülős Katonai Akadémia (VVA) alá vonják be a 107. vegyes repülő ezredbe „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP).  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[34] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU). 1976. novemberében a „Zemunik” bázison lévő 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP),  technikai fejlesztése során alakult meg a 334. oktató-kiképző vadászrepülő század „Skolska Eskadrila Lovacka Avijacijska” (sELA) . 1978-79-re átkerült a 101.oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[35] A 105. ezred 1948-1949. közt mint oktató harci ezred „Skolski Jurisni Puk”, 1951-1956. közt oktató/kiképző „Skolski Avijacijski Puk”, 1960-1964. közt pedig kiképző repülő ezred „Vazduhoplovni Nastavni Puk” (VNP), 1964-1966. közt oktató repülő (dugattyús motorú) ezredként „Avijacijski Skolski Puk” (klipni) funkcionált. 1969-1991-ig oktató repülő (sugárhajtású motorú) ezredként „Avijacijski Skolski Puk” (mlazni), aztán vadászbombázó kiképző/oktató repülő ezredként „Lovacki Bombarderski Skolski Puk” szolgált 1992-ig. 1992. áprilisban feloszlatták. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.    

[36] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[37] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[38] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[39] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 172. repülő ezred.

[40] 1967. júliusában alakult meg a légierő főparancsnokság alá rendelve önálló századként, „Batajnica” légi bázison az 525. oktató-kiképző század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE). 1986-ban átkeresztelték 252. vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). A 252. vadászbombázó repülő század „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) 1967-68-ban „Batajnica” bázison állomásozó 525. kiképző repülő századból „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) alakult mega. 1986-ban a „Batajnica” légi bázison állomásozott. 1986-1988. közt a 701. repülő dandár „Avijacijska Brigada” ABR alá volt rendelve, 1988-tól pedig 1990-ig a légierő főparancsnokság önálló századaként funkcionált. 1990-től a 97. repülő dandár alá sorolták be, ahol 1992-ik volt, majd 1992-től került a 204. repülő dandár alá került. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[41] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 172. repülő ezred.

[42] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 107. repülő ezred.

[43] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 88. repülő ezred.

[44] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 98. repülő ezred.

[45] https://wikivisually.com/wiki/105th_Fighter-Bomber_Aviation_Regiment, Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[46] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 107. repülő ezred.

[47] LÁSD: A repülős (légi) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) 1959-től 1964-ig./ Az 1. repülős (légi) hadtesti parancsnokság./ A 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP)./(119. légi támogató ezred „Puk Pomocna Aviacija” PPA/ 783. HELE.

[48] https://fas.org/man/dod-101/sys/ac/row/gazelle.htm

[49] 1980. májusában „Mostar” bázison a Katonai Repülős Akadémián „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) belül megalakult jugoszláv „Galeb G-2” harci repülők felhasználásával a líbiai pilóták képzése érdekében a Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központja „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS). A központ technikai és személyi állománya a 107. helikopter ezred, 3. vadászbombázó repülő századából „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) szerveződhetett meg. A központ részét képezte 1. vadászbombázó repülő század „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) és a 245. vadászbombázó repülő század (LBAE). 1986-ban azonban a 245. századot kivonták és a 107. ezred után a 701. repülő dandárba irányították át. A COPPSOS avagy CZOPPSOS 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt. Technikáját valamint állományát a 107. kiképző - oktató repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) integrálódott. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.   

[50]  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[52] A repülős (légi) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) 1959-től 1964-ig./ Az 1. repülős (légi) hadtesti parancsnokság./ A 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP)./(119. légi támogató ezred „Puk Pomocna Aviacija” PPA/ 783. HELE.

[53] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 97. repülő ezred.

[54] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU)/ 101. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

[55] LÁSD: Katona Repülési Akadémiának „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA)./ 101. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).


                            SA-342 „Gama/Hera”. forrás: https://www.digitalcombatsimulator.com/en/files/3303625/


Az ezredbe integrálódott a COPPSOS, mely során a COPPSOS-ban lévő 1. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[1] alávonták a 334. ELA századnak és létrehozták a 334. sELA századdal egyesülve a 334. oktató és kiképző vadászbombázó század „Skolski Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila” (sLBAE).

1988-ban a a mosztári Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központból „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS) a 107. ezredbe irányították a 245. vadászbombázó repülő századot „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).

 

