HORVÁTORSZÁG HÁBORÚJA 1990-1996. 1.RÉSZ (a horvát közigazgatásról, tájegységi tagozódásról......

 



A „Horvátország 1990-1996. Háború” 1. részében a horvát országi általános információkról esik szó, melyben bemutatom a horvát jugoszláv tagállamot, a közigazgatási és geográfiai struktúrát. Szó esik Horvátország földrajzi régióiról, az 1991. demográfiájáról. Az írásmű nem tudományos jellegű, szerkezetében, tartalmában annak nem felel meg. A forrásokat az írásos anyag végén tüntettem fel. A tartalom szabad felhasználása esetén, kérem, hogy azt a „Facebook” vagy a program5000@gmail.com email címen jelezzétek, egyeztetés végett. Köszönettel a szerkesztő: 






Az anyagot összeállította. „Szatmári”  


ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK HORVÁTORSZÁGRÓL

 

Tartalomjegyzék:

 

BEVEZETÉS

HORVÁT TAGKÖZTÁRSASÁG (Horvátország).

HORVÁTORSZÁG (Geopolitikai és geográfiai régiók)

1. GEOPOLITIKAI RÉGIÓK

2. FÖLDRAJZI RÉGIÓK ÉS ALRÉGIÓK

2.1. Peripannon-Pannon (Peripanonska-Panonska) földrajzi régió, „peripanon”, az az Közép-Horvátország regionális régió szubrégiói.

2.1.1. Középhorvát-medence szubrégiója.

2.1.2. Horvát-Középhegység szubrégiója.

2.1.3. Felső-Drávamente szubrégiója.

2.1.4. Muraköz szubrégiója.

2.1.5. Báni-végvidék és Kordun-Károylváros karszt szubrégiója.

2.2. Peripannon-Pannon (Peripanonska-Panonska) földrajzi régió, „panonska”, az az Kelet-Horvátország regionális régió és szubrégiói.

2.2.1. Drávaköz „Baranja” szubrégiója.

2.2.2. Szlavón-Drávamente szubrégiója.

2.2.3. Nyugat-Szerémség szubrégiója.

2.2.4. Diakovári-síkság szubrégiója.

2.2.5. Pozsega-medence szubrégiója.

2.3. Horvát-Hegyvidék (Gorska Hrvatska), avagy „Gorsko-kotlinska” földrajzi régió, Horvát-Hegyvidék regionális régió szubrégiói.

2.3.1. Gorszki kotár szubrégiója.

2.3.2. Kapela-hegyalja szubrégiója.  

2.3.3. Lika szubrégiója.

2.3.4. A Velebit-hegység.

2.4. Horvát Adria-Tengermellék (Jadranska ili Primorska Hrvatska) földrajzi régió, - Észak-Horvát Tengermellék (Sjeverno hrvatsko primorje) regionális régiójának szubrégiói:

2.4.1. Isztria szubrégiója.

2.4.2. Kvárner-vidék és Velebit-hegyalja szubrégiója.

2.5. Horvát Adria-Tengermellék (Jadranska ili Primorska Hrvatska) földrajzi régió, - Dél-Horvát Tengermellék (Juzno hrvatsko primorje) regionális régiójának szubrégiói:

2.5.1. Észak-Dalmácia szubrégiója.

2. 5.2. Közép-Dalmácia szubrégiója.

           2.5.3. Dél-Dalmácia szubrégiója.

HORVÁTORSZÁG (Regionális és területi struktúra 1945-1997.))

1. KÖRZETEK ÉS KERÜLETEK

2. KERÜLETEK ÉS JÁRÁSOK

3. KÖZÖSSÉGI JÁRÁSOK ALJÁRÁSOK

4. MEGYÉSÍTÉS.


MAKRÓRÉGIÓK ÉS DEMOGRÁFIA FELTÖLTÉS ALATT


ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK

HORVÁTORSZÁGRÓL

BEVEZETÉS

 

     Jugoszlávia a Balkán-félsziget királysága, majd a II. Világháborút követően szövetségi népköztársaság:

Bosznia-Hercegovina Szocialista Népköztársaság, székhelye Szarajevó (Sarajevo)

Horvátország Szocialista Népköztársaság- székhelye Zágráb (Zagreb)

Macedónia Szocialista Népköztársaság- székhelye Szkopje (Skopje)

Montenegró Szocialista Népköztársaság- székhelye Titograd (mai nevén: Podgorica)

Szerbia Szocialista Népköztársaság, székhelye Belgrád (Beograd)

Szlovénia Szocialista Népköztársaság, székhelye Ljubljana (Ljubljana)

Az ország neve 1963-tól Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság (Socijalisticka Federativna Republika Jugoslavija- „SFRJ”) lett. 1963.04.07. megalakul a Jugoszláv Szocialista Köztársaság (JSZK). A JSZK belül minden tagköztársaság (Szerbia, Macedónia, Montenegro, Bosznia és Hercegovina, Horvátország és Szlovénia) rendelkezett saját alkotmánnyal, parlamenttel köztársasági elnökkel, miniszterelnökkel. Ezen tagköztársaságok alá voltak rendelve a szövetségi hatalomnak, mely Belgrádban (Beograd) székelt. A szövetségi hatalom gyakorolta a központi irányítást, elnök, parlament és az ideológiai eszmét adó kommunista párt révén[1].

A JSZK megálmodó és karizmatikusan vezető egykori partizánvezér Joszip Bróz Titó (Josip Broz Tito)[2] halála után már egyértelművé vált a Jugoszláv Szövetségi Kommunista állam széthullása. 1980-tól a jugoszláviai gazdaság és politika elindult a szétesés útján. A tagállamok közti etnikai feszültség képen tüntetések sorozata ingatja meg a szövetségi kommunista hatalmat Belgrádban (Beograd). Az európai recesszió, valamint a rossz gazdaságpolitika a JSZK fokozatos hanyatlását okozta. A nacionalista eszmék a tagállamokban és tartományokban felerősödtek, és folyamatosan szivárogtak be a politikába. Három tagállam (Szlovénia, Horvátország és Bosznia[3]) véres honvédő harcok árán érik el függetlenségüket. Szlovénia és Horvátország 1991. június 25-én, Macedónia 1991. szeptember 8-án, Bosznia-Hercegovina pedig 1992. március 1-jén kiáltotta ki függetlenségét. Szeribia és Montenegró 1992. április 27-én szövetségre lépve alakította meg a Jugoszláv Szövetségi Föderatív Köztársaságot, mely 2003. február 4-én átalakult Szerbia és Montenegró Államközösségévé. 2006. június 3-án Montenegró is kikiáltotta függetlenségét, Szerbia pedig kinyilvánította önállóságát 2006. június 5-én. Végül a Szerbián belül funkcionáló két autonóm tartomány (Vajdaság és Koszovó) közül, Koszovó kikiáltotta függetlenségét 2008. február 17-én[4].



[1] https://sh.wikipedia.org/wiki/Jugoslavija

[2] http://www.bibl.u-szeged.hu/bibl/mil/ww2/who/tito.html

[3] Bosznia értendő; Bosznia és Hercegovina

[4] https://sh.wikipedia.org/wiki/Jugoslavija, https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatska


Jugoszlávia,  forrás: https://webtribune.rs/wp-content/uploads/2014/10/cfjdgsjgf37426.jpg



HORVÁT TAGKÖZTÁRSASÁG

(Horvátország).

 

     Horvátország az egykori Jugoszlávia hat tagköztársaságának gazdaságilag legjobban fejlett régiói közé tartozott. A horvát és szlovén tagköztársaság adta Jugoszlávia idegenforgalmi bevételének 80%-át, mind amellett, hogy két tagállam gazdaságilag is a legerősebb volt a SFRJ belül. Az 1980-as évek végén a jugoszláv nemzeti össztermék 25%-a adta az agrár ipari Horvát tagköztársaság. Horvátország 1991. június 25-én kikiáltotta függetlenségét, 1990.02.22-én elfogadott új alkotmányos rend alapján[1]. A Horvát Köztársaság alkotmánya[2]:

„A Horvát Köztársaság 1990. december 22-i alkotmánya (a továbbiakban: az 1990-es alkotmány) az 1990-es új alkotmányos rend elfogadásával meghatározta a Horvát Köztársaság Alkotmánybíróságának (a továbbiakban: az Alkotmánybíróság) összetételét, valamint felhatalmazásának jellegét és korlátait.

Az 1990-es alkotmány értelmében:

-az Alkotmánybíróság 11, a horvát parlament Képviselőháza által – a Megyék Háza javaslatára – megválasztott bíróból áll, akiknek megbízatása nyolc évre szól. Az alkotmánybírák kiemelkedő tudású jogi szakértők, különösen bírák, ügyészek, ügyvédek és jogi egyetemei professzorok közül kerülnek ki;

-az Alkotmánybíróság elnökét négy évre választja; az Alkotmánybíróság bírái nem láthatnak el más közszolgálati vagy szakmai feladatot;

-az Alkotmánybíróság bírái a horvát parlament tagjaival azonos mentelmi jogot élveznek;

-egy alkotmánybíró hivatali idejének lejárta előtt akkor menthető fel, ha erre nézve kérelmet nyújt be, ha szabadságvesztés-büntetésre ítélik, vagy ha az Alkotmánybíróság úgy találja, hogy az illető a hivatala ellátására tartósan alkalmatlanná vált.

Az 1990-es alkotmány értelmében az Alkotmánybíróság alapvető hatáskörei a következők:

 

-a jogszabályok alkotmányos jellegéről való döntés, valamint az alkotmányellenesnek talált jogszabályok megsemmisítése;

-más jogszabályok alkotmánynak és törvényeknek való megfeleléséről hozott döntés, valamint az alkotmánnyal vagy valamely törvénnyel ellentétesnek talált jogszabályok hatályon kívül helyezése vagy megsemmisítése;

-az alkotmányos emberi és állampolgári szabadságok és jogok védelme az alkotmányjogi panasszal megindított eljárások keretében;

-a jogalkotó, végrehajtó és igazságszolgáltatási szervek közötti hatásköri viták eldöntése;

-a politikai pártok programjai és tevékenységei alkotmányosságának felügyelete, amennyiben pedig programjuk vagy tevékenységük a demokratikus alkotmányos rendet, a Horvát Köztársaság függetlenségét, egységét vagy területi integritását fenyegeti, tevékenységük betiltása;

-a választások és köztársasági népszavazások alkotmányosságának és jogszerűségének felügyelete, valamint a választásokkal kapcsolatos, a bíróságok hatáskörén kívül eső jogviták eldöntése;

-a Horvát Köztársaság kormányának javaslatára annak megállapítása, hogy a köztársasági elnök hivatala ellátására tartósan alkalmatlanná vált, amely esetben a köztársasági elnök feladatait átmenetileg a horvát parlament elnöke látja el;

-a horvát parlament Képviselőházának kétharmados többségű szavazatával megindított eljárásban az összes bíró kétharmados többségi szavazatával dönt a köztársasági elnök ellen indított közjogi felelősségre vonási eljárásról. Ha az Alkotmánybíróság megállapítja a közjogi felelősség fennállását, a köztársasági elnök megbízatása az alkotmány erejénél fogva megszűnik.

Az 1990-es alkotmány rendelkezett arról is, hogy alkotmányos törvénynek kell szabályoznia az alkotmánybírák megválasztásának, valamint hivatali idejük megszüntetésének feltételeit, az alkotmányossági és törvényességi felülvizsgálat feltételeit és az erre irányuló eljárás időkorlátait, az Alkotmánybíróság döntéshozatali eljárását, valamint döntéseinek joghatásait, az alkotmányos szabadságok és emberi, valamint állampolgári jogok védelmét, és az Alkotmánybíróság feladatának ellátása szempontjából jelentős minden más kérdéskört. Ezt az alkotmányos törvényt az alkotmány módosítására felállított eljárás keretében kellett elfogadni.

1990 óta a Horvát Köztársaság alkotmányos rendjében – a Horvát Köztársaság Alkotmánybíróságáról szóló alkotmányos törvény kivételével – nem kellett az alkotmány elfogadására meghatározott eljárás keretében jogszabályt elfogadni, vagyis olyan jogszabályt, amelyet az alkotmány alkotmányos erővel ruház fel. Ez egyértelmű kifejeződése az alkotmányossági felülvizsgálat jelentőségének és szerepének a Horvát Köztársaság jogrendjében. Az 1990-es alkotmánnyal összhangban 1991 márciusában a horvát parlament elfogadta a Horvát Köztársaság Alkotmánybíróságáról szóló első alkotmányos törvényt (a továbbiakban: az 1991-es alkotmányos törvény), amely tovább bővíti az 1990-es alkotmányban meghatározott alkotmánybírósági hatásköröket. Az 1990-es alkotmány első módosítására 1997 végén került sor, amikor a Horvát Köztársaság alkotmányát módosító és kiegészítő alkotmányos törvényt elfogadták. Ezek a módosítások és kiegészítések nem érintették az 1990-es alkotmány alkotmánybírósági hatásköröket szabályozó rendelkezéseit. 1999 szeptemberében a parlament új alkotmányos törvényt fogadott el a Horvát Köztársaság Alkotmánybíróságáról (a továbbiakban: az 1999-es alkotmányos törvény).[3]



[1] https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatska

[2]https://www.zakon.hr/z/94/Ustav-Republike-Hrvatske

[3] https: //www. zakon. hr/z/ 94/ Ustav-Republike-Hrvatske, https: //www. usud. hr/hr/ ustav-rh, https://hr. wikipedia.org/wiki/Hrvatska



HORVÁTORSZÁG

(Geopolitikai és geográfiai régiók)

 

        Az írásmű során az 1990-es éveket vettem figyelembe, az akkori Jugoszlávia horvát tagállamának régióival kapcsolatban, mely tagállam 1990-1991-ben a széthulló Jugoszlávia részeként önálló független állam útjára lépett, véres háború kíséretében. Jugoszlávia örökségeként Horvátország 1991-ig közigazgatásilag százkét járásból állt. 1991. januártól a járásokat úgynevezett központi járásokba (Bjelovar, Osijek, Varazdin, Zagreb, Zagreb városi, Hrvatska Zagorje, Sisak, Karlovac, Rijeka, Lika, Dalmacia, Split) sorolták, egy központi járás alá több járás tartozott. Ezen struktúra 1991. május 30-ig működött. Az írásmű a horvát regiós szempontokat 1991. májusig taglalja. 

 

1. GEOPOLITIKAI RÉGIÓK

 

    Horvátország a Balkán- félsziget délkelet részén elhelyezkedő európai állama. Északnyugatról Szlovénia, északról Magyarország, keletről Szerbia, valamint Bosznia-Hercegovina, délkeleten pedig egy rövid szakaszon Montenegró határolja. Délnyugaton az Adria-tenger (Jadransko more) képez természetes határt. Horvát tagköztársaság 1991-től Horvátország fővárosa Zágráb (Zagreb). Az ország összterülete 56 594 km². Éghajlata a belső részeken mérsékelt kontinentális. Különleges éghajlatválasztó szerepet tölt be az északnyugat- délkelet irányon húzódó Dinári hegységrendszer. A hegységrendszerben hegyvidéki éghajlat uralkodik, de a tengerparti területen mediterrán a szárazföld belső részén kontinentális.[1] 

     Horvátország geopolitikailag két nagyobb régióból áll: Belső avagy Kontinentális-Horvátország (Kontinentalna Hrvatska) és tengerparti Adriai-Horvátország (Jadranska Hrvatska)[2]. A Kontinentális-Horvátország az 1991. évi horvát közigazgatási járásokból ötvenötöt foglalt magába; „Zagreb, Pregrada, Klanjec, Zabok, Donja Stubica, Sveti Ivan Zelina, Dugo Selo, Ivanec Grad, Krapina, Zlatar Bistrica, Ivanec, Varazdin, Cakovec, Ludberg, Novi Marof, Krizevci, Koprivnica, Vrbovec, Cazma, Bjelovar, Durdevac, Virovitica, Grubisno Polje, Daruvar, Podravska Slatina, Garesnica, Kutina, Novska, Pakrac, Nova Gradiska, Slavonska Pozega, Orahovica, Donji Miholjac, Nasice, Dakovo, Slavonski Brod, Valpovo, Osijek, Vinkovci, Zupanja, Beli Manastir, Vukovar, Sisak, Hrvatska Kostajnica, Dvor, Petrinja, Glina, Vrginmost (Gvozd), Jastrebarsko, Karlovac, Ozalj, Duga Resa, Vojnic, Slunj, Ogulin”.

A tengerparti Adriai-Horvátország (Jadranska Hrvatska) az 1991. évi horvát közigazgatási járásokból negyvenhetet foglalt magába; „Vrbovsko, Delnice, Cabar, Crikvenica, Krk, Rijeka, Opatija, Buzet, Buje, Porec, Pazin, Rovinj, Pula, Labin, Cres, Rab, Senj, Otocac, Gospic, Korenica, Donji Lapac, Gracac, Zadar, Pag, Obrovac, Benkovac, Knin, Biograd na Moru, Sibenik, Drnis, Sinj, Solin, Kastel, Trogir, Split, Omis, Brac, Imotski, Makarska, Vrgorac, Hvar, Vis, Ploce, Metkovic, Korcula, Dubrovnik, Lastovo”.



[1] https://srednja-skola.github.io/geografija/PDF/strukovne/s2/F2_G2_001_RH_ponavljanje.pdf

[2] Rácz Szilárd: Horvátország térszerkezete. Tér ésTársadalom 30.évf.,3.szám,2016 doi:10.17649/TET.30.3.2792, chrome-extension: // efaidnbmnnni bpcajpcglclefindmkaj/ viewer. html?pdfurl= https%3A%2F%2F www. micgrafika. com%2 Frepublika -hrvatska. pdf&clen= 865563&chunk= true


Geopolitikai térkép Horvátország 1993-as megyésítés térkép alapján









 2. FÖLDRAJZI RÉGIÓK ÉS ALRÉGIÓK

 

     Földrajzi viszonylatban[1], geográfiailag három nagyobb természeti vagy földrajzi (geográfiai) régióra osztható az ország[2], melyek kiegészítik egymást:[3]

 

       A Dráva-Száva vidék, más néven Horvát-alföld (Nizinska Hrvatska) avagy Pannon-síkság (Panonska Hrvatska), de nevezik Peripannon-Pannon (Peripanonska-Panonska) természeti (földrajzi) régiónak. A földrajzi régiót két regionális régióra bontották, egyik volt a „peripannon” Közép-Horvátország (Sredisnja Hrvatska), a másik pedig a „pannon” szlavóniai rész, az az Kelet-Horvátország (Istocna Hrvatska).[4] A Horvát-alföld (Nizinska Hrvatska) földrajzi régióban funkcionáló két régionális régió, Közép-Horvátország és Kelet-Horvátország magába foglalt úgynevezett al, avagy szubrégiókat. Közép-Horvátországban a Horvát-középhegység (Hrvatsko Zagorje), Felső-Drávamente, mint a Drávamenti-síkság (Podravska ravnica) része, Muraköz (Medimurje), Középhorvát-medence, (Sredisnja zavala), Báni-végvidék és Károlyvárosi – Korduni  karszt (Banovina, Kordun i Karlovacki krs) alkotott szubrégiót.[5] A Kelet-Horvátország regionális régióban pedig Drávaszög (Baranja), Szlavón-Drávamente (Slavonska Podravina), mint a Drávamenti-síkság (Podravska ravnica) része, a Pozsega-medence (Pozestina) vagy katlan, a Diakovári-löszsíkság (Dakovstina), a Bródi-Szávamellék (Brodska Posavina), mint Alsó avagy Szlavón-Szávamellék része, és a Nyugat-Szerémség. A regionális regiókon és szubrégiókon belül voltak úgynevezett mikrorégiók[6].

