A JUGOSZLÁV LÉGIERŐ ÉS LÉGVÉDELEM 13. RÉSZ.

 

A légierő és légvédelmi parancsnokság (KM RV i PVO)

Repülős Katonai Akadémia

Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA)

 

 

Bevezetés

 

Jugoszlávia, mint „délszláv” szövetség kezdetben a Jugoszláv Királyság[1] (1929. október 3. – 1941. április 6-7.)[2] megalakulásával jött létre, mely délkelet-európai többnemzetiségű állam volt a Balkán-félszigeten, a két világháború között. 1918-ban jött létre a Szerb Királyság és a Szlovén–Horvát–Szerb Állam egyesülésével. 1918. október 29-én, Zágrábban létrejött „Szlovén- Horvát- Szerb Nemzeti Tanács”[3] (SZHSZNT). Az SZHSZNT azonban 1918. decemberig funkcionált, helyét 1918. december 01-től a nemzeti tanács és a szerb királyság egyesülésével létrejövő „Szerb-Horvát-Szlovén Királyság” (SZHSZK) vette át, mely Szerbia, Horvát-Szlavónország, Bosznia, Montenegró, Makedónia, Szlovénia, Vajdaság, Koszovó részeit foglalta magába. Az SZHSZK 1929-re szerb központosítás alá került, a „Karadordevic” dinasztia uralkodójának, I. Sándor szerb király diktatúrájával. A király a „Szerb- Horvát- Szlovén Királyságot” átnevezte 1929-ben „Jugoszláv Királyságnak”[4] (JK).

Már a Szerb Királyságban (1882–1918)[5], az 1912. október 08. és 1913. május 30. közti zajló „Első Balkáni háborúban”[6] során megalakult az első pilótaképzés, némi francia közreműködéssel. Ezen képzés a Szerb Királyság akkori kezdetleges légierején „Avijatika”[7] belül jött létre. Jórész francia repülők[8], légballonok felhasználásával. Az Első Balkáni háborút követte az 1913. június 16. és 1913. július 18. közt zajló Második Balkáni háború[9], majd A háborús helyzet egyre fokozódott és       1914. július 28-án kitört az I. Világháború.[10] A háborús állapot folyamatos fejlődést[11] eredményezett a „jugoszláv légierő” tekintetében.

1918. november 11. befejeződött az I. Világháború. 1929-től a „Jugoszláv Királyság” (JK).fogta össze a „délszláv” régiót. Az „Avijatika” helyett, 1935-től már Királyi Jugoszlávia had erejében működő szervezett légierőről beszélhetünk, amit „JKRV” megnevezéssel illettek.

A JKRV folyamatos pilóta képzést folytatott, hiszen 1939-ben már a második világháborúra készült Európa.

A második világháború során, 1941. áprilisában a Jugoszláv Királyság kapitulált a megszálló német és velük szövetségben álló erőkkel[12] szemben. Ezt követően a Jugoszláv Királyság a szövetségesek[13] (brit, amerikai, szovjet) oldalán lép be a háborúba, de kénytelen volt emigrációba vonulni és elhagyni Jugoszláviát. A királyság akkori hidroplán repülőkből álló parkját, a horvát „Divulje” tengerparti bázisról átirányították (kimenekítették) a szövetséges erők észak-afrikai bázisára.[14]  

Az emigrációban működő Jugoszláv Királyság kormánya, szembe került a jugoszláv partizánokkal, azok vezérével „Titóval”[15]. A „Titóista” eszmék térnyerése a „jugoszláv” régióban a szlovén, horvát, szerb[16], macedón, montenegrói, boszniai tagköztársaság szövetségében bontakozott ki. A hat tagköztársaság alkotta Jugoszláviában, 1943. november 29-én megalakult a „Titói Jugoszlávia” ,Föderációs Demokrata Jugoszlávia (FDJ) ideiglenes nemzeti kormánya, melynek élén Joszip Broz Titó állt. Titó természetesen mindent elkövetett a II. Péter által fémjelzett Jugoszláv Királyság, emigrált kormányának Jugoszláviába történő visszatérésének megakadályozása érdekében, és az emigráns jugoszláv kormánytól megtagadta a legitimitást[17]. A „Titóista” hatalom 1944-ben teljesen háttérbe szorította a jugoszláv királyi emigránsokat. Tekintettel arra, hogy Titó a tengelyhatalmak ellen lépett fel, szabad kezet kapott a „szövetséges erőktől”[18] az egységes „Titói Jugoszlávia” megteremtésére[19]. A szövetséges nagyhatalmak Tito partizánjait hivatalosan szövetséges haderőnek ismerték el[20].

1943. évre Jugoszlávia területén a megszálló német erők és szövetségeseik ellen harcoló jugoszláv partizán alakulatok 1943. augusztus 14-én a nyugat-boszniai „Livno” városka melletti füves területen kialakították a partizán erők (NOV) első légi bázisát két „zsákmányolt” repülővel[21], képzett húsz pilótával, gépészekkel, szerelőkkel, felderítőkkel, meteorológusokkal támogatva.[22] 1943. év végéig a partizánok további reptereket kezdtek kialakítani Boszniában; „Glamoc, Livno, Berana, Bosanski Petrovac, Pljevlja, Sekovic” településeknél. A partizánok 1942. május 21-én[23] megalakították formálisan a „Jugoszláv Nemzeti Felszabadító Hadsereg Legi Erejét” „Vazduhoplovstva NOVJ” (vNOVJ). A „Vazduhoplovstva NOVJ” (vNOVJ) feladatát folyamatosan folytatta, repülőterek kialakítására alkalmas helyek feltérképezése, repülőterek kialakítása, műszaki személyzet és egyéb szakemberek szervezése, képzése.

Az emigrációban működő jugoszláv légierő, mint a partizán „NOVJ” egységébe tartozó formáció, egykori repülősökből az olaszországi „Cane” (Bari) légi bázison[24] létrehozzák parancsnokságukat a szövetséges erők (BAF)[25] segítségével és alárendeltségében. A létszáma folyamatosan növekvő tendenciát mutatott, így a jugoszláv repülős erőket bevetették Észak-Afrikába, ahol az akkori szövetségi[26]„Benin” légi bázisán több száz fővel alakították meg az 1. és 2. repülő századokat, mint a partizán „NOV” erők légi erejének repülős egységei a BAF alá rendelve.

Mind ezek mellett 1944. januártól az olaszországi „Bari” településtől délre eső „Savelletri” településnél megalakult a jugoszláv partizán erők (NOVJ) azon törzse, mely a repülős képzés és oktatás alapját képezte. A kiképző törzs pár nap múlva megalakulását követően a Jugoszlávia „felszabadított” részén létrehozta az első repülős iskolát 1944.01.20-tól.

1944. áprilisában a jugoszlávok az 1. és 2. repülő századokat, mint a partizán „NOV” erők légi erejének repülős egységeit az olaszországi „Kana” (Cane) bázisra irányították, ahol mint a brit légierő által támogatott „Spitfire” és „Hawker Hurricane” harci repülőkből létrehozták a „Spitfajer” (Spitfire) fegyveres repülő 351. századot és a „Hariken”(Hurrican) fegyveres repülő 352. századot. Mindkét század részt vett Jugoszlávia területén megszállóerőként jelen lévő német és németbarát erők támadásában.  

A szövetséges erők (BAF)[27] segítségével a jugoszlávok 1944. augusztus 18-án „Vis” szigeten létrehozták azon füves pályájú kisrepterüket, ahol a szövetséges erők által ellenőrzött dél-olaszországi területről (Bari) az Adria tengeren át funkcionáló légifolyosóval. A NOVJ légerő vezérkari törzshöz tartozó repülős százada 1944. augusztusban szerveződött meg a Visz (Vis) szigeten lévő légi bázison. A kilenc fős pilóta személyzettel meginduló „Vis” szigeti bázison elkezdődtek a pilóták kiképzései. A Visz szigeti „Plisko Polje” bázisra érkeztek meg a BAF kontrol alatt korábban olaszországi „Kana” (Cane) bázison állomásozó jugoszláv légerő 351. és 352. századai, miután kivonták őket az olasz és észak-afrikai műveletből. Kivonásukat követően a NOVJ légi századokat, már, mint 1. (korábban 352.) és 2. (korábban 351.) légi századok megnevezéssel illették[28]. A két század Visz után az 1945. májusától funkcionáló az észak-dalmáciai Zadar „Prkos-Skabrnje” repülőtérre irányították, ahol beintegrálták őket a létrejövő jugoszláv 1. vadászrepülő ezredbe „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP). 

Még 1944. szeptember 10-én a felszabadított „Zadar”, akkori jugoszláv tengerparti városhoz tartozó régióban, még 1944. márciusában létrejött a partizánok Első Pilóta Iskolája „Prva Pilotska Skola” (PPS), a „Zemunik” légi bázison. A képzésben a britek segédkeztek „Havilland DH-82 Tiger Moth” és „North American AT-16 Harward II.B” repülőkkel. 1945. márciustól folyamatossá vált az oktatás és képzés, melybe 1945. szeptembertől  bevonták a az 1. és 2. jugoszláv repülő századokat, megalakítva a Repülős Tiszti Iskolát „Vazduholovna Oficirska Skola” (VOS), mely végül Repülős Katonai Főiskola „Vazduhoplovna Vojna Ucilista” (VVU) elnevezést kapta meg.

A jugoszláv légierő pilóta képzése ekkor „Vis” és „Zadar-Skrbrnje” bázisra illetve „Zadar-Zemunik” bázisra irányult.

Belgrád felszabadulás után a bázist áthelyezték „Zemun” katonai objektum és reptérre[29]. 1944. évben a partizánok Jugoszlávia szerte (Horvátország, Szlovénia, Szerbiában, Vajdaságban, Macedóniában) több mint hatvan repteret alakítottak ki, ahhoz tartozó katonai parancsnoksággal és ellátó személyzettel. A repterek kialakításában fontos szerepet játszottak a terepviszonyok és a méret, mivel fő szempont volt a harci gépek fogadása és indítása, akár bombázók, akár vadászgépek. A központilag elrendelt utasítás alapján az alapméretet a repterek esetében hetvenöt méter szélességben és kétezer méter hosszúságban jelölték meg.[30] 1944. október 29-től a „NOVJ” légierő főparancsnoki helyét áttette Zemun bázisra, ahol Zemun 1944. novemberi teljes felszabadítását követően a repülőtér mellett javító és légijármű-technikai műhelyek alakultak, valamint az „Ikarus” repülőgyár.[31]

 

A háború Európában 1945. május 8-án Németország, míg Ázsiában szeptember 2-án Japán feltétel nélküli megadásával fejeződött be.

Az 1945. év változást eredményezett a jugoszláv légi századok struktúrájában. Megalakult a Jugoszláv Harci Légierő „Jugoslavensko Ratno Vazduhoplovstvo” (JRV). Április 22-án újraszerveződött a légi századok, egy részüket átirányították a zadari „Első Pilóta Képző Iskolába” (Zemunik), más részüket pedig a Szarajevó melletti „Rajlovac” reptérre[32]. Az újonnan létrejött légi egységek kiszolgálásában fontos szerepet kapott a pilóta és technikusi képzés. A megalakuló légi bázisok, harci, vadász, bombázó, szállító …….  repülős egysége folyamatos feltöltése és fejlődése érdekében az oktatás és képzés is új szintre lépett. A zadari (Zemunik bázis) Első Pilóta Iskola (PPS) 1945. szeptemberében átköltözött a szerbiai „Ecka” légi bázisra, ekkor már húsz darab „Havilland DH-82 Tiger Moth” és tíz darab „North American AT-16 Harward II.B” rendelkeztek, illetve „Kacarevo” bázisra.[33]

1946-1948. közt a jugoszláv légierő tekintetében egyfajta „szovjetizáció” zajlik le, mely során a szovjetek kiképzéssel, haditechnikával, repülőkkel, pilótaképzéssel támogatja a „Titóista” jugoszláv légierőt „JRV”. A „Josip Broz Tito” vezetett partizán erők szovjetbarát politizálása révén a jugoszlávok Szovjetunióban történő kiképzés keretén belül (Vitruk csoport) létrehozták a „NOV” Jugoszlávia (NOVJ) vadászrepülős ezredüket. Ezt követte további három vadászrepülő ezred, három támadó harci repülő ezred, bombázó repülő ezred és légi szállító ezred létrehozására kerül sor szovjet támogatással[34]. 1945. május 08-án megalakult „Pancevo” szerbiai városban a Repülési Oktatási Divízió „Vazduhoplovni Skolska Divizija” (VSD), mely a Repülési Katonai Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU) elsődleges formációja volt, szovjet oktatási-képzési mintára.[35]

 

 

Pilóta képzés

 

Történések.

 

1945. szeptembertől a szerbiai Pancsevóban (Pancevo) megalakult a Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU). 1945. novemberben az 1. pilóta iskolából létrejött a VVU első osztálya. 1949-re már hat osztály funkcionált. A VVU-ban aktív és tartalékos tiszti képzést folytattak pilóták számára.[36]

 

Már a Repülési Oktatási Divízióban „Vazduhoplovni Skolska Divizija” (VSD) kiképzési céllal létrejött négy oktatási ezred. A VVU főiskolát oktatási céllal ellátták szovjet „Polikarpov/Po-2”[37] és „Jakovlev/UT-2”[38] könnyű oktató repülőkkel.

A VVU alá négy Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) tartozott, valamint egy repülős-kadét zászlóalj, repülős technikai zászlóalj, támogató-logisztikai alakulat.

 

Az 1. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) 1945. 11. 01-én jött létre Pancsevóban. Az ezred alá négy repülő század tartozott, melyek 1946. májustól „Pancevo”-1. század-, „Omoljica”- 2. század-, „Kacarevo”- 3. század-, „Kovin”- 4. század-, bázison állomásoztak. Az ezred „PO-2, UT-2, AERO-2B/C” repülőkkel rendelkezett.

 

A 2. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) 1945. 11. 01-én jött létre az ezred „Ecka” légi bázison. Az ezred a vadászrepülő pilóták képzésére szakosodott. Már 1945. május 08-án megalakult az ezred vadászrepülős kiképzési százada, a korábban „Zemunik” légi bázison állomásozó Első Pilóta Iskolából „Prva Pilotska Skola” (PPS). Ezen század 1945. szeptemberig megreformálódik és ezred szintű egységgé fejlesztik. 1945. novembertől „Ecka” légi bázison kezdte meg a 2. VSP 1. százada a funkcionálását, „Tiger Moth” és „Harvard” repülőkkel ellátva. Az 1. század után 1946-ban megalakult a 2. vadászrepülő század, „JAK, UJAK, PO-2, IL-2” repülőkkel ellátva „Alibunar” bázison, majd ezt követte a 3. század létrehozatala „Kovin” bázison.

 

A 3. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) 1946. 12. 20-án alakult meg „Kovin” bázison a 2. VSP 2. századából, mint támadó-harci repülős kiképző ezred (JAPs), „IL-2, U-IL-2” repülőgépekkel ellátva. Az ezred két századból állt, de 1948-ra csak egy maradt meg.

 

A 4. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) „felderítő-navigátor” kiképző-oktató ezredként (izvidacki-sturmanski) alakult meg 1946. 02. 01-én, az 1. VSP erőiből és a VVU központi erőiből, de csak 1946. 08.06-tól nevezik 4. VSP-nek. Az ezred Pancsevóban állomásozott. 1946. december 1-ig funkcionált, majd feloszlatták.

 

1949-ben a VVU és alátartozó oktató ezredek Mosztárba, a mosztári „Zapadni logor” laktanyában helyeződnek át, miközben a főiskolát átnevezték, és a korábbi VVU megnevezést felváltott az Aktív Repülő Tiszti Iskola „Skola Aktivnih Oficira Aviacije” (SAOA), melyből kiválik a tartalékos tiszti képzés, létrehozva a Tartalékos Repülő Tiszti Iskolát „Skola Rezervna Oficira Avijacije” (SROA).  Mind ezek mellett a pilótahiány pótlásának elősegítésére, 1952-ben létrejött az Altiszti Pilóta Iskola „Pilotska Podoficirska Skola” (PPS), ahol öt osztály kezdte meg működését az altiszti pilótaképzés területén 1959-ig. Mindegyik intézmény a mosztári „Zapadni logor” laktanyában funkcionált, használva a korábban a mosztári „aeroklub” által „Mostar-Rodoc” területén működtettet „Jasenica” repteret. A repteret egyébként 1911-ben építették az osztrákok.[39] További reptérként funkcionált a második világháborúban épült „Mostar-Kosor” (Ortijes) reptér.[40]

 

A SAOA-ból 1951. évben létrehoznak egy külön Tartalékos Repülős Tiszti Iskolát „Skola Rezervnih Oficira Avijacije” (SROA) [41], melyet az 1952. januárban a SAOA-ból megalakuló pancsevói Repülős Oktatási Központ „Letacki Skolski Centar” (LSC)[42] alá soroltak be. A Tartalékos Repülős Tiszti Iskolát „Skola Rezervnih Oficira Avijacije” (SROA) szolgálta ki a „Novi Sad” légi bázison 1951. júniusában létrehozott 267. oktató- kiképző repülő ezred (SAP), később 267. repülős továbbképző kiegészítő-támogató központ „Avijacijski Nastavni Dopunski Centar” (ANDOPC).

 

A SAOA az adminisztráció és oktatás mellett a korábban VVU alatt létrehozott négy Repülős Oktatási-Kiképzési Ezredből hármat „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) 1948-tól átszervezték és átkeresztelték.

 

A 4. SAP 1946. decemberben megszűnt. Ennek során létrejött a korábbi 1. SAP-ból a 104. Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) [43], a 2. SAP-ból a 101. Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP), a 3. SAP-ból a 105. Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP). A 104. ezred „Mostar” bázison állomásozott, a 101. ezred „Banja Luka” bázison állomásozott, a 105. ezred, mely 1949-1951. közt ezred szintről átmódosították századdá, pontosan támadó- harci repülő századdá „Jurisna Avijacijska Eskadrila” (JAE), „Mostar” majd 1950-ben „Rajlovac” bázison állomásozott. 1951-től ismét kiképző- oktató ezredként „Titograd” bázisra költözött. Az már működő öt osztály mellett létrejött a hatodik is, illetve 1953. decemberében a 141. oktató- kiképző ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP), mely a vadászrepülős képzésben funkcionált és a szarajevói „Ilidza” reptéri bázison működött szovjet „Jak”, „Ujak” vadászgépekkel 1953-ig, majd a 104. SAP ezredbe integrálták. 