A 245. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).  1959-ben „Drvar-1.” haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. A megszűnő 7. repülős (légi) hadtestben „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) funkcionáló 44. divízió, batajnicai kiképző repülő századát Trenazna Eskadrila” (TAE), az 1. VK alá rendelték, ahol, mint könnyű harcoló repülő századként „Vazduhoplovna Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (VELABA) funkcionált tovább az 1. VK parancsnokság közvetlen irányítása alatt 1961-ig. 1961-től a századot megszüntették és átalakították, létrehozva a 460. könnyű harcoló repülő századot „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA)[2] . A 460. ELABA „Batajnica” légi bázison állomásozott és 1961. áprilistól kezdte meg működését. 1964-ben „Batajnica” katonai repülőtérről a Zágráb melletti „Pleso” légi bázisra, majd „Cerklje” bázisra irányították át. Az 1964-es „Drvar-2” modernizációs és szerkezeti haderőreform révén megszűnik az 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) és helyébe a repülős (légi) hadtest „VaK” lép. A század 1964-ig funkcionált az 1. VK alá rendelve, majd 1965-ben az 5. VaK alá tartozó, ott 1964-1966. közt funkcionáló 109. vadászbombázó repülő ezred (LBAP)[3] alá rendelték, ahol 1965-ig működött, majd 1966-ban átkerült a 16. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[4]  alá. A 16. ABR-ben rövid ideig funkcionált, még ezen évben átkerült a 109. ezredből létrejövő 82. repülő dandárba „Avijacijska Brigada” (ABR).[5] A század rendelkezett 1961-1967. közt jugoszláv „Soko-522”  katonai oktató-kiképző és könnyű harci támadó repülők, 1967-1973. közt pedig jugoszláv „Soko J-20 Kraguj”  többcélú repülők szolgáltak. 1973-ban megérkeztek a századba a jugoszláv „J-21 Jastreb”  csapásmérő harci repülők is. 1973. júniusában a 460. ELABA század „J-20 Kraguj” jugoszláv harci gépekkel látta el a 466. ELABA és 467. ELABA századokat . 1973. évben a 460. ELABA századot megreformizálták és létrehozták belőle a 460. vadászbombázó repülő századot (LBAE), majd 1975-től mint 245. LBAE funkcionált, de már a 82. repülő dandárban (ABR)[6]. 1979-1980. közt a századot megreformálták és 1980. decemberében és a mosztári Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központja „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS) alá került, majd 1988-tól a 107. ezred[7] alá, ahol 1990-ig funkcionált, majd ezt követően a 701. repülő dandár[8] alá került és ott megszűnéséig, 1990-ig funkcionált.

 

1990-ben kitörő „jugoszláv háború” során az 107. ezredet kivonják horvátországi bázisokról, és a jugoszláviai honvédelmi minisztérium (SSNO) alá rendelik, mint 107. vegyes repülő ezredet. 1991-1992. közt 107. vegyes repülő ezredként „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP) működik tovább, majd az SSNO alól a reformizálódó és újonnan létrejövő Repülős Központi Iskola (LSC)[9] alá sorolták 1992. januártól a boszniai 2. légierő és légvédelem (RV i PVO) parancsnokság rendelkezésébe.[10]

 

 

A 185. vegyes repülő ezred „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP).

 

1949. júliusban alakult meg „Ljubljana” bázison a 185. vegyes repülő ezred (MAP). 1949-től 1953-ig a központi légierő parancsnokság alá tartozott. 1953. májusában megalakult a Központi Repülős Iskola „Letacki Skolski Centar” (LSC), mely alá sorolták be a 185. vegyes ezredet, és a bevonják a repülő tiszti oktatásba, mint oktató és kiképző repülő ezredet, kiegészülve „skolski” (s)  megnevezéssel, 1953-1956. közt, mint vadászrepülő ezred (oktató/kiképző) „Lovacki Avijacijski skolski Puk” (LAsP),  1953-ban az ezredet „Pula” légi bázisra irányították, ahol 1991. októberi feloszlatásáig működött, mikor beintegrálták a 105. ezredbe. 1953. májustól 1956. novemberig funkcionált a „Batajnica” légi bázison a sugárhajtású repülők piloótáinak képzésére szolgáló központ „Centar za Preobuku na reaktivne (mlazne) Avione” (CZPNRMA), ellátva „T-33” és „F-84G” felfegyverzett katonai repülőkkel. A központ két századnyi erőt képviselt a batajnicai bázison. 1956-ban feloszlatták technikai parkját a pulai 185. ezredbe vonták be.

1956. végén a 158. ezred alárendeltségében alakult meg a Repülő Tiszt Képzésre Szakosodott Repülős Iskola „Vazduhoplovna Skola za Usavrsavanje Oficira Avijacije” (VSUAO)[11] repülő (légi) technikai csoportja „Vazduhoplovno-tehnicka Grupa” (VTG). ezen csoport a pulai légi bázison állomásozott, ellátva „F-84G” és „T-33A” sugárhajtású katonai harci repülőkkel. Ezen modernb repülők 1957-től jelentek meg a csoportban. 1960-tól beintegrálódott a 185. ezredbe.

1961. áprilisában az ezredben létrehozták a 129. vadászrepülő századot „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE). 1955. júniusban Pulában alakult meg a 185. ezredből a 40. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP). Az ezred a zágrábi 32. divízió alá sorolták be, de 1959. márciusban már fel is oszlatták.[12]

 