A Közép-Horvátország regionális régió mikrorégiói alá tartoztak; a Horvát-középhegység (Hrvatsko Zagorje), Hegyalja (Prigorje), Muraköz (Medimurje), Felső-Drávamente (Gornja Podravina), Varasdi-dombság és Drávamenti-síkság (Podravska ravnica) részeként a Varasdi-síkság (Varazdinstina), Belovári-medence és a Bilo-hegyvidék (Bilogora), Monoszló (Moslavina), Zsumberák-hegyvidék (Zumberak), Túrmező (Turopolje), a Bánság (Banovina), a Kulpa-melléke (Pokuplje), és a Korduni-karszt „Károlyvárosi karszt” (Kordun), valamint az Alsó-Száva-síkság (Posavska ravnice) avagy Horvát-Poszavina (Hrvatska Posavina), de nevezték Szlavón-Poszavinának (Slavonska Posavina)[7], magába foglalva a Lónyamezőt (Lonjsko polje). Itt kitérek pár szóban Horvát-Szávamellékre (Posavina). Maga az Alsó-Száva-síkság (Posavska ravnice)[8] is felosztható volt két nagyobb részre, az egyik volt a horvát-szlovén határtól Horvátország területére belépő Szávamente, mely egészen az Una folyó és Száva folyó torkolatáig húzódó Alsó-Száva-síkság felső és középső zónáját (Sisacka Posavina) foglalta magába, a másik pedig az Una és Száva torkolattól a Száva folyó és Boszna folyók torkolatáig kiterjedő Alsó-Száva-síkság alsó zónája, az úgynevezett Bródi-Szávamellékét (Brodska Posavina) és a Bázaköz-Szávamellék (Bosutska Posavina). A Szávamellék egyébként még tovább folytatódott a folyó mentén egészen a Száva folyó és Duna folyam találkozásáig, mely már Szerbia területén húzódott[9].

Szlavónia (Kelet-Horvátország) regionális régió mikrorégiói alá tartoztak; a Drávaszög (Baranja), Alsó-Dráva-síkság (Podravska ravnica), Szlavón-Drávamente (Slavonska-Podravina), Diakovári-sík (Dakovstina), Pozsega-katlan medence (Pozestina), a Szerémség (Nyugat-Szerémség), mely magába foglalta a Bázaközi-Szávamelléket és a Nyugat-Szerémi-löszhátat avagy Dunamentét (Vukovarski ravnjak), az Alsó-Száva-síkság (Posavska ravnice) részét képező Bródi-Szávamelléket (Brodska Posavina). Meg kell említeni tájegységként, de nem alkotott mikrorégiót a Szlavón-röghegység (Slavonska planina), melynek hegytömbjei; „Papuk, Ravna Gora, Krndija, Dilj, Psunj, Pozegska Gora” a Bródi-Szávamellék, Szlavón-Drávamente és Pozsega-medence mikrorégiói alá tartoztak.


[1] https://sites.google.com/site/geografijarepublikehrvatske/prirodno-geografska-podjela-rh

[2] https://www.wikiwand.com/bs/Geografija_Hrvatske, -Biljana Vrankovic: Geografski Aspekt Razvoja Mreze Osnovnih Skola u Hrvatskoj. Sveuciliste u Zagrebu, Doktorski rad, Prirodoslovno-matematicki fakultet, Geografski odsjek, Poslijediplomski sveucilisni doktorski studij Geografija, -Studia lexicographica, GOD. 7 (2013) BR. 1(12), STR. 273–277 Mihela Melem Hajdarovic: Geografija Hrvatske. -Damir Magas: Sveuciliste u Zadru, Odjel za geografiju i Izdavacka kuca Meridijani, Zadar 2013, 597 stranica., Tado Juric: Upoznajmo domovinu Povijest i Geografija. Prirucnik i radna biljeznica za II. i III. razinu hrvatske nastave u inozemstvu prvo izdanje München, Zagreb, 2011.

[3] Rácz Szilárd: Horvátország térszerkezete. Tér és Társadalom 30.évf.,3.szám,2016 doi:10.17649/TET.30.3.2792, https://hrcak.srce.hr/file/190211, https://sway.office.com/WuKCIF48KgQZ4EK4?ref=Link , https:// edutorij. e-skole. hr/ share/ proxy/ alfresco- noauth/ edutorij/ api/ proxy- guest/ 0f959e7d- cd12- 413c- adce-29e1ac8a4596/regije- hrvatske- odraz- prostora-i-drustva.html, Dr.sc. Ivan Sarjanovic, prof.,: Regija kao temeljni pojam u geografiji Regija kao temeljni pojam u geografiji, Ljetni seminar za geografe. Zagreb, 2.9.2016.

[4] https://edutorij.e-skole.hr/share/proxy/alfresco-noauth/edutorij/api/proxy-guest/0f959e7d-cd12-413c-adce-29e1ac8a4596/regije-hrvatske-odraz-prostora-i-drustva.html

[5] -Biljana Vrankovic: Geografski Aspekt Razvoja Mreze Osnovnih Skola u Hrvatskoj. Sveuciliste u Zagrebu, Doktorski rad, Prirodoslovno-matematicki fakultet, Geografski odsjek, Poslijediplomski sveucilisni doktorski studij Geografija, -Studia lexicographica, GOD. 7 (2013) BR. 1(12), STR. 273–277 Mihela Melem Hajdarovic: Geografija Hrvatske. -Damir Magas: Sveuciliste u Zadru, Odjel za geografiju i Izdavacka kuca Meridijani, Zadar 2013, 597 stranica., Tado Juric: Upoznajmo domovinu Povijest i Geografija. Prirucnik i radna biljeznica za II. i III. razinu hrvatske nastave u inozemstvu prvo izdanje München, Zagreb, 2011.

[6] https://www.reddit.com/r/croatia/comments/ijbaiq/mikroregije_hrvatske/

[7] Poszavina tájegység nemcsak Horvátországban képezett természeti sajátságos tájegységet, hanem Szlovéniában, Boszniában és Szerbiában is, mivel Horvátország mellett ezen egykori jugoszláv tagállamokba, később önálló országban is. https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=49637

[8] https://wpforever.iwk.hu/domborzat/

[9] https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=49637


Pannon-síkság (Pannonska Hrvatska) avagy Horvát-Alföld (Nizinska Hrvatska) kép forrás: Tado Juric: Upoznajmo domovinu Povijest i Geografija. Prirucnik i radna biljeznica za II. i III. razinu hrvatske nastave u inozemstvu prvo izdanje München, Zagreb, 2011.


Tengermellék vagy Adria természeti (földrajzi) régió (Primorska ili jadranska prirodna regija), Adria-Tengermellék.[1] A földrajzi régiót két regionális régió alkotta; Észak-Horvát Tengermellék (Sjeverno hrvatsko primorje) regionális régió és Dél-Horvát Tengermellék „Dalmácia” (Juzno hrvatsko primorje) regionális régió. A földrajzi régióban funkcionáló két régionális régió magába foglalt úgynevezett al avagy szubrégiókat. Az északi alá tartozott szubrégióként Isztriai-félsziget (Istra), a Kvarner- tengermellék és Velebit-hegyalja (Kvarnersko primorje i Velebitsko podgorje), a déli alá pedig szubrégióként Észak, Közép és Dél-Dalmácia. A szubrégiókon, így a regionális regiókon belül voltak úgynevezett mikrorégiók[2]. Észak-Horvát Tengermellék (Sjeverno hrvatsko primorje) regionális régió magába foglalta, mint mikrorégiót; Isztriát (Istria), a Kvárner-öblöt (Kvarner), a Tengermelléket (Primorkska Hrvatska), melyhez tartozott a Velebit-hegyalja. A Dél-Horvát Tengermellék „Dalmácia”[3] (Juzno hrvatsko primorje) regionális régió alá tartozott, mint mikrorégió az észak és közép-dalmáciai „Bukovica, Cetinska Krajina, Dolina Neretva, Imorska Krajina, Kninska Krajina, Poljica, Ravni Kotar, Vrgoracka Krajina, Zagora” és egész Dél-Dalmácia (Juzna Dalmacija), beleérte a Dubrovnik tengermelléket (Dubrovacko primorje).[4]



[1] https://edutorij.e-skole.hr/share/proxy/alfresco-noauth/edutorij/api/proxy-guest/0f959e7d-cd12-413c-adce-29e1ac8a4596/regije-hrvatske-odraz-prostora-i-drustva.html

[2] https://www.reddit.com/r/croatia/comments/ijbaiq/mikroregije_hrvatske/

[3] Dalmácia (Dalmacija). Ez utóbbi három részből állt, Észak, Közép és Dél-Dalmácia. Dr.sc. Ivan Sarjanovic, prof.,: Regija kao temeljni pojam u geografiji Regija kao temeljni pojam u geografiji, Ljetni seminar za geografe. Zagreb, 2.9.2016.

[4] https://hr.wikipedia.org/wiki/Kategorija:Hrvatske_regije, Dr.sc. Ivan Sarjanovic, prof.,: Regija kao temeljni pojam u geografiji Regija kao temeljni pojam u geografiji, Ljetni seminar za geografe. Zagreb, 2.9.2016.

kép forrás: Tado Juric: Upoznajmo domovinu Povijest i Geografija. Prirucnik i radna biljeznica za II. i III. razinu hrvatske nastave u inozemstvu prvo izdanje München, Zagreb, 2011.



Hegyvidéki vagy Dinárok természeti (földrajzi) régió (Gorska ili dinarska prirodna regija), de nevezik Horvát-Hegyvidéknek (Gorska Hrvatska), valamint Hegy- völgykatlan vidéknek (Gorsko-kotlinska[1]).[2] A földrajzi régió magába foglalta a szintén csak Horvát- Horvát-Hegyvidéknek (Gorska Hrvatska) nevezett regionális régiót. A regionális régió alá alrégiók, szubrégiók tartoztak; Gorszki kotár (Gorski kotar), Kapela-hegyalja (Podkapela) avagy „Ogulini-Pláski” dolinavölgy (Ogulinsko-plascanska udolina) és Lika (Lika), melyek együtt alkotja a Horvát-karsztot. A regionális régióban Gorszki Kotar amellett, hogy szubrégió volt, még mikrorégiót is alkotott, Lika szubrégióban pedig két mikrorégió funkcionál[3]; Korbava-mező (Krbava) és Unamente (Pounje).[4]



[1] „Kotlina” jelentése magyarul: Gergely Czuczor, János Fogarasi: A magyar nyelv szótára. 3. kötet. 1865.

[2] https://edutorij.e-skole.hr/share/proxy/alfresco-noauth/edutorij/api/proxy-guest/0f959e7d-cd12-413c-adce-29e1ac8a4596/regije-hrvatske-odraz-prostora-i-drustva.html

[3] https://www.reddit.com/r/croatia/comments/ijbaiq/mikroregije_hrvatske/

[4] Dane Pejnovic: Utjecaj prometnog sustava na socijalnogospodarski razvoj i organizacija prostora licke regije. Radovan Pavlic: Priloz za dopunu i modifikaciju regionalizacije Republike Hrvatske. Fakultet politickih znanosti.


kép forrás: Tado Juric: Upoznajmo domovinu Povijest i Geografija. Prirucnik i radna biljeznica za II. i III. razinu hrvatske nastave u inozemstvu prvo izdanje München, Zagreb, 2011.




Nagyobb természeti régiók, Horvátország.Forrás: https://sway.office.com/WuKCIF48KgQZ4EK4?ref=Linkl













A három természeti nagyobb régión belül emellett az egyes részeinek eltérő természeti, társadalmi-földrajzi és egyéb jellemzői miatt, Horvátország öt kisebb homogén regionális egységre, avagy régióra osztható fel, melyek közt néhol átfedések voltak két régió közt[1]:

   

2.1. Peripannon-Pannon (Peripanonska-Panonska) földrajzi régió, „peripanon”, az az Közép-Horvátország regionális régió szubrégiói.

 

       A Peripannon-Pannon (Peripanonska-Panonska) földrajzi régió, „peripanon” részét foglalta el Közép-Horvátország (Sredisnja Hrvatska) regionális régió. A regionális régió szubrégiói avagy alrégiói közzé tartoztak a Középhorvát-medence (Sredisnja zavala), Horvát-Középhegység (Zagorje), Muraköz (Medimurje), Felső-Drávamente (Gornja Podravina), Báni-végvidék és Korduni-Károlyvárosi-karszt (Banovina, Kordun-Karlovacki krst).

    

2.1.1. Középhorvát-medence szubrégiója.

 

     A Középhorvát-medence (Sredisnja zavala) kiterjedésében magába foglalta a Zsumberáki-hegységet (Zumberak) a Szamobori-felfölddel (Samoborsko gorje), a Zágrábi-medencét (Zagrebacka kotlina), az Alsó-Száva-síkságot (Posavska ravnice)[2] délen határoló Túrmezőt (Turopolje) és hozzá kapcsolódó Vukomeri-dombság (Vukomericke gorice) és északon határoló Lónyamezőt (Lonjsko polje), valamint magát az Alsó-Száva-síkság felső és középső Szlavón-Szávamente zónáját[3], a Zágrábi-hegységet (Medvednica), a Kőrösi-dombságot (Krizevci), a Belovári-medencét (Bjelovarska-kotlina), a Bilo-hegység (Bilogora) déli lenyúlását, Monoszlót (Moslavina) a Monoszlói-hegységgel (Moslavacka Gora).

Átfedésről beszélhetünk a Közép-Horvátország regionális régió Középhorvát-medence szubrégiója és a Kelet-Horvátország regionális régió Pozsegai-medence szubrégió közt a „Grubisno Polje-Daruvar- Pakrac” vonalon, illetve Középhorvát-medence szubrégiója és a Kelet-Horvátország regionális régió Alsó-Száva-síkság (Posavska ravnice)[4] alsó, Szlavón-Szávamellék szubrégió közt „Novksa” járásban. Bár a járások a Középhorvát-medence szubrégióhoz tartoztak, földrajzilag Szlavóniához sorolták területük nagy részét, mivel Szlavóniát földrajzilag a közép-horvátországi részektől az Ilova folyó határolta el. 



[1] https://sway.office.com/WuKCIF48KgQZ4EK4?ref=Link, Rácz Szilárd: Horvátország térszerkezete. Tér és Társadalom 30.évf.,3.szám,2016 doi:10.17649/TET.30.3.2792, Dr.sc. Ivan Sarjanovic, prof.,: Regija kao temeljni pojam u geografiji Regija kao temeljni pojam u geografiji, Ljetni seminar za geografe. Zagreb, 2.9.2016.

[2] Alsó-Száva-síkság (Posavska ravnice) avagy Horvát-Poszavina (Hrvatska Posavina), de nevezték Szlavón-Poszavinának (Slavonska Posavina).

[3] LÁSD/előzőekben: A Dráva-Száva vidék, más néven Horvát-alföld (Nizijska Hrvatsa) avagy Pannon-síkság (Panonska Hrvatska) természeti (földrajzi) régió.

[4] Alsó-Száva-síkság (Posavska ravnice) avagy Horvát-Poszavina (Hrvatska Posavina), de nevezték Szlavón-Poszavinának (Slavonska Posavina).






A Középhorvát-medence szubrégió területén közigazgatásilag az alábbi járások funkcionáltak teljes egészében „Zagreb, Sveti Ivan Zelina, Dugo Selo, Ivanec Grad, Krizevci, Vrbovec, Cazma, Bjelovar, Garesnica, Kutina, Sisak, Jastrebarsko, Ozalj”. Meg kell említeni Horvát Kosztajnica (Hrvatska Kostajnica) járást, melynek csak a keleti része (Dubica) tartozott a Középhorvát-medence szubrégióhoz, a nyugati része (Dubica) pedig a Báni-végvidék és Korduni-Károlyvárosi-karszt (Banovina, Kordun-Karlovacki krst) szubrégióhoz. Hasonló volt a helyzet Perinya (Petrinja) járás esetében, ahol a járás északi részé „Kulpa-mellék” (Podkuplje) Középhorvát-medencéhez tartozott, de déli része a Báni-végvidék és Korduni-Károlyvárosi-karszt (Banovina, Kordun-Karlovacki krst) szubrégióhoz. Károlyváros (Karlovac) és Dugo Resza (Dugo Resa) járások esetében a két járás északi része, mint a Kulpa-melléke (Podkuplje) a Középhorvát-medencéhez tartozott, míg a járások többi része már a Báni-végvidék és Korduni-Károlyvárosi-karszt (Banovina, Kordun-Karlovacki krst) szubrégióhoz. További anomália volt, „Grubisno Polje, Daruvar, Novska, Pakrac” járások esetében is, mivel ezen járások földrajzilag átfedés képeztek Közép és Kelet-Horvátország regionális régiója közt. Viszont a Középhorvát-medence szubrégióhoz sorolták őket, de földrajzilag Szlavóniához tartozott.

     A Középhorvát-medence (Sredisnja zavala) szubrégió alá tartozott több mikrorégió, a Belovár-medence a Bilo-hegységgel (Bilogorska), Hegyalja (Podgorje) a Kőrösi-dombsággal (Krizevci) és a Zágrábi-medence (Zagrebacka kotlina) északi részével, Monoszló (Moslavina), Alsó-Szávamellék-síkság (Posavinska ravnica) a Lónyamezővel (Lonjsko polje), Túrmező (Turopolje), és a Kulpa-mellék (Podkuplje) északi folyó oldali zónája, és Zsumberák-hegység (Zumberak).