 

A „SAOA” intézményt 1952-től átnevezik Katonai Repülős Akadémia és Pilótaképző Altiszti Iskolának „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) i „Pilotska Podoficirska Skola” (PPS). A Katonai Repülős Akadémia és Pilótaképző Altiszti Iskola (VVA i PSS) 1953-ban beintegrálódott a Tartalékos Repülős Tiszti Iskolával (SROA) együtt az 1953. májusában Mosztárban a „Zapadni logor” laktanyában (Mostar) létrehozott Központi Repülős Iskolába „Letacki Skolski Centar” (LSC). Az LSC alá sorolták még be a Legfelsőbb Repülős Katonai Akadémiát „Visa Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVVA)[44], továbbá a 230. ANDOPC (DOPAP)[45], 267. ANDOPC[46]. és az „AS Mostar” repülős iskolát. Az LSC intézményei működtek a Mosztár (Mostar) „Ortijes” légi bázison, Zsarkovó (Zarkovo) légi bázison és Zemunik légi bázison.[47] 1953-ban létrehozott Központi Repülős Iskola „Letacki Skolski Centar” (LSC) alatt sorakoztak fel a kiképző-oktató repülős ezredek (SAP); 101. SAP, 104.SAP, 105.SAP, 185.SAP, és a 7. katonai körzeti összekötő század „VII. Vojni Oblast” (VII. VO)[48]. 1953-ban a Központi Repülős Iskola (LSC) alá irányították a 43. repülős technikai parancsnokságot „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande” (VTK)[49]. Az 1950-es évektől a 43. VTK alá tartozott:

 

- 641. aero-technikai műszaki zászlóaljat „Aerotehnicki Inzinjerijski Bataljun” (AtInzB), valamint több repülő technikai zászlóalj (vtb); „84. vtb Zemunik, 130. vtb Titograd, 171. vtb Mostar, 208. vtb Zemunik, 423. vtb Mostar/Niksic”, továbbá javító műhely működött „26. vr (auto) Mostar, 163. vr (repülő) Mostar,[50] 169. vr. (motor) Rajlovac”[51]. Több haditechnikai raktár tartozott a 43. VTK alá: „11. számú technikai raktár- Mostar[52], 19. számú raktár- Mostar[53], 26. számú hajtóanyag raktár Mostar, 30. számú raktár- Titograd”[54]. 1949. júliusában megalakuló mosztári 540. és 543. gépjárműves zászlóaljat „Auto-Bataljun” (AB) szintén a 43. VTK-hoz sorolták. 1956. októberben a 43. VTK-t feloszlatták. [55]



[1] http://www.orszaghatartura.hu/index.php/1941-evi-hatar/jugoszlav-kiralysag-nevet-vette-fel-a-delszlav-allam

[2] 1941–1945 között fel volt osztva, azaz de facto nem létezett az állam. forrás:Wikipedia

[3] https://hu.wikipedia.org/wiki/Szlov%C3%A9n%E2%80%93Horv%C3%A1t%E2%80%93Szerb_%C3%81llam

[4] https://hu.wikipedia.org/wiki/Jugoszl%C3%A1v_Kir%C3%A1lys%C3%A1g

[5] https://hu.wikipedia.org/wiki/Szerb_Kir%C3%A1lys%C3%A1g_(1882%E2%80%931918)

[6] https://hu.wikipedia.org/wiki/Els%C5%91_Balk%C3%A1n-h%C3%A1bor%C3%BA

[7] http://www.paluba.info/smf/index.php?board=172.0

[8] Farman HF 20., Blériot XI, Deperdussin TT, REP K, Duks repülők, https: // en. wikipedia. org/ wiki/ Farman_HF.20, https: // en. wikipedia. org/ wiki/ Bl%C 3% A9riot_XI, https: // www. scalemates. com/ kits/ blue-rider- br107- bleriot- xi-2- artillerie- -252520, https: // en. wikipedia. org/ wiki/ Deperdussin_TT, https: // www. museeairespace. fr/ aller- plus- haut/ collections/ rep- type- k/, https: // sr. wikipedia. org/ sr- el, http:// www.  vazduhoplovnetradicijesrbije. rs/ index. php/ istorija/113-duks-biplan

[9] https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1sodik_Balk%C3%A1n-h%C3%A1bor%C3%BA

[10] A központi hatalmak (Német Császárság, az Osztrák–Magyar Monarchia, az Oszmán Birodalom és Bulgária) hadba lépett az „antanttal” (Nagy-Britannia és Franciaország) szemben. Az Osztrák-Magyar Monarchia (OMM), mely magába foglalta „Jugoszlávia” szlovén, horvát és boszniai részét, szembe került a „jugoszláv” régió további részét birtokló Szerb Királysággal (magába foglalta Macedóniát, Koszovót, Vajdaságot), Crna Gora Királysággal. Ez utóbbi 1916-ban kapitulált.

[11] A jugoszláv repülés 1918-tól a személyi állomány létrehozásával és repüléstechnika eszközök beszerzésével lényegében újra élet. Az I. világháború során a görögökhöz (Theszalloniki –Mikro) emigrált szerb királysági légi egység visszatér és francia közreműködéssel szakaszosan Belgrádban (Beograd) és Újvidékre (Novi Sad), ahol létrejött ismét az „Avijatika”.1920. október elején a „Szerb-Horvát-Szlovén Királyság” (SZHSZK) hadügyi minisztériuma és a haditengerészete létrehozták a „Légügyi Osztályt” Katonai és Haditengerészeti Minisztériumnál légierő osztályt hoztak létre. A osztály feladata volt a légierő részére történő személyzeti feltöltésről, kiképzésről, oktatásról, műszaki karbantartási beszerzésről, mindennel ami a katonai repüléshez kapcsolódott, felkészítés, oktatás.

[12] https://hu.wikipedia.org/wiki/Tengelyhatalmak

[13] https: // hu. wikipedia. org/ wiki/ Sz% C3% B6 vets % C3% A9ges_ hatalmak_ a_ m%C3%A 1sodik_ vil%C 3% A1gh % C3%A1bor%C3%BAban

[14] Az 1941. április 06-i német erők és szövetségeseik támadása során a Királyi Jugoszlávia légi ereje összeroppan, az első támadó fázist követő április 11-től 13-ig zajló második és az április 14-től április 18-ig tartó harmadik támadó fázist a Királyi Jugoszlávia teljes kapitulációja zárta le. A jugoszláv légierő a németek, olaszok hadizsákmánya lesz, vagy megsemmisül. A németbarát horvátok a repülők egy részét megkapták. http://www.vazduhoplovnetradicijesrbije.rs/index.php/clancivlepojevica/297-drugi-vazduhoplovni-puk

[15] https://hu.wikipedia.org/wiki/Josip_Broz_Tito

[16] Magába foglalva Koszovót és a Vajdaságot.

[17] Major Nándor: Jugoszlávia a második világháborúban

[18] A szövetséges hatalmak, vagy szövetségesek a második világháborúban azok az országok voltak, akik együtt küzdöttek a tengelyhatalmak ellen. A háború során gyakran nevezték őket Egyesült Nemzeteknek is, utóbb azonban ezt az elnevezést már nem használták, mert összekeverhető lett volna a háború után megalapított Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) nevével. A szövetséges hatalmak magját a "Három Nagy" képezte: az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és a Szovjetunió. Forrás: Wikipedia

[19] Szlovénia és Horvátország 1991. június 25-én, Macedónia 1991. szeptember 8-án, Bosznia-Hercegovina pedig 1992. március 1-jén kiáltotta ki függetlenségét. A két utolsó köztársaság, Szerbia és Montenegró 1992. április 27-én hivatalosan is megalakította a két tagra redukálódott Jugoszláv Szövetségi Köztársaságot, amely 2003. február 4-én átalakult Szerbia és Montenegró Államközösségévé. 2006. június 3-án Montenegró is kikiáltotta függetlenségét, így a kéttagú államszövetség is megszűnt, majd a magára maradt Szerbia is kinyilvánította önállóságát 2006. június 5-én. Végül a még Jugoszláviában, Szerbián belül létrehozott két autonóm tartomány egyike, Koszovó is kikiáltotta függetlenségét 2008. február 17-én. A történelmi Jugoszláviának tehát összesen hét utódállama van: Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Észak-Macedónia, Koszovó, Montenegró, Szerbia és Szlovénia.forrás: Wikipedia

[20] Juhász József: A Titói Jugoszlávia Első Évtizede.

[21] A németbarát horvát állam (NDH), a boszniai Bánya Luka (Banja Luka) várostól északra eső „Zaluzani” katonai repteréről 1942. május 21-én dezertált két repülő és személyzete. A pilóták egy francia Breguet 19. és egy francia Potez 25. gépel a partizánok „Urija” légi bázisára repültek, ahol csatlakoztak a NOVJ légi egységéhez. Ezen két gép jelentette az első lépést egy úgynevezett partizán légierő megalakítása felé. Tekintettel a német erők és németbarát horvát erők és velük szövetséges országok légi fölényére, valamint az 1942. júniusi német támadásra, a partizánok a prijedori „Urija” reptérről a titkos „Meduvode” falunál lévő első partizán repülőtérre rejtették el, megfelelő álcázás mellett a francia „Breguet 19” és „Potez 25” gépeket. Ezen két repülő és dezertáló pilótáik lényegében egyfajta légi jelenlétet biztosított a partizánok számára, mely megadta a lendületet egy partizán „légierő” létrejöttének irányába.

[22] Az ellátmányok légi úton történő fogadásának céljából, a partizánok az általuk ellenőrzött „szabad” területen repülők fogadására és indítására alkalmas reptereket kezdtek kialakítani.

[23] Ezen dátum a Jugoszláv Néphadsereg légi erejének a napja.

[24] Lényeges momentuma volt a II. Világháború nyugat-balkáni eseményeinek az olaszok 1943. szeptemberi kapitulációja. 1943-as olasz kapituláció után már a partizánok lényegében a korábbi Jugoszláv Királyság nagyobb részét uralták. Titó, aki a Jugoszláv Kommunista Párt (JKP) vezetője volt, közel 300 000 haderővel rendelkezett, sőt két olasz hadosztály is átállt a partizán erőkhöz. Emellett nemcsak a volt Királyi Jugoszlávia területén bontakozott ki a partizán hatalmi terjeszkedés, hanem az emigrált Jugoszláv Királyi erőknél is. Mivel 1943. szeptemberében olaszok kapituláltak, ezáltal eleve a dél-olasz részek már a szövetségesek ellenőrzése alá kerültek.

[25] A Balkán Légi Erő (Balkan Air Force „BAF”) a szövetségesek Brit Királyi Légi erejének, Dél-Afrikai Légi erejének egységeiből alakult meg 1944. június 07-én, a „Mediterrán Szövetségi Légierő Parancsnokság (Mediterranean Allied Air Forces command) irányítása alatt. A „BAF” 1945. július 15-ig működött.

[26] „Mediterrán Szövetségi Légierő Parancsnokság (Mediterranean Allied Air Forces command) irányítása alatt.

[27] A Balkán Légi Erő (Balkan Air Force „BAF”) a szövetségesek Brit Királyi Légi erejének, Dél-Afrikai Légi erejének egységeiből alakult meg 1944. június 07-én, a „Mediterrán Szövetségi Légierő Parancsnokság (Mediterranean Allied Air Forces command) irányítása alatt. A „BAF” 1945. július 15-ig működött.

[28] 1. és 2. légi század 1945. májusában beintegrálódott a megalakuló 1. vadászrepülő ezredbe. 1945. májusában Zadarban a brit légierő (RAF) alatt működő balkáni jugoszláv 351. és 352. századokból (1. és 2. NOVJ légi század) és egy mechanikai századból alakult meg az 1. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP). forrás: Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[29] Nikola Anic, Sekula Joksimovic, Mirko Gutic: Narodnooslobodilacka Vojska Jugoslavije

[30] http://www.paluba.info/smf/index.php?topic=18446.0;topicseen

[31] http://www.gpedia.com/sr/m/sr-el

[32] .https://archive.is/Ko9Gj#selection-671.0-677.257

[33] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=20

[34] Joszip Broz Titó politikája kezdetben nyitott volt a szovjet politikai kapcsolatok irányába. 1944. szeptember 21-én Tito Moszkvában Fjodor Ivanovics Tolbuhinnal megállapodást kötött a két légi hadosztály szovjet fegyverzettel való ellátásról és személyzetének kiképzéséről. A megállapodás során megalakult a szovjet „Vörös Hadsereg” légi erejéből a „Vitruk” csoport "Grupa Vazduhoplovna Divizija" (GVD/GDV). https: // pdfslide. tips/ documents/jrv-u-nor-u-1942-1945-2pdf.html

[35] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=20

[36] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=20

[37] https://hu.wikipedia.org/wiki/Po%E2%80%932

[38] https://hu.wikipedia.org/wiki/UT%E2%80%932

[39] http:// www. akmostar 1949. com/ index. php/ povijest, e-Zbornik: Prethodno priopcenje Austrougarski zrakoplovni hangari u Mostaru - I. dio

[40]  By Henry L. deZeng IV:  Luftwaffe Airfields 1935-45. Yugoslavia. Mosztár „Ortijes” reptér 1965-ben nyílt meg a polgári légiközlekedés számára, mint lokális belföldi forgalmú légikikötő. 1984-ben a szarajevói olimpia során nemzetközi légi forgalmat is bonyolított, mint a Szarajevó központi reptér alternatív kiszolgáló reptere. Ezt követően nemzetközi repülőtéri státuszt kapott. forrás: http://mostar-airport.ba/o-nama/

[41] A SROA 1953. szeptemberében alakult meg „Novi Sad” városban. Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine

[42] Korábban VVU/SAOA. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[43] 104. SAP 1949-től Pancsevóból Mosztárba irányítva és besorolva a VVU/SAOA/VVA/LSC oktatási intézménye alá. 1956-ban létrejött belőle az 1. pilóta iskola. 1959-1960-ban átszervezték. Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine.

[44] A VVVA 1952-1953-ban jött létre Belgrádban, az LSC alá rendelve. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[45] A 230. kiegészítő-támogató repülős ezred „Dopunski Avijacijski Puk” (DOPAP). 1949. júliusában alakult meg „Cerklje” légi bázison a pancsevói kiképző repülő századból. 1950-től átkeresztelték 230. repülős továbbképző kiegészítő-támogató központnak „Avijacijski Nastavni Dopunski Centar” (ANDOPC). „Cerklje” bázisról átirányították „Pula” légi bázisra, és 1953-tól besorolták az LSC alá, áthelyezve Mosztár (Ortijes) légi bázisra. 1956-tól ismét átnevezték és 230. Letacki Dopunski Centar” (LDOPC), megnevezésre, majd besorolták a pulai 185. vadászrepülő oktató-kiképző ezred (LASP) alá, mely ezred akkoriban,1956-1960. közt Repülés Technikai Csoportnak (VTG) hívtak. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[46] A 267. tartalékos repülős tiszti oktató-kiképző repülő ezred „Avijacijski Puk- Skolski za Rezervne Oficire Avijacije” (AP-SROA). 1951. januárjában a pancsevói tartalékos repülő tiszti iskolából és „Poslove Vazdusnog Zaprasivanja” szolgálatból alakult és kezdte meg működését „Novi Sad” bázison jugoszláv „Aero-2.” repülőkkel ellátva. 1951-ben a Tartalékos Repülő Tiszti Iskola (SROA) alá sorolták be és átkeresztelték 267. repülős kiegészítő-támogató központnak „Dopunski Avijacijski Centar” (ADOPC), átirányítva „Sinj” városban lévő bázisra. 1952-tól besorolták az SROA részeként az LSC alá, mint 267. repülős továbbképző kiegészítő-támogató központ „Avijacijski Nastavni Dopunski Centar” (ANDOPC). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[47] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=22

[48] Az LSC esetében az 1951. decemberében „Rajlovac” légi bázison megalakuló és 1952. februártól funkcionáló 7. katonai körzeti összekötő század „VII. Vojni Oblast” (VII. VO) is az LSC-hez rendelték, ellátva szovjet többcélú kétfedeles „Polikarpov Po-2” repülővel, bolgár (olasz Società Italiana Caproni cég leányvállalata) „Kaproni Bulgarski KB-11 Fazan” többcélú kisrepülővel, cseh (német licenz alapján) kiképző kisrepülővel „Zlin-381”, jugoszláv „UTVA Aero-3” kiképző repülőkkel, jugoszláv összekötő, mentő és ejtőernyős feladatok ellátására szolgáló „Ikarus Kurir” repülőkkel. 1959-ben a századot beintegrálták a VKOS helyét átvevő 7. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK). Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine.  

[49] A 3. repülős regionális parancsnokság „Vazduhoplovna Oblasna Komanda” (VOK)  átszerveződése során 1948-ban megalakult belőle a 27. „Vazduhoplovnov Tehnicke Divizija” (VTD) divízió. Ezen divízió azonban még 1948-ban át is keresztelik 43. „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande (VTK), parancsnoksággá. A főparancsnokság a „Mostar” légi bázison működött, mely alá tartozott „Mostar, Titograd (Podgorica), Banja Luka, Rajlovac” repterek.A 43. „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande” (VTK) parancsnokságot 1953-bant alárendelik a Központi Repülős Iskolának (LSC).  Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine.  

[50] 163. vr (repülő) Mostar- 1953-tól „Galeb” repülőgép gyár (VTRZ). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[51] 169. vr. (motor) Rajlovac- 1957-től „Orao” repülőgépgyár (VTRZ). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[52] 1956-ban átalakítva. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[53] 1956-tól hajtóanyag raktár, és a 171. légi bázis alá rendelve. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[54] 1964-től hajtóanyag és technikai önálló raktár (TS)- Titograd. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[55] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”


„MiG-21” a jugoszláv légierőnél. forrás: https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/1299605/tihi-spijun-nad-bih-letacke-price-pilota-jna



Az LSC alárendeltségében működött, alakult meg több úgynevezett légi bázis Vazduhoplovna Baza” (VB). Ezek közt volt a 258. légi bázis  (VB)[1], a 171. légi bázis (VB)[2], a 423. légi bázis (VB)[3], a 200. légi bázis  (VB)[4]. A 200. légi bázis 1953-tól került az LSC alá, előtte a 34. repülő technikai zóna[5] részét képezte. Az LSC alatt 1959-ig működött majd feloszlatták 1956-ban.[6]

1953-ban a Központi Repülős Iskola „Letacki Skolski Centar” (LSC) alatt funkcionáló kiképző-oktató repülős ezredek (SAP); 101. SAP, 104.SAP, 105.SAP, 185.SAP, és a 7. katonai körzeti összekötő század „VII. Vojni Oblast” (VII. VO), tekintetében változás történt.

1959-ben a 7. katonai körzeti összekötő századot „VII. Vojni Oblast” (VII. VO) beintegrálták a légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „VKOS” helyét, a „Drvar” haderőreform részeként megalakuló hadtesti légi parancsnokságba, ott is pontosan a 7. hadtesti légi parancsnokságba „Vazduhoplovna Komanda” (VK).

A 101. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) és a 104. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) 1956-ban feloszlanak. 1956-ban a korábbi 104. légi kiképző-oktató ezredből (SAP) létrejött az 1. pilóta iskola „I. Pilotska Skola” (PS) és a 105. légi kiképző-oktató ezredből (SAP) létrejött a 2. pilóta iskola (II. PS.) az LSC-én belül. 1960-ig funkcionáltak. 1960-ban a „Zemunik” (Zadar) bázison állomásozó I. és II. pilóta iskolákból  ismét létrehozták a 105. kiképző-oktató repülő ezredet „Skolski Avijacijski Puk-nastavni/ Vazduhoplovni Nastavni Puk” (SAP-n/VNP)[7], ellátva jugoszláv „Ikarus/Aero-2”  kiképző repülőkkel és jugoszláv „Soko 522”  könnyű támadó és kiképző repülőkkel.

 

1953. májustól 1956. novemberig funkcionált a „Batajnica” légi bázison a sugárhajtású repülők pilótáinak képzésére szolgáló központ „Centar za Preobuku na reaktivne (mlazne) Avione” (CZPNRMA avagy CZP), ellátva „T-33” és „F-84G” felfegyverzett katonai repülőkkel. A központ két századnyi erőt képviselt a batajnicai bázison. Eslőként a batajicai 117. és 204. repülő ezredek, majd a zemuniki 172. vadászbombázó ezred részesült a képzésben és a repülőkben.1956-ban feloszlatták technikai parkját 1957-ben a pulai 185. kiképző és aktató ezredbe vonták be.

 

1959-ben a „Jugoszláv Légierő” (JRV) és a légierőbe beintegrálódó légvédelem (PVO), létrejött a Harci Légierő és Légvédelem” (Ratno vazduhoplovstvo i protivazdusna odbrana „RV i PVO”).[8]

 

A LSC önálló egységként működött a Jugoszláv Légierő főparancsnokság alá rendelve 1960-ig, majd átnevezték Katona Repülős Akadémiává „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA). Mosztárból az oktatási és kiképzési rész, mint a VVA alap gerince átköltözött a Zadar melletti „Zemunik” légi bázisra, ahol az akadémia központja 1991-ig funkcionált[9]. A „Zemunik” (Zadar) légi bázis mellett a központ irányítása alatt részleg működött továbbra is a boszniai „Mostar”, az isztriai „Pula” , a montenegrói „Titograd” (Podgorica) légi bázisokon, mint a  VVA repülős oktató-kiképző alközpontjai[10].