A 129. vadászrepülő század „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE). 1961. áprilisában alakult meg a pulai 185. kiképző ezredben a 129. vadászrepülő század „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE). 1961-1964. közt a századot a 204. vadászrepülő ezredbe[13] vonják be. 1967-től a 117. vadászrepülő ezredbe[14] irányították át a 129. vadászrepülő századot „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE). 1975. áprilisában a 129. LAE egy részéből létrehozták a 229. vadászbombázó repülő századot (LBAE), amit ismét bevontak a pulai 185. kiképző ezredbe. A 229. LBAE 1991-1992. közt „Golubovic” bázisra irányították és bevonták a 172. vadászbombázó repülő ezredbe.[15] Meg kell említeni, hogy a 129. LAE azon része, mely nem integrálódott be a 229. LBAE alá, az megmaradt 129. LAE-ként a 117. ezredben 1982-ig. 1982-től a 129. LAE-t bevonták ismét a pulai 185. kiképző ezred alá és „Pula” légi bázisra irányították. A századot ellátták a batajnicai 128. „szuperszónikus” repülő pilótaképző  központtól „Centar za Preobuku Pilota Supersonicne Avijacije” (CZPPSA)[16] kapott technikával, repülőkkel (MIG-21 szovjet repülő család) és pilótákkal. A századot ellátták „MIG 21-PFM (L-14), MIG 21UM (NL-16)” vadászrepülőkkel. Az 1991-ben kitörő horvátországi háború során a századot a 117. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[17] alá vonták be és 1991. szeptemberben a tuzlai bázisra irányították át Pulából. A 117. ABR-ben a 105. vadászbombázó repülő ezred (LBAP) alá került bevonásra, ahol 1992. januártól kezdte meg a század a szolgálatát. 1992. áprilistól bevonták a Repülős Katonai Akadémia VVA  alá és Tuzlából kivonásra került „Pristina” bázisra. 1992. májusban megszűnik a század és technikai parkját és állományát a 83. és 204. vadászrepülő ezredbe[18] integrálták.

 

A 229. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1961. áprilisában alakult meg a pulai 185. kiképző ezredben a 129. vadászrepülő század (LAE). 1961-1964. közt a századot a 204. vadászrepülő ezredbe[19] vonják be. 1967-től a 117. vadászrepülő ezredbe irányították át a 129. vadászrepülő századot „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE). A század „Batajnica” bázison állomásoztatta erőit 1968-1969. közt ellátva amerikai „F-86E” harci repülőkkel, majd ezt követően a jugoszláv „G-2 Galeb” harci repülőkkel. 1975. áprilisában a 129. LAE egy részéből létrehozták a 229. vadászbombázó repülő századot (LBAE), amit bevontak a pulai 185. kiképző ezredbe, ellátva jugoszláv „G-2 Galeb”, 1983-tól „G-4 Galeb” harci repülőkkel. 1991-1992. közt „Golubovic” bázisra irányították és bevonták a 172. repülő[20] dandárba. Az 1991-ben kitörő horvátországi háború során a századot a 117. ABR alá vonták be és 1991. szeptemberben a tuzlai bázisra irányították át Pulából. A 117. ABR-ben a 105. vadászbombázó repülő ezred (LBAP) alá került bevonásra, ahol 1992. januártól kezdte meg a század a szolgálatát. 1992. áprilistól bevonták a Repülős Katonai Akadémia (VVA) alá és Tuzlából kivonásra került „Pristina” bázisra. 1992. májusban megszűnik a század és technikai parkját és állományát a 83. és 204.
vadászrepülő ezredbe[21] integrálták.



[1] 1. LBAE. Az 1. LBAE 1979-ben alakult meg „Mostar” bázison a Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központjában „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS) . Kezdetben libiai pilótákat képeztek a században, majd 1986-tól hazai jugoszláv pilótákat. A COPPSOS 1988-tól beintegrálódott a 107. oktató-kiképző repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) alá, és a 334. sELA századdal egyesülve létrejött belőle a 334. oktató és kiképző vadászbombázó század „Skolski Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila” (sLBAE). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[2] LÁSD: A repülős „légi” hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” „VK”1959-től 1964-ig./ Az 1. repülős (légi) hadtesti parancsnokság./A könnyű harcoló repülő század „Vazduhoplovna Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (VELABA)./ 460. könnyű harcoló repülő század „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” ELABA).

[3] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 109. repülő ezred.

[4] LÁSD: VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 16. repülő dandár.

[5] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 88. repülő ezred.

[6] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 82. repülő ezred.

[7] LÁSD: LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 107. repülő ezred.

[8] LÁSD: VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 701. repülő dandár.

[9] 1992-től a jugoszláv háború során megszűnt a Jugoszláv Néphadsereg. Jogutódja a szerbiai és montenegrói szövetség közös hadereje lett a „Jugoszláv Hadsereg” (JA). Ebben újra formálódtak a haderők, köztük a légierő is. A képzést és oktatást kiszolgáló LSC újra szerveződött szerbiai és montenegrói régióban. 

[10] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[11] LÁSD: A Repülő Tiszti Iskola „Vazduhoplovna Oficirska Skola” (VOS).

[12] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[13] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 204. ezred.

[14] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 117. ezred.

[15] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 172. ezred.

[16] A 128. LAE. 1961-ben alakult meg a 204. ezredben „Batajnica” bázison, ellátva amerikai „F-86E” harci repülőkkel. 1963-tól már szovjet „MIG-21F (L-12) repülők szolgáltak a században. 1964-ben a századot átkeresztelték 127. LAE századra. Mind ezek mellett megmaradt a 128. vadászrepülő század is, mivel a lehetőség adott volt, hogy az átkeresztelt 1964. előtti 128. század, mellett 1964-től ismét felállítsanak egy 128. vadászrepülő századot. 1976. novemberében alakult meg „Batajnica” légi bázison a 128. „szuperszónikus” repülő pilóta képző  központ „Centar za Preobuku Pilota Supersonicne Avijacije” (CZPPSA). 1977-ben a 204. ezred 128. vadászrepülő századát kivonták a 204. ezred alól és önálló századként a kiképzésben és oktatásban funkcionált tovább, mint központi kiképző egység „ Centra za Preobuka” (CZP). Ellátták szovjet „MIG-21/PFM” (L-14), MIG-21/U (NL-16), MIG-21/UM (NL-16M) katonai vadászrepülőkkel. 1982-től vadászrepülő századként ismét a 204. ezredbe került. (LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 204. ezred.) A század kiképzési-oktatási feladatot szolgáló technikájának egy részét a 185. oktató-kiképző repülő ezred, 129. vadászrepülő századába került. A 204. ezredben a 128. vadászrepülő századot 1990-ben feloszlatták. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[17] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 117. ezred.