Zsumberák mikrorégiót északon a Szamobori-hegység (Samoborsko gorje) északi lenyúlás a Száva folyóig képez határt, elválasztva Zsumberákot a Prigorje (Prigorje) mikrorégiós tájrésztől. Nyugaton a horvát-szlovén határ választja el Zsumberakot a szlovén „Gorjanci” hegyvidéktől. A mikrorégiót keleten Szamobori-hegység (Samoborsko gorje) keleti lenyúlásával határolható el, míg délen lényegébe a Kulpa folyó (Kupa), Kulpa-mellék (Pokuplje) mikrorégió szegélyezi. Zsumberák két hegység teszi igazi hegyvidéki tájjá, az egyik a Zsumberaki-hegység a másik a Szamobori-hegység.[1]

Monoszlót (Moslavina) mikrorégió a Bilo-hegység (Bilogora), a Prigorje (Prigorje) tájrész a Kőrösi-dombsággal (Krizevci) a Kemléki-hegységgel (Kalnik), a Zágrábi-hegységgel (Medvednica), a Kulpa-mellék (Pokuplje) a Túrmezővel/ Vukomeri-dombsággal (Turopolje/Vukomericke gorice), a Báni-végvidék (Banovina), Szlavón-röghegység (Slavonska planina) határolja körbe. Lényegében a Lónya (Lonja), Ilova (Ilova) és a Csázma avagy Csezmice (Cazma) folyók által határolt zóna, melynek szívében a Monoszlói-hegység (Moslavacka gora) terül el. Monoszló (Moslavina) három tájrészre bontható földrajzilag; Nyugat-Monoszló (Zapadna Moslavina), melyhez tartozik a Zágrábi-medence, Zágrábi-hegység keleti oldala, Közép-Monoszló (Sredisnja Moslavina), mely „Moslavina” központi része is, melyhez tartozik a Monoszlói-hegység (Moslavacka gora), és ide sorolják a Szávamellékén (Posavina) húzódó Lónyamezőt (Lonjsko polje), Észak-Monoszló (Sjeverna Moslavina), melyhez tartozik a Bilo-hegység (Bilogora), Belovári-medence (Bjelovarski-kotlina).[2]

Hegyalja (Prigorje) mikrorégió lényegében északkeleti-délnyugati irányon terül el körbeölelve magát a horvát fővárost Zágrábot (Zagreb), Jasztrebárszkótól (Jastrebarsko) egészen Szamobori-hegységig (Samoborsko gorje), mely utóbbi már Zsumberák (Zumberak) mikrorégióhoz tartozik. Prigorje délről haladva a Szamobori-hegységtől a Zágrábi-hegység (Medvednica) déli részén egészen a Száva folyóig húzódik. Keleten Monoszló (Moslavina), mikrorégió nyugaton, a Horvát-Középhegység (Hrvatsko Zagorje) mikrorégió, északon pedig a Kemléki-hegység (Kalnik), Kőrösi- dombság (Krizevci) zárja le.[3]

Közép-Horvátországot nyugat-kelet irányon a Kulpa folyó (Kupa) szeli ketté, elválasztva Közép és Kelet-Kordunt (Károlyvárosi-karszt „Karlovacki-krst”), valamint a Báni-hegyvidéket (Banovina) a Zágrábi zónától. Ezen mikrorégiót hívták Kulpa-melléknek (Pokuplje). A mikrorégió körülbelül 70 km hosszú és 30 km széles síkság a Kulpa folyó (Kupa) völgyében, Ozaly (Ozalj) városkától a Száva folyóval való történő összefolyásáig. Északnyugaton a Zsumberak-hegység mikrorégió, északkeleten a Vukomeri-dombság (Vukomericke gorice), délen a korduni Petrova-hegység (Petrova Gora), Báni-végvidék hátárolja, tágabb értelemben a Szluini-karsztfennsík „Szlunji”  (Slunjska krska ploca).[4]

Alsó-Szávamellék-síkság (Posavinska ravnica) a Lónyamezővel (Lonjsko polje) alkotta mikrorégió a Kulpa folyó (Kupa) és Száva folyó (Sava) torkolatától egészen elnyúlt a horvát fővároson, Zágrábon (Zagreb), a Zágrábi-medencén át egészen a Szutla folyó (Sutla) és Száva folyó torkolatig, mely már lényegében a szlovén-horvát határt képezte.[5] Délen a Báni-végvidék (Banovina), nyugaton Túrmező (Turopolje), északon a Hegyalja (Podgorje), keleten pedig Monoszló (Moslovina) határolja. Horvátországban az északnyugat- délkelet irányon elnyúló Szávamelléket (Posavina), Horvát illetve Szlavón-Szávamelléknek, avagy Alsó-Szávamellék-síkság (Posavinska ravnica) is hívnak. Alsó-Szávamellék-síkság (Posavinska ravnica) nyugati része Közép-Horvátország regionális régióhoz, keleti része pedig Kelet-Horvátország regionális régióhoz, az az Szlavóniához tartozik, mint szubrégió és mikrorégió. A Közép-Horvátország regionális régióhoz tartozó Alsó-Szávamellék-síkságnak (Posavinska ravnica), mint mikrorégió nyugaton a közép-horvátországi regionális régióba lévő Horvát-Középhegység (Hrvatsko Zagorje) szub és mikrorégióval szomszédos, melyet a Zágrábi-hegység (Medvednica) határol el. Északon Alsó-Szávamellék-síkságot (Posavinska ravnica), az alá tartozó Lónyamező (Lonjsko polje) határolta el a Monoszló mikrorégiós tájrésztől (Moslavina)[6]. A továbbiakban északon Alsó-Szávamellék-síkságot (Posavinska ravnica), mármint a kelet-horvátországi (Szlavónia) regionális régió részeként, mint Bródi-Szávamellék (Brodska Posavina)[7] a Szlavón-röghegységgel (Papuk, Ravna Gora, Psunj, Pozeska Gora, Krndija, Dilj) határos, valamint a szlavóniai „Pozestina” szub és mikrorégióval és a szlavóniai „Dakovstina” szub és mikrorégióval határos. A továbbiakban Szlavón-Szávamellék a szlavóniai Nyugat-Szerémség szub és mikrorégióban húzódik tovább, annak is a Báza-köz részét, mint Bázaközi-Szávamellék, érintve a Száva folyó mentén, egészen a szerb-horvát határig, mely keleten lezárja Horvát-Poszavinát. Délen Horvát-Poszavina határa képezte a Közép-Horvátország regionális régió alá tartozó Túrmező (Turopolje)[8] mikrorégió, Bán-hegyvidék (Banovina) szub és mikrorégió a Zrínyi-hegységgel (Zrinska Gora), horvát-boszniai határ. A Száva boszniai része, már Boszniai-Szávamellék (Bosanska Posavina).

Túrmezőt (Turopolje) keleten az Odra folyó (Odra), délen a Kulpa folyó (Kupa), nyugaton a Vukomeri-dombság (Vukomericke gorice), északon a Száva folyó szegélyezi. Területe 600 km². Túrmező 45 km hosszú, legfeljebb 23 km széles hordaléksíkság, mező (polje). Átlagosan 110 méter magas. Az Odra folyó (a Kupa mellékfolyója) és a Lomnica mellékfolyó átfolyik a központi részen. [9]

 

2.1.2. Horvát-Középhegység szubrégiója.

         

         A Horvát-Középhegység (Hrvatsko Zagorje) szubrégió és egyben mikrorégió, magába foglalta a Macelj-hegységet (Macelj), Ivaneci-hegységet (Ivancica), és a Kemléki-hegységet (Kalnik), egy részét a Zágrábi-hegységnek (Medvednica). A terület közigazgatásilag pedig „Pregrada, Klanjec, Zabok, Donja Stubica, Krapina, Zlatar Bistrica, Ivanec, Novi Marof” járásokat foglalta magába elsősorban. A Horvát-Középhegység szub és mikro régió, avagy hegymögötti rész „Hrvatsko Zagoje” ezerkilencszáz négyzetkilométeren terül el Északnyugat-Horvátországban. Nyugaton a horvát-szlovén határ szegélyezi és választja el a Szlovén-hegységtől (Kozelj, Haloze), északon a Macelj-hegység (Macelj), Ivaneci-hegység (Ivanscica) vonulata határolja el a Varazsdi-dombságtól, a Felső-Drávamentétől (Gornja Podravina), keleten a Kemléki-hegység (Kalnik), Kőrösi- dombság (Krizevci) zárja le. Délen pedig a Zágrábi-hegység (Medvednica).[10]

 

2.1.3. Felső-Drávamente szubrégiója.

       

        A Drávamente (Podravina) földrajzi tájrész, mint neve is sugallja a Dráva folyó (Drava) mentén elterülő síkságként domináló, 3400 km2 nagyságú területe Észak-Horvátországnak. Lényegében két nagyobb egység alkotja, egyrészt Északnyugat-Horvátországban, a Felső-Drávamente (Gornja Podravina), mint a Közép-Horvátország regionális régió szub és mikorégiója, másrészt, mint Kelet-Horvátország (Szlavónia) Szlavón-Drávamente (Slavonska Podravina), szintén szub és mikrorégióként. A Felső-Drávamente (Gornja Podravina) szubrégió magába foglalta magát a Felső-Drávamente mikrorégiót a szentgyörgyi homoksággal (Durdevacki pijesci), és a Varasd mikrorégiót (Varazdinstina), a Varasdi-dombsággal és Varasdi-síksággal. A Varasd mikrorégiót a Felső-Drávamente mikrorégiótól a Bednya folyó (Bednja) határolja el. A Felső-Drávamente (Gornja Podravina) szubrégiót északon a szlovén-horvát határ, a horvátországi Muraköz szub és mikrorégió határolja, nyugaton a Horvát-Középhegység (Hrvatsko Zagorje) szubrégió és mikrorégió alá tartozó Macelj-hegység (Macelj) keleti lenyúlása határolja. A Felső-Drávamente (Gornja Podravina) szubrégiót délen az Ivaneci-hegység (Ivancica) északi lenyúlása és a Kemléki-hegység (Kalnik), a Toplica-hegységgel (Toplicka gora) szegélyezi, valamint a Bilo-hegység (Bilogora). Északon a Dráva folyó (Drava) horvát-magyar határfolyóként zárja le a Felső-Drávamentét. A Felső-Drávamente szub és mikrorégiót a szentgyörgyi homokság (Durdevacki pijesci) zárja le és választja el a Verőcei-síktól, mely már a Szlavón-Drávamente része. A Felső-Drávamente szubrégió területén „Varazdin, Ludberg, Koprivnica, Durdevac” járások funkcionáltak. Meg kell említeni, hogy regionális átfedésről beszélhetünk a Verőcei-sík nyugati részén a Közép-Horvátország regionális régió Felső-Drávamente szubrégiója és a Kelet-Horvátország regionális régió Szlavón-Drávamente szubrégió közt, „Virovitica” járásban. A járást a Felső-Drávamente szubrégióhoz sorolták, de földrajzilag a járás nagyobb része Szlavóniához tartozott, Verőcével (Virovitica) egyetemben.

 

2.1.4. Muraköz szubrégiója.

  

        A Muraköz (Medimurje) szubrégió és egyben mikrorégió a Mura és Dráva folyók közti területet foglalta magába. Közigazgatásilag a területén Csáktornya (Cakovec) járás funkcionált. Muraköz mikrorégió a Dráva folyó (Drava) és a Mura (Mura) közt elterülő, egyrészt sík terület, mely a tipikus Muraköz, másrészt pedig a Szlovén-hegységből lenyúló dombvidékes területMedimurske gorice”. Ez utóbbi dimbes-dombos részét, már némely esetben inkább a Szlovén-hegységhez (Slovenska gorica) sorolják. Muraköz két zónáját Alsó és Felső-Muraköznek hívják. A Dráva és Mura közti sík zónát Alsó-Muraköznek (Donje Medimurje), a dombos részt pedig Felső-Muraköznek (Gornje-Medimurje) is nevezik. Muraközt északon a Mura folyó, mint magyar-horvát államhatár szegélyezi, keleten a Dráva folyó választja el a Felső-Drávamentétől.[11]  Muraköz (Medimurje) a Felső-Drávamentével (Gornja Podravina) kitűnő mezőgazdasági része, és bortermő vidéke Horvátországnak.

 

2.1.5. Báni-végvidék és Kordun-Károylváros karszt szubrégiója.

   

        A Báni-végvidék és Kordun-Károlyváros-karszt (Banovina, Kordun-Karlovacki krst) szubrégió magába foglalta magát a Báni-végvidéket a Zrínyi-hegységgel, a Kulpa-mellék (Pokuplje) déli résznek szegélyét, a Petrova-hegységet (Petrova Gora), a Károlyváros-karsztot (Karlovacki krst) az az Kordunt a „Plitki-karszttal”.[12] Területén közigazgatásilag több járás funkcionált „Dvor, Glina, Vrginmost (Gvozd), Vojnic”, melyek teljes egészében a szubrégió alá estek. Viszont volt járás, mely egy része esett csak a Báni-végvidék és Korduni-Károlyvárosi-karszt (Banovina, Kordun-Karlovacki krst) szubrégió területére. Ilyen volt Károlyváros (Karlovac) járás és Duga Resza (Duga Resa), ahol a járások déli része esett a fenti szubrégióba az északi részüket a Kulpa folyó (Kupa) elválasztotta és a már a Középhorvát-medence szubrégióhoz tartozott, mint Kulpa-mellék (Pokuplje). Hasonló volt a helyzet Petrinya (petrinja) járás esetében is, ahol a járás Kulpa-melléke a Középhorvát-medence szubrégióhoz tartozott, déli része pedig a Báni-végvidék és Kordun-Károlyváros-karszt (Banovina, Kordun-Karlovacki krst) szubrégió alá. Horvát Kosztajnica (Hrvatska Kostajnica) járás nyugati része (Kostajnica) tartozott a Báni-végvidék és Kordun-Károlyváros-karszt (Banovina, Kordun-Karlovacki krst) szubrégióhoz, a keleti része (Dubica) pedig a Középhorvát-medence szubrégióhoz. Ogulin esetében a járás a Horvát-Hegyvidék (Gorska Hrvatska) reionális regió, Kapela-hegyalja (Podkapela) avagy „Ogulini-Pláski” dolinavölgy (Ogulinsko-plascanska udolina) szubrégiója alá tartozott. Szuin (Slunj) járás déli szegélye sorolta a a Horvát-Hegyvidék (Gorska Hrvatska) regionális regió, Lika szubrégiójának északi szegélyét, de Szuin a Báni-végvidék és Kordun-Károlyváros-karszt (Banovina, Kordun-Karlovacki krst) szubrégióhoz tartozott.

A szubrégió tekintetében két mikrorégiót kell megemlíteni. Egyik volt a Báni-végvidék, avagy Bánság (Banovina). Elsősorban dombvidékek tarkítják az északi, nyugati és keleti részén, délen pedig a Zrínyi-hegység (Zrinska gora) tömbje képez középhegységi viszonyokat. A mikrorégiót nyugaton a Glina folyó mente (Glina) határolta el a Kordun mikrorégiótól, északon a Kulpa folyó (Kupa) határolta el a Középhorvát-medence szubrégióhoz tartozó Kulpa-mellék mikrorégiótól (Pokuplje), keleten a Száva folyó (Sava) határolta el a Középhorvát-medence szubrégióhoz tartozó Alsó-Szávamellék mikrorégiótól (Posavina), Délen pedig az Una folyó (Una), mint horvát-boszniai határfolyó határolta. Területén „Dubica, Petrinja, Glina, Dvor” járások terültek el, de a Glina folyó átszelte Glina járást, így a járás északi része, a Glina és Kulpa folyók közt, már Kordun mikrorégió, kelet-korduni részéhez tartozott, Petrinya (Petrinja) járás északi része, pedig a Kulpa-mellék mikrorégióhoz. Érdekesség, hogy Középhorvát-medence szubrégióhoz tartozott Dubica járás keleti része, maga Dubica város járási területe. Dubica járás nyugati része, Kosztajnica város járási területe pedig Báni-végvidék és Korduni-Károlyvárosi-karszt (Banovina, Kordun-Karlovacki krst) szubrégióhoz. Ezen anomáliától független, maga a mikrorégió egész Dubica járást birtokolta.[13]

Másik mikrorégió volt Kordun[14]. Kordun inkább kifejezésként, névként, történelmi régióként ismert, mint konkrét földrajzi területként[15].  Kordun megnevezés egy történelmi és eltnokulturális régió. Délen a Korana folyó (Korana) és a horvát-boszniai határ, azon húzódó Una folyó, nyugaton a Mrezsnica folyó (Mreznica) északon a Kulpa folyó (Kupa), keleten pedig a Glina folyó (Glina) határolja. Korduni terület, mint mikrorégió tekintetében a „Lasinja” térség már a Kulpa-mellék mikrorégióhoz tartozik, ahogy Topuszkó (Topusko) keleti része pedig a Bánság mikrorégióhoz. Kordun, Horvátország középhegységekkel tarkított, folyókkal szabdalt, turisztikailag kiemelt régiója is. Kordun szó francia eredetű, jelentése zsinór, sor. Kordun hegyvidékes, karszt-hegység jellegű részét képezte a Károlyvárosi-karszt (Karlovacki krst), a Petrova-hegység (Petrova Gora). Egy részét Kordunnak „Gornja Krajina„ néven is illetik, mely a Petrova-hegység és a Szuinji-karszt (Slunjski krst) közt nyúlik el. A mikrórégió tekintetében, Kordun „Ogulin-Slunj” vonalon határolódott el a Horvát-Hegyvidék regionális régió „Ogulin-Pláski” völgy (Ogulinsko-Placanska udolina-zavala) avagy Kapela-hegyalja (Podkapela) szubrégiójától. A szubrégió Ogulin (Ogulin) járás alá tartozott, de a járás keleti része és a Szluin-karsztfennsík (Slunjska krska ploca), már átesett a korduni mikrorégióba, a Korduni-Károlyvárosi-karszt (Banovina, Kordun-Karlovacki krst) szubrégióba. Visszakanyarodva Kordun mikrorégió „Ogulin- Duga Resa- Karlovac” vonalon, valamint a „Karlovac- Petrinja” vonalon a Kulpa folyó (Kupa) mentén, egészen a Glina és Kulpa folyók torkolatáig határolódott el a Kulpa-mellék (Pokuplje) mikrorégiótól. Maga Kulpa-mellék nagyobb részben már a Középhorvát-medence (Sredisnja zavala) alá tartozott. A Bánság mikrorégiótól Kordunt a Glina folyó mente választotta el. Kordunt égtáji egység szerint Kelet, Közép és Nyugat-Kordunra bontható, mindamellett hogy három főbb tájrész alkotta „Cetinska, Sunjska, Trzacka”.

Kelet-Kordun magába foglalta Glina járás északi részét (Glina folyótól nyugatra eső terület a Glina és Kulpa folyók közt)[16], Vrginmost (Gvozd) járást, benne Topuszkóval, és benne „Lasinja” résszel, mely utóbbi már Kulpa-mellékhez tartozott, nem Kordunhoz. Közép-Kordun magába foglalta Károlyváros (Karlovac), Duga Resza (Duga Resa), járások egy részét és Vojnity (Vojnic) járás egészét. „Karlovac, Duga Resa” járások területének esetében átfedés volt a Kulpa-mellék (Pokuplje) mikrorégió és Kordun mikrorégió közt. Nyugat-Kordun mely a mikrorégió nyugati és déli részét foglalta magába, kis mértékben érintette Ogulin járás keleti szélét, és magába foglalta Szuinj (Slunj) járást, melynek déli részén a Szluin-karsztfennsíkon (Slunjska krska ploca), átfedés volt Horvát-Hegyvidék (Gorska Hrvatska) regionális régió, Lika szubrégió és Kordun mikrorégió közt.[17]



[1] https: // www. pp- zumberak- samoborsko- gorje. hr/? lang= en  https: // www. enciklopedija. hr/ Natuknica. aspx?ID= 67840

[3] https://hr.wikipedia.org/wiki/Prigorje, Vukicevic-Samarzija, Diana: Prigorje (Zagrebacko prigorje) // Hrvatski leksikon / Vujic, Antun (ur.). Zagreb: Naklada Leksikon, 1997.

[4] https://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=49061

[5] Horvátország, Az alfölddel és dombvidékkel, középhegységi részekkel tarkított Belső-Horvátország (Panonska Hrvatska) részét képezte Közép- Horvátországi régió avagy zágrábi makrorégió; (Zágráb medence (Zagrebacka kotlina), Horvát-Hegyvédék (Hrvatsko Zagorje), Monoszló (Moslavina), Zsumberak (Zumberak). https://hr.wikipedia.org/wiki/Sredi%C5%A1nja_Hrvatska, https://geografija.hr/hrvatsko-zagorje/

[6] https://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=26529

[7] Meg kell említeni, hogy Újgradiszka (Nova Gradiska) és Szlavónszki Bród (Slavonski Brod) járások területén elterülő Szávamelléket „Bródi-Poszavinának” (Brodska Posavina) is nevezik. http:// extwprlegs1. fao. org/ docs/ pdf/ cro184837. pdf, https:// www. enciklopedija. hr/natuknica. aspx?id= 49637       

[8] https://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=62804

[9] https://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=62804, Borna Fürst-Bjelis: Turopolje-Polozaj Tradicionalne Regije u Sustavu Geografske Regionalizacije. Hrvatska 1998.