„Zemunik” bázison a VVA a korábban funkcionáló I. és II. pilóta iskolákból  létrehozott 105. kiképző-oktató repülő ezredet „Skolski Avijacijski Puk-nastavni/ Vazduhoplovni Nastavni Puk” (SAP-n/VNP)[11] állomásoztatta, ellátva jugoszláv „Ikarus/Aero-2. és 3.”kiképző repülőkkel és jugoszláv „Soko 522”  könnyű támadó és kiképző repülőkkel. Az első évben a kadétok az elméleti oktatást sajátították el az Elméleti Oktatási Központ „Centru za Teornu Nastavu” (CTN) zadari intézményében, második és harmadik évben pedig gyakorlati repülési oktatásban és képzésben részesültek. A VVA helyt adott az ejtőernyős képzésnek [12]

Az akadémia előképző iskolájának számított az 1961-ben Mosztár városban létrehozott „Tito Marsall” katonai gimnázium „Vojna Gimnazija Marsala Tito” (VGMT). A VGMT az 1960-as években Repülős Gimnáziumként (VGMT), majd az 1970-es években Általános Közép Iskola „Tito Marsall”, „Vazduhoplovna Opste Srednja Skola” (VOSSMT) néven funkcionált 1992-ig.[13] 1961-ben a mosztári „Jasenica” légi bázison megalakult egy két éves kurzuson áteső középiskola pilóta képző katonai repülős gimnázium „Vazduhoplovna Vojna Gimnazija” (VVG), mint a VVA előképzője, mely a „Marsala Tito” megnevezést kapta. A gimnázium 1961. októberében indult el. Később négy éves képzéseket folytattak. A tanulókat vitorlázó és kisrepülő, ejtőernyős képzésben részesítették, további elméleti oktatás mellett. A mosztári mellett „Beograd” és „Ljubljana” városokban is alakult egy- egy gimnázium, a központi VVG „MarsalaTito” alá rendelve.[14]

 

Az 1964-es „Drvar-2” modernizációs és szerkezeti haderőreform révén megszűnik az 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) és helyébe a repülős (légi) hadtest „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) lép.

 

1965-ben a VVA struktúráját képezte az akadémiára „belépőt” jelentő mosztári Repülős Katonai Gimnázium „Vazduhoplovna Vojna Gimnazija” (VVG), „Marsala Tito”, az egy éves elméleti oktatást adó zemuniki Elméleti Oktatási Központ „Centru za Teornu Nastavu” (CTN), ejtőernyős kiképző iskolák, a zemuniki 105. oktató-kiképző vadászbombázó repülő ezred (LBAPs), a pulai 185. oktató-kiképző vadászbombázó repülő ezred (LBAPs), a podgoricai 172. oktató-kiképző vadászbombázó repülő ezred (LBAPs), a mosztári 107. kiképző-oktató helikopter ezred (HPs), a tuzlai Tartalékos Repülő Tiszti Iskola „Skola Rezervna Oficira Avijacije” (SROA).[15]

A VVA belüli képzés megalakulásától folyamatosan fejlődött és követte a kor hadászati repüléstechnikai vívmányaihoz történő felzárkózást. Megvalósult a kiképzésbe bevont új repülők alkalmazásával a szuperszónikus katonai gépekre történő átképzés. Az 1969-ig használt amerikai (USA) „T-33B Shooting Star (TV-2) Lockheed”[16] vadászrepülők, F–84 G Thunderjet” amerikai (USA) sugárhajtású vadászbombázók, amerikai (USA) „F-86E”  vadászrepülők után, a modernizációval érkeztek a jugoszláv „UTVA Aero-3” [17]  kiképző (Zlin 526) repülők, jugoszláv  „J-21 Jastreb”[18] csapásmérő harci repülők, jugoszláv „N-60 Galeb”, és „SOKO G-2 Galeb”[19] gyakorló és könnyű támadó repülők, majd 1982-től a VVA-án belül létrejövő 129. vadászrepülő század „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE) létrejöttével a modern szovjet MIG-21PFM /L-14” és „MIG-21UM/ NL-16” repülők.

A VVA alá tartozott, az akadémiára „belépőt” jelentő mosztári Repülős Katonai Gimnázium „Vazduhoplovna Vojna Gimnazija” (VVG), „Marsala Tito”, az egy éves elméleti oktatást adó zemuniki Elméleti Oktatási Központ „Centru za Teornu Nastavu” (CTN), ejtőernyős kiképző iskolák, a zemuniki 105. oktató-kiképző vadászbombázó repülő ezred (LBAPs), ellátva jugoszláv „UTVA-75” és Zlin 526” kiképző repülőkkel, valamint jugoszláv „N-60 Galeb” csapásmérő harci repülőkkel, a pulai 185. oktató-kiképző vadászbombázó repülő ezred (LBAPs), ellátva jugoszláv „N-60 Galeb” csapásmérő harci repülőkkel, a podgoricai 172. oktató-kiképző vadászbombázó repülő ezred (LBAPs), ellátva jugoszláv „N-60 Galeb” és „J-21 Jastreb” csapásmérő harci repülőkkel. Később szolgáltak jugoszláv „N-62. Super Galeb” és „J-22 Orao” csapásmérő harci repülők.[20]

 

1968-as évben az újra megalakították a 101. kiképző és oktató repülő ezredet „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). Ezen ezred már korábban funkcionált, de 1956-ban feloszlatták. 

 

A 101. kiképző-oktató repülő ezrede „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

 

1968. decemberében ismét megalakult a zemuniki bázison a Katona Repülési Akadémia „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) 101. kiképző-oktató repülő ezrede „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). Az ezredet az akadémia alá sorolták be, ahol részt vett a pilótaképzésben. Az ezred 2. századát átirányították az akadémia alá rendelve, „Vrsac” JAT[21]   jugoszláv polgári légitársaság oktatási bázisára.

1973. októbertől haderő reformizáció ment végbe az ezredben, mely során 1976-1978-ban az ezredbe került a korábban a 105. oktató-kiképző repülő ezredben „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) 1974-ben megalakult 333. kiképző vadászbombázó repülő század „Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila skolska” (LBAEs)[22], valamint a 334. kiképző vadászrepülő század „Lovacka Avijacijska Eskadrila skolska” (ELAs).

1976-ban a 101. ezredbe irányították a 782. helikopter századot[23].

A „Jedinstvo 1.” haderőreform részeként, 1987. szeptemberétől 1988-ig a 333. század és a 334. század, valamint a 782. helikopter század átkerül a 107. repülő ezredbe.[24] Mind ezek mellett 1987. szeptembertől 1988. márciusig történő felfejlesztés révén a 101. ezredet beintegrálták a 107. ezredbe, ahol század szintű egységként bevonták a mosztári Külföldi Pilóta Kiképző Központba „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS) megalakult 1. vadászbombázó repülő századába „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt a COPPSOS. Az 1991-1992. „jugoszláv háború” során a korábbi 101.egységet  kivonták „Mostar” légi bázisról és átirányították a montenegrói „Podgorica” légi bázisra, ahol 1992. áprilisban feloszlatták.[25]

 

Történések

 

1980. májusában „Mostar” bázison a Katonai Repülős Akadémián „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) belül, megalakult jugoszláv „Galeb G-2” harci repülők felhasználásával a líbiai pilóták képzése érdekében a Külföldi Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központja „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS avagy COPSOS). A központ technikai és személyi állománya a 107. helikopter ezred, 3. vadászbombázó repülő századából „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) szerveződhetett meg. A központ részét képezte 1. vadászbombázó repülő század „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[26] és a 245. vadászbombázó repülő század (LBAE). 1986-ban azonban a 245. századot kivonták és a 107. ezred után a 701. repülő dandárba[27] irányították át. A COPPSOS avagy CZOPPSOS 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt. Technikáját valamint állományát a 107. kiképző - oktató repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) integrálódott.[28]

 

Az 1980-as években újabb haderőreform „Jedinstvo 1., 2., 3.” részeként megszűntették a 1964-től funkcionáló légi (repülős) hadtesteket „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) és helyettük 1986-ban megalakult három körzeti légierő és légvédelmi hadtesti parancsnokság (Ko RV i PVO).

 

1980-as években a VVA struktúráját képezte az akadémiára „belépőt” jelentő mosztári Repülős Katonai Gimnázium „Vazduhoplovna Vojna Gimnazija” (VVG), „Marsala Tito”, az egy éves elméleti oktatást adó zemuniki Elméleti Oktatási Központ „Centru za Teornu Nastavu” (CTN), ejtőernyős kiképző iskolák, a zemuniki 105. oktató-kiképző vadászbombázó repülő ezred (LBAPs), ellátva „UTVA-75”, „N-60.”, „G-4 Lasta” repülőkkel, a pulai 185. oktató-kiképző vadászbombázó repülő ezred (LBAPs) ellátva „G-4 Super Galeb”, „N-60.” és „MiG-21” repülőkkel, a podgoricai 172. oktató-kiképző vadászbombázó repülő ezred (LBAPs) ellátva „N-60.”, „J-21.”, „G-4.”, „J/NJ-22. Orao” repülőkkel, , a mosztári 107. kiképző-oktató helikopter ezred (HPs), a tuzlai Tartalékos Repülő Tiszti Iskola „Skola Rezervna Oficira Avijacije” (SROA) ellátva „N-60.”, „NJ-21.”, „Kraguj” repülőkkel, „SOKO” mosztári repülőgépüzem a „G-4.” repülők ellátására, a VVA akadémiához rendelve egy szállító repülő, „COPSOS” Külföldi Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központ, valamint műhely, nyomda, gépíró adminisztrációs iroda, rajz iroda.[29]



[1] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet/  A 258. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB) .

[2] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet/  A 171. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB).

[3] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet/ A 423. légi bázis „Vazduhoplovna Baza” (VB)

[4] 1953. márciusában alakult meg a 200. légi bázis a boszniai „Banja Luka” melletti „Zaluzani” repülőtéren az 34. repülő technikai zóna részét képezte. Az LSC alatt 1956-ig működött majd feloszlatták 1956-ban.

[5] A 34. repülő technikai divízió „VTD” (később repülő technikai parancsnokság, zóna). A 4. repülős regionális parancsnokság „Vazduhoplovna Oblasna Komanda” (VOK)  átszerveződése során 1948-ban megalakult belőle a 41. „Vazduhoplovnov Tehnicke Divizija” (VTD) divízió. Ezen divízió azonban még 1948-ban át is keresztelik 34. „Vazduhoplovnov Tehnicke Komande (VTK), parancsnoksággá. A főparancsnokság a „Zagreb” légi bázison működött, mely alá tartozott „Pleso, Lucko, Borongaj, Cerklje, Ljubljana-Polje, Pula, Zemunik” repterek. 1953-ban a 34. VTK-t alárendelik a 3. „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) hadtesthez. 1950-es évektől a 34. VTK alá tartozott több repülő technikai zászlóalj (vtb); „151. vtb Pleso, 181. vtb Pleso, 184. vtb Cerklje, 200. vtb Banja Luka, 257. vtb Lucko, 258. vtb. Pula, 465. vtb Ljubljana, 474. vtb. Cerklje”, továbbá javító műhely működött „116. vr (auto) Zagreb , 154. vr (repülő) Velika Gorica , 168. vr. (motor) Banja Luka”. Több haditechnikai raktár tartozott a 41. VTK alá: „7. számú raktár- Volinje , 10. számú raktár- Velika Gorica , 16. számú raktár- Zagreb , 21. számú hajtóanyag raktár- Volinje , 25. számú raktár- Cerklje ”. Ezeken kívül a VTK alá tartozott még a repülős rekreációs üdülő „Viltus” , valamint a 65. légvédelmi tüzér divízió (dPAO) „Pleso”. 1949. júliusában megalakuló zágrábi 376. gépjárműves zászlóaljat „Auto-Bataljun” (AB)  és a 379. gépjárműves zászlóaljat „Auto-Bataljun” (AB) szintén a 34. VTK-hoz sorolták. A 34. repülő technikai parancsnokságot „Vazduhoplovno Technicke Komande” (VTK) 1959. októberben a „Drvar-1” haderőreform során feloszlatták. LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet/  A 34. repülő technikai divízió „VTD” (később repülő technikai parancsnokság, zóna).      Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[6] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet,  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[7] https://www.wikiwand.com/en/105th_Aviation_Brigade

[8] http://www.vs.rs/sr_lat/istorijat-vojske-srbije, Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[9] Az 1991-ben kirobbanó horvátországi háború során a Jugoszláv Néphadsereg 1992-re kivonta erőit Horvátország nagyobb területéről, így „Zemunik” bázisról a „VVA” áthelyezésre került „Mostar” légi bázisra, majd az 1992-ben kirobbanó boszniai háború miatt, 1992-től a montenegrói „Podgorica” bázisra és a szerbiai „Zemun” (Beograd) légi bázisra. http://www.bhdca.gov.ba/website/dokumenti/CV%20Cedomir%20Susnjar_bos.pdf

[10] http:// www. yugopapir. com/ 2012/ 10/ yu- vazduhoplovci- poziv- na- plavu- katedru. html, https: // www. astroakordiletenja. eu/ draganjelic/ vva/ monografija_vva.html#p=28

[11] https://www.wikiwand.com/en/105th_Aviation_Brigade

[12] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=34

[13]. Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine.

[14] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=34

[15] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva

[16] https://www.navalaviationmuseum.org/aircraft/tv-2-shooting-star/, http://www.bobjellison.com/TV-2.htm

[17] https://en.wikipedia.org/wiki/UTVA_Aero_3

[18] https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_J-21_Jastreb

[19] https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_G-2_Galeb

[20] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva

[21] https://www.saa.rs/sr/o-nama/

[22] 1974-ban alakult meg a 3. vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila” (MAE) a 105. oktató-kiképző repülő ezredben „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) „Zemunik” bázison. 1976-ban a századból létrehozták a 333. kiképző vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila skolska” (MAEs), melyet átneveztek kiképző vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila skolska” (LBAEs), valamint 334. kiképző vadászrepülő századot „Lovacka Avijacijska Eskadrila skolska” (ELAs). Mindkét kiképző század 1975-ig a 105. ezredben funkcionált, de 1978-ra átkerültek a 101. oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

[23] A 782. oktató-kiképző helikopter század „Skolska Helikopterska Eskadrila” (sHE). 1961. áprilisban a „Nis” légi  bázison, a 107. helikopteres ezredben „Helikopterski Puk”  HEP, megalakult a 782. légi szállító helikopter század „Transportna Helikopterska Eskadrila” (TRHE). Az 1961-ben megalakult századot ellátták amerikai (USA) „Sikorski (H-19) S-55/Chickasaw helikopterrel. 1961-ben a századot átirányították a 81. támogató repülő ezred „Puk Pomocni Avijacijski” (PPA)   alá.1964-ben a 782. TRHE átirányításra került a 97. támogató repülő ezred „Puk Pomocni Avijacijski” (PPA)  ezred alá, ahol „Mostar” bázison állomásoztatták helikopteres erőit. 1966. februárban a századot kivonták 97. PPA alól és bevonták a Katonai Repülős Akadémiába (VVA), ahol a századot ellátták a 783. TRHE-tól kapott amerikai (USA) „Sikorski S-51/Dragonfly” mentő és szállító helikopterekkel. 1967. februártól a századot bevonták a 105. repülő oktató és kiképző ezredbe (SAP). 1968-tól a századot ellátták „Mi-2” szovjet  könnyű, többcélú szállító helikopterekkel. 1973-ban a századot bevonták a 107. kiképző-oktató helikopter ezredbe „Skolski Helikopterski Puk” (sHEP)  és „Mostar” bázisra irányították, ahol már mint kiképző-oktató helikopteres századként „Skolski Helikopterska Eskadrila” (sHE)/(HEs) funkcionált 1976-ig. Ezen időszakban a századot ellátták francia licensz alapján jugoszlávok gyártotta „SA-341 Gazella”  könnyű többcélú helikopterekkel.

[24] A 107. ezredbe a 333. század a „Jedinstvo 2/3.” haderőreform részeként 1990. októbertől könnyű harci repülő századként „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA) funkcionál tovább, 1991. szeptemberig, mikor feloszlatták és technikáját a „Rajlovac” VVA bázisára irányították, bevonva a 105. ezredbe. 1992. januárban a 105. ezredből a VVA „Rajlovac” alá vonták be, és a 107. ezredhez csatolták.

A 334. század a 107. ezredbe átnevezésre került 1. kiképző vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila skolska” (LBAEs)  , és az 1980. májustól a Katonai Repülős Akadémia (VVA) alárendeltségében működő mosztári Külföldi Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központ „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS avagy COPSOS) részét képzete, mint oktató és kiképző század. A COPPSOS 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt. Technikáját valamint állományát a 107. ezredbe integrálódott. A század a „Jedinstvo 2/3.” haderőreform részeként 1990. júniusban megszűnt, mint 1. LBAEs, de még ezen év októberében 334. könnyű harci repülő századként „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA) funkcionál tovább „Zemunik” bázison. 1992. januárban feloszlatták. 

[25] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[26] 1. LBAE. Az 1. LBAE 1979-ben alakult meg „Mostar” bázison a Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központjában „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS) . Kezdetben libiai pilótákat képeztek a században, majd 1986-tól hazai jugoszláv pilótákat. A COPPSOS 1988-tól beintegrálódott a 107. oktató-kiképző repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) alá, és a 334. sELA századdal egyesülve létrejött belőle a 334. oktató és kiképző vadászbombázó század „Skolski Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila” (sLBAE). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.     

[27] LÁSD: RV i PVO 1986-1992. fejezet, 701. ezred.

[28] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[29] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=68






A VVA 1991. júniusig[1] magába foglalta a „Zemunik” bázison állomásozó 105. vadászbombázó repülő kiképző ezredet „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk skolski” (LBAPs), annak 249. és 251. vadászbombázó repülő századát „„Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE), és 1991-től  a 333. könnyű harci repülő századát „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA), mely század  1987-től 1991-ig a 107. ezredben működött, valamint bemutatókon részt vevő légi akrobatikus csoportját. A 249. század rendelkezett jugoszláv „G-4. Super Galeb” repülőkkel, a 251. század jugoszláv „G-2 Galeb” repülőkkel, a 333. század rendelkezett jugoszláv „G-2 Galeb” és „UTVA-75” repülőkkel

A mosztári „Ortijes-Jasenica” bázisokon állomásozó 107. kiképző vegyes repülő ezredet „Mesovita Avijacijski Puk skolski” (MAPs) avagy kiképző vegyes helikopter ezred „Mesoviti Helikopterski Puk skolski” (HEPs), annak 782. légi szállító helikopter századát „Transportna Helikopterska Eskadrila (TRHE), 1987-től a 334. könnyű harci repülő századot „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA)[2], valamint 1987-1991. közt a 333. századot[3]. A 782. század rendelkezett „SA-341 Gazela” jugoszláv helikopterekkel, a 334. század rendelkezett „G-2 Galeb” jugoszláv repülőkkel, a 333. század rendelkezett jugoszláv „G-2 Galeb” és „UTVA-75” repülőkkel.

A „Podgorica” bázison állomásozó 172. vadászbombázó repülő kiképző ezredet „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk skolski” (LBAPs), annak 239. és 242. vadászbombázó repülő századát „„Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). A 239. század rendelkezett „Galeb G-4.” jugoszláv harci repülőkkel, a 242. század pedig 1989-ig „J-21 Jastreb”, 1990-től „J-22 Orao” harci repülőkkel.

A „Pula” bázison állomásozó 185. vadászbombázó repülő kiképző ezredet „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk skolski” (LBAPs), annak 129. vadászrepülő századát[4]  Lovacka Avijacijska Eskadrila (LAE) és 229. vadászbombázó repülő századát[5] „„Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). A 129. század rendelkezett szovjet „MiG-21PFM, MiG-21UM” repülőkkel, a 229. század pedig jugoszláv „G-4 Super Galeb” repülőkkel.