[18] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/83. és 204. ezred

[19] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 204. ezred.

[20] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 172. ezred.

[21] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 83. és a 204. ezred.



SOKO G-2 „Galeb” jugoszláv harci repülő. forrás: https://net.hr/danas/hrvatska/zracna-luka-pula-iznenadila-gradane-iznad-zracne-luke-ce-letjeti-avion-na-kojem-su-ucili-vojni-piloti-jugoslavije/



1956-ban a 185. LAsP ezred alá vonják a 230. légi támogató központot „Letacki Dopunski Centar” (LDOPC)[1]. A 185. LAsP ezred a pilóta képzésben funkcionált 1956-ig a „VOS/ VVOS/ VAS/ VSUOA/ VVA” intézményében.[2] 1956-1960. közt az ezredet Repülés Technikai Csoportnak nevezték át „Vazduhoplovno-Tehnicka Grupa” (VTG). 1960-ban, mint 185. repülős-légi kiképző ezred „Vazduhoplovni Nastavni Puk” (VNP) működött tovább a Repülős Tiszt Képzésre Szakosodott Repülős Iskola „Vazduhoplovna Skola za Usavrsavanje Oficira Avijacije” (VSUAO)[3] intézményében.

1964-ben, mint ismét vadászrepülő ezredként (oktató/kiképző) „Lovacki Avijacijski skolski Puk” (LAsP) funkcionált tovább, majd 1978-1991. közt elhagyva az „okató/kiképző” jelzőt, mint vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP) működött. Az ezred részt vett az

A 105. októtó-kiképző repülő ezredből 1984-ben a 185. ezredbe irányították át a A 243. vadászbombázó repülő századot. A századot aztán a mosztári bázison funkcionáló a Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központ „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ „COPPSOS/CZOPPSOS” alá rendelték. 1988-ban a „COPPSOS” átszervezésen esett át és megszűnt. Így az ott szolgáló 243. század visszakerült a 185. ezredbe, de ott csak 1991-ig szolgált a század.

 

1961. év elején alakult meg a pulai 185. vadászrepülő ezredben (LBAP) a 354. felderítő repülő század (IAE)[4]. Még ugyanezen évben az 1. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK)[5] alá rendelték önálló századként. 1980-as években került két alkalommal a 185. ezred alá a 243. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).

 

A 243. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1961. évben „Pula” légi bázison a 88. vadászbombázó repülő ezred „Lovacko- Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAE)[6] századaként alakult meg a 243. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1967. februárban átirányították a 98. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[7] alá. A század rendelkezett 1968-tól „Galeb-2” (G-2) katonai harci támadó vadászrepülőkkel. 1980. májusában „Mostar” bázison a Katonai Repülős Akadémián „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) belül megalakult jugoszláv „Galeb G-2” harci repülők felhasználásával a líbiai pilóták képzése érdekében a Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központja „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS). A 243. századot kivonták a 105. ezredből és a 185. ezredbe irányították át, majd 1984-ben a mosztári bázison funkcionáló „COPPSOS/CZOPPSOS” alá. A COPPSOS avagy CZOPPSOS 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt. Így a 243. század visszakerült a 185. ezredbe, de ott csak 1991-ig szolgált a század. 1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során 1991. októberében a századot a megszűnő 185. ezredből a 105. ezredbe irányították át. 1992. januártól a század a „Golubovci-Titograd” légi bázison állomásozott. [8]

 

A kirobbanó „jugoszláv háború” során a 185. ezredet 1991. októberében feloszlatták, erőit kivonták a boszniai „Tuzla” légi bázisra ahol egy százada maradt a légi bázison, másik századát bevonták a a 172. repülő ezred[9] alá, mely a crna gorai „Golubovci” bázison állomásozott, illetve egyes erőit a 105. ezredbe integrálták be.

Az ezredet első éveiben ellátták szovjet „JAK-3.” vadászrepülőkkel, „Iljusin Il-2.”[10] csatarepülőkkel, „Petlyakov Pe-2.”[11] célbombázóval, és jugoszláv „Ikarus Aero-2.”[12] könnyű kiképző repülőkkel 1949-1952.közt. 1953-1956. közt megérkezett a jugoszláv „Ikarus S-49C”[13] harci támadó repülők, 1956-1957-ben pedig további szovjet „JAK-3.”, „JAK-9”, „JAK-9P”, „JAK-Uljak” vadászrepülőkkel rendelkezett az ezred. 1956-1968. közt szolgáltak az ezredben az „F-84G Thunderjet”[14] amerikai sugárhajtású vadászbombázó repülők, 1956-1960. közt az amerikai szubszónikus „T-33A Shooting Star/Lockheed”[15] kiképző repülők, 1961-1968. közt pedig megérkeztek az amerikai „T-33B) Shooting Star (TV-2) Lockheed”[16] vadászrepülők, 1958-1960. közt a jugoszláv „UTVA Aero-3”[17] kiképző repülők, 1960-1968. közt az amerikai (USA) „F-86E”[18] vadászrepülők, 1968-1992. jugoszláv „SOKO G-2 Galeb”[19] gyakorló és könnyű támadó repülők, 1982-1991. közt a szovjet „MIG-21 UM”[20] vadászrepülők és 1984-1991. közt a jugoszláv „SOKO G-4 Galeb”[21] kiképző repülők.