[10] Zagorje: Drazen Njegac: Oblici prostorne mobilnosti stanovnistvaHrvatskog zagorje. Geografski glasnik., https://geografija.hr/hrvatsko-zagorje/, https://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=26529

[11] https://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=39822

[12] https://documen.site/download/sredinja-hrvatska_pdf

[13] chrome-extension: // efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/ viewer. html? pdfurl= https %3A %2 F%2 Frepozitorij. pmf. unizg. hr%2 Fislandora% 2 Fobject % 2Fpmf % 253A7192% 2Fdatastream% 2FPDF %2 Fview &clen= 1742164, https: // www. enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=5741

[14] https://www.youtube.com/watch?v=qWfHTm7tK7Q

[15] https://web.archive.org/web/20130125013003/http://www.mojkordun.com/Kordun.htm

[16] Glina járás többi része a Bánsághoz tartozott.

[17] https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?ID=33153







2.2. Peripannon-Pannon (Peripanonska-Panonska) földrajzi régió, „panonska”, az az Kelet-Horvátország regionális régió és szubrégiói.

 

          A Peripannon-Pannon (Peripanonska-Panonska) földrajzi régió, „panonska” részét képezte Kelet-Horvátország (Istocna Hrvatska) regionális régió[1], melyet történeti-földrajzi fogalomként említik „Szlavóniának”. Ezen homogén regionális régió a Pannon-síkság (Panonske ravnice) földrajzi régió területén alkotott egységet, déli határvonalon a Száva folyó (Sava), északi határvonalon pedig a Dráva folyó (Drava), nyugati határvonalon az Ilova folyó (Ilova), keleti határvonalon Baranyát és Nyugat-Szerémséget beleértve a Duna folyam és a Báza folyó (Bosut) közti földrajzi zónában[2]. Mint már a „peripanonska” földrajzi régió taglalásában említve lett, földrajzi átfedésről beszélhetünk a Közép-Horvátország regionális régió Középhorvát-medence szubrégiója és a Kelet-Horvátország regionális régió Pozsegai-medence szubrégió közt a „Grubisno Polje-Daruvar- Pakrac” vonalon, illetve Középhorvát-medence szubrégiója és a Kelet-Horvátország regionális régió Alsó-Száva-síkság alsó, Szlavón-Szávamellék[3] szubrégió közt „Novksa” járásban. További anomália volt, „Virovitica, Grubisno Polje, Daruvar, Novska, Pakrac” járások esetében is, mivel ezen járások átfedés képeztek Közép és Kelet-Horvátország regionális régiója közt. Viszont a Középhorvát-medence szubrégióhoz sorolták őket, de földrajzilag Szlavónia alá sorolták a járások nagy részét, mivel Szlavóniát az Ilova folyó választotta el Közép-Horvátországtól geográfiailag[4].

Kelet-Horvátország (Istocna Hrvatska) regionális régió, két nagyobb földrajzi területből állt, egyik volt a keleti Pannon-síkság síkvidékkel és lapos fennsíkokkal (Dakovacko-vukovarski, Erdutski brijeg, Bansko brdo) rendelkező Kelethorvát-síksága (Istocnohrvatska ravnica)[5] a másik a nyugati és középső Pannon-síkság közép-hegységekkel, dombságokkal, völgyekkel tarkított Nyugat és Középszlavón-hegyes- völgyes- hegyalja (Zapadne i Srednjoslavonskoga brdsko- dolinsko-prigorskoga)[6], melynek domináns tájegysége a Szlavón-röghegység (Slavonska planina) és abban helyet foglaló „Papuk, Ravna Gora, Krndija, Psunj, Pozeska Gora” hegyek. A Kelethorvát-síkságot szokták nevezni Horvát-Dunamentének (Hrvatsko Podunavlje), míg a Nyugat és Középszlavón-hegyes-völgyes-hegyalját, Nyugat-szlavóniai dombos-völgyes területnek (Zapadnoslavonski brdsko-dolinski prostor).[7]

A keleti Pannon-síkság avagy Kelethorvát-síkság (Istocnohrvatska ravnica), másnéven Horvát-Dunamente (Hrvatsko Podunavlje) magába foglalta Baranyát avagy Drávaszöget (Baranja), a Diakovári-síkságot (Dakovstina), a Szlavón-Drávamentét (Slavonska Podravina) a Verőcei-sík keleti részével és a Szlavón-Drávamente alá sorolható Eszéki-Drávamenti-alfölddel, melyet neveztek még Alsó-Dráva vagy Dráva-Duna-alföldnek, Alsó-Dráva-síkságnak (Osjecka pridravska nizina/Donjodravska ili Dravsko-dunavska nizina)[8]. A Kelethorvát-síkság továbbá magába foglalta a Nyugat-Szerémséget (Zapadni Srijem), mely alá tartozott a Vukovári-síkság (Vukovarski ravnjak) és a Bázaköz avagy Bázai-Szávamellék (Bosutska Posavina).[9]

A nyugati Pannon-síkság avagy Nyugat és Középszlavón-hegyes-völgyes-hegyalja magába foglalta az Alsó-Szávamellék, alsó szakasza alá tartozó Szlavón-Szávamelléket (Slavonska-Posavina) a Bródi-hegységgel (Dilj), melyet Bródi-Szávamelléknek (Brodska Posavina) is neveznek, továbbá a Pozsegai-medencét-katlant (Pozestina).[10]

Érdekesség megjegyezni, hogy az Alsó-Száva-síkság (Posavska ravnice) avagy Horvát-Poszavina (Hrvatska Posavina), de nevezték Szlavón-Poszavinának (Slavonska Posavina),  esetében a Kelet-Horvátország regionális régióban megkülönböztethető Bázaköz-Szávamellék (Bosutska Posavina) és Szlavón-Szávamellék (Slavonska Posavina). Ez utóbbit hívták Bródi-Szávamelléknek (Brodska Posavina), mely Szlavón Bród (Slavonski Brod) és Újgradiszka (Nova Gradiska) közigazgatási járások területén húzódik szubrégiójaként Kelet-Horvátország regionális régiónak. A Kelet-Horvátország alá tartozó Nyugat és Középszlavón-hegyes-völgyes-hegyaljához (Zapadne i Srednjoslavonskoga brdsko- dolinsko-prigorskoga) sorolható.[11] 

Megjegyzendő, hogy magát az egész Horvát-Szávamelléket (Hrvatska Posavina) avagy Alsó-Száva-síkságot (Posavska ravnice) nevezték Szlavón-Poszavinának (Slavonska Posavina), az az a Szávamelléknek (Posavina), Közép-Horvátországban húzódó szakaszát úgyan úgy, mint a Kelet-Horvátországon húzódó szakaszát.

A Kelet-Horvátország alá tartozó Kelethorvát-síksághoz (Istocnohrvatska ravnica), másnéven Horvát-Dunamentéhez (Hrvatsko Podunavlje) sorolható Nyugat-Szerémség szubrégióban és egyben mikrogégióban lévő  Bázaköz-Szávamellék a Zsupánya (Zupanja) és Vinkovci (Vinkovci) közigazgatási járások területét fedte le, melynek nyugati határát képezte a „Piskorevci- Jaruge” vonal, „Velika Kopanica” és „Vrpolje” települések közigazgatási határa mentén húzódva, a keleti határát képezte a szerbiai-horvát határ, de Bázaköz-Szávamellék átnyúlt a szerbiai Kelet-Szerémségi részbe „Adasevci- Bosut” vonalig a Tarcal-hegység (Fruska Gora) lenyúlásának irányába.

Földrajzi, geográfiai viszonylatban Szlavóniát két égtáji területre is bontják. Egyik Kelet-Szlavónia (Istocna Slavonija) a másik Nyugat-Szlavónia (Zapadna Slavonija). Határaik nem esnek egybe a regionális regiós határokkal, hiszen földrajzi Szlavónia nyugati részének nyugati földrajzi határa az Ilova folyó mente, mely elválasztja Közép-Horvátországtól, annak északi Felső-Drávamenti (Gornja Podravina) szub és mikro régiójától, Verőce (Virovitica) járás északnyugati részén, továbbá Közép-Horvátország regionális régió Középhorvát- medence (Sredisnja zavala) szubrégióban lévő Belovár-medence és Bilo-hegység mikrorégiótól, Grobosinc (Grubisno Polje), Daruvár (Daruvar) járásban, Közép-Horvátország regionális régió, Középhorvát-medence szubrégióban lévő Monoszló (Moslovina) mikrorégiótól Gerzence (Garesnica) és Kutenya (Kutina) járásban, illetve a Közép-Horvátország regionális régió, Középhorvát-medence szubrégióban lévő Alsó-Szávamelléki mikrorégiótól, Novszka járásban.

Nyugat és Kelet-Szlavónia közti földrajzi határ északról a Drávától kiindulva Alsómiholjác járás (Donji Miholjac) nyugati csücske már Nyugat-Szlavóniához sorolódott, de a járás középső és keleti része Kelet-Szlavóniához tartozott. Nekcse (Nasice) járást lényegében kettészelte a határvonal, így a járás nyugati része a járásközponttal Nyugat-Szlavóniához sorolták a járás keleti részét pedig Kelet-Szlavóniához. Teljes egészében Kelet-Szlavónia alá tartozott Pélmonostor (Beli Manastir), Eszék (Osijek), Valpó (Valpovo), Vukovár (Vukovar), Vinkovci (Vinkovci), Zsupánya (Zupanja), Szlavón Bród (Slavonski Brod), Diakovár (Dakovo) járások. Nyugat-Szlavónia alá tartoztak teljes egészében Szalatnok (Podravska Slatina), Raholca (Orahovica), Pakrác (Pakrac), Szlavón-Pozsega (Slavonska Pozega), Novszka (Novska), Újgradiszka (Nova Gradiska), Daruvár (Daruvar) járások. A Szlavón-röghegység a Bródi-hegység (Dilj) kivételével Nyugat-Szlavónia területén terült el a „Papuk, Ravna Gora, Krndija, Pozeska Gora, Psunj” hegyeket birtokolva.



[1] https://hrcak.srce.hr/file/63800

[2] https://zlatnilug.hr/gdje-je-slavonija/

[3] Alsó-Száva-síkság (Posavska ravnice) avagy Horvát-Poszavina (Hrvatska Posavina), de nevezték Szlavón-Poszavinának (Slavonska Posavina).

[4] Szlavónia. https://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=56610

[5] https: // hr. wikipedia. org/ wiki/ Isto% C4% 8Dnohrvatska_ravnica, http: // www. enciklopedija. hr/ Natuknica. aspx? ID= 26390, https://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=56610, varazdinska regija-Sredisnja-Istocna Hrvatska/ https: // www. pmf. unizg. hr,

[6] http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=26390

[7] http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=26390, https://hr.wikipedia.org/wiki/Slavonija

[8] https: // www. arcanum. com/ hu/ online- kiadvanyok/ pannon- pannon- enciklopedia-1/ magyarorszag- foldje- 1D58/ magyarorszag- tajai- 2807/ a- karpat- pannon- terseg- tajtagolodasa- hajdu- moharos- jozsefhevesi-attila- 2809/ tajbeosztasunk-szempontjai-281B/

[9] Sredisnja-Istocna Hrvatska/ https: // www. pmf. unizg. hr. PDF, https: // repozitorij. pmf. unizg. hr/ islandora/ object/ pmf%3A3541/datastream/PDF/view

[10] Sredisnja-Istocna Hrvatska/ https: // www. pmf. unizg. hr. PDF, https: // repozitorij. pmf. unizg. hr/ islandora/ object/ pmf%3A3541/datastream/PDF/view

[11] Sredisnja-Istocna Hrvatska/ https: // www. pmf. unizg. hr. PDF, https: // repozitorij. pmf. unizg. hr/ islandora/ object/ pmf%3A3541/datastream/PDF/view






Kelet-Horvátország „Szlavónia” (Istocna Hrvatska) regionális régiót hat úgynevezett alrégió (szubrégió) alkotta.

 

2.2.1. Drávaköz „Baranja” szubrégiója.

 

     A Drávaköz (Baranja), mely önálló kistérséget, mikrorégiót is alkotott, magába foglalva Pélmonostor (Beli Manastir) járást, elterülve a Duna folyam és Dráva folyó közt. Szokták Drávaszögként is említeni, egyik legszebb természeti előhelye a Kopácsi-rét a Dráva és Duna összefolyásának ártéri mocsár-vizi világa.

 

2.2.2. Szlavón-Drávamente szubrégiója.

    

       A Szlavón-Drávamente szubrégió, mely, mint neve is mutatja a Dráva folyó völgyében húzódott végig Verőcétől (Virovitica) Eszékig (Osijek). A szubrégiót két mikrorégió alkotta, egyok volt a szubrégió nevét viselő Szlavón-Drávamente, magába foglalva a Verőcei-síkot. keleti határa a mikrorégiónak a „Karasica” folyó és Dráva folyó torkolatától terjedt ki Raholcáig (Orahovica). A Szlavón-Drávamente, mint mikrorégió ezen vonalon határolódott el a szubrégió, az Alsó-Dráva-síkság[1] mikrorégiótól. Ezen mikrorégiót a Nekcse (Nasice)-Vukovár (Vukovar) vonalon, Valkó-sík (Vuka) húzódó határ választotta el a Pozsega-medence, Diakovár-sík, Nyugat-Szerémség szubrégióktól és egyben mikrorégióktól, tekintettel arra, hogy Pozsega-medence, Diakovár-sík, Nyugat-Szerémség szubrégiók mikrorégiók is voltak. Maga Szlavón-Drávamente szubrégió[2] területén, Nekcse (Nasice), Szalatnok (Slatina), Raholca (Orahovica), Alsómiholjác (Donji Miholjac), Valpó (Valpovo), Eszék (Osijek) járások terültek el.

Mint már említve lett a Közép-Horvátország regionális régió taglalásánál, a fenti regionális régió Felső-Drávamente szubrégiója és a Kelet-Horvátország regionális régió, nyugati Pannon-síkság avagy Nyugat és Középszlavón-hegyes-völgyes- hegyalja területén lévő Szlavón-Drávamente szubrégió közt, földrajziátfedés volt. Ez az átfedés a Verőce járás (Virovitica) Verőcei-síkjának nyugati részét érintette, Verőce járást, mely járást a Középhorvát-medence szubrégióhoz soroltak, de földrajzilag Szlavóniához, pontosan nyugat-Szlavóniához tartozott.[3]  

 

2.2.3. Nyugat-Szerémség szubrégiója.

    

        A Nyugat-Szerémség szubrégió és mikrorégió, mely Vukovár, Vinkovci járásokat és Zsupánya (Zupanja) járást érintette elsősorban a Duna folyam és Száva folyó közt terület el. A szubrégió magába foglalta a Dunamenti völgyet a Tarcal-hegység (Fruska Gora) nyugati lenyúlását, mint a Vukovári dombság részét, avagy Nyugat-szerémi-löszhát (Zapadnosrijemska lesna zaravan)[4], a Vukovári-síksággal (Vukovarski ravnjak), mely Vukovár járáson terült el, valamint a Száva folyó (Sava) és Báza folyócska (Bosut) közzé zárt Bázaközt avagy Bázaköz-Szávamelléket[5], mely Zsupánya és Vinkovci járásokon terült el. Ez utóbbi terület a Horvát-Poszavina részét képezte, de már nem tartozotta Bródi-szávamellékhez.

 

2.2.4. Diakovári-síkság szubrégiója.

   

        A Diakovári-lösz síkság (Dakovstina) szubrégió és mikrorégió a Szlavón-sík részét képezte. Elsősorban Diakovár (Dakovo) közigazgatási járást fedte le.

 

2.2.5. Pozsega-medence szubrégiója.

   

        A Pozsega-medence (Pozestina)[6] szubrégió és mikrorégió egyfajta katlanként ékelődött be a Szlavón-röghegység hegyvonulatai közé. A „Krndija, Pozeska Gora, Papuk, Dilj, Psunj, Ravna Gora” hegységek ölelésében az Orjava (Orjava)és Lónya (Lonja) folyók mentén. A szubrégió lefedte Szlavón-Pozsega járást (Slavonska Pozega). 

 

A Horvát-Alföld (Nizinska Hrvatska) avagy Pannon-síkság (Panonska Hrvatska), de említhetjük „Peripanonska-Panonska” földrajzi régiónak is, két regionális régiója esetében megjegyzendő, hogy Közép-Horvátország (mint Peripannon rész) regionális régió és Kelet-Horvátország (mint Pannon rész) közt a „Virovitica- Grubisno Polje-Daruvar- Pakrac-Novska” vonalon, öt járást érintve (Virovitica, Grubisno Polje, Daruvar,  Pakrac, Novska) átfedés volt a szubrégiók közt.[7]  



[1] Eszéki-Drávamenti-alföldet, melyet neveztek még Alsó-Dráva vagy Dráva-Duna-alföldnek, síkságnak (Osjecka pridravska nizina/Donjodravska ili Dravsko-dunavska nizina) https: // www. arcanum. com/ hu/ online- kiadvanyok/ pannon- pannon- enciklopedia-1/ magyarorszag- foldje- 1D58/ magyarorszag- tajai- 2807/ a- karpat- pannon- terseg- tajtagolodasa- hajdu- moharos- jozsefhevesi-attila- 2809/ tajbeosztasunk-szempontjai-281B/

[2] https: // www. arcanum. com/ hu/ online- kiadvanyok/ pannon- pannon- enciklopedia-1/ magyarorszag- foldje- 1D58/ magyarorszag- tajai- 2807/ a- karpat- pannon- terseg- tajtagolodasa- hajdu- moharos- jozsefhevesi-attila- 2809/ tajbeosztasunk-szempontjai-281B/

[3] Dr.sc. Ivan Sarjanovic, prof.,: Regija kao temeljni pojam u geografiji Regija kao temeljni pojam u geografiji, Ljetni seminar za geografe. Zagreb, 2.9.2016.

[4] https: // www. arcanum. com/ hu/ online- kiadvanyok/ pannon- pannon- enciklopedia-1/ magyarorszag- foldje- 1D58/ magyarorszag- tajai- 2807/ a- karpat- pannon- terseg- tajtagolodasa- hajdu- moharos- jozsefhevesi-attila- 2809/ tajbeosztasunk-szempontjai-281B/

[5] Bázaköz-Szávamellék a Zsupánya (Zupanja) és Vinkovci (Vinkovci) közigazgatási járások területét fedte le, melynek nyugati határát képezte a „Piskorevci- Jaruge” vonal, „Velika Kopanica” és „Vrpolje” települések közigazgatási határa mentén húzódva, a keleti határát képezte a szerbiai-horvát határ, de Bázaköz-Szávamellék átnyúlt a szerbiai Kelet-Szerémségi részbe „Adasevci- Bosut” vonalig a Tarcal-hegység (Fruska Gora) lenyúlásának irányába.

[6] Robert Zupan & Stanislav Franges: Map of the Diocese of Pozega (Dioecesis Posegana). Journal of Maps, 11:3, 496-505, DOI: 10.1080/17445647.2014.978908

[7] Dr.sc. Ivan Sarjanovic, prof.,: Regija kao temeljni pojam u geografiji Regija kao temeljni pojam u geografiji, Ljetni seminar za geografe. Zagreb, 2.9.2016.



Mikrorégiók


2.3. Horvát-Hegyvidék (Gorska Hrvatska), avagy „Gorsko-kotlinska” földrajzi régió, Horvát-Hegyvidék regionális régió szubrégiói.