[1] 1991-ben kitört a „jugoszláv polgárháború”és 1992. májusra a Jugoszláv Néphadsereg feloszlik. Erőit nagyobbrészt megörökölte a szövetséges szerb-montenegrói közös föderális haderő, a Jugoszláv Hadsereg, kisebb részben pedig a függetlenedő horvátországi és boszniai szerb szakadárok erői.  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[2] 1974-ban alakult meg a 3. vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila” (MAE) a 105. oktató-kiképző repülő ezredben „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) „Zemunik” bázison. 1976-ban a századból létrehozták a 333. kiképző vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila skolska” (MAEs), melyet átneveztek kiképző vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila skolska” (LBAEs), valamint 334. kiképző vadászrepülő századot „Lovacka Avijacijska Eskadrila skolska” (ELAs). Mindkét kiképző század 1975-ig a 105. ezredben funkcionált, de 1978-ra átkerültek a 101. oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). A „Jedinstvo 1.” haderőreform részeként, 1987. szeptemberétől 1988-ig a 333. század és a 334. század átkerül a 107. repülő ezredbe. A 334. század a 107. ezredbe átnevezésre került 1. kiképző vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila skolska” (LBAEs)  , és az 1980. májustól a Katonai Repülős Akadémia (VVA) alárendeltségében működő mosztári Külföldi Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központ „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS avagy COPSOS) részét képzete, mint oktató és kiképző század. A COPPSOS 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt. Technikáját valamint állományát a 107. ezredbe integrálódott. A század a „Jedinstvo 2/3.” haderőreform részeként 1990. júniusban megszűnt, mint 1. LBAEs, de még ezen év októberében 334. könnyű harci repülő századként „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA) funkcionál tovább „Zemunik” bázison. 1992. januárban feloszlatták.  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[3] 1974-ban alakult meg a 3. vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila” (MAE) a 105. oktató-kiképző repülő ezredben „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) „Zemunik” bázison. 1976-ban a századból létrehozták a 333. kiképző vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila skolska” (MAEs), melyet átneveztek kiképző vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila skolska” (LBAEs), valamint 334. kiképző vadászrepülő századot „Lovacka Avijacijska Eskadrila skolska” (ELAs). Mindkét kiképző század 1975-ig a 105. ezredben funkcionált, de 1978-ra átkerültek a 101. oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). A „Jedinstvo 1.” haderőreform részeként, 1987. szeptemberétől 1988-ig a 333. század és a 334. század átkerül a 107. repülő ezredbe. Itt a 333. század a „Jedinstvo 2/3.” haderőreform részeként 1990. októbertől könnyű harci repülő századként „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA) funkcionál tovább, 1991. szeptemberig, mikor feloszlatták és technikáját a „Rajlova” VVA bázisára irányították, bevonva a 105. ezredbe. 1992. januárban a 105. ezredből a VVA „Rajlovac” alá vonták be, és a 107. ezredhez csatolták. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[4] Az 1991-ben kitörő horvátországi háború során a századot a 117. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)  alá vonták be és 1991. szeptemberben a tuzlai bázisra irányították át Pulából. A 117. ABR-ben a 105. vadászbombázó repülő ezred (LBAP) alá került bevonásra, ahol 1992. januártól kezdte meg a század a szolgálatát. 1992. áprilistól bevonták a Repülős Katonai Akadémia VVA alá és Tuzlából kivonásra került „Pristina” bázisra. 1992. májusban megszűnik a század és technikai parkját és állományát a 83. és 204. vadászrepülő ezredbe integrálták.

[5] Az 1991-ben kitörő horvátországi háború során a századot a 117. ABR alá vonták be és 1991. szeptemberben a tuzlai bázisra irányították át Pulából. A 117. ABR-ben a 105. vadászbombázó repülő ezred (LBAP) alá került bevonásra, ahol 1992. januártól kezdte meg a század a szolgálatát. 1992. áprilistól bevonták a Repülős Katonai Akadémia (VVA) alá és Tuzlából kivonásra került „Pristina” bázisra. 1992. májusban megszűnik a század és technikai parkját és állományát a 83. és 204. vadászrepülő ezredbe integrálták.


J-22. Orao. forrás: https://bih-srb-hrv.blogspot.com/2016/01/orao-jurisni-avion.html


A 185. vegyes repülő ezred „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP).

           oktató-kiképző vadászbombázó repülő ezred (LBAPs)

 

1949. júliusban alakult meg „Ljubljana” bázison a 185. vegyes repülő ezred (MAP), mint a Főtiszti Pilóta Iskola „Visa Oficirska Pilotska Skola” (VOPS) oktató és kiképző ezrede. Az ezred három század alkotta; egy vadászrepülő század (1.LAE), ellátva szovjet „Jak-3.” és „Jak-9P.” repülőkkel, egy harci repülő század (2. JAE), ellátva szovjet „Il-2.” és „Il-3.” repülőkkel, valamint egy bombázó repülő század (3. BAE) ellátva szovjet „Petlyakov Pe-2.” repülőkkel. Ezen századok mellett jelen volt egy törzs repülő osztály (SAO), ellátva „Polikarpov Po-2” repülőkkel.[1]

 1949-től 1953-ig a központi légierő parancsnokság alá tartozott. 1953. májusában megalakult a Központi Repülős Iskola „Letacki Skolski Centar” (LSC), mely alá sorolták be a 185. vegyes ezredet, és a bevonják a repülő tiszti oktatásba, mint oktató és kiképző repülő ezredet, kiegészülve „skolski” (s)  megnevezéssel, 1953-1956. közt, mint vadászrepülő ezred (oktató/kiképző) „Lovacki Avijacijski skolski Puk” (LAsP),  1953-ban az ezredet „Pula” légi bázisra (Valtura) irányították, ahol 1991. októberi feloszlatásáig működött, mikor beintegrálták a 105. ezredbe. Az új feladatkör ellátása végett 1954-ben a pulai reptér két kilométer hosszú betonozott kifutót kapott és strukturális fejlesztésen esett át. 

A 185. ezredhez irányították képzésre az Aktív Repülő Tiszti Iskola „Skola Aktivnih Oficira Aviacije” (SAOA), és az Altiszti Pilóta Iskola „Pilotska Podoficirska Skola” (PPS) kadétait. A képzésben részt vevő erők két századot alkottak. Az első századot ellátták szovjet „UJak-9.”, „Jak-3.” és „Jak-9P.” repülőkkel, a másodikat pedig hazai gyártású „S-49C Ikarus” repülőkkel.

1953. májustól 1956. novemberig funkcionált a „Batajnica” légi bázison a sugárhajtású repülők pilótáinak képzésére szolgáló központ „Centar za Preobuku na reaktivne (mlazne) Avione” (CZPNRMA avagy CZP), ellátva „T-33” és „F-84G” felfegyverzett katonai repülőkkel. A központ két századnyi erőt képviselt a batajnicai bázison. 1956-ban feloszlatták technikai parkját a pulai 185. ezredbe vonták be. Az ezred a CZP keretén belül képzésben részesült Batajnicában a sugármeghajtású repülők működtetéséhez és használatához.

1956. végén a 158. ezred alárendeltségében alakult meg a Repülő Tiszt Képzésre Szakosodott Repülős Iskola „Vazduhoplovna Skola za Usavrsavanje Oficira Avijacije” (VSUAO)[2] repülő (légi) technikai csoportja „Vazduhoplovno-tehnicka Grupa” (VTG). ezen csoport a pulai légi bázison állomásozott, ellátva „F-84G” és „T-33A” sugárhajtású katonai harci repülőkkel. Ezen modernebb repülők 1957-től jelentek meg a csoportban. 1960-tól beintegrálódott a 185. ezredbe. 1961. február elejétől az ezred a Repülős Katonai Akadémia (VVA) alá került.[3]

1961. áprilisában az ezredben létrehozták a 129. vadászrepülő századot „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE). 1955. júniusban Pulában alakult meg a 185. ezredből a 40. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP). Az ezred a zágrábi 32. divízió alá sorolták be, de 1959. márciusban már fel is oszlatták.[4]

 

A 129. vadászrepülő század „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE). 1961. áprilisában alakult meg a pulai 185. kiképző ezredben a 129. vadászrepülő század „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE). 1961-1964. közt a századot a 204. vadászrepülő ezredbe[5] vonják be. 1967-től a 117. vadászrepülő ezredbe[6] irányították át a 129. vadászrepülő századot „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE). 1975. áprilisában a 129. LAE egy részéből létrehozták a 229. vadászbombázó repülő századot (LBAE), amit ismét bevontak a pulai 185. kiképző ezredbe. A 229. LBAE 1991-1992. közt „Golubovic” bázisra irányították és bevonták a 172. vadászbombázó repülő ezredbe.[7] Meg kell említeni, hogy a 129. LAE azon része, mely nem integrálódott be a 229. LBAE alá, az megmaradt 129. LAE-ként a 117. ezredben 1982-ig. 1982-től a 129. LAE-t bevonták ismét a pulai 185. kiképző ezred alá és „Pula” légi bázisra irányították. A századot ellátták a batajnicai 128. „szuperszónikus” repülő pilótaképző  központtól „Centar za Preobuku Pilota Supersonicne Avijacije” (CZPPSA avagy CZP)[8] kapott technikával, repülőkkel (MIG-21 szovjet repülő család) és pilótákkal. A századot ellátták „MIG 21-PFM (L-14), MIG 21UM (NL-16)” vadászrepülőkkel. Az 1991-ben kitörő horvátországi háború során a századot a 117. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[9] alá vonták be és 1991. szeptemberben a tuzlai bázisra irányították át Pulából. A 117. ABR-ben a 105. vadászbombázó repülő ezred (LBAP) alá került bevonásra, ahol 1992. januártól kezdte meg a század a szolgálatát. 1992. áprilistól bevonták a Repülős Katonai Akadémia VVA alá és Tuzlából kivonásra került „Pristina” bázisra. 1992. májusban megszűnik a század és technikai parkját és állományát a 83. és 204. vadászrepülő ezredbe[10] integrálták.

 

A 229. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1961. áprilisában alakult meg a pulai 185. kiképző ezredben a 129. vadászrepülő század (LAE). 1961-1964. közt a századot a 204. vadászrepülő ezredbe[11] vonják be. 1967-től a 117. vadászrepülő ezredbe irányították át a 129. vadászrepülő századot „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE). A század „Batajnica” bázison állomásoztatta erőit 1968-1969. közt ellátva amerikai „F-86E” harci repülőkkel, majd ezt követően a jugoszláv „G-2 Galeb” harci repülőkkel. 1975. áprilisában a 129. LAE egy részéből létrehozták a 229. vadászbombázó repülő századot (LBAE), amit bevontak a pulai 185. kiképző ezredbe, ellátva jugoszláv „G-2 Galeb”, 1983-tól „G-4 Galeb” harci repülőkkel. 1991-1992. közt „Golubovic” bázisra irányították és bevonták a 172. repülő[12] dandárba. Az 1991-ben kitörő horvátországi háború során a századot a 117. ABR alá vonták be és 1991. szeptemberben a tuzlai bázisra irányították át Pulából. A 117. ABR-ben a 105. vadászbombázó repülő ezred (LBAP) alá került bevonásra, ahol 1992. januártól kezdte meg a század a szolgálatát. 1992. áprilistól bevonták a Repülős Katonai Akadémia (VVA) alá és Tuzlából kivonásra került „Pristina” bázisra. 1992. májusban megszűnik a század és technikai parkját és állományát a 83. és 204. vadászrepülő ezredbe[13] integrálták.



[1] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=40

[2] LÁSD: A Repülő Tiszti Iskola „Vazduhoplovna Oficirska Skola” (VOS).

[3] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=48

[4] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[5] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 204. ezred.

[6] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 117. ezred.

[7] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 172. ezred.

[8] A 128. LAE. 1961-ben alakult meg a 204. ezredben „Batajnica” bázison, ellátva amerikai „F-86E” harci repülőkkel. 1963-tól már szovjet „MIG-21F (L-12) repülők szolgáltak a században. 1964-ben a századot átkeresztelték 127. LAE századra. Mind ezek mellett megmaradt a 128. vadászrepülő század is, mivel a lehetőség adott volt, hogy az átkeresztelt 1964. előtti 128. század, mellett 1964-től ismét felállítsanak egy 128. vadászrepülő századot. 1976. novemberében alakult meg „Batajnica” légi bázison a 128. „szuperszónikus” repülő pilóta képző  központ „Centar za Preobuku Pilota Supersonicne Avijacije” (CZPPSA). 1977-ben a 204. ezred 128. vadászrepülő századát kivonták a 204. ezred alól és önálló századként a kiképzésben és oktatásban funkcionált tovább, mint központi kiképző egység „ Centra za Preobuka” (CZP). Ellátták szovjet „MIG-21/PFM” (L-14), MIG-21/U (NL-16), MIG-21/UM (NL-16M) katonai vadászrepülőkkel. 1982-től vadászrepülő századként ismét a 204. ezredbe került. (LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 204. ezred.) A század kiképzési-oktatási feladatot szolgáló technikájának egy részét a 185. oktató-kiképző repülő ezred, 129. vadászrepülő századába került. A 204. ezredben a 128. vadászrepülő századot 1990-ben feloszlatták. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 

[9] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 117. ezred.

[10] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/83. és 204. ezred

[11] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 204. ezred.

[12] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 172. ezred.

[13] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 83. és a 204. ezred.


SOKO G-2 „Galeb” jugoszláv harci repülő. forrás: https://net.hr/danas/hrvatska/zracna-luka-pula-iznenadila-gradane-iznad-zracne-luke-ce-letjeti-avion-na-kojem-su-ucili-vojni-piloti-jugoslavije/

Pula légi bázis. forrás: https://es-es.facebook.com/jna1951/photos/229-lbae-na-vojnom-aerodromu-u-puli/2891520537580132



1956-ban a 185. LAsP ezred alá vonják a 230. légi támogató központot „Letacki Dopunski Centar” (LDOPC)[1]. A 185. LAsP ezred a pilóta képzésben funkcionált 1956-ig a „VOS/ VVOS/ VAS/ VSUOA/ VVA” intézményében.[2] 1956-1960. közt az ezredet Repülés Technikai Csoportnak nevezték át „Vazduhoplovno-Tehnicka Grupa” (VTG). 1960-ban, mint 185. repülős-légi kiképző ezred „Vazduhoplovni Nastavni Puk” (VNP) működött tovább a Repülős Tiszt Képzésre Szakosodott Repülős Iskola „Vazduhoplovna Skola za Usavrsavanje Oficira Avijacije” (VSUAO)[3] intézményében.

1964-ben, mint ismét vadászrepülő ezredként (oktató/kiképző) „Lovacki Avijacijski skolski Puk” (LAsP) funkcionált tovább, majd 1978-1991. közt elhagyva az „oktató/kiképző” jelzőt, mint vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP) működött. Az ezred részt vett az

1961. év elején alakult meg a pulai 185. vadászrepülő ezredben (LBAP) a 354. felderítő repülő század (IAE)[4]. Még ugyanezen évben az 1. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK)[5] alá rendelték önálló századként.

Az 1980-as években került a 185. ezred alá a 243. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).

 

A 243. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1961. évben „Pula” légi bázison a 88. vadászbombázó repülő ezred „Lovacko- Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP)[6] századaként alakult meg a 243. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1967. februárban átirányították a 98. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[7] alá. A század rendelkezett 1968-tól „Galeb-2” (G-2) katonai harci támadó vadászrepülőkkel.

1980. májusában „Mostar” bázison a Katonai Repülős Akadémián „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) belül megalakult jugoszláv „Galeb G-2” harci repülők felhasználásával a líbiai pilóták képzése érdekében a Külföldi Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központja „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS).

A 243. századot kivonták a 98. dandárból és a 185. ezredbe irányították át, majd 1984-ben a mosztári bázison funkcionáló „COPPSOS/CZOPPSOS” alá. A COPPSOS avagy CZOPPSOS 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt. Így a 243. század visszakerült a Pulára, a 185. ezredbe, de ott csak 1991-ig szolgált a század. 1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során 1991. októberében a századot a megszűnő 185. ezredből a 105. ezredbe irányították át. 1992. januártól a század a „Golubovci-Titograd” légi bázison állomásozott. [8]

 

A kirobbanó „jugoszláv háború” során a 185. ezredet 1991. októberében feloszlatták, erőit kivonták a boszniai „Tuzla” légi bázisra ahol egy százada maradt a légi bázison, másik századát bevonták a a 172. repülő ezred[9] alá, mely a crna gorai „Golubovci” bázison állomásozott, illetve egyes erőit a 105. ezredbe integrálták be.

Az ezredet első éveiben ellátták szovjet „JAK-3.” vadászrepülőkkel, „Iljusin Il-2.”[10] csatarepülőkkel, „Petlyakov Pe-2.”[11] célbombázóval, és jugoszláv „Ikarus Aero-2.”[12] könnyű kiképző repülőkkel 1949-1952.közt. 1953-1956. közt megérkezett a jugoszláv „Ikarus S-49C”[13] harci támadó repülők, 1956-1957-ben pedig további szovjet „JAK-3.”, „JAK-9”, „JAK-9P”, „JAK-Uljak” vadászrepülőkkel rendelkezett az ezred. 1956-1968. közt szolgáltak az ezredben az „F-84G Thunderjet”[14] amerikai sugárhajtású vadászbombázó repülők, 1956-1960. közt az amerikai szubszónikus „T-33A Shooting Star/Lockheed”[15] kiképző repülők, 1961-1968. közt pedig megérkeztek az amerikai „T-33B) Shooting Star (TV-2) Lockheed”[16] vadászrepülők, 1958-1960. közt a jugoszláv „UTVA Aero-3”[17] kiképző repülők, 1960-1968. közt az amerikai (USA) „F-86E”[18] vadászrepülők, 1968-1992. jugoszláv „SOKO G-2 Galeb”[19] gyakorló és könnyű támadó repülők, 1982-1991. közt a szovjet „MIG-21 UM”[20] vadászrepülők és 1984-1991. közt a jugoszláv „SOKO G-4 Galeb”[21] kiképző repülők.

 

1991-ben a „Pula” bázison állomásozó 185. vadászbombázó repülő kiképző ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk skolski” (LBAPs), alá tartozotta 129. vadászrepülő század  Lovacka Avijacijska Eskadrila (LAE) és 229. vadászbombázó repülő század „„Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). A 129. század rendelkezett szovjet „MiG-21PFM, MiG-21UM” repülőkkel, a 229. század pedig jugoszláv „G-4 Super Galeb” repülőkkel.

 

Az 1991-ben kitörő horvátországi háború során a 129. századot a 117. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)  alá vonták be és 1991. szeptemberben a tuzlai bázisra irányították át Pulából. A 117. ABR-ben a 105. vadászbombázó repülő ezred (LBAP) alá került bevonásra, ahol 1992. januártól kezdte meg a század a szolgálatát. 1992. áprilistól bevonták a Repülős Katonai Akadémia VVA alá és Tuzlából kivonásra került „Pristina” bázisra. 1992. májusban megszűnik a század és technikai parkját és állományát a 83. és 204. vadászrepülő ezredbe integrálták.

Az 1991-ben kitörő horvátországi háború során a századot a 117. ABR alá vonták be és 1991. szeptemberben a tuzlai bázisra irányították át Pulából. A 117. ABR-ben a 105. vadászbombázó repülő ezred (LBAP) alá került bevonásra, ahol 1992. januártól kezdte meg a század a szolgálatát. 1992. áprilistól bevonták a Repülős Katonai Akadémia (VVA) alá és Tuzlából kivonásra került „Pristina” bázisra. 1992. májusban megszűnik a század és technikai parkját és állományát a 83. és 204. vadászrepülő ezredbe integrálták.

 

/

A 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

           oktató-kiképző vadászbombázó repülő ezred (LBAPs)

 

A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU) alá négy Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) tartozott; az 1. SAP[22], a 2. SAP[23], a 3. SAP[24], a 4. SAP[25].

1949-től a VVU átnevezésre került, Aktív Repülő Tiszti Iskolává „Skola Aktivnih Oficira Aviacije” (SAOA). A SAOA négy Repülős Oktatási-Kiképzési Ezredből hármat „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) 1948-tól átszerveztek és átkereszteltek. A 4. SAP 1946. decemberben megszűnt. Ennek során létrejött a korábbi 1. SAP-ból a 104. Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) [26], a 2. SAP-ból a 101. Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP), a 3. SAP-ból a 105. Repülős Oktatási-Kiképzési Ezred „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP).

1948-49-ben a  105. ezred 1948-1949. közt mint oktató harci ezred „Skolski Jurisni Puk” kezdte meg működését a VVU/SAOA alatt.

Az ezred „Kovin” légi bázison állomásozott ellátva „Il-2/Uil-2, Ut-2/Ut-2m, Aero-2” katonai repülőkkel. 1949. után az ezred „Mostar” , majd „Niksic” légi bázisokra irányították át. 1949-1951. közt a VVU/SAOA intézményében az ezredet átmódosították századdá, pontosan támadó- harci repülő századdá „Jurisna Avijacijska Eskadrila” (JAE). 1951-1956. közt ismét ezred szintre emeltlk és 105. oktató/kiképző „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) megnevezéssel illeték. 1951-ben az ezred „Titograd” légi bázisra vezényelték át. 

1952-ben a SAOA átnevezésre került Katonai Repülős Akadémia és Pilótaképző Altiszti Iskolának „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) i „Pilotska Podoficirska Skola” (PPS), majd 1953. májusában Központi Repülős Iskolává „Letacki Skolski Centar” (LSC).

1956-os év a változások éve volt az LSC intézményében lévő ezredeknek. Az 101. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) és a 104. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) 1956-ban feloszlanak. 1956-ban a korábbi 104. légi kiképző-oktató ezredből (SAP) létrejött az 1. pilóta iskola „I. Pilotska Skola” (PS) és a 105. légi kiképző-oktató ezredből (SAP) létrejött II. PS. pilóta iskola.