[1]1949-ben a légierő főparancsnoksága alá két úgynevezett központi kiképző repülő százada „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) tartozott. Az egyik „Pancevo” a másik „Banja Luka” bázison állomásozott. Mindkét század 1950-ben hozzájárult ahhoz, hogy megalakuljon egy-egy támogató repülő ezred (230. és 269. DODAP) a légierőben.  1953-ban lezajló „Drvar-1” haderőreform részeként a bánya lukai század 1953-ban feloszlott, a pancsevói századot pedig átirányították „Novi Sad” bázisra, ahol a század egy részét a 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP)” igényére már 1949-ben megalakult 57. összekötő repülő századba „Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV) integrálják, másik része pedig a légierő főparancsnokság összekötő repülő századaként  Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV).kezdte meg működését, majd bevonva a kiképzésbe és oktatásba, az amerikai „S-51.” helikopter képzés részeként 1955-ig 57. kiképző repülő század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) megnevezéssel önálló századként funkcionált a légierő főparancsnokságban. A pancsevói századból 1949-ben a „Cerklje” bázisra átirányítottak egy csoportot, melyből a folyamatos kiképzési és oktatási fejlesztés révén 230. támogató repülő ezred „Dopunski Avio Puk” (DOPAP) lett. Ezen ezredet aztán 230. repülő oktató támogató központ „Avijacijski Nastavni Dopunski Centar” (ANDOPC) lett. A központ kezdetben „Cerklje”, majd „Pula” bázison funkcionált. 1954-ben a formáció megszűnt. Viszont már 1953-ban bevonták a „Letacki Skolski Centar” (LSC)  alá és Mosztár „Ortijes” bázisára irányították át, ahol az LSC alatt 1956-ig funkcionált majd bevonták a pulai 185. ezredbe , ahol mint 230. légügyi támogató központ „Letacki Dopunski Centar” (LDOPC) funkcionált tovább. Fontos megemlíteni a szövegben említett 57. összekötő repülő századát „Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV). 1949-ben a 119. légi szállító repülő ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP) igénye alapján alakult meg „Novi Sad” bázison az 57. összekötő repülő század „Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV), mely század 1953-ban technikát és állományt kapott a légierő főparancsnokság pancsevói központi kiképző repülő századból „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) . 1953-ban a századba bevonták a korábban „Pancevo” bázison működő légierő központi kiképző repülő század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE)  egy részét.  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[2] LÁSD: A Repülő Tiszti Iskola „Vazduhoplovna Oficirska Skola” (VOS).

[3] LÁSD: A Repülő Tiszti Iskola „Vazduhoplovna Oficirska Skola” (VOS).

[4] LÁSD: VaK 1964-1986. fejezet./ A 354. felderítő repülő század „Izvidacka Avijacijska Eskadrila” (IAE).

[5] 1959-ben „Drvar-1.” haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg.

[6] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 88. repülő ezred.

[7] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 98. repülő ezred.

[8] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[9] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 172. ezred.

[10] https://en.wikipedia.org/wiki/Ilyushin_Il-2

[11] https://en.wikipedia.org/wiki/Petlyakov_Pe-2

[12] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Aero_2

[13] https://www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/eksponati.php?jez=sr&id=20

[14] https://www.flightjournal.com/republic-f-84g-thunderjet/#outer-popup

[15] https://hu.wikipedia.org/wiki/T%E2%80%9333_Shooting_Star

[16] https://www.navalaviationmuseum.org/aircraft/tv-2-shooting-star/, http://www.bobjellison.com/TV-2.htm

[17] https://en.wikipedia.org/wiki/UTVA_Aero_3

[18] https://en.wikipedia.org/wiki/North_American_F-86_Sabre

[19] https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_G-2_Galeb

[20] https://hu.wikipedia.org/wiki/MiG%E2%80%9321

[21] https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_G-4_Super_Galeb



Pula légi bázis. forrás: https://es-es.facebook.com/jna1951/photos/229-lbae-na-vojnom-aerodromu-u-puli/2891520537580132/




A 172. vadászbombázó repülő ezred (LBAP)[1]

 

1966-tól 1991-ig a Katonai Légierő Akadémia „Vazduhoplovna Vojna Akadimija” (VVA)[2] illetékessége alá sorolták be a „Titograd” (Podgorica) bázison állomásozó 172. ezredet. 1961. áprilisában alakult meg a 172. vadászbombázó ezred (LBAP) részeként a „Zemunik” bázison a 2. és 3. századok összevonásával a 240. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE), melyet századot 1969-ben kivontak a 172 ezredből és a 97. repülő dandárba helyezték át.[3]  

 