 

         Horvát-Hegyvidék (Gorska Hrvatska) regionális régió. Horvát-Hegyvidék egyfajta összekötő szereppel bírt a kontinentális és a tengerparti Horvátország között, ami geostratégiai és geopolitikai jelentősége nagy volt. Ez a „kontaktus”, összekötő pozíció eleve meghatározza a régiót, mint közvetítő teret a Földközi-tenger, a Dinári és a Peripannóniai terület természetföldrajzilag eltérő és gazdaságilag egymást kiegészítő egységei között.[1] A régiót három szubrégió avagy alrégió alkotja. Egyik volt Hegyvidék avagy „Gorszki kotár” (Gorski kotar)[2], a másik Kapela-hegyalja (Podkapela) avagy „Ogulini-Pláski” dolinavölgy (Ogulinsko-plascanska udolina), amit medencének (zavala) is neveznek, a harmadik pedig Lika (Lika). Megjegyzendő, hogy bár hasonló kifejezéssel (Gorska Hrvatska) is említi a szakirodalom a Hegyvidéki vagy Dinárok természeti (földrajzi) régiót (Gorska ili dinarska prirodna regija) és a Horvát-Hegyvidéket avagy Horvát-karszt homogén regionális régiót, mégis két különböző régiós meghatározásról beszélünk, bár a területileg lefedték egymást.[3]

 

2.3.1. Gorszki kotár szubrégiója.

    

       A Gorszki kotár (Gorski kotar) szubrégió magába foglalta a „Cabranke-kupe dolina” dolinát, a „Risnjacko-snjeznicki gorski blok (visoravan)” hegyvidéket, a „Sredisnji delnicki koridor” folyosót, a „prijelazni severinski prostor” északi átmeneti részt és a „prijelazni velikokapelski gorski blok” Nagy-Kapela átmeneti helyvidéki tömböt. A szubrégió lefedte közigazgatásilag teljes egészében „Cabar, Delnice, Vrbovsko” járásokat. Érdekesség, hogy a szubrégió alá sorolták még Ogulin (Ogulin) járás[4] nyugati szegletét, a Nagy-Kapela (Velika Kapela) hegység „Bjelolasica” és „Bijele i Samarske stijene” hegyvidékeket. Önálló tömböt képzett a Risnyák (Risnjak) hegység a Kotáron belül. Amellett, hogy Gorszki kotár a Horvát-Hegyvidék regionális régió szubrégiója volt, mikrorégiót is képzett.[5]

    

 2.3.2. Kapela-hegyalja szubrégiója.  

 

     A Kapela-hegyalja (Podkapela), mint „Ogulini-Pláski” dolina völgynek (Ogulinsko-plascanska udolina) szubmontán szubrégió magába foglalta „Dobransko-ogulinski” területet, valamint a „Plascansko-saborski” területet. A szubrégió lefedte közigazgatásilag Ogulin járást, mellyel kapcsolatba, mint a Gorszki kotár (Gorski kotar) szubrégiónál említve lett, hogy Ogulin (Ogulin) járás[6] nyugati szegletét, a Nagy-Kapela (Velika Kapela) hegység „Bjelolasica” és „Bijele i Samarske stijene” hegyvidékeket a Gorszki kotár (Gorski kotar) szubrégió alá sorolták, de közigazgatási szervezetében egységes volt.[7]

 

2.3.3. Lika szubrégiója.

     

     Délkeleti részén a Horvát-Hegyvidék regionális regiójának szubrégió, avagy alrégiója  volt, Lika[8]. Történelmi fogalma révén, lényegében Lika, a Zrmánya (Zrmanja) folyó kanyonja és a Nagy-Kapela-hegység közt elterülő egységes részként 1881-től határozható meg, mikor Goszpics (Gospic) város központtal megalakult „Lika-Krbava” megye,  a Horvát-Szlavónia katonai végvidék (krajina) és polgári Horvát-Szlavónia egyesítése után.  Ekkor Lika magába foglalta, mint területi és közigazgatási egység, Lika középső részét, Korbavát (Krbava), Gackát a Brinje régióval (Gacko), Lika déli részét és Lika Pounjét, valamint Velebit-hegyalját (Velebitsko Podgorje), mely utóbbihoz csatlakozott Zengg (Senj).[9] Érdekesség, hogy földrajzilag a Velebit-hegyalja és Zengg, már a horvát tengerparti részhez (Horvát- Adria-Tengermellék „Jadranska ili Primorska Hrvatska” földrajzi régió, Észak-Horvát Tengermellék „Sjeverno hrvatsko primorje”) tartozott. Közigazgatásilag 1990-ben Goszpics járás a belső kontinentális likai területei mellett, átnyúlt a Velebit-hegységen és kiterjedt a tengerpartig, „Cesarica- Karlobag-Lukovo Sugarje- Baric Draga” vonalon. Zengg (Senj) járás pedig magába foglalta a Velebit-hegység északi tömbjét, keleten Likába lenyúló területével.

Nyugaton és délen a kontinentális, hegyvidéki éghajlatú Likát az éghajlatválasztó Velebit-hegység (Velebit) határolta el a mediterrán jellegű Horvát- Adria-Tengermellék (Jadranska ili Primorska Hrvatska) földrajzi régiójának, Észak és Dél-Horvát Tengermellék regionális régióitól. Némi átfedés mutatkozott a Dél-Horvát Tengermellék, az az Dalmácia és Dél-Lika a Gracsácsi-medence (Gracacko polje”) közt[10], ahol a Zrmánya folyó (Zrmanja) kanyonjáig a Dél-Velebit alkotott természetes elválasztó vonalat. Északon Likát a Kis-Kapela-hegység (Kapelsko gorje)[11] szegélyezte, elválasztva Likát a Kapela-hegyalja szubrégiótól (Podkapela), avagy „Ogulini-Pláski” dolina völgytől (Ogulinsko-plascanska udolina), mely részen a két szubrégió elhatárolásában átfedés mutatkozik, így ez Lika legmeghatározhatatlanabb határa. Átfedés mutatkozott a Közép-Horvátország regionális régió, Korduni-Károlyvárosi-karszt (Banovina, Kordun-Karlovacki krst) szubrégiójának Kordun mikrorégió déli részén lévő Szuinj (Slunj) járás déli szegélye, Szluin-karsztfennsík (Slunjska krska ploca), és a Horvát-hegyvidék (Gorska Hrvatska) regionális régió, Lika szubrégiója közt. Keleten Likát a Pljesevica-hegység (Pljesevica) határolta.

Lika zárt karsztvölgyekből, fennsíkokból, öt-hatszáz méteres magasságban elterülő karsztmezők szubrégiója magába foglalta Gacska-medencét (Gacka), amit Brinszki-végvidéknek (Brinski kraj) is neveztek, a Korenicsai-medencét (Korenicko polje) és a Korbávai-medencével (Krbavsko polje), amit csak Korbavának (Krbava) hívtak és amihez tartozott a Likai-középhegység (Sredogorje)[12]. Lika továbbá magába foglalta magát a Lika-medencét, mely két részből állt, a Közép-Lika-medencéből (Srednja Lika) és a szubmediterrán Dél-Lika- medencéből (Juzna Lika), amihez tartozott a Gracsácsi-medence (Gracacko polje”)[13]. Lika-medencéhez tartozott még Unamente (Pounje)[14], a horvát-boszniai határfolyó, Una menti völgy, a Lapácsi-medence (Lapacko polje)[15] és a Pljesavica-hegység (Pljesavica).[16]

Lika szubrégió legkiterjedtebb részét alkotta a Lika-medence. A medence a Közép-Lika-medencéből (Srednja Lika) és Dél-Lika- medencéből (Juzna Lika) állt, mely utóbbihoz tartozott a Gracsácsi-mező (Gracacko polje”)[17]. Közép-Lika-medencében északnyugat-délkeket irányon húzódott a Lika-mező (Licko polje)[18]. Az mező lényegében a „Jadova-Lika- Otesica-Ricina” folyók által szabdalt karsztos síkvidék, melyet a folyók hordalékkal tertettek be. A mezőt nyugaton a Velebit-hegység szegélyez, keleten pedig a Lika-középhegység (Licko Sredogorje) választotta el  Korbávától (Krbava). A Lika-mező a Velebit keleti oldalával párhúzamosan, hatvan kilométer hosszúságban, és legfeljebb tizenkét kilométer szélességben  nyújtózik el, 465 négyzetkilométeren, 565–590 m. tengerszint feletti magasságban, így tekinthető. Öt kisebb mező alkotja; „Lipovo, Kosinjsko, Pazarisko, Brezovo, Gospic”. A nagyobb folyói a Lika (lika) és a Ricsina (Ricina).[19] Északon a Közép-Lika-medencét a Velebit nyugat-kelet irányú keleti oldali lenyúlásai által körbezárt, a Lika-mezőhöz tartozó, kisebb Lipovói-mező (Lipovo polje) zárta le. Délen a Közép-Lika-medencét, a Likai-mezőhöz tartozó Lovináci-mező (Lovinacko polje) határolta el, a Dél-Lika medencétől, az ahhoz tartozó Gracsácsi-mezőtől.

Lika szubrégió további része a Gacska-mező. Gacska-mező (Gacko polje) észak Lika karsztvidékének része, mely mezőt északkeleten a Kis-Kapela-hegység (Mala Kapela), délnyugaton pedig a Velebit-hegység (Velebit) északi lenyúlása határol („Senj” járás). Átlagosan a mező 425 m. és 481 m. közti magasságban terül el, közel 80 négyzetkilométeren, tizenhat kilométer hosszan és tíz kilométer szélességben. A mészkőbe és dolomitba kialakuló mezőt kavics, homok, agyag folyóvízi lerakodás borítja be. Legnagyobb kiemelkedése a „Podum” 795. m. magas hegy. Folyó folyócskája a Gacska (Gacka), fő települése Otocsác (Otocac), mely 1990-ben járást alkotott.[20]

A szubrégió földrajzi mikrorégiói voltak Unamente (Pounje), Korbava (Krbava) és maga Lika (Lika), mint mikrorégió.[21]

Korbáva-mező (Krbava) mikrorégió Lika szubrégió keleti részén terület el északnyugat-délkelet irányon a Pljesivicsa (Pljesivica) és Kamenica Gorica (Kamenica Gorica) hegyek[22] valamint a „Vrebacka straza” hegy közt. Északon a Kiskapela-hegység (Mala Kapela) zárja le, délen pedig területén az 1990-es évek közigazgatása alapján „Titova Korenica” járás foglalta el. Korbáva-mező északi részén a Korenica-mező (Korenicko polje)[23], melynek területe 10,92 km². A mező 637–662 m tengerszint feletti magasságban fekszik. 7,6 km hosszú és 2,9 km széles. Délnyugaton a Fehérmezőbe (Bijelo polje) megy át. A Korbáva-mező nyugati részét a „Podlapacsai-mező” alkotta, mely 657–700 m magasságban fekszik, 7 km hosszú és 3,2 km széles, területe 9,74 km². A „Podlapacsai-mező” észak-déli irányban húzódik és dél felé szűkül. Három kisebb mezőből áll (Svrackovo polje, Jagodnje polje, Budzak), amelyeken az őszi heves esőzések során időszakos tavak keletkeznek. A mező déli részén folyik a Strumica patak. A települések a mező szélén fekszenek, északon Svracskovo Szelo (Svrackovo Selo), délen Podlapacsa (Podlapaca). A mező délkeleti pereme mentén halad át a „Korenica - Krbava – Bilaj” főút.

Unamente (Pounje), mikrorégió, az Una folyó völgyét alkotta, melyet három részre osztottak. Két része érintette Horvátországot, egy Boszniát. A horvát részt érintő Unamentét két egység alkotta, Felső (Gornja) Unamente, mely Kelet-Likában volt, valamint Alsó (Donje) Unamente, mely pedig Kelet-Bánságban, Bán-vévidéken.

Lika tér-identitásszerkezete alapján a Gacska-medence (Gacka), amit Brinszki-végvidéknek (Brinski kraj) is neveztek, magába foglalta „Otocki, Brinjski, Vrhovinski” mikrorégiókat, a Korenicsai-medence (Korenicko polje) és a Korbávai-medence (Krbavsko polje), amit csak Korbavának (Krbava) hívtak és amihez tartozott a Likai-középhegység (Sredogorje), magába foglalta „Korenicki, Udbinski” mikrorégiókat, a Közép-Lika-medence (Srednja Lika) magába foglalta „Gospicki, Perusicki, Lovinacki” mikrorégiókat, a szubmediterrán Dél-Lika- medence (Juzna Lika), amihez tartozott a Gracsácsi-medence (Gracacko polje”) magába foglalta „Gracacki” mikrorégiót, az Unamente (Pounje)[24] pedig a „Donjilapacki” mikrorégiót.[25] 

 

Lika szubrégió területén 1990-ig közigazgatásilag „Otocac, Gospic, Titova Korenica, Donji Lapac, Gracac” járások funkcionáltak. Goszpics (Gospic) járás esetében megjegyzendő, hogy a Karlopagó (Karlobag) területe (járása), mely 1990-1991-ben Goszpics járás alá tartozott, már a Velebit-hegység tengerparti területén terült el, az Horvát-Adria és Tengermellék földrajzi régió, Észak- Horvát Tengermellék regionális régió Kvárner-tengermellék és Velebit-hegyalja (Kvarnersko primorje i Velebitsko podgorje) szubrégióban.[26] Gracsác (Gracac) járás esetében, mely alá tartozott Lovinác területe megjegyzendő, hogy bár földrajzilag Dél-Lika területének részét képezte, mégis etnikailag Közép-Lika alá sorolható.[27]

Etnikai szempontok, kulturális és történelmi nézetek alapján Lika két zónára volt osztható; Nyugat-Lika és Kelet-Lika.[28] A keleti zónában „Titova Korenica, Donji Lapac, Gracac”, a nyugatiban „Gospic, Otocac” járások terültek el. A keleti zónában lévő járásokban a szerb lakosság többséget képezett a horvátokkal szemben. „Gracac” járásban „Lovinac” településen és annak környékén „Lovinac, Rok, Licko Cerje, Ricice, Smokric, Vranik” településeken képzett etnikai tömböt a horvát lakosság. „Korenica” járásban, annak  északi részén alkottak tömböt a horvátok „Vaganacko polje, Serlic Poljana, Smoljanac, Rodic Poljana, Rastovaca, Poljanak, Plitvice” és keleti részén, főleg „Udbina” településtől keletre „Brestane, Podlapaca, Canak, Jagodnje” településeken.  Lika nyugati zónájában „Gospic, Otocac, Senj” járások terültek el. Ezen járásokban viszont már a horvátok alkottak többséget a helyi szerbekkel szemben. „Senj” járásban egyetlen egy településen laktak szerbek „Vrzici” faluban a „Velebit” hegységben „Senj-Otocac” közti közlekedési útvonal mentén. Goszpics (Gospic) járásban, annak északnyugati részén, „Kosinja” településnél képeztek etnikai tömböt a szerbek „Mlakva, Studenci, Krs, Lipovo Polje”, valamint Goszpics várostól kelet, délkelet régióban „Licki Osik, Siroka Kula, Ostrvica, Divoselo, Licki Citluk, Poljari, Ornice, Medak, Mogoric, Brezik, Kukljic, Drenovac-Raducki, Raduc” lévő településeken. A Lika keleti zónájában,  Otocsác (Otocac) járásban szintén éltek szerbek néhány településen „Vrhovine, Babin Potok, Rudopolje, Gornji Vrhovina, Zaluznica, Turjanski, Doljani, Podum, Skare, Glavace, Dabar, Staro Selo, Drenov Klanac, Srpsko Polje, Ponori, Gorici, Brlog, Rapain Klanac, Prokike, Vodotec”.



[1] Dane Pejnovic: Utjecaj prometnog sustava na socijalnogospodarski razvoj i organizacija prostora licke regije.

[2] „Gorski Kotar” jelentése magyarul: https://hu.wikipedia.org/wiki/Gorski_kotar

[3] https://hr.wikipedia.org/wiki/Gorska_Hrvatska, Gecan Nina: Primorsko-goranska i Licko-senjska zupanija: demografska stvarnost / Diplomski rad, Veljko Rogic: Regionalizacija Gorske Hrvatske. Geografski Glasnik, Godina 1977. Broj 39. https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/441070.pdf

[4] Makrorégiós területi elhelyezkedésében egységes volt, mint közigazgatási szervezet.

[5] chrome- extension: // efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/ viewer. html? pdfurl= http% 3A% 2F% 2F www.delnice. hr% 2FDOKUMENTI_ ODLUKE% 2Fplan_ razvoja- GK.pdf&clen= 1768235&chunk=true

[6] Makrorégiós területi elhelyezkedésében egységes volt, mint közigazgatási szervezet.

[7] https:// www. enciklopedija. hr/ natuknica. aspx? id= 71235, https:// www. pmf. unizg. hr/_ download/ repository/ GORSKA_ HRVATSKA. ppt

[8] https://hu.wikipedia.org/wiki/Lika

[9] https://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=36503

[10] Dél-Lika részt magába foglaló Gracsácsi-medencét Zadar megyéhez csatolták, bár a dél-likai térséghez tartozó területnek számít. Damir Magas: Licki i Sjevernodalmatinski prostor u kontekstu suvremene regionalizacije Hrvatske. Sveuciliste u Zadru, Odjel za geografiju, Centar za istrazivanje krsa i priobalja, Kneza Viseslava 9, 23 000 Zadar / University of Zadar, Department of Geography, Centre for Karst and Coastal ResearchIvan, Suknaic: Mikro-geopolitika i odrzivi razvoj Like. Studija Slucaja Grada Gorpic. Zagreb Rujan 2018. chrome-extension: // efaidnbmnnnib pcajpcglclefindmkaj /viewer. html? pdfurl= https%3A% 2F% 2Frepozitorij. fpzg. unizg. hr% 2Fislandora%2 Fobject%2 Ffpzg%253A 713%2F datastream% 2FPDF%2 Fview&clen=  546360& pdffilename= suknaic_ivan_fpzg_2018_diplo_sveuc.pdf, Lena Mirosevic, Josip Faricic:  Odjel za geografiju, Sveuciliste u Zadru. Department of Geography, University of Zadar

[11] https: // www. enciklopedija. hr/ natuknica. aspx?ID= 30284, https: // www. dinarskogorje. com/ b14- velika-kapela. html,

[13] Dél-Lika részt magába foglaló Gracsácsi-medencét Zadar megyéhez csatolták, bár a dél-likai térséghez tartozó területnek számít. Ivan Suknaic: Mikro-geopolitika i odrzivi razvoj Like. Studija Slucaja Grada Gorpic. Zagreb Rujan 2018. chrome-extension: // efaidnbmnnnib pcajpcglclefindmkaj /viewer. html? pdfurl= https%3A% 2F% 2Frepozitorij. fpzg. unizg. hr% 2Fislandora%2 Fobject%2 Ffpzg%253A 713%2F datastream% 2FPDF%2 Fview&clen=  546360& pdffilename= suknaic_ivan_fpzg_2018_diplo_sveuc.pdf

[14] https://hr.wikipedia.org/wiki/Pounje, https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=49815

[15] https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=48914

[16] https: // www. pmf. unizg. hr/_download/ repository/ GORSKA_HRVATSKA. ppt, https: // www. pmf. unizg. hr/_download/ repository/ GORSKA_HRVATSKA. ppt, http:// www. delnice. hr/ DOKUMENTI_ODLUKE/ plan_razvoja- GK.pdf, https: // www. slideserve.com/sydney-fleming/gorska-hrvatska

[17] Dél-Lika részt magába foglaló Gracsácsi-medencét Zadar megyéhez csatolták, bár a dél-likai térséghez tartozó területnek számít. Ivan Suknaic: Mikro-geopolitika i odrzivi razvoj Like. Studija Slucaja Grada Gorpic. Zagreb Rujan 2018. chrome-extension: // efaidnbmnnnib pcajpcglclefindmkaj /viewer. html? pdfurl= https%3A% 2F% 2Frepozitorij. fpzg. unizg. hr% 2Fislandora%2 Fobject%2 Ffpzg%253A 713%2F datastream% 2FPDF%2 Fview&clen=  546360& pdffilename= suknaic_ivan_fpzg_2018_diplo_sveuc.pdf

[18] https://hu.wikipedia.org/wiki/Likai-mez%C5%91

[19] https://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=36409

[20] https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=20957

[21]https://www.pilar.hr/wp-content/images/stories/dokumenti/lika/lika_1_mail_r_045.pdf chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/viewer.html?pdfurl=https%3A%2F%2Fwww.pilar.hr%2Fwp-content%2Fimages%2Fstories%2Fdokumenti%2Flika%2Flika_1_mail_r_045.pdf&chunk=true

[22] „Pljesavica” hegység. A hegység lényegében Bosznia és Horvátország geográfiai határán húzódott északnyugat- délkelet irányon „Korenica” és „Lapac” járások területén.