A LSC önálló egységként működött a Jugoszláv Légierő főparancsnokság alá rendelve 1960-ig, majd átnevezték Katona Repülő Akadémiává „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA). Az akadémia a zadari „Zemunik” bázison 1992-ig funkcionált.

1960-ban a „Zemunik” (Zadar) bázison állomásozó I. és II. pilóta iskolákból  ismét létrehozták a 105. kiképző-oktató repülő ezredet „Skolski Avijacijski Puk-nastavni/ Vazduhoplovni Nastavni Puk” (SAP-n/VNP)[27], ellátva jugoszláv „Ikarus/Aero-2”  kiképző repülőkkel és jugoszláv „Soko 522”  könnyű támadó és kiképző repülőkkel. A 105. ezred 1960-1964. közt működött, mint kiképző repülő ezred „Vazduhoplovni Nastavni Puk” (VNP) „Zemunik” légi bázison a VVA alá rendelve.

1964-1966. közt az ezred, 105. oktató repülő (dugattyús motorú) ezredként „Avijacijski Skolski Puk” (klipni) funkcionált. 1969-1991-ig oktató repülő (sugárhajtású motorú) ezredként „Avijacijski Skolski Puk” (mlazni), aztán vadászbombázó kiképző/oktató repülő ezredként „Lovacki Bombarderski Skolski Puk” szolgált 1992-ig. 1992. áprilisban feloszlatták. 

Az ezred rendelkezett „Aero-3, Soko 522” repülőkkel, 1966-tól pedig „Galeb-2” (1966-1992), 1986-tól „Galeb-4” (1986-1992.), „Zlin 526F” (1973-1988), „Utva-75” (1980-1992) katonai repülőkkel, és három akrobatikus repülő csoporttal, melyek „Galeb” és „Jastreb” repülőkkel voltak ellátva.

1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során az ezredet a horvátországi szerb szakadár erők „Udbina” tartalék légierő bázisára irányították át. 1992. januártól viszont kivonták a boszniai Tuzlába, majd 1992. áprilistól a crna gorai „Golubovci” (Podgorica) légi bázisra.

A 105. ezred alá tartoztak 1967-1973. közt a 782. oktató-kiképző helikopter századot „Skolska Helikopterska Eskadrila” (sHE)[28], 1974-1978., 1991-1992. közt a 333. oktató és kiképző vadászbombázó század „skolski Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila” (sLBAE)[29], 1976-1979. közt a a 334. oktató-kiképző vadászrepülő század „Skolska Eskadrila Lovacka Avijacijska” (sELA)[30].

 

1961. áprilisában a 105. ezreden belül megalakult három darab könnyű harcoló repülő század „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA); 463. ELABA, 464. ELABA, 465. ELABA.

 

A 463. könnyű harcoló repülő század „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA). 1961. áprilisában a crna gorai „Titograd” (mai nevén Podgorica) légi bázison az akkori 105. kiképző repülő ezredben „Vazduhoplovni Nastavni Puk”[31] alakították meg a 463. könnyű harcoló repülő századot „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA). 1961-1964. közt a 7. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került és a „Zemunik” légi bázisra irányították át. A század rendelkezett jugoszláv „Utva/Aero 3-T” és „Soko-522”  oktató-kiképző és könnyű harci támadó repülőkkel. 1966-1967. közt a századot feloszlatták, és erőit beintegrálták a 105. vadászbombázó kiképző/oktató repülő ezred „Lovacki Bombarderski Skolski Puk” 249. és 251. vadászbombázó századába „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)..[32]  

 

A 464. könnyű harcoló repülő század „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA). 1961. áprilisában a crna gorai „Titograd” (mai nevén Podgorica) légi bázison az akkori 105. kiképző repülő ezredben „Vazduhoplovni Nastavni Puk” alakították meg a 464. könnyű harcoló repülő századot „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA). 1961-1964. közt az 5. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került és a „Zemunik” légi bázisra irányították át. A század rendelkezett jugoszláv „Utva/Aero 3-T” és „Soko-522”  oktató-kiképző és könnyű harci támadó repülőkkel. 1966-1967. közt a századot feloszlatták, és erőit beintegrálták a 105. vadászbombázó kiképző/oktató repülő ezred „Lovacki Bombarderski Skolski Puk” 249. és 251. vadászbombázó századába „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).[33]

 

A 465. könnyű harcoló repülő század „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA). 1961. áprilisában a crna gorai „Titograd” (mai nevén Podgorica) légi bázison az akkori 105. kiképző repülő ezredben „Vazduhoplovni Nastavni Puk” alakították meg a 465. könnyű harcoló repülő századot „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA). 1961-1964. közt a 9. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került és a „Zemunik” légi bázisra irányították át. A század rendelkezett jugoszláv „Utva/Aero 3-T” és „Soko-522”  oktató-kiképző és könnyű harci támadó repülőkkel. 1966-1967. közt a századot feloszlatták, és erőit beintegrálták a 105. vadászbombázó kiképző/oktató repülő ezred „Lovacki Bombarderski Skolski Puk” 249. és 251. vadászbombázó századába „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).[34]

 

1966-1967. közt  a 463. ELABA, 464. ELABA, 465. ELABA erőket felhasználva megalakult a 249. és 251. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).

 

A 249. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1966-67. években „Zemunik” légi bázison a 105. SAP alá rendelve megalakult a 249. vadászbombázó repülő század „„Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). A század rendelkezett 1986-ig „Galeb-2” (G-2), majd 1986. után „Super Galeb-4” (G-4 avagy N-62) katonai harci támadó vadászrepülőkkel. 1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során az 105. ezredet a horvátországi szerb szakadár erők „Udbina” tartalék légierő bázisára irányították át, gy a 249. századot is. 1992. januártól viszont kivonták a boszniai Tuzlába, majd 1992. áprilistól a crna gorai „Golubovci” légi bázisra. Golubovci bázison 1992-ben a századot feloszlatták és technikáját, személyzetét a  172. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[35] alá és a 252. vadászbombázó repülő századba „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[36] sorolták be.

 

A 251. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1966. évben „Zemunik” légi bázison a 105. SAP alá rendelve megalakult a 251. vadászbombázó repülő század „„Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). A század rendelkezett 1999-ig „Galeb-2” (G-2) katonai harci támadó vadászrepülőkkel. 1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során a 251. századot a crna gorai „Golubovci”  (Podgorica) légi bázisra vonták ki véglegesen. Golubovci bázison 1992-ben a századot feloszlatták és technikáját, személyzetét a  172. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[37] alá és a 107. vegyes repülő ezredbe „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP)[38] sorolták be

 

1974-ban alakult meg a 3. vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila” (MAE) a 105. oktató-kiképző repülő ezredben „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) „Zemunik” bázison.

 

1976-ban a századból létrehozták a 333. kiképző vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila skolska” (MAEs), melyet átneveztek kiképző vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila skolska” (LBAEs), valamint 334. kiképző vadászrepülő századot „Lovacka Avijacijska Eskadrila skolska” (ELAs). Mindkét kiképző század 1975-ig a 105. ezredben funkcionált, de 1978-ra átkerültek a 101. oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). A „Jedinstvo 1.” haderőreform részeként, 1987. szeptemberétől 1988-ig a 333. század és a 334. század átkerül a 107. repülő ezredbe.

Itt a 333. század a „Jedinstvo 2/3.” haderőreform részeként 1990. októbertől könnyű harci repülő századként „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA) funkcionál tovább, 1991. szeptemberig, mikor feloszlatták és technikáját a „Rajlovac” VVA bázisára irányították, bevonva a 105. ezredbe. 1992. januárban a 105. ezredből a VVA „Rajlovac” alá vonták be, és a 107. ezredhez csatolták.

A 334. század a 107. ezredbe átnevezésre került 1. kiképző vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila skolska” (LBAEs) [39], és az 1980. májustól a Katonai Repülős Akadémia (VVA) alárendeltségében működő mosztári Külföldi Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központ „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS avagy COPSOS) részét képzete, mint oktató és kiképző század. A COPPSOS 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt. Technikáját valamint állományát a 107. ezredbe integrálódott. A század a „Jedinstvo 2/3.” haderőreform részeként 1990. júniusban megszűnt, mint 1. LBAEs, de még ezen év októberében 334. könnyű harci repülő századként „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA) funkcionál tovább „Zemunik” bázison. 1992. januárban feloszlatták.[40]

 

1991. októberében a már zajló „jugoszláv háború” során, a Jugoszláv Légierő 185. oktató-kiképző repülő ezredéből (SAP), annak feloszlásával a 105. ezredbe sorolták át a 243. vadászbombázó repülő századot „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).

 

A 243. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1961. évben „Pula” légi bázison a 88. vadászbombázó repülő ezred „Lovacko- Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAE)[41] századaként alakult meg a 243. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1967. februárban átirányították a 98. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[42] alá. A század rendelkezett 1968-tól „Galeb-2” (G-2) katonai harci támadó vadászrepülőkkel. 1980. májusában „Mostar” bázison a Katonai Repülős Akadémián „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) belül megalakult jugoszláv „Galeb G-2” harci repülők felhasználásával a líbiai pilóták képzése érdekében a Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központja „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS). A 243. századot kivonták a 98. dandárból és a 185. ezredbe irányították át, majd 1984-ben a mosztári bázison funkcionáló „COPPSOS/CZOPPSOS” alá. A COPPSOS avagy CZOPPSOS 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt. Így a 243. század visszakerült a 185. ezredbe, de ott csak 1991-ig szolgált a század. 1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során 1991. októberében a századot a megszűnő 185. ezredből a 105. ezredbe irányították át. 1992. januártól a század a „Golubovci-Titograd” légi bázison állomásozott a 172. ezred alatt. [43]

1991-ben a horvátországi –akkoriba jugoszláv tagállam- „Zemunik” bázison állomásozó 105. vadászbombázó repülő kiképző ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk skolski” (LBAPs), alá tartozott a 249. és 251. vadászbombázó repülő század „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE), valamint bemutatókon részt vevő légi akrobatikus csoport. A 249. század rendelkezett jugoszláv „G-4. Super Galeb” repülőkkel, a 251. század jugoszláv „G-2 Galeb” repülőkkel, a 333. század rendelkezett jugoszláv „G-2 Galeb” és „UTVA-75” repülőkkel

1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során az 105. ezredet a horvátországi szerb szakadár erők „Udbina” tartalék légierő bázisára irányították át, így a 249. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) is. 1992. januártól viszont kivonták a boszniai Tuzlába, majd 1992. áprilistól a crna gorai „Golubovci” légi bázisra. Golubovci bázison 1992-ben a századot feloszlatták és technikáját, személyzetét a  172. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR) alá és a 252. vadászbombázó repülő századba „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[44] sorolták be.

1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során a 251. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) a crna gorai „Golubovci”  (Podgorica) légi bázisra. Golubovci bázison 1992-ben a századot feloszlatták és technikáját, személyzetét a  172. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[45] alá és a 107. vegyes repülő ezredbe „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP)[46] sorolták be

1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során, 1991. szeptemberében, a 1987-1991. közt funkcionáló a 107. ezredben funkcionáló 333. könnyű harci repülő századot „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA), kivonták a 107. ezredből és technikáját a „Rajlovac” VVA bázisára irányították, bevonva a 105. ezredbe. 1992. januárban a 105. ezredből a VVA „Rajlovac” alá vonták be, és a 107. ezredhez csatolták.



1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során 1991. októberében a 243. vadászbombázó repülő századot „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) a megszűnő 185. kiképző vadászbombázó ezredből a 105. ezredbe irányították át. 1992. januártól a század a crna gorai „Golubovci-Titograd” légi bázison állomásozott. Golubovci bázison 1992-ben a századot feloszlatták és technikáját, személyzetét a 172. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR) alá vonták be.



[1]1949-ben a légierő főparancsnoksága alá két úgynevezett központi kiképző repülő százada „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) tartozott. Az egyik „Pancevo” a másik „Banja Luka” bázison állomásozott. Mindkét század 1950-ben hozzájárult ahhoz, hogy megalakuljon egy-egy támogató repülő ezred (230. és 269. DODAP) a légierőben.  1953-ban lezajló „Drvar-1” haderőreform részeként a bánya lukai század 1953-ban feloszlott, a pancsevói századot pedig átirányították „Novi Sad” bázisra, ahol a század egy részét a 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP)” igényére már 1949-ben megalakult 57. összekötő repülő századba „Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV) integrálják, másik része pedig a légierő főparancsnokság összekötő repülő századaként  Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV).kezdte meg működését, majd bevonva a kiképzésbe és oktatásba, az amerikai „S-51.” helikopter képzés részeként 1955-ig 57. kiképző repülő század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) megnevezéssel önálló századként funkcionált a légierő főparancsnokságban. A pancsevói századból 1949-ben a „Cerklje” bázisra átirányítottak egy csoportot, melyből a folyamatos kiképzési és oktatási fejlesztés révén 230. támogató repülő ezred „Dopunski Avio Puk” (DOPAP) lett. Ezen ezredet aztán 230. repülő oktató támogató központ „Avijacijski Nastavni Dopunski Centar” (ANDOPC) lett. A központ kezdetben „Cerklje”, majd „Pula” bázison funkcionált. 1954-ben a formáció megszűnt. Viszont már 1953-ban bevonták a „Letacki Skolski Centar” (LSC)  alá és Mosztár „Ortijes” bázisára irányították át, ahol az LSC alatt 1956-ig funkcionált majd bevonták a pulai 185. ezredbe , ahol mint 230. légügyi támogató központ „Letacki Dopunski Centar” (LDOPC) funkcionált tovább. Fontos megemlíteni a szövegben említett 57. összekötő repülő századát „Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV). 1949-ben a 119. légi szállító repülő ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP) igénye alapján alakult meg „Novi Sad” bázison az 57. összekötő repülő század „Eskadrila za Vezu/ Avijacijska Eskadrila za Vezu” (EZV/AEV), mely század 1953-ban technikát és állományt kapott a légierő főparancsnokság pancsevói központi kiképző repülő századból „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) . 1953-ban a századba bevonták a korábban „Pancevo” bázison működő légierő központi kiképző repülő század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE)  egy részét.  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[2] LÁSD: A Repülő Tiszti Iskola „Vazduhoplovna Oficirska Skola” (VOS).

[3] LÁSD: A Repülő Tiszti Iskola „Vazduhoplovna Oficirska Skola” (VOS).

[4] LÁSD: VaK 1964-1986. fejezet./ A 354. felderítő repülő század „Izvidacka Avijacijska Eskadrila” (IAE).

[5] 1959-ben „Drvar-1.” haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg.

[6] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 88. repülő ezred.

[7] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 98. repülő ezred.

[8] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[9] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 172. ezred.

[10] https://en.wikipedia.org/wiki/Ilyushin_Il-2

[11] https://en.wikipedia.org/wiki/Petlyakov_Pe-2

[12] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Aero_2

[13] https://www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/eksponati.php?jez=sr&id=20

[14] https://www.flightjournal.com/republic-f-84g-thunderjet/#outer-popup

[15] https://hu.wikipedia.org/wiki/T%E2%80%9333_Shooting_Star

[16] https://www.navalaviationmuseum.org/aircraft/tv-2-shooting-star/, http://www.bobjellison.com/TV-2.htm

[17] https://en.wikipedia.org/wiki/UTVA_Aero_3

[18] https://en.wikipedia.org/wiki/North_American_F-86_Sabre

[19] https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_G-2_Galeb

[20] https://hu.wikipedia.org/wiki/MiG%E2%80%9321

[21] https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_G-4_Super_Galeb

[22] Az 1. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) 1945. 11. 01-én jött létre Pancsevóban. Az ezred alá négy repülő század tartozott, melyek 1946. májustól „Pancevo”-1. század-, „Omoljica”- 2. század-, „Kacarevo”- 3. század-, „Kovin”- 4. század-, bázison állomásoztak. Az ezred „PO-2, UT-2, AERO-2B/C” repülőkkel rendelkezett. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[23] 1945. 11. 01-én jött létre az ezred „Ecka” légi bázison. Az ezred a vadászrepülő pilóták képzésére szakosodott. Már 1945. május 08-án megalakult az ezred vadászrepülős kiképzési százada, a korábban „Zemunik” légi bázison állomásozó Első Pilóta Iskolából „Prva Pilotska Skola” (PPS). Ezen század 1945. szeptemberig megreformálódik és ezred szintű egységgé fejlesztik. 1945. novembertől „Ecka” légi bázison kezdte meg a 2. VSP 1. százada a funkcionálását, „Tiger Moth” és „Harvard” repülőkkel ellátva. Az 1. század után 1946-ban megalakult a 2. vadászrepülő század, „JAK, UJAK, PO-2, IL-2” repülőkkel ellátva „Alibunar” bázison, majd ezt követte a 3. század létrehozatala „Kovin” bázison. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[24] A 3. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP) 1946. 12. 20-án alakult meg „Kovin” bázison a 2. VSP 2. századából, mint támadó-harci repülős kiképző ezred (JAPs), „IL-2, U-IL-2” repülőgépekkel ellátva. Az ezred két századból állt, de 1948-ra csak egy maradt meg. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[25] A 4. „Vazduhoplovni Skolski Puk avagy Skolski Avijacijski Puk” (VSP/SAP)  „felderítő-navigátor” kiképző-oktató ezredként (izvidacki-sturmanski) alakult meg 1946. 02. 01-én, az 1. VSP erőiből és a VVU központi erőiből, de csak 1946. 08.06-tól nevezik 4. VSP-nek. Az ezred Pancsevóban állomásozott. 1946. december 1-ig funkcionált, majd feloszlatták. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[26] 104. SAP 1949-től Pancsevóból Mosztárba irányítva és besorolva a VVU/SAOA/VVA/LSC oktatási intézménye alá. 1956-ban létrejött belőle az 1. pilóta iskola. 1959-1960-ban átszervezték. Bojan Dimitrijevic: Organizacija Jugoslovenske narodne armije u Hrvatskoj 1945-1965. godine. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[27] https://www.wikiwand.com/en/105th_Aviation_Brigade

[28] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU). A 107. helikopteres ezredben „Helikopterski Puk”  (HEP) megalakult és funkcionáló 782. oktató-kiképző helikopter századot „Skolska Helikopterska Eskadrila” (sHE)  1967. februártól bevonták a 105. repülő oktató és kiképző ezredbe (SAP). 1968-tól a századot ellátták „Mi-2” szovjet  könnyű, többcélú szállító helikopterekkel. 1973-ban a századot visszairányították a 107. kiképző-oktató helikopter ezredbe „Skolski Helikopterski Puk” (sHEP). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[29] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU). A 333. oktató és kiképző vadászbombázó század „skolski Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila” (sLBAE). 1974-ben alakult meg a 3. vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila” (MAE) a 105. oktató-kiképző repülő ezredben „Skolski Avijacijski Puk” (SAP „Zemunik” bázison. 1977-ben átnevezték 333. MAE századot, 333. kiképző-oktató vegyes repülő századdá „skolski Mesovita Avijacijska Eskadrila” (sMAE) és továbbra is a 105. ezredben funkcionált tovább. 1978-ban átkerült a 101. oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). 1987-ben, szeptemberben a 101. SAP ezredet beintegrálták a 107. oktató-kiképző repülő ezred alá, ahol 1990-ben átminősítették vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1991. októberben visszakerült a 105. oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP), majd 1992-ben a rajlováci Repülős Katonai Akadémia (VVA) alá vonják be a 107. vegyes repülő ezredbe „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP).  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[30] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU). 1976. novemberében a „Zemunik” bázison lévő 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP),  technikai fejlesztése során alakult meg a 334. oktató-kiképző vadászrepülő század „Skolska Eskadrila Lovacka Avijacijska” (sELA) . 1978-79-re átkerült a 101.oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[31] A 105. ezred 1948-1949. közt mint oktató harci ezred „Skolski Jurisni Puk”, 1951-1956. közt oktató/kiképző „Skolski Avijacijski Puk”, 1960-1964. közt pedig kiképző repülő ezred „Vazduhoplovni Nastavni Puk” (VNP), 1964-1966. közt oktató repülő (dugattyús motorú) ezredként „Avijacijski Skolski Puk” (klipni) funkcionált. 1969-1991-ig oktató repülő (sugárhajtású motorú) ezredként „Avijacijski Skolski Puk” (mlazni), aztán vadászbombázó kiképző/oktató repülő ezredként „Lovacki Bombarderski Skolski Puk” szolgált 1992-ig. 1992. áprilisban feloszlatták. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.   