A 240. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1961. áprilisában alakult meg a 172. vadászbombázó ezred (LBAP) részeként a „Zemunik” bázison a 2. és 3. századok. A két századot összevonták, mely során létrehozták belőlük a 240. vadászbombázó repülő századot (LBAE). 1969-ben a századot kivonják a 172. ezredből és áthelyezték a 97. repülő dandárba[4], megmaradva a „Zemunik” bázison. A századot ellátták amerikai „F-84G” harci gépekkel 1972-1973. közt, majd ezt követően jugoszláv „J-21 Jastreb” harci gépekkel. 1988-tól a 107. ezred[5] alá tartozott 1990-ig. 1990-ben a századot áthelyezték „Mostar” bázisra, ahol a technikáját és személyi állományát beintegrálták a 245. vadászbombázó repülő századba (LBAE), mely század ekkor már a 107. ezredbe tartozott, előtte viszont a 82. repülő dandár[6] alá volt rendelve. Ezt követően, még ezen évben  a 701. repülő dandár[7] alá sorolták be, és ott megszűnéséig, 1990-ig funkcionált.[8]

 

A 172. LBAP 1. századából pedig szintén 1961. áprilisban létrejött a titográdi 239. vadászbombázó repülő század (LBAE). 

 

A 239. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1961. áprilisában alakult meg a 172. vadászbombázó ezred (LBAP) részeként a „Zemunik” bázison a 1. század. A századból létrehozták a 239. vadászbombázó repülő századot (LBAE). 1969-ben a századot kivonják a „Zemunik” bázisról „Titograd” bázisra. 1991-1992-ben a Jugoszláv háború során a századot a 172. repülő dandár részeként beintegrálták a már szerb-montenegrói „Jugoszláv Hadseregbe” (VJ).[9]

 

1965-ben a 172. ezredben irányították a korábban önálló és a légierő és légvédelem főparancsnokság (RV i PVO) alatt funkcionáló 355. felderítő repülő századot „Izvidacka Avijacijska Eskadrila” (IAE), mely 1968-ben feloszlott.

 

A 355. felderítő repülő század „Izvidacka Avijacijska Eskadrila” (IAE). 1958. júniusában alakult meg a 16. repülők elleni tüzérségi felderítő század „Izvidacka Eskadrila Protivavionske Artiljerije” (IEPAA)  a „Zemunik” légi bázison. 1958-tól a 21. divízió alá sorolták be, egészen 1959-ig, majd a zadari Légvédelmi Oktatási Központ „Skolski Centar Protivavionske Artiljerije” (SCPAA) alá rendelték, ellátva brit többcélú „Haviland/ Mosquito repülőkkel és 1960-as évek elejétől amerikai „T-33B) Shooting Star (TV-2) Lockheed”  vadászrepülőkkel. 1964-től a 16. repülők elleni tüzérségi felderítő századot átkeresztelték 355. felderítő repülő századdá „Izvidacka Avijacijska Eskadrila” (IAE). 1964-1965. közt a zadari Légvédelmi Oktatási Központ „Skolski Centar Protivavionske Artiljerije” alatt a 355. IAE önálló századként funkcionált, majd a 172. vadászbombázó ezredbe (LBAP) vonták be. 1968-ban feloszlatták.[10]

 

1969-ben a 172. ezredbe irányították a 242. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[11].

 

A 242. vadászbombázó repülő század „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1961. áprilisban alakult meg, mint 120 vadászrepülő század „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE) a 83. vadászrepülő repülő ezredben „Lovacka Avijacijski Puk” (LAP)[12], a zadari „Zemunik” bázison. 1963-ban „Titograd” bázisra irányították át. Az 1964-es „Drvar-2” modernizációs és szerkezeti haderőreform révén megszűnik az 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) és helyébe a repülős (légi) hadtest „VaK” lép. A század a 9. VK megszűnésével a létrejövő 1. repülős (légi) hadtestbe „VaK” funkcionál tovább. A 83. ezredet 1966-tól átszervezték, mely során a 120. LAE századot 1968-ban kivonták a 83. ezredből, bevonva a 97. bombázó repülő ezredbe „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP).[13] 1968-ban átnevezték 242. vadászbombázó repülő századnak „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). A századot ellátták amerikai „F-84E” harci repülőkkel. 1969-ben a századot a 172. vadászbombázó repülő ezredbe (LBAP) vonták be, ahol 1970-től jugoszláv „Jastreb J-21” 1988-89-től pedig jugoszláv „Orao J-22” harci repülőkkel látták el. A század a titográdi (Podgorica) bázison állomásozott.

 

Az 1980-as években újabb haderőreform részeként megszűntették a 1964-től funkcionáló légi (repülős) hadtesteket (VaK) és helyettük megalakult három körzeti légierő és légvédelmi parancsnokság (RV i PVO).

1991-től az ezred kivonták a Katonai Légierő Akadémia „Vazduhoplovna Vojna Akadimija” (VVA)[14]  alól és az 1. légierő körzeti főparancsnokság „1. RV i PVO” állományába sorolták, majd 1992-ben a 2. RV i PVO alá. 

1992-ben a 172. repülő dandár alá sorolták be a korábban 105. oktató-kiképző repülő ezredben szolgáló[15] 251. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[16], 249. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[17], valamint az 1991-ben a 172. dandár alá sorolt, korábban 185. oktató-kiképző repülő ezredben[18] szolgáló 229. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[19].

 

 

A Légierő Központi Kiképző Repülő Század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE).

 

Maga a Jugoszláv Légierő főparancsnokság is rendelkezett egy századnyi kiképző repülős alakulattal pancsevói bázisán. Ez volt a Légierő Központi Kiképző Repülő Század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE).