[23] https://hu.wikipedia.org/wiki/Korenica-mez%C5%91

[24] https://hr.wikipedia.org/wiki/Pounje

[25] Dane Pejanovic: Geografske osnove identiteta Like. Izvorni znanstveni rad Geografski odsjek, Prirodoslovno-matematickog  fakulteta, Zagreb. https: //www. pilar. hr/ wp-content/ images/ stories/ dokumenti/ lika/ lika_1_ mail_r_ 045.pdf

[26] Dane Pejanovic: Geografske osnove identiteta Like. Izvorni znanstveni rad Geografski odsjek, Prirodoslovno-matematickog  fakulteta, Zagreb.

[27] Ivan Suknaic: Mikro-geopolitika i odrzivi razvoj Like. Studija Slucaja Grada Gorpic. Zagreb Rujan 2018.

[28] LIKA – STUDIJA SLUCAJA - Institut drustvenih znanosti Ivo Pilar







2.3.4. A Velebit-hegység.

 

     Meg kell emlékeznünk, mielőtt belevágnánk a Horvát Adria-Tengermellék (Jadranska ili Primorska Hrvatska) földrajzi régióba, a Horvát-Hegyvidék (Gorska Hrvatska) földrajzi régióban már többször megemlített Velebit-hegységről. Ez azért is fontos, mert maga a hegység, mint a Dinaridák egyik legprominensebb horvát tagja, lényegében a határ a Horvát Adria-Tengermellék és a Horvát-Hegyvidék közt, egyben éghajlat választó szereppel is felruházva. A Velebit-hegység, mészkő hegyvonulat Horvátország legnagyobb hegyrendszere közé tartozik, mely magába foglalja az Észak-Velebit és Paklenica nemzeti parkokat. Száznegyvenöt kilométer hosszan húzódik a horvát tengerpart mentén az Észak-Horvát Tengermellék „Primorszka-Kvarener” részétől a Dél-Horvát Tengermellék (Dalmácia) északi részéig, hozzávetőlegesen egy szélességében, 10-30. km-es tömböt alkotva. A hegység éghajlat választó szerepet tölt be a meleg, mediterrán jellegű tengerparti rész „Velebit-hegyalja” (Podvelebit) és a kontinentális Lika közt. A hegyvonulatot nyugaton, az észak-déli vonalon húzódó adriai „Velebit” tengeri csatorna határolja Zengg (Senj) várostól, Rovanyszka (Rovanjska) városig. A „Velebit” tenger csatornát a Novszkó zsdrilo (Novska zdrilo)[1] tengerszoros zárja le, mely szoros a „Velebit” tengercsatornát a „Novigradsko” tengerrésszel köti össze. Ez utóbbiba torkollik be Zrmánya (Zrmanja) folyó. A Zrmánya folyó a Velebit-hegység déli határát alkotja, nyugat-kelet irányba kanyarogva egészen a Krupa folyóig (Krupa). A Velebit keleti határa, dél-észak irányon a dél-likai Gracsácsi-medencétől (Gracacko polje”) kezdődik, érintve a Lovinác-mezőt lép be a Közép-Lika-medencébe (Srednja Lika), ahol lenyúlásaival kapcsolódik a Lika-mezőhöz (Licko polje), mely a vonulat legnagyobb kiterjedésű „mezsdéje ”. A Lika-mező, sík területétől a keleti határa Velebitnek a Gacska-mezőben folytatódik egészen a hegységet északon lezáró „Vratnik” tájrészig. A vonulatot északon a „Vratnik” és a „Senjska draga” szoros határolja egészen Zengg (Senj) tengerparti városkáig. A hegyvonulat legmagasabb csúcsa a „Vaganski vrh” 1757. méterével. Ezzel ezen csúcs, Horvátország harmadik legmagasabb magaslata a „Zagore-Dinare” 1831.méteres és a „Biokovo” 1762. méteres csúcsai után. A Velebit-hegyvonulat négy részre tagolható:

 

     Északi-Velebit (Sjeverni Velebit): „Vratnik-Veliki Alan” hegyrészig magába foglalva a tengerparti „Jablanac” tájrészt. A zóna szélessége maximálisan 30. km, hosszúsága pedig maximálisan 30. km.

     Közép-Velebit (Srednji Velebit): „Baske Ostarije” résztől a „Karlobag-Gospic” összekötő út mentén terület el 24. km. hosszan és 20. km maximális szélességben.  

     Dél-Velebit (Juzni Velebit): „Mali Alan” hágórésztől magába foglalta „Obrovac, Lovinac” tájrészeket, 46.km hosszan és 10. km szélességben.

     Délkeleti-Velebit (Jugoistocni Velebit): „Zrmanje” folyó kanyonjának mentét 40.km hosszan.[2]



[1] https://www.sea-seek.com/en/Nosko-Zdrilo-Maslenicki-Kanal-Zadar,

[2] https://wikimhu.icu/wiki/Geography_of_Croatia, https://utazom.com/cikk/horvatorszag-a-velebit-hegyseg 










2.4. Horvát Adria-Tengermellék (Jadranska ili Primorska Hrvatska) földrajzi régió, - Észak-Horvát Tengermellék (Sjeverno hrvatsko primorje) regionális régiójának szubrégiói:

 

        A Tengermellék vagy Adria földrajzi régió (Primorska ili jadranska prirodna regija), a továbbiakban Horvát Adria-Tengermellék (Primorska-Jadranska Hrvatska) az Adria-tenger horvátországi szárazföldi partvonala, a szigeteket kivéve, 1778 km, melyhez két nagyobb félsziget is tartozik; Isztria és Peljesác. A szigetvilágával együtt, a partvonal hossza 5835 km-t tesz ki.[1] Horvát Adria-Tengermellék (Primorska-Jadranska Hrvatska) földrajzi régióban két nagyobb öböl található, az egyik a „Kvarner”, mely önálló szub és mikrorégiós tájrészt is képez, a másik a „Sibenik” öböl. A horvát szigetvilágot 1185 kisebb-nagyobb sziget alkotja, 4057 km. össz partvonallal. Ezen szigetekből mindössze 66 lakott. A tengerpart legjelentősebb szigete; „Krk, Cres, Brac, Hvar, Pag, Dugi Otok, Rab”. Az ország tengeri felségvizeinek felszíne 31 067 km². Különleges a Neretva folyó (Neretva) torkolatvidéke, mely mocsaras deltatorkolattal áramlik be a tengerbe. Egyedi mediterrán jellegű klímája végett kitűnő termőterület, többek közt narancsot, mandarint és citromot is megtermelnek a deltarészen.[2] A Horvát Adria-Tengermellék két regionális régióra oszlott. Egyik volt az Észak-Horvát Tengermellék (Sjeverno hrvatsko primorje) regionális régió, avagy Észak-Adria Tengermellék, a másik a  Dél-Horvát Tengermellék (Juzno hrvatsko primorje) regionális régió, avagy Dél-Adria Tengermellék. Szárazföldi részen az északi tengermellék regionális régiót a délitől a Zengg (Senj) járás és Zadár (Zadar) járások közti közigazgatási határ, valamint a Rab-sziget (Rab) és Pág-sziget (Pag) közti járási közigazgatási határ választotta el.Érdekesség, hogy Rab-sziget járásilag, közigazgatásilag kiterjedt Pág-sziget északi szegletére (Lun-fok).

Az Észak-Horvát Tengermellék (Sjeverno hrvatsko primorje)[3] regionális régió, melyet a szakirodalom Észak-Adria Horvát Tengermelléknek (Sjeverna Hrvatska Obala) is nevez[4], magába foglalta Isztriát, az Isztriai-karsztot (Csicsarija „Cicerija”, és Ucska „Ucka” hegységek) és Brijuni szigetét, a Kvarner-vidéket avagy tengermellékét „Opatija- Rijeka- Crkvenica- Novi Vinodolski” szárazföldi, kontinentális részével és „Rab, Krk, Cres, Unije, Susak, Losinj, Mali Losij, Ilovik, Plavnik, Prvic, Sveti Grgur, Goli Otok” szigetekkel, továbbá a Velebit-hegyalja (Podvelebit) tengermelléki részt „Senj-Karlobag-Lukovo Sugarje-Babic Draga”” tengerparti zónával és Pág (Pag) sziget északi részével[5]. Pág sziget esetében megjegyzendő, hogy maga a sziget „Novalja” városka területe, „Potocnica” halászfaluig 1990-es közigazgatás alapján önálló járást képezett és Dél-Horvát Tengermellékéhez tartozott. Viszont a sziget északi csücske „Lun” halászfalu területe közigazgatásilag Ráb (Rab) szigethez tartozott, így mivel Ráb az Észak-Horvát Tengermellék alá esett, Pág ezen része is. Tehát  Észak-Horvát Tengermelléket két alrégió alkotta; Isztria szubrégió, és Kvárner-öböl tengermellék szubrégió a Velebit-hegyaljával. Ezen két szubrégió lényegében mikrorégió is volt, de a Velebit-hegyalja mikrorégióként önálló volt és nem tartozott a Kvárner-vidék avagy tengermelléki mikrorégióhoz. Ez elsősorban annak volt köszönhető, hogy a Velebit-hegyalja a Velebit-hegység részét képezte. A hegység a tengerparti részt választotta el a belső horvát Lika tájeggységtől. Lényegében az Észak-Horvát Tengermelléken három mikrorégió foglalt helyet.

 

2.4.1. Isztria szubrégiója.

 

     Az isztriai szubrégió és egyben mikrorégió alá tartozott közigazgatásilag „Buzet, Buje, Porec, Pazin, Rovinj, Pula, Labin” járások. Isztria szubrégió és Kvárner-vidék avagy tengermellék szubrégió közti határt a Boljuncsica (Boljuncica) folyócska képzete, mely az Adriába torkolott. Isztriát két földrajzilag elkülöníthető része a tengerpart és Belső-Isztria. A tengerpartot a Trieszti-karszt és Dinári-hegység karsztos hegylánca, a Tyityarija (Cicarija) mészkőhegysége és ahhoz társuló Ucska-hegy (Ucka) választják el Belső-Isztriától, illetve a Kvárnertől. Belső-Isztria elsősorban alacsonyabb mészkőfennsíkok, dimbes-dombos terület jellemzi, ellenben a hegyvidékkel, ahol  a fehér  kopár karszt régió révén „Fehér-Isztriának” is nevezik a részt. A magas Fehér-Isztria délnyugati részén folyóvölgyekkel tagolt, vízben gazdag kőzetekből (agyag, homokkő és márga) épült alacsonyabb terület található. Télen szürke, innen a Szürke-Isztria elnevezés. A félsziget nyugati és déli tengerpartja mentén elterülő széles öv mészkőfennsíkokból áll (400-200 m), amelyek a tenger felé lejtenek. A fennsíkokat vörös föld borítja, ezért Isztria ezen részét Vörös-Isztriának hívják. Isztriához tartozott a Brijuni szigetek.[6]

2.4.2. Kvárner-vidék és Velebit-hegyalja szubrégiója.

     

     A Kvárner-tengermellék és Velebit-hegyalja (Kvarnersko primorje i Velebitsko podgorje) szubrégiót két mikrorégió alkotja, a Kvárner-vidék tengermellék, valamint Velebit-hegyalja tengermellék.[7] A Kvárner-vidék tengermellék magába foglalta a Kvárner-öblöt, melyben „Krk, Cres, Mali Losinj, Rab, Prvic, Plavnik, Sveti Grgur, Goli otok, Unije, Susak, Ilovik” szigetek helyezkednek el, magába foglalva „Cres, Rab, Krk” járásokat. A tengermellék szárazföldi, kontinentális része pedig a Boljuncsica (Boljuncica) folyótól határolódott el Isztria szubrégiótól, magába foglalva Abbázia (Opatija) járást, Fiume (Rijeka) járást és Cirkvenica (Crikvenica) járást.  

Kvárner-vidéket a Velebit-hegyaljától (Velebitsko podgorje) lényegében Cirkvenica járás közigazgatási déli határa választotta el. Velebit-hegyaljához tartozott Zengg (Senj) járás tengerparti nyugati része. A járás keleti része már a Velebit-hegység keleti gacskói és likai lenyúlásaihoz tartozott, mely már a belső kontinentális Horvát-Hegyvidék regionális régió részét képezte. Velebit-hegyaljához tartozott „Cesarica- Karlobag- Lukovo Sugarje- Baric Draga” teleplések menti tengerparti, nyugati része Goszpics (Gospic) járásnak. A járás keleti része már a Velebit-hegység keleti likai lenyúlásaihoz tartozott, mely már a belső kontinentális Horvát-Hegyvidék regionális régió részét képezte. A Velebit-hegyaljához, de mint mikrorégióhoz tartozott Pág sziget nagyobb része. Ez azért is érdekes volt, mert maga Págot (Pag) földrajzilag a Velebit-hegyalja tengermellékhez sorolták, kivéve Pág sziget északi részét. Ezen rész, „Lun” halászfalu területe, közigazgatásilag Ráb (Rab) szigethez tartozott, mely a Kvárner-vidékhez kapcsolódik, mint sem a Velebit-hegyaljához. Pág többi része, Pág járáshoz tartozott, de már nem az Észak-Horvát Tengermellékéhez tartozott, hanem a délihez. Ebből adódik, hogy az északi és déli tengermelléki regionális régiók közti határ Pág szigeten keresztül haladt, követve Ráb és Pág járások közti területi közigazgatási határt. A Velebit-hegyalja esetében tehát fenn állt azon anomália, hogy a Velebit-hegyalja és tengermellék, mint mikrorégió, az Észak-Horvát Tengermellékéhez tartozó Zengg (Senj) járás és Goszpics (Gospic) járás tengerparti részétől húzódott észak-dél irányon egészen a Dél-Horvát Tengermellékéhez tartozó „Starigrad Paklenica” tengerparti városkáig, eltererülve a Zrmánya folyó (Zrmanja) torkolatáig, magába foglalva a tengerparti lenyúlását a Velebit-hegységnek. Maga „Starigrad Paklenica” település és területe Zára (Zadar) közigazgatási járása alá tartozott az 1990-es adatok alapján. Ebből adódik, hogy a mikrorégió nemcsak az Észak-Horvát Tengermellék regionális régió részét képezte, hanem Goszpics (Gospic) járás és Zára (Zadar) járás közti közigazgatási határtól -mely egyben észak és dél tengermelléki régionális régiós határ is volt-, a Dél-Horvát Tengermellék regionális régió részét is.

Mint említve lett a Velebit-hegység éghajlatválasztó hegyként elhatárolja a belső kontinentális Horvát-Hegyvidék regionális régió, Gacskó és Lika szubrégióját a tengerparti mediterrán jellegű Észak-Horvát Tengermellék regionális régió, Kvárner-vidék és Velebit hegyalja szubrégiójától. Lika szubrégióhoz lényegében a Velebit középső részének kelet lenyúlása és a déli részének északi lenyúlása tartozott. A hegység déli részének déli lenyúlása már Dalmáciához tartozott. A Velebit nyugati lenyúlása az Észak-Horvát Tengermellék regionális régió, Kvárner-vidék és Velebit hegyalja szubrégió, Velebit-hegyalja mikrorégiója (Velebitsko podgorje) [8] alá tartozott, mely mikrorégió Zenggtől (Senj) tartott a Zrmánya folyó (Zrmanja) tengeri torkolatáig.



[1] forrás: http:// www. geografija. hr/ atlas/ hrvatska/, https: // srednja- skola. github. io/ geografija/ PDF/ strukovne/ s2/ F2_G2_001_RH_ponavljanje.pdf, http: // hagede. hr/ wp-content/ uploads/ sites/ 181/ 2016/ 10/ Sarjanovic_regije_LJS-2016 .pdf, https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=26390,  http:// vozac. tesear. com/ geografske- regije-hrvatske/, https://geografija.hr/, https: // hu. wikipedia. org/ wiki/ Kateg %C3 %B3ria: Horv%C3% A1torsz%C3%A1g_t%C3%A1jegys%C3%A9gei, https:// www. enciklopedija. hr/ natuknica. aspx ?id= 13743, Rácz Szilárd: Horvátország térszerkezete., The spatial structure of Croatia. Tér és Társadalom 30. évf., 3. szám, 2016 doi:10.17649/TET.30.3.2792

[2] https://srednja-skola.github.io/geografija/PDF/strukovne/s2/F2_G2_001_RH_ponavljanje.pdf

[3] https://hsk.com.hr/wp-content/uploads/2017/04/03_opt-9.jpg

[4] Magába foglalta Isztriát, az Isztriai-karsztot és a Kvarner-öblöt (Kvarnersko primorje), mint mikro régiókat.

[5] https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/Croatia_Macroregions.svg

[6] https://hu.wikipedia.org/wiki/%C4%86i%C4%87arija, https://enciklopedija.hr/natuknica.aspx?ID=28002

[7] https://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=34883

[8] https://hu.wikipedia.org/wiki/Velebitalja, https://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=64114





2.5. Horvát Adria-Tengermellék (Jadranska ili Primorska Hrvatska) földrajzi régió, - Dél-Horvát Tengermellék (Juzno hrvatsko primorje) regionális régiójának szubrégiói:

 

        A Horvát Adria-Tengermellék másik, az északinál nagyobb kiterjedésű regionális régiója volt a Dél-Horvát Tengermellék (Juzno hrvatsko primorje) regionális régió, melyet a szakirodalom Dél-Adria Horvát Tengermelléknek (Juzna Hrvatska Obala)[1] is nevez, ez utóbbit röviden csak Dalmáciának hívtak.[2] Dalmácia, Horvátország 11 960 km2  magába foglaló történelmi és földrajzi, a Dinaridák mészkő vonulatának hegyei által szabdalt regionális régiója. Északnyugat-délkelet irányban az Adria tenger, északon a belső kontinentális részen a Horvát-Hegyvidék regionális régió Lika szubrégiója, a tengerparti részen az Észak-Horvát Tengermellék regionális régió, Kvárner-vidék avagy tengermellék és Velebit-hegyalja (Kvarnersko primorje i Velebitsko podgorje) szubrégió, északnyugat-délkelet vonalon Bosznia és Hercegovina, délen pedig Crna Gora (Montenegró) határolja Dalmáciát.