[32] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[33] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[34] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[35] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 172. repülő ezred.

[36] 1967. júliusában alakult meg a légierő főparancsnokság alá rendelve önálló századként, „Batajnica” légi bázison az 525. oktató-kiképző század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE). 1986-ban átkeresztelték 252. vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). A 252. vadászbombázó repülő század „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) 1967-68-ban „Batajnica” bázison állomásozó 525. kiképző repülő századból „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) alakult mega. 1986-ban a „Batajnica” légi bázison állomásozott. 1986-1988. közt a 701. repülő dandár „Avijacijska Brigada” ABR alá volt rendelve, 1988-tól pedig 1990-ig a légierő főparancsnokság önálló századaként funkcionált. 1990-től a 97. repülő dandár alá sorolták be, ahol 1992-ik volt, majd 1992-től került a 204. repülő dandár alá került. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[37] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 172. repülő ezred.

[38] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 107. repülő ezred.

[39] 1. LBAE. Az 1. LBAE 1979-ben alakult meg „Mostar” bázison a Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központjában „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS) . Kezdetben libiai pilótákat képeztek a században, majd 1986-tól hazai jugoszláv pilótákat. A COPPSOS 1988-tól beintegrálódott a 107. oktató-kiképző repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) alá, és a 334. sELA századdal egyesülve létrejött belőle a 334. oktató és kiképző vadászbombázó század „Skolski Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila” (sLBAE). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.     

[40] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[41] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 88. repülő ezred.

[42] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 98. repülő ezred.

[43] https://wikivisually.com/wiki/105th_Fighter-Bomber_Aviation_Regiment, Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[44] 1967. júliusában alakult meg a légierő főparancsnokság alá rendelve önálló századként, „Batajnica” légi bázison az 525. oktató-kiképző század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE). 1986-ban átkeresztelték 252. vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). A 252. vadászbombázó repülő század „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) 1967-68-ban „Batajnica” bázison állomásozó 525. kiképző repülő századból „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) alakult mega. 1986-ban a „Batajnica” légi bázison állomásozott. 1986-1988. közt a 701. repülő dandár „Avijacijska Brigada” ABR alá volt rendelve, 1988-tól pedig 1990-ig a légierő főparancsnokság önálló századaként funkcionált. 1990-től a 97. repülő dandár alá sorolták be, ahol 1992-ik volt, majd 1992-től került a 204. repülő dandár alá került. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[45] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 172. repülő ezred.

[46] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 107. repülő ezred.


Helikopter SA-342 "Gazela. forrás: https://tangosix.rs/2013/08/10/40-godina-sluzbe-helikoptera-gazela-u-jugoslovenskim-vazduhoplovstvima

Helikopter SA-342 "Gazela https://ps-af.facebook.com/jna1951/posts/helikopter-sa-342-gazelamaksimalna-brzina-310-kmhbrzina-uspona-540-mminvrhunac-l/3043821109016740

„Gama” SA-342 harci helikopter. forrás: https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=78

„SA-342L HERA”. forrás: https://www.airliners.net/photo/Yugoslavia-Air-Force/Aerospatiale-Soko-SA-342L-HERA/490697



Az „Akrogrupe”

 

A 105. ezredhez tartozott a Jugoszláv Légierő akrobatikus légi csoportja. Az első úgynevezett batajnicai akrobatikus repülő csoport 1958-ban alakult meg „Canadair F-86E és M Sabre” repülők használatával a 204. vadászrepülő ezredben (LAP). A repülőket sárga alapszínezettel és kék díszítő szín csíkozással látták el. Mind ezek mellett a légierő címere és a nemzeti zászló is szerepelt a repülőkön, mely logók mindvégig jelen voltak a repülőkön. Az ezredben a csoport szakasz szintű egységként funkcionált. 1961-ben már „MiG-21” repülővel is rendelkeztek. Még ezen évben a csoportot feloszlatták. 




Újjáalakulásáig tíz évet kellett várni, mikor is a Repülős Katonai Akadémia (VVA) ismét létrehozta az akrobatikus csoportot (szakaszt) „N-60” repülőkkel, mely 1970-ig funkcionált a VVA-ban, majd a polgári Jugoszláv Légitársasághoz (JAT) csatlakozott. 1973-ban a VVA létrehozta saját akrobatikus repülő szakaszát négy, majd később öt darab „N-60” repülővel. 1974-ben már „J-21 Jastreb” repülőkkel rendelkezett és „Zemunik” bázison állomásozott az akrobatikus repülő szakasz (csoport) „Akrogrupe”. Ezen csoport 1977-ben feloszlatták.

A VVA újabb „Akrogrupe” csoportját 1984-ben hozta ismét létre, a 105. kiképző repülő ezredben. A csoport felvette a „Letece zvezde” repülő csillagok nevet, és sárga alapszínezettel látta el a repülőket, nemzeti színű színsávokkal. Ez már a harmadik volt amit a hosszú évek, évtizedek alatt megalkotott a VVA. Ezen új csoport 1985-1990. közt még  hét darab (24404, 24409, 24412, 24417, 24418, 24422, 24423) „J-21 Jastreb” repülővel rendelkezett, 1990-től 1998-ig pedig modern „G-4 Galeb” (23693, 23694, 23695, 23696, 23697, 23698, 23699) repülőkkel látták el[1]. Az 1991-1992-ben kitörő, zajló „jugoszláv háború” miatt a csoport „Zemunik” bázisról  montenegrói „Podgorica” (Golubovci) reptérre költözött át 1990-ben és a 
172. ezredhez csatolták.[2]   
 



[1] https://www.mycity-military.com/Ostalo-3/Letece-zvezde-RV-i-PVO_8.html

[2] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=96, https://www.mycity-military.com/Ostalo-3/Letece-zvezde-RV-i-PVO_3.html

G-4 Galeb repülők. https://www.mycity-military.com/Ostalo-3/Letece-zvezde-RV-i-PVO_6.html

J-21 Jastreb repülők. forrás: https://es-la.facebook.com/jna1951/posts/3033051180093733/



A 107. helikopter oktató-kiképző ezred „Skolski Helikopterski Puk ” (SHP)/(HPS).

 

1945-ben az 1. vegyes repülős divízióba (MAD) alá sorolták be a 421. támadó-harci repülő ezredet „Jurisni Avijacijski Puk” (JAP). Az ezredet 1948-ban átnevezték 107. támadó-harci repülő ezreddé (JAP) bázis „Leskovac”, és az 1. MAD-ból létrejövő 29. támadó-harci repülős divízió (JAD) alá sorolták be, mint 107. JAP-ot.  A 107. JAP 1948-1953. közt támadó-harci repülős ezredként „Jurisni Avijacijski Puk” (JAP) funkcionált. 1949-1953. közt az ezredet „Nis” bázisról átirányították „Leskovac” reptéri bázisra.

1949-ben az ezredet a 29. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 29. divízió a 7. VKOS alá került.  1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 29. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 3. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került. 1953-1957. közt az ezred vadászrepülő ezredként (LAP), 1957-1960. közt vadászbombázó repülő ezredként (LBAP) funkcionált.

Kezdetben szovjet ”Lisunov Li-2”[1] utas- és teherszállító repülők tartoztak az ezredbe, de 1953. után lecserélték jugoszláv „Ikarus S-49A”[2] harci repülőgépre, melyek 1957-ig szolgáltak. 1957. után állították szolgálatba a amerikai „F-47D Thunderbolt”[3] vadászrepülőgépet 1960-ig. A 107. vadászbombázó repülő ezredet ellátták továbbá  jugoszláv „Ikarus Aero-2C”[4] többcélú elsősorban kiképző repülőkkel, valamint jugoszláv Utva 213-3/Vihor[5], kiképzési célra használt gyakorló repülőkkel és szovjet „JAK-9”[6] harci vadászrepülőkkel.[7]

1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 7. VKOS, 29. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 3. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került. 1953-1957. közt az ezred vadászrepülő ezredként (LAP), 1957-1960. közt vadászbombázó repülő ezredként (LBAP) funkcionált. 1960-1964. közt helikopter ezredként „Helikopterski Avijacijski Puk” (HAP), 1964-1973. közt pedig a 107. támogató repülő ezredként „Puk Pomocne Avijacije” (PPA) működött.



[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Lisunov_Li-2

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_S-49

[3] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[4] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Aero_2

[5] https://en.wikipedia.org/wiki/Utva_213_Vihor

[6] https://2vilaghaborufegyverei.blog.hu/2018/08/24/jakovlev_jak-1_jak-3_jak-7_jak-9

[7] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 


 

Mostar bázis. forrás: https://www.truppendienst.com/themen/beitraege/artikel/spuren-der-militaer-luftfahrt-in-mostar/#page-1



1960. októberben alakult meg „Nis” bázison, szovjet „Mi-4” helikopterekkel ellátva, a 34. helikopteres század „Helikopterska Eskadrila” (HE) a 107. helikopter ezredben, ahol ezen hadrendi megnevezéssel 1961. márciusig funkcionál, majd átnevezték 780. légi helikopteres szállító századdá (TRHE)[1],  valamint szintén 1960. októberben a „Nis” bázison, szovjet „Mi-4” helikopterekkel ellátva, a 48. helikopteres század „Helikopterska Eskadrila” (HE) a 107. helikopter ezredben, ahol ezen hadrendi megnevezéssel 1961. márciusig funkcionál, majd átnevezték 781. TRHE századdá.

 

A 781. helikopteres szállító század „Transportni Helikopterski Eskadrila” (TRHE). A 107. helikopter ezredben 1961-ben megalakult 781. századot ellátták szovjet „Mi-4” polgári és katonai rendeltetésű szállító helikopterrel. 1964-ben a századot „Nis” bázisról átirányították „Pleso” (Zagreb) bázisra és besorolták a 111. támogató repülő ezred „Puk Pomocni Avijacijski” (PPA)[2] alá. A váltás eredménye képen a korábbi „Mi-4” helyét 1973-tól a modernebb „Mi-8” szovjet polgári és katonai rendeltetésű szállító helikopterek vették át. A századot az 1990. „Jedinstvo-3.” haderőreform során feloszlatták. Technikáját és állományát beintegrálták a 111. repülő dandárba „Avijacijska Brigada” (ABR).- korábban 111. PPA-.[3]

 

1961-ben további légi helikopteres szállító század „Transportni Helikopterski Eskadrila” (TRHE) alakultak meg a 107. ezredben. 1961. áprilisában „Nis” bázison alakult meg a 107. helikopter ezredben (HEP) a 782. TRHE, mely század még ezen évben átirányításra került a 88. támogató repülő ezredbe „Puk Pomocni Avijacijski” (PPA)[4].

 

A 782. helikopteres szállító század „Transportni Helikopterski Eskadrila” (TRHE). A 107. helikopter ezredben 1961-ben megalakult századot ellátták amerikai (USA) „Sikorski (H-19) S-55/Chickasaw helikopterrel. 1961-ben a századot átirányították a 81. támogató repülő ezred „Puk Pomocni Avijacijski” (PPA)[5] alá.1964-ben a 782. TRHE átirányításra került a 97. PPA ezred alá, ahol „Mostar” bázison állomásoztatták helikopteres erőit. 1966. februárban a századot kivonták 97. PPA alól és bevonták a Katonai Repülős Akadémiába (VVA), ahol a századot ellátták a 783. TRHE-tól kapott amerikai (USA) „Sikorski S-51/Dragonfly” mentő és szállító helikopterekkel. 1967. februártól a századot bevonták a 105. repülő oktató és kiképző ezredbe „Avijacijski Skolski Puk” (ASP)/ „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). 1968-tól a századot ellátták „Mi-2” szovjet könnyű, többcélú szállító helikopterekkel. 1973-ban a századot bevonták a 107. kiképző-oktató helikopter ezredbe „Skolski Helikopterski Puk” (sHEP) és „Mostar” bázisra irányították, ahol már, mint kiképző-oktató helikopteres századként „Skolski Helikopterska Eskadrila” (sHE)/(HEs) funkcionált 1976-ig. Ezen időszakban a századot ellátták francia licensz alapján jugoszlávok gyártotta „SA-341 Gazella”  könnyű többcélú helikopterekkel. 1976-ban a  századot kivonták a 107. sHEP alól és bevonták a 101. repülő oktató és kiképző ezredbe „Avijacijski Skolski Puk” (ASP)/ „Skolski Avijacijski Puk” (SAP), ahol elsőnek „Zemunik”, majd „Mostar” bázison funkcionált. 1988-tól a 101. ezredet bevonták a 107. kiképző - oktató repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). Az 1991-1992. jugoszláv háború során a századot kivonták „Mostar” légi bázisról és átirányították a montenegrói „Podgorica” légi bázisra, ahol 1992. áprilisban feloszlatták.[6]

 

1961-ben a 119. TRAP ezredből a 81. ezredbe, majd a 81. támogató repülő ezredből „Puk Pomocni Avijacijski” (PPA)[7] a 107. ezredbe irányították át a 677. légi helikopteres szállító századot „Transportni Helikopterski Puk” (TRHE)[8] 1973-ban visszakerült az 1968-tól 119. helikopteres légi szállító ezredként „Transportni Helikopterski Puk” (TRHP)  funkcionáló, de 1973-tól már 119. PPA-ként működő ezredébe.

 

Az 1964-es „Drvar-2” modernizációs és szerkezeti haderőreform révén megszűnik az 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) és helyébe a repülős (légi) hadtest „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) lép. Az ezred a 3. VK megszűnésével a létrejövő 1. repülős (légi) hadtestbe „VaK” funkcionál tovább.

 

1966-ban a 119. támogató repülő ezredből „Puk Pomocni Avijacijski” (PPA)[9] átkerült a 107. ezredbe a 783. helikopter század „Helikopterska Eskadrila” (HE)[10]. 1976. novemberében a 783. századot kivonják a 107. ezredből és bevonják a Honvédelmi Minisztérium (SSNO) alá. 1966-ban a 198. vadászbombázó repülő ezredből (LBAP)[11] átkerült a 107. ezred alá a 891. összekötő repülős századot „Eskadrila za Vezu” (EZV), avagy „Avijacijska Eskadrila za Veza” (AEV)[12], mely századot 1968-ban feloszlattak[13].

 

1973-as év az ezred számára vízválasztó volt. Lényegében az eddigi formában létező 107. ezredet feloszlatták. Viszont 1973-ban a mosztári 783. helikopter század „Helikopterska Eskadrila” (HE)[14] és a repülő technikai szakasz „Vazduhoplovni Tehnicki Vod (VTV) bevonásával a 107. ezred, mint 107. helikopter oktató-kiképző ezred „Skolski Helikopterski Puk ” (SHP/HPS) újra megalakult. Ezen időszakban az ezredet ellátták a 783. helikopter századból bevont szovjet „Mi-4”, aztán francia licensz alapján jugoszlávok gyártotta „SA-341 Gazella”[15] könnyű többcélú helikopterekkel. Ekkor a 107. HPS a Repülős Katonai Akadémia „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) alá rendelték, ahol működött a helikopter pilóta képzés és oktatás.

„Pancevo” reptéri bázisán kezdődött meg, elsőként 1954-1975. közt az amerikai „S-51.” (Sikorski) helikopterek alkalmazásával a helikopter pilóta képzés. 1969-től szolgálatba álltak az amerikai „S-55” (Sikorski) és szovjet „Mi-8” helikopterek és a mosztári „Jasenica” bázison funkcionáló 782. helikopter század vette át a helikopter pilóta képzést.[16]

A mosztári „Soko” repülőgép és helikopter gyárban francia licensz alapján a jugoszlávok elkészítették a „SA-341 Gazela” (HO-42) általános célú és a szállító (HT-40) célú helikoptereket, 1974-től bevonva a képzésbe. Az ezerkilencszáznyolcvanas években a „Soko” gyárban, szintén francia licensz alapján elkészültek az első „SA-341 Gama” (HN-42) harci helikopterek. Ezen helikopterek is bevonták a képzésbe, mind amellett jelen volt francia „Alouette” helikopter is az oktatásban, két darab.  A szovjet „Mi-8” szállító helikopterek lassan kivonásra kerültek, de pár darab megmarad a képzéshez. A „Gazela” helikopterek felderítő „SA-342L HERA” sorozata is elkészült a mosztári „Soko” gyárban.[17]

 

 

1973-ban a mosztári „Jasenica” bázison (Rodoc) megalakult 107. helikopter ezred két helikopter századból, a 782. századból és a 783. századból állt.  

A 107. kiképző-oktató helikopter ezredben 1978-ban létrehozták a 3. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) a mosztári bázison, ellátva „G-2 Galeb” jugoszláv harci repülőkkel. 1979-ben a századot beintegrálták az akkor még külföldi pilótákat kiképző „Mostar” bázison funkcionáló Külföldi Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központjába „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS)[18].1987-ben a 107. ezredben megalakult a 722. helikopter századot „Helikopterska Eskadrila” (HE)[19], mely 1988-tól átkerült a 701. repülő dandárba[20].

 

A 722. helikopter század „Helikopterska Eskadrila” (HE). 1987. szeptemberétől kezdte meg működését a 722. helikopter század (HE), mely technikáját (helikopterek) a 783. helikopter[21] századtól kapta meg 1988-ban. Kezdetben a jugoszláv „SA-341” (HN-42) könnyű többcélú helikopterek, majd 1991-től a „SA-342” (HN-45) könnyű többcélú helikopterek álltak szolgálatba a században. 1988-tól 1990-ig a 701. repülő dandár alá, majd 1990-ben a 97. repülő dandár[22] alá került. 1991. júniusban feloszlatták.

 

1987-88-ban az 107. ezredet átkeresztelték, az új megnevezése 107. kiképző - oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) lett. 1987-ben, szeptemberben 107. SAP alá bevonták a 101. SAP ezredet, így a 101 ezredben lévő technika és személyi állomány: 782. helikopter század, 333. század, 334. század a 107. kiképző - oktató repülő ezredbe „integrálódott. 

 

1974-ban alakult meg a 3. vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila” (MAE) a 105. oktató-kiképző repülő ezredben „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) „Zemunik” bázison. 1976-ban a századból létrehozták a 333. kiképző vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila skolska” (MAEs), melyet átneveztek kiképző vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila skolska” (LBAEs), valamint 334. kiképző vadászrepülő századot „Lovacka Avijacijska Eskadrila skolska” (ELAs). Mindkét kiképző század 1975-ig a 105. ezredben funkcionált, de 1978-ra átkerültek a 101. oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). A „Jedinstvo 1.” haderőreform részeként, 1987. szeptemberétől 1988-ig a 333. század és a 334. század átkerül a 107. repülő ezredbe.

Itt a 333. század a „Jedinstvo 2/3.” haderőreform részeként 1990. októbertől könnyű harci repülő századként „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA) funkcionál tovább, 1991. szeptemberig, mikor feloszlatták és technikáját a „Rajlovac” VVA bázisára irányították, bevonva a 105. ezredbe. 1992. januárban a 105. ezredből a VVA „Rajlovac” alá vonták be, és a 107. ezredhez csatolták.

A 334. század a 107. ezredbe átnevezésre került 1. kiképző vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila skolska” (LBAEs) [23], és az 1980. májustól a Katonai Repülős Akadémia (VVA) alárendeltségében működő mosztári Külföldi Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központ „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS avagy COPSOS) részét képzete, mint oktató és kiképző század. A COPPSOS 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt. Technikáját valamint állományát a 107. ezredbe integrálódott. A század a „Jedinstvo 2/3.” haderőreform részeként 1990. júniusban megszűnt, mint 1. LBAEs, de még ezen év októberében 334. könnyű harci repülő századként „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA) funkcionál tovább „Zemunik” bázison. 1992. januárban feloszlatták.[24]

 

1988-ban a a mosztári Külföldi Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központból „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS) a 107. ezredbe irányították a 245. vadászbombázó repülő századot „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).