A JRV kiképző repülő százada „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE). 1949-ben a légierő főparancsnoksága alá két úgynevezett központi kiképző repülő százada „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) tartozott. Az egyik „Pancevo” a másik „Banja Luka” bázison állomásozott. Mindkét század 1950-ben hozzájárult ahhoz, hogy megalakuljon egy-egy támogató repülő ezred (230. és 269. DODAP) a légierőben.

1953-ban lezajló „Drvar-1” haderőreform részeként a bánya lukai század 1953-ban feloszlott, a pancsevói századot pedig átirányították „Novi Sad” bázisra, ahol a század egy részét a 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP)” igényére már 1949-ben megalakult 57. összekötő repülő századba „Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV)[20] integrálják, másik része pedig a légierő főparancsnokság összekötő repülő századaként  Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV).kezdte meg működését, majd bevonva a kiképzésbe és oktatásba, az amerikai „S-51.” helikopter képzés részeként 1955-ig 57. kiképző repülő század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) megnevezéssel önálló századként funkcionált a légierő főparancsnokságban.

 A pancsevói századból 1949-ben a „Cerklje” bázisra átirányítottak egy csoportot, melyből a folyamatos kiképzési és oktatási fejlesztés révén 230. támogató repülő ezred „Dopunski Avio Puk” (DOPAP) lett. Ezen ezredet aztán 230. repülő oktató támogató központ „Avijacijski Nastavni Dopunski Centar” (ANDOPC) lett. A központ kezdetben „Cerklje”, majd „Pula” bázison funkcionált. 1954-ben a formáció megszűnt. Viszont már 1953-ban bevonták a „Letacki Skolski Centar” (LSC)[21]  alá és Mosztár „Ortijes” bázisára irányították át, ahol az LSC alatt 1956-ig funkcionált majd bevonták a pulai 185. kiképző-oktató repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP)[22], ahol mint 230. légügyi támogató központ „Letacki Dopunski Centar” (LDOPC) funkcionált tovább. [23]

 

A 462. könnyű harcoló repülő század „Eskadrila Laka Borba Avijacija” (ELABA).

 

1959-ben megszűntek a divíziók és a repülős hadtesti parancsnokságok (VKOS), helyükre légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) kerültek. A megszűnő 3. Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) hadtestben funkcionáló 37. divízió, rajlováci kiképző repülő századát Trenazna Eskadrila” (TAE), az 7. VK alá rendelték, ahol, 1959-től, mint könnyű harcoló repülő századként „Vazduhoplovna Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (VELABA) funkcionált tovább az 7. VK parancsnokság közvetlen irányítása alatt 1961-ig. 1961-től a századot megszüntették és átalakították, létrehozva a 462. könnyű harcoló repülő század „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA) századot.

1961. áprilisában alakult meg a 7. repülős (légi) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda „ (VK)[24] alá rendelve a tuzlai bázison a 462. könnyű harcoló repülő század „Eskadrila Laka Borba Avijacija” (ELABA). A 7. VK alatt 1964-ig funkcionált, majd beintegrálták a 103. felderítő repülő ezred „Izvidacki Avijacijski Puk” (IAP)[25] alá. A 103. felderítő repülő ezredben 1966-ig működött, majd az ezred felszámolása után a 98. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[26] alá sorolták be 1966-tól. A 98. ABR alatt 1968-ig funkcionált, majd átkerült a 82. repülő dandárba[27], majd 1973. márciusában a Légierő Katonai Akadémiájába „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA)[28] integrálták be. Itt a kiképzési részbe irányították, ahol 1973-1977. közt jugoszláv „Soko-522” katonai oktató-kiképző és könnyű harci támadó repülőkkel, 1977-1988. közt pedig jugoszláv „Utva-66” kiképzési célra használt gyakorló és jugoszláv „Soko J-20/Kraguj” többcélú repülőkkel látták el a századot. 1986-ban a századot megszüntették a létrehozták belőle a 701. repülő dandáron[29] belül a 253. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila LBAE (1986-ban a 462. ELABA tuzlai századból alakult meg a 253. LBAE a 701. repülő dandár alá rendelve a tuzlai légi bázison.

 

A 892. összekötő repülős század „Eskadrila za Vezu” (EZV) avagy „Avijacijska Eskadrila za Veza” (AEV) század.

 