Dalmáciát két földrajzilag elkülöníthető része, a tengerpart (tengermellék) és belső, az az hegyvidéki Dalmácia, vagy a Dalmát-Hegyvidék, avagy „hegymögötti” rész (Zagora). Zagora történelmi és földrajzi régió Horvátországban, Közép és Észak-Dalmáciában (a mai „Split-Dalmácia” és „Sibenik-Knin” megye). Történelmi tekintetben a középkor óta „Zagora” néven illették.[3] A Dalmát-Hegyvidék (Zagora) földrajzilag százötven kilométer hosszan, észak-dél irányon,  a Krka folyótól (Krka) a Neretva folyói (Neretva) terjed ki, amelyet a tengermelléki résztől a „Kozjak, Mosor, Omiska Dinara, Biokovo, Rilic” hegyvonulata választ el.[4] Zagora azonban mikrorégióként a társadalmilag-gazdaságilag fejlettebb „Sibenik, Drnis, Solin, Kastela,Trogir” járások területére koncentrálódott össze. Jugoszlávia megalakulása során a cél volt egész Zagora, mint „Dalmatinska Zagora” társadalmi-gazdasági fejlődésének fenntartása, ez azonban idővel a már fent említett járásokban lévő mikrorégióra korlátozódott, mely azért is jöhetett létre, mert gazdaságilag és társadalmilag a tengerparti „Split-Trogir” zóna megerősödésével a Dalmát-Hegyvidék belsőbb részéről a lakosság „Sibenik, Drnis, Solin, Kastela,Trogir” járások területére összpontosult, a többi hegyvidéki részről. Ezáltal a többi részen csökkent a lakosság, szinte el is tünt és megindult a lejtőn és megrekedt a gazdasági fejlődés[5]. Mindezek mellett a történelmi és földrajzi Zagora magába foglalta délről északra haladva „Vrgoracka Krajina, Imotska Krajina, Cetinska Krajina, Kninska Krajina” mikrorégiókat és magát Zagora mikrorégiót, a már említett „Sibenik, Drnis, Solin, Kastela,Trogir” járások területén.   

Dalmácia három szubrégióra bontható; Észak-Dalmácia (Sjeverna Dalmacija), Közép-Dalmácia (Srijedna Dalmacija) és Dél-Dalmácia (Juzna Dalmacija).[6] Dalmácián, észak-dél irányon a „Dinaridák” hegyvonulat Dinári-Alpok (Dinara) és azt szegélyező hegyei (Dél-Velebit, Dinara, Kozjak, Svilaja, Mosec, Mosor, Biokovo, Rilic) húzódott végig. Észak-Dalmáciában az 1990-ig érvénybe lévő közigazgatás alapján „Pag, Zadar, Obrovac, Benkovac, Bograd na Moru, Sibenik, Drnis, Knin” járások funkcionáltak. Közép-Dalmáciában „Split, Sinj, Solin, Kastel, Trogir, Omis, Brac, Imotski, Makarska, Vrgorac, Hvar, Vis” járások működtek. Dél-Dalmáciában „Ploce, Metkovic, Korcula, Dubrovnik, Lastovo” járások funkcionáltak. 



[1] Dalmácia tekintetében három tájségységre bontható Észak-Dalmácia, Közép-Dalmácia és Dél-Dalmácia.

[2] https://srednja-skola.github.io/geografija/PDF/strukovne/s2/F2_G2_001_RH_ponavljanje.pdf

[3] https://konferencija.mev.hr/dokumenti/zbornik_konferencija_tisak.pdf

[4] https: // srednja- skola. github. io/ geografija/ PDF/ strukovne/ s2/ F2_ G2_ 001_ RH_ ponavljanje. pdf, https: // www. enciklopedija. hr/Natuknica.aspx?ID= 13755, https://www.tz-knin.hr/hr/naslovnica/,

[5] https://konferencija.mev.hr/dokumenti/zbornik_konferencija_tisak.pdf

[6] NN 106/2017 (31.10.2017.), Strategija prostornog razvoja Republike Hrvatske, HRVATSKI SABOR, STRATEGIJU PROSTORNOG RAZVOJA REPUBLIKE HRVATSKE, https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=13755


Történelmi „Zagora”.





2.5.1. Észak-Dalmácia szubrégiója.

 

     Az Észak-Dalmácia szubrégió esetében az északi elhatárolódása kelet-nyugati irányon a Horvát-Hegyvidék regionális régió Unamente (Pounje) szub és mikrorégiótól, lényegében a Horvát-Hegyvidék regionális régió, Unamente szub és mikrorégiója alá eső Alsó-Lapács (Donji Lapac) járás és a Dél-Horvát Tengermellék regionális régió, Észak-Dalmácia szubrégió, Knin-végvidék (Kninska Krajina) mikrorégiójában lévő Knin járás közti közigazgatási határ mentén húzódott. Az Észak-Dalmácia szubrégió esetében az északi elhatárolódása a Horvát-Hegyvidék regionális régió, Lika szubrégiójának Dél-Lika részétől, pedig a Horvát-Hegyvidék regionális régió, Lika szubrégiója alá eső Gracsács (Gracac) járás és a Dél-Horvát Tengermellék (Dél-Adria Tengermellék) regionális régió, Észak-Dalmácia szubrégió, Bukovica (Bukovica) mikrorégiójában lévő, Obrovác (Obrovac) járás közti közigazgatási határ mentén húzódott. Ez utóbbi esetében az átfedéses határzónában a Velebit- hegység déli tömbje húzódott, és a tömböt délen lezáró Zrmánya folyó (Zrmanja) völgyrésze „Pozrmanje”, melynek déli vonala már Észak-Dalmácia részét képezte. Az Észak-Dalmácia szubrégió esetében az északi elhatárolódása az Észak-Horvát Tengermellék regionális régiótól, szintén átfedéssel, az északi tengermellékhez tartozó Goszpics (Gospic) járás és a délihez tartozó Zára (Zadar) járás, valamint az északi tengermellékhez tartozó Ráb (Rab) és a délihez tartozó Pág (Pag) járás közigazgatási határán húzódott, a tengeren pedig Pág (Pag) járás és Ráb (Rab) járás, Zára (Zadar) járás és Cresz (Cres) járás közigazgatási határain.[1]

Az Észak-Dalmácia szubrégió esetében a nyugati határt, észak-dél irányon az Adria tenger képezte, a horvát fennhatósági terület határáig. Keleti határát Észak-Dalmácia szubrégiónak a horvát-boszniai államhatár alkotta észak-dél irányon. Az Észak-Dalmácia szubrégió esetében a déli elhatárolódása nyugat-keleti irányon a Közép-Dalmácia szubrégiótól a tengerparti zónában, az északi szubrégióhoz tartozó Szebenikó (Sibenik) járás és a közép-dalmáciai szubrégióhoz tartozó Trau (Trogir) járás közigazgatási határa mentén húzódott, a belső dalmáciai részen az északi szubrégió, Dalmát-Hegyvidék (Zagora)[2] mikrorégió, Drnis (Drnis) járás és a a közép-dalmáciai szubrégió, Dalmát-Hegyvidék (Zagora) mikrorégió tengerparti lenyúlásában lévő, Kastela (Kastela) járás közigazgatási határán húzódott. A további déli határ, az északi szubrégióban lévő, Knin-végvidék (Kninska Krajina) mikrorégiójában elterülő Knin járás, és a a közép-dalmáciai szubrégióban lévő, Csetinya-végvidék (Cetinska Krajina)[3] mikrorégiójában elterülő Sziny (Sinj) járás közti közigazgatási határ mentén húzódott.[4]  

Észak-Dalmácia szubrégiója magába foglata a tengerparti részt „Privlaka-Rogoznica” közt, és a szigetvilágot „Pag, Vir, Maun, Olib, Silba, Premuda, Skarda, Ist, Molat, Zverinac, Ribanj, Sestrunj, Rava, Iz, Dugi Otok, Ugljan, Pasman, Dugi Otok, Kornat, Murter, Zirje” nagyobb szigeteket és több kisebb szigetet. A szubrégió lefedett négy mikrorégiót „Kninska Krajina, Zagora, Bukovica, Ravni Kotari” és egy kisebb részén érintette, a nagyobb részben Közép-Dalmácia szubrégió, Sziny (Sinj) járásában elterülő Csetina folyó (Cetina) felső és középső folyásán elnyúló Csetinya-végvidék (Cetinska Krajina) mikrorégió felső forrásvidéki részét is.[5]

 

2.5.2. Közép-Dalmácia szubrégiója.

 

     Észak-Dalmácia szubrégióhoz hasonlóan Közép-Dalmáciai területe is két földrajzi részre volt határolható, a szigeteket is magába foglaló tengermelléke, és a történelmi és földrajzi „Zagora”, mely vidék háromnegyede terült el Közép-Dalmáciában és egynegyede Észak-Dalmáciában.

A Közép-Dalmácia szubrégió esetében az északi elhatárolódása nyugat-keleti irányon az Észak-Dalmácia szubrégiótól a tengerparti zónában, az északi szubrégióhoz tartozó Szebenikó (Sibenik) járás és a közép-dalmáciai szubrégióhoz tartozó Trau (Trogir) járás közigazgatási határa mentén húzódott, a belső dalmáciai részen az északi szubrégió, Dalmát-Hegyvidék (Zagora)[6] mikrorégió, Drnis (Drnis) járás és a a közép-dalmáciai szubrégió, Dalmát-Hegyvidék (Zagora) mikrorégió tengerparti lenyúlásában lévő, Kastela (Kastela) járás közigazgatási határán húzódott. Továbbá az északi szubrégió, Dalmát-Hegyvidék (Zagora)[7] mikrorégió, Drnis (Drnis) járás és a a közép-dalmáciai szubrégió, Dalmát-Hegyvidék (Zagora) mikrorégió tengerparti lenyúlásában lévő, Szolin (Solin)) járás közigazgatási határán húzódott, valamint az északi szubrégióban lévő, Knin-végvidék (Kninska Krajina) mikrorégiójában elterülő Knin járás, és a a közép-dalmáciai szubrégióban lévő, Csetinya-végvidék (Cetinska Krajina)[8] mikrorégiójában elterülő Sziny (Sinj) járás közti közigazgatási határ mentén húzódott.[9] A Közép-Dalmácia szubrégió esetében a nyugati határt, észak-dél irányon az Adria tenger képezte, a horvát fennhatósági terület határáig, mely magába foglalta „Drvenik, Mali Drvenik, Brac, Solta, Hvar, Vis, Jabuka, Svitac, Bisevo, Palagruza, Scedro” szigeteket. Keleti határát Közép-Dalmácia szubrégiónak a horvát-boszniai államhatár alkotta észak-dél irányon. Közép-Dalmácia szubrégió Dél-Dalmácia szubrégiótól való déli elhatárolódása nyugat-keleti irányon a tengerparti zónában a közép-dalmáciai Makarszka (Makarska) járás és a dél-dalmáciai szubrégió, „Dolina Neretva” mikrorégióban lévő Plocse (Ploce) járás határán húzódott, valamint a közép-dalmáciai szubrégió, Dalmát-Hegyvidék (Zagora), „Vrgoracka Krajina” mikrorégióban lévő, Vrgorác járás és a dél-dalmáciai szubrégió, „Dolina Neretva” mikrorégióban lévő Plocse (Ploce) járás és Metkovics (Metkovic) járás határán húzódott.  

A szubrégió a tengerparti rész (tengermellék) és szigetvilág mellett, lefedett teljes mértékben négy mikrorégiót „Cetinska Krajina, Omiska Krajina, Imotska Krajina, Vrgoracka Krajina” és egy kisebb részén érintette, a nagyobb részben Észak-Dalmácia szubrégióban elterülő „Zagora” mikrorégiót- „Solin” járás területén-. Közép-Dalmáciában van a dalmát tengerpart fővárosa Szplit (Split), mely erős, fejlett aglomerációval rendelkezik, ide orientálva a közép-dalmáciai népesség nagyobb részét.

 

2.5.3. Dél-Dalmácia szubrégiója.

 

     Dél-Dalmácia szubrégió esetében a terület a tengermellék részét képezte, melyet megszakított a Bosznia és Hercegovinához tartozó pár kilométernyi kontinentális zseb, mely kiért az Adriáig.

Ez a Boszniához tartozó rész szakította ketté Dél-Dalmácia szubrégiót, melynek északi része képezte a Neretva-medence (Dolina Neretva), vagy torkolatvidék mikrorégióját Dél-Dalmáciának, a boszniai területtől délre eső rész pedig a Dél-Dalmát (Juzna Dalmacija) mikrorégiót, mely magába foglalta a Peljesác-félszigetet (Peljesac) és „Korcula, Susac, Lastovo, Mljet, Sipan, Olipa, Jakljan, Lopud, Kolocep, Lokrum” szigeteket.

Dél-Dalmácia szubrégió, Közép-Dalmácia szubrégiótól való északi elhatárolódása nyugat-keleti irányon a tengerparti zónában a közép-dalmáciai Makarszka (Makarska) járás és a dél-dalmáciai szubrégió, „Dolina Neretva” mikrorégióban lévő Plocse (Ploce) járás határán húzódott, valamint a közép-dalmáciai szubrégió, Dalmát-Hegyvidék (Zagora), „Vrgoracka Krajina” mikrorégióban lévő, Vrgorác járás és a dél-dalmáciai szubrégió, „Dolina Neretva” mikrorégióban lévő Plocse (Ploce) járás és Metkovics (Metkovic) járás határán húzódott. A Dél-Dalmácia szubrégió esetében a nyugati határt, észak-dél irányon az Adria tenger képezte, a horvát fennhatósági terület határáig. Keleti határát Dél-Dalmácia szubrégiónak a horvát-boszniai államhatár alkotta észak-dél irányon. A déli határt a horvát-montenegrói államhatár képezte.[10]



[1] https://enciklopedija.hr/struke.aspx?struka=geh

[2] https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=13755

[3] https://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=11353

[4] https://enciklopedija.hr/struke.aspx?struka=geh

[6] https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=13755

[7] https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=13755

[8] https://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=11353

[9] https://enciklopedija.hr/struke.aspx?struka=geh

[10] https://hr.wikipedia.org/wiki/Kategorija:Hrvatske_regije,   https://enciklopedija.hr  



kép forrás: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/viewer.html?pdfurl=https%3A%2F%2Fsrednja-skola.github.io%2Fgeografija%2FPDF%2Fstrukovne%2Fs2%2FF2_G2_001_RH_ponavljanje.pdf&clen=4816827&chunk=true


Regionális régiók. kép forrás: https://sway.office.com/WuKCIF48KgQZ4EK4?ref=Link


forrás:Wikipedia, https://edutorij.e-skole.hr/share/proxy/alfresco-noauth/edutorij/api/proxy-guest/0f959e7d-cd12-413c-adce-29e1ac8a4596/regije-hrvatske-odraz-prostora-i-drustva.html


Regionális régiók.

forrás: Koprivnjak, Wendy: Uloga ESI fondova u turističkom razvoju Osjeckobaranjske zupanije.



forrás:Wikipedia


Horvátország domborzata, forrás:Wikipedia



HORVÁTORSZÁG

(Regionális és területi struktúra 1945-1997.)

 

1. KÖRZETEK ÉS KERÜLETEK.

 

A II. Világháborút követően az 1940-es évek végétől, az ezerkilencszázötvenes évek közepéig (1955.) Jugoszlávia, horvát tagköztársasága -ahogy a többi tagköztársaság- úgynevezett körzetekbe „oblast” rendeződtek közigazgatásilag, melyek alá kerületek „kotar” – később, mint járások „opcina”- tartoztak. Hat körzet és önálló adminisztratív területként „Grad Zagreb”[1];

- „oblast Osijek”:

- „kotar Beli Manastir”

- „kotar Osijek”,

- „kotar Vukovar,

- „kotar Vinkovci”,

- „kotar Zupanja”,

- „kotar Slavonski Brod”,

- „kotar Dakovo”,

- „kotar Nasice”,

- „kotar Valpovo”,

- „kotar Donji Miholjac”,

- „kotar Orahovica”,

- „kotar Podravska Slatina”,

- „kotar Slavonska Pozega”,

- „kotar Nova Gradiska”

- „oblast Bjelovar”:

- „kotar Bjelovar”

- „kotar Koprivnica”

- „kotar Krizevci”

- „kotar Durdevac”

- „kotar Virovitica”

- „kotar Grubisno Polje”

- „kotar Daruvar”

- „kotar Pakrac”

- „kotar Garesnica”

- „kotar Cazma”

- „kotar Ludbreg”

- „oblast Zagreb”:

- „kotar Varazdin”

- „kotar Prelog”

- „kotar Cakovec”

- „kotar Ivanec”

           - „kotar Vrbovec”

 - „kotar Krapina”

- „kotar Zlatar Bistrica”

- „kotar Pregrada”

- „kotar Klanjec”

- „kotar Donja Stubica”

- „kotar Zelina”

- „kotar Grad Zagreb”

1927-től 1944-ig adminisztrációs területe csak Zágráb városra terjedt ki, mellette önálló adminisztrációs terület volt, a mai Zágráb főváros agglomerációja; „Podsused, Sestine, Stanjevac, Markusavec, Vrapce, Granesina, Remetinec (Novi Zagreb)”, 1945-1952. közt „Grad Zagreb” alá sorolták „Podsused, Sestine, Stanjevac, Markusavec, Vrapce”, majd 1952-1955. közt „Granesina, Remetinec (Novi Zagreb)” területét.

- „kotar Dugo Selo”

             -(1992-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag)

- „kotar Samobor”

             -(1981-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag)

- „kotar Velika Gorica”

             -(1974-től Zágráb adminisztráció része közigazgatásilag)

-„kotar Zapresic”

             -(1974-től Zágráb adminisztráció része közigazgatásilag)

- „kotar Sesvete”

             -(1981-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag)

- „kotar Vrbovec”

- „kotar Jastrebarsko”

- „kotar Sisak”

- „kotar Novska”

- „kotar Kostajnica”

- „kotar Dvor”

- „kotar Petrinja”

- „kotar Kutina”

- „oblast Karlovac”:

- „kotar Glina”

- „kotar Karlovac”

- „kotar Vrginmost”

- „kotar Vojnic”

- „kotar Ogulin”

                        - „kotar Slunj”

- „kotar Brinje”

- „kotar Otocac”

- „kotar Perusic”

- „kotar Gospic”

- „kotar Titova Korenica”

 -Korenica esetében a „Titova” („Josip Broz Tito” jugoszláv forradalmár és államfőről elnevezve) előnév hozzáadására, 1946-tól került sor[2].

                        - „kotar Gracac”

- „kotar Donji Lapac”

                       - „kotar Udbina”

- „oblast Rijeka”:

- „kotar Delnice”

- „kotar Rijeka”

- „kotar Buzet”

- „kotar Porec”

- „kotar Pazin”

- „kotar Labin”

- „kotar Rovinj”

- „kotar Pula”

- „kotar Opatija”

- „kotar Cres-Losinj”

- „kotar Krk”

- „kotar Pag”

- „kotar Crikvenica”

- „kotar Senj”

- „oblast Dalmacija”:

- „kotar Zadar”

- „kotar Zadarski otoci

(Vir, Maun, Olib, Silba, Premuda, Skarda, Ist, Molat, Zverinac, Ribanj, Sestrunj, Rava, Iz, Dugi Otok, Ugljan, Pasman, Dugi Otok)

- „kotar Benkovac”

- „kotar Sibenik”

- „kotar Knin”

- „kotar Drnis”

- „kotar Sinj”

- „kotar Split”

- „opcina Brac”

- „opcina Hvar”

- „opcina Vis”

- „kotar Imotski”

- „kotar Makarska”

- „kotar Metkovic”

- „kotar Korcula”

- „kotar Dubrovnik”



[1] Stanko Zuljic: Regionalno i teritorijalno ustrojstvo Hrvatske u razdoblju... Ekonomski Pregled, 52 (1-2) 3-28 (2001).,

[2] https://www.matica.hr/media/uploads/knjige/radelic_hrvatska_u_jugoslaviji.pdf



2. KERÜLETEK ÉS JÁRÁSOK.

 

1955-re újabb adminisztrációs, közigazgatási reform és területi-politikai reorganizáció révén, a körzetek (oblast) kerületekre „kotar” módosultak; „Osijek, Vinkovci, Slavonski Brod, Nasice, Slavonska Pozega, Virovitica, Daruvar, Nova Gradiska, Koprivnica, Bjelovar, Kutina, Cakovec, Varazdin, Krizevci, Krapina, Zagreb, Sisak, Karlovac, Ogulin, Rijeka, Pula, Gospic, Zadar, Sibenik, Split, Makarska, Dubrovnik”[1].