 

A 245. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE).  1959-ben „Drvar-1.” haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. A megszűnő 7. repülős (légi) hadtestben „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) funkcionáló 44. divízió, batajnicai kiképző repülő századát Trenazna Eskadrila” (TAE), az 1. VK alá rendelték, ahol, mint könnyű harcoló repülő századként „Vazduhoplovna Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (VELABA) funkcionált tovább az 1. VK parancsnokság közvetlen irányítása alatt 1961-ig. 1961-től a századot megszüntették és átalakították, létrehozva a 460. könnyű harcoló repülő századot „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA)[25] . A 460. ELABA „Batajnica” légi bázison állomásozott és 1961. áprilistól kezdte meg működését. 1964-ben „Batajnica” katonai repülőtérről a Zágráb melletti „Pleso” légi bázisra, majd „Cerklje” bázisra irányították át. Az 1964-es „Drvar-2” modernizációs és szerkezeti haderőreform révén megszűnik az 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) és helyébe a repülős (légi) hadtest „VaK” lép. A század 1964-ig funkcionált az 1. VK alá rendelve, majd 1965-ben az 5. VaK alá tartozó, ott 1964-1966. közt funkcionáló 109. vadászbombázó repülő ezred (LBAP)[26] alá rendelték, ahol 1965-ig működött, majd 1966-ban átkerült a 16. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR)[27]  alá. A 16. ABR-ben rövid ideig funkcionált, még ezen évben átkerült a 109. ezredből létrejövő 82. repülő dandárba „Avijacijska Brigada” (ABR).[28] A század rendelkezett 1961-1967. közt jugoszláv „Soko-522”  katonai oktató-kiképző és könnyű harci támadó repülők, 1967-1973. közt pedig jugoszláv „Soko J-20 Kraguj”  többcélú repülők szolgáltak. 1973-ban megérkeztek a századba a jugoszláv „J-21 Jastreb”  csapásmérő harci repülők is. 1973. júniusában a 460. ELABA század „J-20 Kraguj” jugoszláv harci gépekkel látta el a 466. ELABA és 467. ELABA századokat . 1973. évben a 460. ELABA századot megreformizálták és létrehozták belőle a 460. vadászbombázó repülő századot (LBAE), majd 1975-től mint 245. LBAE funkcionált, de már a 82. repülő dandárban (ABR)[29]. 1979-1980. közt a századot megreformálták és 1980. decemberében és a mosztári Külföldi Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központja „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS) alá került, majd 1988-tól a 107. ezred[30] alá, ahol 1990-ig funkcionált, majd ezt követően a 701. repülő dandár[31] alá került és ott megszűnéséig, 1990-ig funkcionált.

 

1990-ben kitörő „jugoszláv háború” során az 107. ezredet kivonják horvátországi bázisokról, és a jugoszláviai honvédelmi minisztérium (SSNO) alá rendelik, mint 107. vegyes repülő ezredet. 1991-1992. közt 107. vegyes repülő ezredként „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP) működik tovább, majd az SSNO alól a reformizálódó és újonnan létrejövő Repülős Központi Iskola (LSC)[32] alá sorolták 1992. januártól a boszniai 2. légierő és légvédelem hadtesti parancsnokság (2. Ko RV i PVO)[33] rendelkezésébe.[34]

 

Kezdetben szovjet ”Lisunov Li-2”[35] utas- és teherszállító repülők tartoztak az ezredbe, de 1953. után lecserélték jugoszláv „Ikarus S-49A”[36] harci repülőgépre, melyek 1957-ig szolgáltak. 1957. után állították szolgálatba a amerikai „F-47D Thunderbolt”[37] vadászrepülőgépet 1960-ig. A 107. vadászbombázó repülő ezredet ellátták továbbá  jugoszláv „Ikarus Aero-2C”[38] többcélú elsősorban kiképző repülőkkel, valamint jugoszláv Utva 213-3/Vihor[39], kiképzési célra használt gyakorló repülőkkel és szovjet „JAK-9”[40] harci vadászrepülőkkel. Mivel 1960-tól 1964-ig helikopter ezredként funkcionált a 107. ezred, ezért ellátták az 1973-ig szolgáló szovjet „Mi-4” [41] polgári és katonai rendeltetésű szállító helikopterekkel és amerikai (USA) „Sikorski (H-19) S-55/Chickasaw”[42] helikopterekkel. 1964-től ismét repülős ezredként működött, mely során ellátták az 1971-ig szolgáló szovjet „Lisunov Li-3”[43] szállító repülőkkel és az 1973-ig működő amerikai (USA) „Douglas C-47/Skytrain-Dakota[44] katonai szállító gépekkel. 1965-1969-ben összekötő repülő ezredi funkciót látott el az ezred, és ellátták jugoszláv összekötő, mentő és ejtőernyős feladatok ellátására szolgáló „Ikarus Kurir”[45] repülőkkel. 1973-tól „Mi-4”, aztán francia licensz alapján jugoszlávok gyártotta „SA-341 Gazella”[46] könnyű többcélú helikopterekkel rendelkezett az ezred. 1987-ben megérkeztek a francia licensz alapján a jugoszlávok gyártotta (SOKO) „SA-341/2 Gamma”[47] könnyű többcélú helikopterek. 1988-ban a jugoszláv „SOKO G-2 Galeb”[48] gyakorló és könnyű támadó repülők.[49]



[1] 780. TRHE. Az 1961-ben megalakult századot ellátták szovjet „Mi-4” polgári és katonai rendeltetésű szállító helikopterrel. 1964-ben a századot „Nis” bázisról átirányították „Pleso” (Zagreb) bázisra és besorolták a 111. támogató repülő ezred „Puk Pomocni Avijacijski” PPA (LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 111. vadászbombázó repülő ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” LBAP) alá. A váltás eredménye képen a korábbi „Mi-4” helyét 1973-tól a modernebb „Mi-8” szovjet  polgári és katonai rendeltetésű szállító helikopterek vették át. A századot az 1991-1992. jugoszláv háború során kivonták a boszniai „Zaluzani” bázisra (Banja Luka), majd 1992-től bevonták a boszniai szerb haderő „Vojska Republika Srpska” (VRS) 92. vegyes dandárjába (MABR). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”      

[2] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 111. vadászbombázó repülő ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP).

[3] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”      

[4] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 88. vadászbombázó repülő ezred LBAP.

[5] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 88. vadászbombázó repülő ezred (LBAP).

[6] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”      

[7] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 119. légi szállító repülő ezred (TRAP).

[8] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 119. légi szállító repülő ezred (TRAP) és a 81. támogató repülő ezred (PPA).

[9] LÁSD: A 119. A 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP)./(119. légi támogató ezred „Puk Pomocna Aviacija” PPA)

[10]LÁSD: A 119. A 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP)./(119. légi támogató ezred „Puk Pomocna Aviacija” PPA)/ 783. TRHE   

[11] LÁSD: A 198. vadászbombázó ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” LBAP

[12] LÁSD: A 3. repülős (légi) hadtesti parancsnokság./ Az összekötő század „Eskadrila za Vezu”/ 891. AEV

[13] Meg kell említeni, hogy 1980. júniusában a „Skolpski Petrovec” bázison a 98. (korábban 198. ezred) dandáron belül megalakították a 891. helikopteres osztályt (HO), ellátva „SA-341 Gazela” helikopterekkel. 1985. márciusban az osztályból felderítő helikopter összekötő századot (HEIV) hoztak létre. 1988-tól „Nis” és „Golubovci” bázison állomásozott a század, mely 1992-ben megszűnt.

[14] LÁSD: A repülős (légi) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) 1959-től 1964-ig./ Az 1. repülős (légi) hadtesti parancsnokság./ A 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP)./(119. légi támogató ezred „Puk Pomocna Aviacija” PPA/ 783. HELE.

[15] https://fas.org/man/dod-101/sys/ac/row/gazelle.htm

[16] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=81

[17] https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=81

[18] 1980. májusában „Mostar” bázison a Katonai Repülős Akadémián „Vazduhoplovna Vojna Akademija” (VVA) belül megalakult jugoszláv „Galeb G-2” harci repülők felhasználásával a líbiai pilóták képzése érdekében a Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központja „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS). A központ technikai és személyi állománya a 107. helikopter ezred, 3. vadászbombázó repülő századából „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) szerveződhetett meg. A központ részét képezte 1. vadászbombázó repülő század „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) és a 245. vadászbombázó repülő század (LBAE). 1986-ban azonban a 245. századot kivonták és a 107. ezred után a 701. repülő dandárba irányították át. A COPPSOS avagy CZOPPSOS 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt. Technikáját valamint állományát a 107. kiképző - oktató repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) integrálódott. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.   

[19]  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[20] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[21] A repülős (légi) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) 1959-től 1964-ig./ Az 1. repülős (légi) hadtesti parancsnokság./ A 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP)./(119. légi támogató ezred „Puk Pomocna Aviacija” PPA/ 783. HELE.

[22] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 97. repülő ezred.

[23] 1. LBAE. Az 1. LBAE 1979-ben alakult meg „Mostar” bázison a Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központjában „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS) . Kezdetben libiai pilótákat képeztek a században, majd 1986-tól hazai jugoszláv pilótákat. A COPPSOS 1988-tól beintegrálódott a 107. oktató-kiképző repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) alá, és a 334. sELA századdal egyesülve létrejött belőle a 334. oktató és kiképző vadászbombázó század „Skolski Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila” (sLBAE). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.     

[24] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[25] LÁSD: A repülős „légi” hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” „VK”1959-től 1964-ig./ Az 1. repülős (légi) hadtesti parancsnokság./A könnyű harcoló repülő század „Vazduhoplovna Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (VELABA)./ 460. könnyű harcoló repülő század „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” ELABA).

[26] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 109. repülő ezred.

[27] LÁSD: VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 16. repülő dandár.

[28] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 88. repülő ezred.

[29] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 82. repülő ezred.

[30] LÁSD: LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 107. repülő ezred.

[31] LÁSD: VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/  A 701. repülő dandár.

[32] 1992-től a jugoszláv háború során megszűnt a Jugoszláv Néphadsereg. Jogutódja a szerbiai és montenegrói szövetség közös hadereje lett a „Jugoszláv Hadsereg” (JA). Ebben újra formálódtak a haderők, köztük a légierő is. A képzést és oktatást kiszolgáló LSC újra szerveződött szerbiai és montenegrói régióban. 

[33] 1991-ben a „jugoszláv háború” során a horvátok és szlovénok függetlenségi harca a Jugoszláv Néphadsereg 1991-es teljes átszervezését vonta maga után. A légierő tekintetében a Szlovéniát és Horvátországot átfedő 5. körzeti hadtesti parancsnokságot kivonták „Zagreb” bázisról és „Ljubljana” bázisról a boszniai „Bihac” (Zeljava), valamint a boszniai „Banja Luka” (Mahovljani) katonai repterekre. Ezt követően megalakult a szarajevói parancsnoksággal rendelkező 2. hadtesti légierő és légvédelmi parancsnokság (2. Ko RV i PVO), 1992. telén-tavaszán. 

[34] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”

[35] https://en.wikipedia.org/wiki/Lisunov_Li-2

[36] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_S-49

[37] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[38] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Aero_2

[39] https://en.wikipedia.org/wiki/Utva_213_Vihor

[40] https://2vilaghaborufegyverei.blog.hu/2018/08/24/jakovlev_jak-1_jak-3_jak-7_jak-9

[41] https://hu.wikipedia.org/wiki/Mi%E2%80%934

[42] http://elfnet.hu/haditechnika/helikopterek/sikorskyh19.php

[43] http: // www. repulomuzeum. hu/ Leltar/ Leltarfotok/ Li-2. htm, https: // www. youtube. com/ watch?v = P4WBT ny L0dQ

[44] https://en.wikipedia.org/wiki/Douglas_C-47_Skytrain

[45] https://en.wikipedia.org/wiki/Ikarus_Kurir

[46] https://fas.org/man/dod-101/sys/ac/row/gazelle.htm

[47] https:// military. wikia. org/ wiki/ A%C3%A 9rospatiale_Gazelle, https:// tangosix.rs/ 2013/ 08/ 10/40-godina-sluzbe-helikoptera-gazela-u-jugoslovenskim-vazduhoplovstvima/

[48] https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_G-2_Galeb

[49] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.” 


 

SA-342 „Gama/Hera”. forrás: https://jna-sfrj.forumbo.net/t100-aerodrom-zemunik-zadar


1991-ben a mosztári „Ortijes-Jasenica” bázisokon állomásozó 107. kiképző vegyes repülő ezred „Mesovita Avijacijski Puk skolski” (MAPs) avagy kiképző vegyes helikopter ezred „Mesoviti Helikopterski Puk skolski” (HEPs), alá tartozott a 782. légi szállító helikopter század „Transportna Helikopterska Eskadrila (TRHE), 1987-től a 334. könnyű harci repülő század „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA)[1], valamint 1987-1991. közt a 333. század[2]. A 782. század rendelkezett „SA-341 Gazela” jugoszláv helikopterekkel, a 334. század rendelkezett „G-2 Galeb” jugoszláv repülőkkel, a 333. század rendelkezett jugoszláv „G-2 Galeb” és „UTVA-75” repülőkkel.

Az 1991-1992. jugoszláv háború során a 782. helikopter századot kivonták „Mostar” légi bázisról és átirányították a montenegrói „Podgorica” légi bázisra, ahol 1992. áprilisban feloszlatták.[3]

1991-1992. évbe zajló „jugoszláv polgárháború” során, 1991. szeptemberében, a 1987-1991. közt funkcionáló a 107. ezredben funkcionáló 333. könnyű harci repülő századot „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA), kivonták a 107. ezredből és technikáját a „Rajlovac” VVA bázisára irányították, bevonva a 105. ezredbe. 1992. januárban a 105. ezredből a VVA „Rajlovac” alá vonták be, és a 107. ezredhez csatolták.

A 334. század a „Jedinstvo 2/3.” haderőreform részeként 1990. júniusban megszűnt, mint 1. LBAEs, de még ezen év októberében 334. könnyű harci repülő századként „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA) funkcionál tovább „Zemunik” bázison. 1992. januárban feloszlatták.[4]

 

A 172. vadászbombázó repülő ezred (LBAP)

           oktató-kiképző vadászbombázó repülő ezred (LBAPs)

 

1949. decemberében alakult meg „Cerklje” légi bázison a 172. vadászrepülő ezred „Lovacki Avijacijski Puk” (LAP), ellátva német „Me-109G Messerschmitt”[5] vadászrepülőkkel a 44. vadászrepülős divízióban „Lovacka Avijacijska Divizija” (LAD). 1950-ben a 44. LAD-ból az ezred áthelyezték a létrejövő 21. vegyes repülő divízióba „Mesovita Avijacijska Divizija” (MAD), ahol 1959-ig funkcionált. 1951-től áttelepült az ezred „Cerklje” bázisról a Zadar melletti „Zemunik” légi bázisra, ahol 1969-ig állomásozott. Közben 1952-ben a 172. LAP-ot átnevezték, 172. vadászbombázó repülő ezreddé „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk” (LBAP), ellátva amerikai „F-47D Thunderbolt”[6] vadászrepülőgépekkel, a korábbi német „Me-109G Messerschmitt” repülőket leváltva.  Az „F-47D” gépek 1954-ig szolgáltak, majd jöttek az „F–84 G Thunderjet”[7] amerikai sugárhajtású vadászbombázó repülőgépek, melyek 1969-ig szolgáltak az ezredben.

1949-ben az ezredet a 21. divízió alá rendelték. 1953-ban a divíziók önállósága megszűnt és a létrejövő 1959-ig működő légi (repülős) hadtestbe „Vazduhoplovni Korpus” (VKOS) integrálódnak, mint divíziók. A 21. divízió a 3. VKOS alá került. 1959-ben újabb haderőreform részeként megszűntették a hadosztályokat (divízió) és a megszűnő repülő hadtestek (VKOS) helyébe a létrejövő légierőn belüli 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alakultak meg. Ennél fogva az 1959-ben megszűnő 21. divízióból az ezred a megalakuló és 1959-1964. közt funkcionáló 9. légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) alá került. Az 1964-es „Drvar-2” modernizációs és szerkezeti haderőreform révén megszűnik az 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) és helyébe a repülős (légi) hadtest „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) lép, mely 1964-1966. működött.

Az ezred a 9. VK megszűnésével a létrejövő 1. repülős (légi) hadtestbe „VaK” funkcionál tovább 1964-1965. közt.  1965-ben átkerült az 5. légi hadtestbe „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK).

Az ezred 1949-1952. közt vadászrepülő, 1952-1966. közt vadászbombázó ezredként funkcionált. Az ezred, melyben „F–84 G Thunderjet” amerikai sugárhajtású vadászbombázó repülőgépek szolgáltak, a „Zemunik” légi bázison állomásozott 1969-ig.

1966-tól 1991-ig a Katonai Légierő Akadémia „Vazduhoplovna Vojna Akadimija” (VVA) illetékessége alá sorolták be az 1968. decembertől a „Titograd” (Podgorica) bázison állomásozó 172. ezredet. 1961. áprilisában alakult meg a 172. vadászbombázó ezred (LBAP) részeként a „Zemunik” bázison a 2. és 3. századok összevonásával a 240. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE), melyet századot 1969-ben kivontak a 172 ezredből és a 97. repülő dandárba helyezték át.[8] 

 

A 240. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1961. áprilisában alakult meg a 172. vadászbombázó ezred (LBAP) részeként a „Zemunik” bázison a 2. és 3. századok. A két századot összevonták, mely során létrehozták belőlük a 240. vadászbombázó repülő századot (LBAE). 1969-ben a századot kivonják a 172. ezredből és áthelyezték a 97. repülő dandárba[9], megmaradva a „Zemunik” bázison. A századot ellátták amerikai „F-84G” harci gépekkel 1972-1973. közt, majd ezt követően jugoszláv „J-21 Jastreb” harci gépekkel. 1988-tól a 107. ezred[10] alá tartozott 1990-ig. 1990-ben a századot áthelyezték „Mostar” bázisra, ahol a technikáját és személyi állományát beintegrálták a 245. vadászbombázó repülő századba (LBAE), mely század ekkor már a 107. ezredbe tartozott, előtte viszont a 82. repülő dandár[11] alá volt rendelve. Ezt követően, még ezen évben a 701. repülő dandár[12] alá sorolták be, és ott megszűnéséig, 1990-ig funkcionált.[13]

 

A 172. LBAP 1. századából pedig szintén 1961. áprilisban létrejött a titográdi 239. vadászbombázó repülő század (LBAE). 

 

A 239. vadászbombázó repülő század „Lovacko- Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1961. áprilisában alakult meg a 172. vadászbombázó ezred (LBAP) részeként a „Zemunik” bázison a 1. század. A századból létrehozták a 239. vadászbombázó repülő századot (LBAE). 1969-ben a századot kivonják a „Zemunik” bázisról „Titograd” bázisra. 1991-1992-ben a Jugoszláv háború során a századot a 172. repülő dandár részeként beintegrálták a már szerb-montenegrói „Jugoszláv Hadseregbe” (VJ).[14]

 

1965-ben a 172. ezredben irányították a korábban önálló és a légierő és légvédelem főparancsnokság (RV i PVO) alatt funkcionáló 355. felderítő repülő századot „Izvidacka Avijacijska Eskadrila” (IAE), mely 1968-ben feloszlott.

 

A 355. felderítő repülő század „Izvidacka Avijacijska Eskadrila” (IAE). 1958. júniusában alakult meg a 16. repülők elleni tüzérségi felderítő század „Izvidacka Eskadrila Protivavionske Artiljerije” (IEPAA)  a „Zemunik” légi bázison. 1958-tól a 21. divízió alá sorolták be, egészen 1959-ig, majd a zadari Légvédelmi Oktatási Központ „Skolski Centar Protivavionske Artiljerije” (SCPAA) alá rendelték, ellátva brit többcélú „Haviland/ Mosquito repülőkkel és 1960-as évek elejétől amerikai „T-33B) Shooting Star (TV-2) Lockheed”  vadászrepülőkkel. 1964-től a 16. repülők elleni tüzérségi felderítő századot átkeresztelték 355. felderítő repülő századdá „Izvidacka Avijacijska Eskadrila” (IAE). 1964-1965. közt a zadari Légvédelmi Oktatási Központ „Skolski Centar Protivavionske Artiljerije” alatt a 355. IAE önálló századként funkcionált, majd a 172. vadászbombázó ezredbe (LBAP) vonták be. 1968-ban feloszlatták.[15]

 

1969-ben a 172. ezredbe irányították a 242. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[16].