1959-ben megszűntek a divíziók és a repülős hadtesti parancsnokságok (VKOS), helyükre légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) kerültek. A Központi Repülős Iskola „Letacki Skolski Centar” (LSC)[30] alá tartozó 7. katonai körzet „Vojna Oblast” (VO) „Rajlovac” átkerült az 7. légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK). Az LSC esetében az 1951. decemberében „Rajlovac” légi bázison alakult meg az 1952. februártól funkcionáló 7. katonai körzeti összekötő század „VII. Vojni Oblast” (VII. VO). A századot szovjet többcélú kétfedeles „Polikarpov Po-2” repülővel, bolgár (olasz Società Italiana Caproni cég leányvállalata) „Kaproni Bulgarski KB-11 Fazan” többcélú kisrepülővel, cseh (német licenz alapján) kiképző kisrepülővel „Zlin-381” , jugoszláv „UTVA Aero-3” kiképző repülőkkel, jugoszláv összekötő, mentő és ejtőernyős feladatok ellátására szolgáló „Ikarus Kurir” repülőkkel látták el. 1959-ben a 7. katonai körzet „Vojna Oblast” (VO) „Rajlovac” századot beintegrálták a VKOS helyét átvevő 7. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK) és létrehoztak egy parancsnoki összekötő repülős századot „eskadrila za vezu” (EZV), mely 1961-ig funkcionált. 1961-ben beintegrálták a 892. összekötő repülős század „Eskadrila za Vezu” (EZV) avagy „Avijacijska Eskadrila za Veza” (AEV) századba. A 892. EZV 1961-től alakult meg a 7. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) összekötő századából „Eskadrila za Vezu” a szarajevói (Rajlovac bázis) légi bázison. A századot „Kurir” többcélú kisrepülőkkel látták el. 1964. májustól átvette a századot a Jugoszláv Néphadsereg szarajevói 7. katonai körzete. 1966. júliusában feloszlatták. 1968-ban a szarajevói „Rajlovac” légi bázison funkcionált a Repülő Technikusi Akadémia „Vazduhoplovna Tehnicka Akademija” (VTA).[31] Ezen akadémia alárendeltségében a korábbi 892. század technikájából létrehozták 1974-ben a rajlováci 170. légi bázis (VB) „SA-341 Gazela” jugoszláv harci helikoptereinek szolgálatba állításával a 892. helikopter osztályt. Az osztályt 1985. márciusra már felderítő helikopter szakaszt (HEIV). 1986-ban feloszlatták és beintegrálták a rajlováci 896. felderítő helikopter osztályba.  



[1] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 172. vadászbombázó repülő ezred LBAP

[2] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU).

[3] Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[4] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 97. bombázó repülő ezred BAP.

[5] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 107. vadászbombázó repülő ezred LBAP

[6] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 109. vadászbombázó repülő ezred LBAP/82. repülő dandár ABR/245. vadászbombázó repülő század LBAE)

[7] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 701. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR).

[8] Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[9] Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[10] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana  

[11] Fontos megemlíteni, hogy a 198. ezredben is működött egy 242. század. Ezen 242. LBAE 1961-ben alakult meg a 198. LBAP ezredben, a „Skoplski Petrovac” (Skopje) légi bázison, ellátva 1971-ig amerikai „F-84G”. 1966-ban feloszlatták és a technikai parkját valamit állományát a 241. LBAE-ba integrálták. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[12] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 83. vadászrepülő repülő ezred „Lovacka Avijacijski Puk” (LAP).

[13] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 97. bombázó repülő ezred „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP).

[14] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU).

[15] LÁSD: A 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

[16] LÁSD: A 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

[17] LÁSD: A 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

[18] LÁSD: A 185. vegyes repülő ezred „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP).

[19] LÁSD: A 185. vegyes repülő ezred „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP).   

[20] 1949-ben a 119. légi szállító repülő ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP) igénye alapján alakult meg „Novi Sad” bázison az 57. összekötő repülő század „Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV), mely század 1953-ban technikát és állományt kapott a légierő főparancsnokság pancsevói központi kiképző repülő századból „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) . 1953-ban a századba bevonták a korábban „Pancevo” bázison működő légierő központi kiképző repülő század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE)  egy részét. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[21] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU).

[22]LÁSD: A 185. vegyes repülő ezred „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP).   

[23] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[24] LÁSD:  VK 1959-1964. fejezet/A 7. repülős (légi) hadtesti parancsnokság./A könnyű harcoló repülő század „Vazduhoplovna Eskadrila Laka Borbena Aviacija” VELABA). 

[25] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 103. felderítő repülő ezred (IAP).

[26] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 198. vadászbombázó ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP)

[27] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 109. vadászbombázó ezred LBAP)

[28] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU).

[29] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 701. repülő dandár (ABR)

[30] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU).  

[31] VTA- Repülő Technikusi Akadémia „Vazduhoplovna Tehnicka Akademija”. 1952-ben alakult meg Rajlovácban. 1953-ban Zsárkovóba irányították át, ahol 1956-ig funkcionált, majd visszatért Rajlovácba. Rajlovácban 1956-tól a Repülő Technikusi Oktatási Központ „Vazduhoplovni Tehnicki Skolski Centar” (VTSC) alá sorolták be, ahol 1966-ig működött, majd ismét önálló intézményként funkcionált. 1974-ben átnevezésre elkerült, mint Repülő Technikusi Katona Akadémia „Vazduhoplovna Vojna Tehnicka Akademija” (VVTA), és a VTSC-ben létrehozott Repülő Technikusi Katonai Akadémia „Vazduhoplovna Tehnicka Vojna Akademija” (VTVA) alá rendelték. forrás: Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”



Jugoszláv „Galeb” repülő. kép: https://www.vreme.com/cms/view.php?id=1006652


Az írásmű nem tudományos jellegű, szerkezetében, tartalmában annak nem felel meg. A forrásokat az írásos anyag végén tüntettem fel. 


SZERKESZTETTE:"Szatmári"

A szerkesztett anyag bárminemű felhasználása céljából kérjük lépj kapcsolatba a szerkesztővel a Facebook oldalunkon:

https://www.facebook.com/groups/1661385440810107/

 

vagy email-en. program5000@gmail.com 

 

A fent írott szöveg más fórumra, weboldalra, facebook-ra, blogra.....történő beillesztése, beollózása, beírása, felhasználása esetén kérjük feltüntetni  a szerzőt és a forrás linkünket !!!

 

A TÉMÁT A 11. RÉSSZEL

FOLYTATJUK.






































Megjegyzések