 

A 242. vadászbombázó repülő század „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). 1961. áprilisban alakult meg, mint 120 vadászrepülő század „Lovacka Avijacijska Eskadrila” (LAE) a 83. vadászrepülő repülő ezredben „Lovacka Avijacijski Puk” (LAP)[17], a zadari „Zemunik” bázison. 1963-ban „Titograd” bázisra irányították át. Az 1964-es „Drvar-2” modernizációs és szerkezeti haderőreform révén megszűnik az 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) és helyébe a repülős (légi) hadtest „VaK” lép. A század a 9. VK megszűnésével a létrejövő 1. repülős (légi) hadtestbe „VaK” funkcionál tovább. A 83. ezredet 1966-tól átszervezték, mely során a 120. LAE századot 1968-ban kivonták a 83. ezredből, bevonva a 97. bombázó repülő ezredbe „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP).[18] 1968-ban átnevezték 242. vadászbombázó repülő századnak „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). A századot ellátták amerikai „F-84E” harci repülőkkel. 1969-ben a századot a 172. vadászbombázó repülő ezredbe (LBAP) vonták be, ahol 1970-től jugoszláv „Jastreb J-21” 1988-89-től pedig jugoszláv „Orao J-22” harci repülőkkel látták el. A század a titográdi (Podgorica) bázison állomásozott.

 

Az 1980-as években újabb haderőreform részeként megszűntették a 1964-től funkcionáló légi (repülős) hadtesteket (VaK) és helyettük megalakult három körzeti hadtesti légierő és légvédelmi parancsnokság (Ko RV i PVO).

 

1991-től az ezred kivonták a Katonai Légierő Akadémia „Vazduhoplovna Vojna Akadimija” (VVA)[19] alól és az 1. légierő körzeti hadtesti főparancsnokság „1. Ko RV i PVO” állományába sorolták, majd 1992-ben a 2. Ko RV i PVO[20] alá.  1992. januártól a 172. ezredet átszervezték dandár szintű repülős erővé, így ettől kezdve már 172. repülő dandár (brigád) „Avijacijska Brigada” (ABR) funkcionált. 1992-ben a 172. repülő dandár alá sorolták be a korábban 105. oktató-kiképző repülő ezredben szolgáló[21] 251. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[22], 249. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[23], valamint az 1991-ben a 172. dandár alá sorolt, korábban 185. oktató-kiképző repülő ezredben[24] szolgáló 229. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[25].

 

Az 1969-ig használt F–84 G Thunderjet” repülők mellett, 1965-1969. közt az ezredben megjelentek az amerikai „T-33B Shooting Star (TV-2) Lockheed”[26] vadászrepülők. 1969-től az ezredet a „Zemunik” bázisról átirányították a „Golubovci” légi bázisra, ahol 1970-ig állomásoztak. Ez idő alatt a repülőgép park modernizálásának keretén belül szolgálatba álltak a jugoszláv „J-21 Jastreb”[27] csapásmérő harci repülők. 1986-tól pedig jugoszláv „SOKO G-4 Galeb”[28] kiképző repülők, 1989-től pedig az jugoszláv gyártású, „J-22 Orao”[29] csapásmérő repülők.[30]

 

1991-ben a „Podgorica” bázison állomásozó 172. vadászbombázó repülő kiképző ezred „Lovacki Bombarderski Avijacijski Puk skolski” (LBAPs), alá tartozott a 239. és 242. vadászbombázó repülő század „„Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE). A 239. század rendelkezett „Galeb G-4.” jugoszláv harci repülőkkel, a 242. század pedig 1989-ig „J-21 Jastreb”, 1990-től „J-22 Orao” harci repülőkkel. 1991-1992-ben a „jugoszláv háború” során a 239. a 242. századot a 172. repülő dandár részeként beintegrálták a már szerb-montenegrói „Jugoszláv Hadseregbe” (VJ).[31]1992-ben a 172. repülő dandár alá sorolták be a korábban 105. oktató-kiképző repülő ezredben szolgáló[32] 251. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[33], 249. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[34], valamint az 1991-ben a 172. dandár alá sorolt, korábban 185. oktató-kiképző repülő ezredben[35] szolgáló 229. vadászbombázó repülő századot „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE)[36].

 

Önálló kiképző repülő század a pilótaoktatásban.

 

Az 525. oktató-kiképző század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) 1967. júliusában alakult meg a „Batajnica” légi bázison, mint önálló század, közvetlen a légierő főparancsnokság alá (KM RV i PVO) rendelve. Korábbi időszakban a légügyi kísérleti központ „Vazduhoplovni Opitni Centar” (VOC)[37] keretében működött a „Batajnica” bázison. Ezt követően, mint önálló század került a KM RV i PVO alárendeltségébe.

1970-ben a századba integrálták a korábban 119. légi szállító repülő ezredben (TRAP)[38] működő, és ott 1970-ben megszűnő 890. összekötő repülő századot „Avijacijske Eskadrile za Vezu” (AEV) [39] technikáját, valamint az 1968-tól a  légierő főparancsnokság „KM RV i PVO” önálló századaként funkcionáló 896. összekötő repülő századot „Avijacijske Eskadrile za Vezu” (AEV)[40].

1981. novemberében az 525. TAE századhoz rendelték a korábban 98. repülő dandárban, majd közvetlen az 1. légi hadtest „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) parancsnoksága alá tartozó 461. könnyű harcoló repülő századot „Eskadrila Laka Borbena Aviacija” (ELABA)[41]

1980-as években újabb haderőreform „Jedinstvo 1, 2. 3.” részeként megszűntették a 1964-től funkcionáló légi (repülős) hadtesteket „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) és helyettük 1986-ban megalakult három körzeti légierő és légvédelmi parancsnokság (RV i PVO). 1986-ban az 525. oktató-kiképző századot „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) átkeresztelték 252. vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) és a légierő 1. körzeti légierő és légvédelmi parancsnokság (RV i PVO) alá rendelték, ahol 1988-ig működött. [42]

A 525. század rendelkezett 1967-71-ig „F–84 G Thunderjet” amerikai (USA) sugárhajtású vadászbombázó repülőgéppel és jugoszláv összekötő, mentő és ejtőernyős feladatok ellátására szolgáló „Ikarus Kurir” repülőkkel, 1971-1983. közt amerikai (USA) szubszónikus „T-33A Shooting Star/Lockheed” (T-33A,TV 2, IT-33-A, ITV-2A, TT-33A) kiképző repülővel. 1972-1986. közt jugoszláv „J-21 Jastreb” csapásmérő harci repülővel, 1968-1986. közt jugoszláv „SOKO G-2 Galeb”  gyakorló és könnyű támadó repülőkkel, 1981-1986. közt  jugoszláv „Utva-66”  kiképző-oktató repülővel, 1982-1986. közt pedig jugoszláv „SOKO G-4 Galeb”  kiképző repülőkkel.

 

Forrás:

 

-Zlatomir Grujic: Srebrnih Galebova Let, Monografija 21. klase vazduhoplovne vojne akademije Beograd, 2010.

-Vesna Popadic: Aerodromi i vojni objekti – radna sveska, Vazduhoplovna Vojna Akademija

- Monografija VVA. 2019. Vazduhoplovna Vojna Akademija Zemunik.

- Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

- http://www.yugopapir.com/2012/10/yu-vazduhoplovci-poziv-na-plavu-katedru.html

- https://www.astroakordiletenja.eu/draganjelic/vva/monografija_vva.html#p=1

- https://tangosix.rs/2018/19/07/40-godina-od-prvog-leta-super-galeba/

- https://jna-sfrj.forumbo.net/f13-rz-i-pzo-rv-i-pvo

-https://bih-srb-hrv.blogspot.com/search?updated-max=2019-09-06T22%3A29%3A00--07%3A00&max-results=5#PageNo=2

- http://bih-srb-hrv.blogspot.com/2016/04/vojna-vazduhoplovna-gimnazija-vvg.html

- https://www.koreni.rs/skole-aero-kluba-nasa-krila-i-savez-sokola/

 



[1] 1974-ban alakult meg a 3. vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila” (MAE) a 105. oktató-kiképző repülő ezredben „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) „Zemunik” bázison. 1976-ban a századból létrehozták a 333. kiképző vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila skolska” (MAEs), melyet átneveztek kiképző vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila skolska” (LBAEs), valamint 334. kiképző vadászrepülő századot „Lovacka Avijacijska Eskadrila skolska” (ELAs). Mindkét kiképző század 1975-ig a 105. ezredben funkcionált, de 1978-ra átkerültek a 101. oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). A „Jedinstvo 1.” haderőreform részeként, 1987. szeptemberétől 1988-ig a 333. század és a 334. század átkerül a 107. repülő ezredbe. A 334. század a 107. ezredbe átnevezésre került 1. kiképző vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila skolska” (LBAEs)  , és az 1980. májustól a Katonai Repülős Akadémia (VVA) alárendeltségében működő mosztári Külföldi Fegyveres Erők Pilóta Kiképző Központ „Centar za obuku pilota pripadnika stranih oruzanih snaga“ (COPPSOS avagy COPSOS) részét képzete, mint oktató és kiképző század. A COPPSOS 1988-ban átszervezésen esett át és megszűnt. Technikáját valamint állományát a 107. ezredbe integrálódott. A század a „Jedinstvo 2/3.” haderőreform részeként 1990. júniusban megszűnt, mint 1. LBAEs, de még ezen év októberében 334. könnyű harci repülő századként „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA) funkcionál tovább „Zemunik” bázison. 1992. januárban feloszlatták.  Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[2] 1974-ban alakult meg a 3. vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila” (MAE) a 105. oktató-kiképző repülő ezredben „Skolski Avijacijski Puk” (SAP) „Zemunik” bázison. 1976-ban a századból létrehozták a 333. kiképző vegyes repülő század „Mesovita Avijacijska Eskadrila skolska” (MAEs), melyet átneveztek kiképző vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombardeska Avijacijska Eskadrila skolska” (LBAEs), valamint 334. kiképző vadászrepülő századot „Lovacka Avijacijska Eskadrila skolska” (ELAs). Mindkét kiképző század 1975-ig a 105. ezredben funkcionált, de 1978-ra átkerültek a 101. oktató-kiképző repülő ezredbe „Skolski Avijacijski Puk” (SAP). A „Jedinstvo 1.” haderőreform részeként, 1987. szeptemberétől 1988-ig a 333. század és a 334. század átkerül a 107. repülő ezredbe. Itt a 333. század a „Jedinstvo 2/3.” haderőreform részeként 1990. októbertől könnyű harci repülő századként „Eskadrila Lake Borbene Avijacije” (ELABA) funkcionál tovább, 1991. szeptemberig, mikor feloszlatták és technikáját a „Rajlova” VVA bázisára irányították, bevonva a 105. ezredbe. 1992. januárban a 105. ezredből a VVA „Rajlovac” alá vonták be, és a 107. ezredhez csatolták. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[3] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.”      

[4] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[5] https://hu.wikipedia.org/wiki/Bf_109

[6] https://hu.wikipedia.org/wiki/P%E2%80%9347_Thunderbolt

[7] https://hu.wikipedia.org/wiki/F%E2%80%9384_Thunderjet

[8] Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[9] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 97. bombázó repülő ezred BAP.

[10] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 107. vadászbombázó repülő ezred LBAP

[11] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 109. vadászbombázó repülő ezred LBAP/82. repülő dandár ABR/245. vadászbombázó repülő század LBAE)

[12] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 701. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR).

[13] Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[14] Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[15] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana  

[16] Fontos megemlíteni, hogy a 198. ezredben is működött egy 242. század. Ezen 242. LBAE 1961-ben alakult meg a 198. LBAP ezredben, a „Skoplski Petrovac” (Skopje) légi bázison, ellátva 1971-ig amerikai „F-84G”. 1966-ban feloszlatták és a technikai parkját valamit állományát a 241. LBAE-ba integrálták. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.

[17] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/A 83. vadászrepülő repülő ezred „Lovacka Avijacijski Puk” (LAP).

[18] LÁSD: VKOS 1950-1959. fejezet, VK 1959-1964. fejezet, VaK 1964-1986. fejezet, RV i PVO 1986-1992. fejezet/ A 97. bombázó repülő ezred „Bombarderski Avijacijski Puk” (BAP).

[19] LÁSD: A Katonai Repülős Főiskola „Vazduhoplovno Vojno Uciliste” (VVU).

[20] 1991-ben a „jugoszláv háború” során a horvátok és szlovénok függetlenségi harca a Jugoszláv Néphadsereg 1991-es teljes átszervezését vonta maga után. A légierő tekintetében a Szlovéniát és Horvátországot átfedő 5. körzeti hadtesti parancsnokságot kivonták „Zagreb” bázisról és „Ljubljana” bázisról a boszniai „Bihac” (Zeljava), valamint a boszniai „Banja Luka” (Mahovljani) katonai repterekre. Ezt követően megalakult a szarajevói parancsnoksággal rendelkező 2. hadtesti légierő és légvédelmi parancsnokság (2. Ko RV i PVO), 1992. telén-tavaszán. 

[21] LÁSD: A 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

[22] LÁSD: A 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

[23] LÁSD: A 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

[24] LÁSD: A 185. vegyes repülő ezred „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP).

[25] LÁSD: A 185. vegyes repülő ezred „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP).   

[26] https://www.navalaviationmuseum.org/aircraft/tv-2-shooting-star/, http://www.bobjellison.com/TV-2.htm

[27] https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_J-21_Jastreb

[28] https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_G-4_Super_Galeb

[29] https://hu.wikipedia.org/wiki/J%E2%80%9322_Orao

[30] Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[31] Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[32] LÁSD: A 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

[33] LÁSD: A 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

[34] LÁSD: A 105. kiképző-oktató repülő ezred „Skolski Avijacijski Puk” (SAP).

[35] LÁSD: A 185. vegyes repülő ezred „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP).

[36] LÁSD: A 185. vegyes repülő ezred „Mesoviti Avijacijski Puk” (MAP).   

[37] A VOC 1949-ben alakult meg és működött Batajnicában.  Ezen létesítmények a repülőgép park változatossága (hadizsákmányok, szövetséges erőktől kapott, beszerzett gépek) miatt hasznosak voltak a légierő fejlesztése szempontjából. 1950-ban egyesült a Légügyi Technikai Intézettel (VTI), de 1953-tól ismét önállóan funkcionált. 1990-ben a VOC egy részéből létrejött a Repülési Tesztelési és Üzemeltetési Szektor, „Sektor za ispitivanje u letu i eksploatacija”. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana, Bojan Dimitrijevic: Vazduhoplovni Opitni Centar. Beograd, 2003., https://www.airhistory.net/operator-unit/495/VOC-Vazduhoplovni-Opitni-Centar

[38] LÁSD: A repülős (légi) hadtesti parancsnokságok „Vazduhoplovna Komanda” (VK) 1959-től 1964-ig./ Az 1. repülős (légi) hadtesti parancsnokság./ A 119. légi szállító ezred „Transportni Avijacijski Puk” (TRAP)./A 119. légi támogató ezred „Puk Pomocna Aviacija” (PPA)/

[39] 890. AEV. A 119. ezreden belül 1961. márciusában megalakult a 890. összekötő repülő század „Avijacijske Eskadrile za Vezu” (AEV), a „Zemun” bázison. 1962-ben a századot áthelyezték „Batajnica” bázisra. A századot ellátták jugoszláv összekötő, mentő és ejtőernyős feladatok ellátására szolgáló „Ikarus Kurir” repülőkkel. 1966-ban, miután a 119. ezredet feloszlatták, a század önálló lett és közvetlen a légierő főparancsnokság (KM RV I PVO) alá rendelték. 1967-ig a „F–84 G Thunderjet” amerikai (USA) sugárhajtású vadászbombázó repülőgéppel és jugoszláv összekötő, mentő és ejtőernyős feladatok ellátására szolgáló „Ikarus Kurir” repülőkkel. 1968-ban a századot felszerelték amerikai (USA) „Sikorski (H-19) S-55/Chickasaw” helikopterekkel. 1970-ben feloszlatták, a technikáját átvette a batajnicai 525. oktató-kiképző század „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE). Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[40] 1968. júniusában a „Zemun” bázison alakult meg a légierő főparancsnokság „KM RV i PVO” önálló századaként a 896. összekötő repülő század „Avijacijske Eskadrile za Vezu” (AEV). 1970-ben a batajnicai 525. TAE századhoz rendelték, ahol 1974-től már helikopter osztályként (HO) funkcionált, ellátva „SA-341” Gatela harci támadó helikopterekkel. 1985-ben a helikopter osztály, mint 896. felderítő- összekötő helikopter század „Helikopterska Eskadrila za Izvidanje i Vezu (HEIV) működött tovább a kiképző századhoz rendelve. Az 1991-1992. Jugoszláv háborúban már „Rajlovac” bázison állomásozott a század, ahol beintegrálták a 890. és 315. századokba, és 1992. májusától már a boszniai szerbek haderejéhez tartozott. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana.  

[41] A 461. ELABA „Nis” légi bázison állomásozott és 1961. áprilistól kezdte meg működését az 3. VK-ban, ahova 1964-ig tartozott. Az 1964-es „Drvar-2” haderőreform révén megszűnik az 1959-1964. közt funkcionáló légi (repülős) hadtesti parancsnokság „Vazduhoplovna Komanda” (VK) és helyébe a repülős (légi) hadtest „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) lép. 1964-ben a „Drvar-2” tervezet alapján, a 3. VK átformálják és beintegrálják a megalakuló 1. VaK-ba, így a 461. ELABA is az 1. VaK alá kerül. 1966-tól az ELABA kivonásra került a hadtesti közvetlen parancsnokság alól és besorolták a 98. repülő dandár alá és „Pancevo” légi bázisra irányították át.  A 98. dandárban 1978-ig funkcionált, majd közvetlen az 1. VaK hadtesti parancsnoksághoz került önálló ELABA-ként. 1981. novemberében a századot az 525. kiképző és oktató századba (TAE) vonták be. A 461. ELABA rendelkezett 1961-1977. közt jugoszláv „Soko-522” katonai oktató-kiképző és könnyű harci támadó repülők, 1976-1981. közt pedig jugoszláv Soko J-20 Kraguj  többcélú repülők szolgáltak és „UTVA-66. jugoszláv repülők. 1973-ban megérkeztek a századba a jugoszláv „J-21 Jastreb” csapásmérő harci repülők is. Bojan Dimitrijevic: Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo I Protivvazdusna Odbrana

[42] 1980-as években újabb haderőreform „Jedinstvo 1, 2. 3.” részeként megszűntették a 1964-től funkcionáló légi hadtesteket „Vazduhoplovni Avijacijski Korpus” (VaK) és helyettük 1986-ban megalakult három körzeti légierő és légvédelmi parancsnokság (RV i PVO). 1986-ban az 525. oktató-kiképző századot „Trenazna Avijacijska Eskadrila” (TAE) átkeresztelték 252. vadászbombázó repülő századdá „Lovacka Bombarderska Avijacijska Eskadrila” (LBAE) és a légierő 1. körzeti légierő és légvédelmi parancsnokság (RV i PVO) alá rendelté, ahol 1988-ig működött. 1987-től a századot ellátták jugoszláv „N-62T Galeb-4” és „N-62 Galeb-4” repülőkkel, továbbá „Jastreb”, Galeb-2”, „UTVA-66” szintén jugoszláv harci repülőkkel. 1988-1990. közt a 701. repülő dandár „Avijacijska Brigada” (ABR) alá rendelték, majd a „Jedinstvo-2” haderőreform végrehajtásakor onnan kivonták és önálló századként funkcionált egy rövid ideig. A „Jedinstvo-3” haderőreform során a századot a 97. repülő dandárba  irányították, ahol 1990-től 1992-ig funkcionált. Az 1991-1992. Jugoszláv háborúban a század bár a 97. dandárhoz tartozott, közvetlen a légierő főparancsnokság „KM RV i PVO” irányítása alá került. 1992. januártól a 204. repülő dandárba  vonták be, ahol 1994-ig funkcionált.



Az írásmű nem tudományos jellegű, szerkezetében, tartalmában annak nem felel meg. A forrásokat az írásos anyag végén tüntettem fel. 


SZERKESZTETTE:"Szatmári"


A szerkesztett anyag bárminemű felhasználása céljából kérjük lépj kapcsolatba a szerkesztővel a Facebook oldalunkon:

https://www.facebook.com/groups/1661385440810107/

 

vagy email-en. program5000@gmail.com 

 

A fent írott szöveg más fórumra, weboldalra, facebook-ra, blogra.....történő beillesztése, beollózása, beírása, felhasználása esetén kérjük feltüntetni  a szerzőt és a forrás linkünket !!!

 

A TÉMÁT 

FOLYTATJUK.






















































































































Megjegyzések