- „kotar Osijek” alá összevonva: „Beli Manastir, Osijek, Valpovo, Dakovo”.

- „kotar Vinkovci” alá összevonva: „Vukovar, Vinkovci, Zupanja”.

- „kotar Slavonski Brod”

- „kotar Nasice” alá összevonva: „Nasice, Orahovica, Donji Miholjac”.

- „kotar Slavonska Pozega”

- „kotar Virovitica” alá összevonva: „Podravska Slatina, Virovitica”.

- „kotar Daruvar” alá összevonva: „Grubisno Polje, Daruvar, Pakrac”.

- „kotar Nova Gradiska” alá összevonva: „Nova Gradiska, Novska”.

- „kotar Koprivnica” alá összevonva: „Koprivnica” és „Durdevac” egy része.

- „kotar Bjelovar” alá összevonva: „Bjelovar”, és „Cazma” egy része.

- „kotar Kutina” alá összevonva: „Kutina, Garesnica, „Cazma” egy része (később Ivanic-grad)

- „kotar Cakovec” alá összevonva: „Cakovec, Prolog”.

- „kotar Varazdin” alá összevonva: „Ivanec, Varazdin, Ludbreg” és „Zelina” északi része.

- „kotar Krizevci” alá összevonva: „Krizevci, Vrbovec”.

- „kotar Krapina” alá összevonva: „Krapina, Pregrada, Zlatar, Donja Stubica, Klanjec”.

- „kotar Zagreb” alá összevonva: „Zagreb, Zapresic, Sesvete, Samobor, Jastrebarsko, Velika Gorica, Dugo Selo”.[2]

- „kotar Sisak” alá összevonva: „Sisak, Glina, Petrinja, Dvor, Kostajnica”.

- „kotar Karlovac” alá összevonva:”Karlovac, Vojnic, Vrginmost, Slunj”.

- „kotar Ogulin” alá összevonva: „Ogulin” és „Delnice” járás keleti része (később Vrbovsko)

- „kotar Rijeka” alá összevonva: „Rijeka, Opatija, Cres, Krk, Rab, Crikvenica, Senj” és „Delnice” nyugati része.

- „kotar Pula” alá összevonva: „Buzet, Porec, Buje, Pazin, Labin, Pula”.

Itt meg kell említeni „Buje” adminisztrációs területét, hiszen a terület 1955-ig különleges igazgatási területként átmenetileg a Trieszti B zónához tartozott. Az első világháborút követően Isztria területe a rapallói szerződés alapján az akkori Olasz Királysághoz került. A második világháború során, 1943-ban kapituláltak az olaszok, ezért Isztria német megszállás alá került 1945-ig. A második világháború után a párizsi békeszerződés alapján Isztria, az akkori Jugoszlávia alá rendelték, így az álam részét képezte, kivéve „Buje” területét, mely 1954-ig speciális igazgatási zónaként az olasz Trieszt város „B” zónához tartozott 1955-ig. 1955-től megkapta Jugoszlávia és ennek értelmében „Buje” jugoszláv közigazgatás alá kerülhetett.[3]

- „kotar Gospic” alá összevonva: „Gospic, Brinje, Otocac, Titova Korenica, Udbina, Donji Lapac, Perusic, Gracac”.

- „kotar Zadar” alá összevonva: „Zadar, Zadarski otoci, Benkovac”.

- „kotar Sibenik” alá összevonva: „Sibenik, Drnis, Knin”.

- „kotar Split” alá összevonva: „Split, Sinj, Brac, Hvar, Vis”.

- „kotar Makarska” alá összevonva: „Makarska, Imotski, Metkovic”

- „kotar Dubrovnik” alá összevonva: „Dubrovnik, Korcula”.

-  „Grad Zagreb”

Zágráb főváros és agglomerációja; „Podsused, Sestine, Stanjevac, Markusavec, Vrapce, Granesina, Remetinec (Novi Zagreb), Granesina, Remetinec (Novi Zagreb)” területe.[4]



[1] Stanko Zuljic: Regionalno i teritorijalno ustrojstvo Hrvatske u razdoblju... Ekonomski Pregled, 52 (1-2) 3-28 (2001).,

[2] „kotar Dugo Selo” (1992-től Zágráb adminisztráció része közigazgatásilag), „kotar Samobor” (1981-től Zágráb adminisztráció része közigazgatásilag), „kotar Velika Gorica” (1974-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag), „kotar Zapresic”, (1974-től Zágráb  adminisztrációe közigazgatásilag), „kotar Sesvete” (1981-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag).

[4] „kotar Dugo Selo” (1992-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag), „kotar Samobor” (1981-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag), „kotar Velika Gorica” (1974-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag), „kotar Zapresic”, (1974-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag), „kotar Sesvete” (1981-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag).





Az ezerkilencszázhatvanas években (1962-től) újabb közigazgatási reformizáció révén a huszonhét kerületet (kotar), nyolc nagyobb kerületre (kotar) bontották, vonták össze. Az 1967-ben hozott új közigazgatás alapján a korábbi kisebb kerületeket (kotar) felszámolták és elfogadott alkotmánytörvénnyel a kerületeket járásokká (opcina) avanzsálták. A nyolc nagy kerület „kotar”, így magába foglalta a korábbi kisebb kerületeket, melyeket járásnak (opcina) neveztek. A járások esetében történtek területi módosítások, létrejöttek új járások korábbi kerületekből leválasztott területen, vagy új területi határok jöttek létre egyes korábbi kerületek, új nevén járásokban[1]:

- „kotar Osijek” (összevonva kerületek „kotar” „Osijek, Vinkovci, Slavonski Brod, Nasice, Slavonska Pozega, Nova Gradiska”):

- „opcina Beli Manastir”

- „opcina Valpovo”

- „opcina Osijek”,

- „opcina Vukovar,

- „opcina Vinkovci”,

- „opcina Zupanja”,

- „opcina Slavonski Brod”,

- „opcina Dakovo”,

- „opcina Nasice”,

- „opcina Valpovo”,

- „opcina Donji Miholjac”,

- „opcina Orahovica”,

- „opcina Podravska Slatina”,

- „opcina Slavonska Pozega”,

- „opcina Nova Gradiska”

- „kotar Bjelovar” (összevonva kerületek „kotar” „Virovitica, Daruvar, Koprivnica, Bjelovar, Krizevci, Kutina -egy része-,”):

- „opcina Bjelovar”

- „opcina Koprivnica”

- „opcina Krizevci”

- „opcina Durdevac”

- „opcina Virovitica”

- „opcina Grubisno Polje”

- „opcina Daruvar”

- „opcina Pakrac”

- „opcina Garesnica”

- „opcina Cazma”

- „opcina Vrbovec”

- „kotar Varazdin” (összevonva kerületek „kotar” „Varazdin, Cakovec”):

- „opcina Varazdin”

- „opcina Cakovec”

- „opcina Ludbreg”

- „opcina Ivanec”

- „opcina Novi Marof”

(létrejött „opcina Novi Marof”, „kotar Varazdin, kotar Zelina” területéből kiváló részen[2])

-„kotar Zagreb” (összevonva kerületek „kotar” „Zagreb, Krapina”):

- „opcina Zagreb”

- „opcina Samobor”

                   (1981-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag)

- „opcina Velika Gorica”

                  (1974-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag),

- „opcina Zapresic”

                    (1974-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag),

- „opcina Sesvete”

                  (1981-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag)

- „opcina Dugo Selo”

                 (1992-től Zágráb  adminisztráció része közigazgatásilag)

- „opcina Krapina” - (Krapina alá sorolták 1962-től az 1955-ben létrejött „Pregrada” kerületet „kotar”. „Pregrada” 1978-tól ismét kivált Krapina alól és önálló járásként funkcionált tovább)[3]

- „opcina Klanjec”

- „opcina Zabok”

(létrejött „opcina Zabok”, „kotar Krapina, kotar Pregrada” területéből kiváló részen)[4]

- „opcina Donja Stubica”

- „opcina Zelina”

- „opcina Zlatar Bistrica”

- „opcina Jastrebarsko”

-„kotar Sisak” (összevonva kerületek „kotar” Sisak, Kutina”):

- „opcina Sisak”

- „opcina Novska”

- „opcina Kostajnica”

- „opcina Dvor”

- „opcina Glina”

- „opcina Petrinja”

- „opcina Kutina”

- „opcina Ivanec Grad”

(létrejött „opcina Ivanec-grad”, „kotar Cazma, kotar Dugo Selo” területéből kiváló részen)[5]

-„kotar Karlovac” (összevonva kerületek „kotar” „Karlovac, Ogulin, Gospic”):

- „opcina Ozalj”

(létrejött „opcina Ozalj”, „kotar Karlovac” területéből kiváló részen)[6]

- „opcina Karlovac”

- „opcina Vrginmost”

- „opcina Vojnic”

- „opcina Duga Resa”

(létrejött „opcina Duga Resa”, „kotar Karlovac, kotar Vojnic, kotar Ogulin” területéből kiváló részen)[7]

- „opcina Vrbovsko”[8]

(létrejött „opcina Vrbovsko”, „kotar Delnice, kotar Ogulin” területéből kiváló részen)

- „opcina Slunj”

- „opcina Otocac”

(egyesült „kotar Brinje, kotar Otocac” és létrejött „opcina Otocac”)

- „opcina Titova Korenica”

(egyesült „kotar Titova Korenica, kotar Udbina” és létrejött „opcina Titova Korenica”)

- „opcina Gospic”

(egyesült „kotar Perusic, kotar Gospic” és létrejött „opcina Gospic”)

- „opcina Donji Lapac”

- „opcina Gracac”

-„kotar Rijeka” (összevonva kerületek „kotar” „Rijeka, Pula”):

- „opcina Rijeka”

- „opcina Cabar”

(létrejött „opcina Vrbovko”, „kotar Delnice” területéből kiváló részen)

- „opcina Delnice”

- „opcina Opatija”

- „opcina Crikvenica”

- „opcina Senj”

- „opcina Rab”

- „opcina Cres”

- „opcina Krk”

- „opcina Pag”

Korábbi pulai (Pula) kerület „kotar Pula” -1955-1967.közt- beintegrálódott 1967-ben a „kotar Rijeka” alá:

- „opcina Buzet”

- „opcina Buje”[9] 

- „opcina Porec”

- „opcina Pazin”

- „opcina Rovinj”

- „opcina Pula”

- „opcina Labin”

-„kotar Split” (összevonva kerületek „kotar” „Zadar, Sibenik, Split, Makarska, Dubrovnik”)[10]:

- „opcina Zadar”

- „opcina Obrovac”

(létrejött „opcina Obrovac”, „kotar Benkovac” területéből kiváló részen)[11]

- „opcina Benkovac”

- „opcina Biograd na Moru”

(létrejött „opcina Biograd na Moru”, „kotar Zadar” területéből kiváló részen)[12]

- „opcina Sibenik”

- „opcina Knin”

- „opcina Drnis”

- „opcina Sinj”

- „opcina Trogir”

  (létrejött „opcina Trogir”, és „opcina Omis”, „kotar Split” területéből kiváló részen)

- „opcina Split”

- „opcina Brac”

- „opcina Hvar”

- „opcina Vis”

- „opcina Omis”

(létrejött „opcina Omis”, és „opcina Omis”, „kotar Split” területéből kiváló részen)

- „opcina Imotski”

- „opcina Makarska”

- „opcina Vrgorac”

(létrejött „opcina Vrgorac”, „kotar Imotski, kotar Makarska, kotar Metkovic” területéből kiváló részen)

- „opcina Metkovic”

A második világháború utáni években jött létre Plocsé, mint kikötő. Ezt követően a növekvő lakosság révén településsé fejlődött. 1950-ben Plocse (Ploce) átnevezésre került Kardeljevó (Kardeljevo) névre. Ezen a néven 1954-ig funkcionált, majd újra Plocsé lett. 1962-1968. közt Plocsé Metkovics (Metkovic) járás (korábban kerület „kotar”) részét képezte. 1980.02.02-től Plocsé ismét Kardeljevó néven került a közigazgatásba, mely néven 1990.11.10-ig nevezték, aztán ismételten Plocsé lett. Plocsé, mint Kardeljevó 1968-tól vállt le Metkovics járásból és lett önálló járás (opcina). [13]

- „opcina Korcula”

- „opcina Dubrovnik”

- „opcina Lastovo”

(létrejött „opcina Lastovo”, „kotar Korcula” területéből kiváló részen)

-„Grad Zagreb” Zágráb főváros és agglomerációja; „Podsused, Sestine, Stanjevac, Markusavec, Vrapce, Granesina, Remetinec (Novi Zagreb), Granesina, Remetinec (Novi Zagreb)” területe.



[1] Stanko Zuljic: Regionalno i teritorijalno ustrojstvo Hrvatske u razdoblju... Ekonomski Pregled, 52 (1-2) 3-28 (2001).,

[2] http://www.dgit.hr/index.php?clsid=pov

[3] https://www.pregrada.hr/sites/default/files/Plan%20razvoja%20Grada%20Pregrade%202021-2027.pdf

[4] https://daz.hr/historijat-fonda-hr-dazg-916-skupstina-opcine-samobor-1963-1991/

[5]   https://daz.hr/historijat-fonda-hr-dazg-916-skupstina-opcine-samobor-1963-1991/

[6] HR-DAKA-418,Narodni odbor opcine Ozalj, NOO Ozalj,1952-1963.,1955-1963

[7]   https://daz.hr/historijat-fonda-hr-dazg-916-skupstina-opcine-samobor-1963-1991/

[8] Monografija Opcina Vrbovsko", Skolska knjiga Zagreb 1984.

[9] Itt meg kell említeni „Buje” adminisztrációs területét, hiszen a terület 1955-ig különleges igazgatási területként átmenetileg a Trieszti B zónához tartozott. Az első világháborút követően Isztria területe a rapallói szerződés alapján az akkori Olasz Királysághoz került. A második világháború során, 1943-ban kapituláltak az olaszok, ezért Isztria német megszállás alá került 1945-ig. A második világháború után a párizsi békeszerződés alapján Isztria, az akkori Jugoszlávia alá rendelték, így az álam részét képezte, kivéve „Buje” területét, mely 1954-ig speciális igazgatási zónaként az olasz Trieszt város „B” zónához tartozott 1955-ig. 1955-től megkapta Jugoszlávia és ennek értelmében „Buje” jugoszláv közigazgatás alá kerülhetett. https://hu.wikipedia.org/wiki/Buje, https://buje.hr/

[10] https://www.dazd.hr/attachment/preview/5c657cb30987c/dazd-141-kno-i-no-kotara-zadar.pdf

[11] http://arhinet.arhiv.hr/details.aspx?ItemId=3_5907

[12] http://arhinet.arhiv.hr/details.aspx?ItemId=3_5907, http://arhinet.arhiv.hr/details.aspx?ItemId=3_12669

http://arhinet.arhiv.hr/details.aspx?ItemId=4_47

 

[13] https:// hrcak.srce.hr/ file/ 141450, https:// ploce.hr/ wp- content/ uploads/2020/05/ strategija- razvoja-2022.pdf, https://hr. wikipedia. org/ wiki/Plo%C4%8De, https: //hrcak.srce.hr/file/213766, https: //dzs. gov.hr/, https://hrcak.srce.hr/file/58734, https://hrcak.srce.hr/file/176983, Zdenko Radelic: Hrvatska u Jugoslaviji 1945. -1991. od zajedništva do razlaza. Zagreb, 2006.





3. KÖZÖSSÉGI JÁRÁSOK ÉS ALJÁRÁSOK. 

 

1967-ben a kerületeket (kotar) felszámolták és elfogadott alkotmánytörvénnyel a kerületeket a járásokká (opcina) avanzsálták. Az átalakulás során az 1974-es alkotmány kötelezte a járásokat (opcina), hogy közösségeket alkossanak (zajednica opcina „ZO”). Jugoszlávia horvát szocialista szövetségi tagállamának közigazgatási területei 1974-től 1990. július 25-ig közösségi járásokba rendeződtek (Zajednica opcina), mely közösségi járások több járásközponthoz kapcsolódó aljárást (opcina) foglalt magába. Maga a horvát főváros Zágráb és járási területe, úgynevezett városi közösségi járásként Gradska zajednica opcina Zagreb működött. Első ciklusban 1974-től 1986.12.31-ig az alábbi közösségi járások és alárendelt aljárások (opcina) funkcionáltak a Gradska zajednica opcina Zagreb városi közösségi járással együttesen20: 

-„Zajednica opcina Bjelovar”: 

- „opcina Bjelovar 

- „opcina Koprivnica 

- „opcina Krizevci 

- „opcina Durdevac 

- „opcina Virovitica 

- „opcina Grubisno Polje 

- „opcina Daruvar” 

- „opcina Pakrac 

- „opcina Garesnica 

- „opcina Cazma 

-„Zajednica opcina Gospic”: 

- „opcina Otocac 

- „opcina Titova Korenica 

- „opcina Gospic 

- „opcina Donji Lapac 

- „opcina Gracac 

-„Zajednica opcina Karlovac”: 

- „opcina Ozalj 

- „opcina Karlovac 

- „opcina Vrginmost 

- „opcina Vojnic 

- „opcina Duga Resa 

- „opcina Slunj 

-„Zajednica opcina Osijek”: 

- „opcina Beli Manastir 

- „opcina Osijek 

- „opcina Vukovar 

- „opcina Vinkovci 

- „opcina Zupanja 

- „opcina Dakovo 

- „opcina Valpovo 

- „opcina Donji Miholjac 

- „opcina Podravska Slatina 

- „opcina Nasice 

- „opcina Orahovica 

- „opcina Slavonska Pozega 

- „opcina Nova Gradiska 

- „opcina Slavonski Brod 

-„Zajednica opcina Rijeka”: 

- „opcina Rijeka 

- „opcina Cabar 

- „opcina Delnice 

- „opcina Vrbovsko 

- „opcina Ogulin 

- „opcina Opatija 

- „opcina Crikvenica 

- „opcina Senj 

- „opcina Rab 

- „opcina Cres 

- „opcina Krk 

- „opcina Pag 

- „opcina Buzet 

- „opcina Buje 

- „opcina Porec 

- „opcina Pazin 

- „opcina Rovinj” 

- „opcina Pula” 

- „opcina Labin 

-„Zajednica opcina Sisak”: 

- „opcina Sisak 

- „opcina Novska 

- „opcina Kostajnica 

- „opcina Dvor 

- „opcina Glina 

- „opcina Petrinja 

-„Zajednica opcina Split”: 

- „opcina Zadar 

- „opcina Obrovac 

- „opcina Benkovac 

- „opcina Biograd na Moru 

- „opcina Sibenik 

- „opcina Knin 

- „opcina Drnis 

- „opcina Sinj 

- „opcina Trogir   

- „opcina Split 

- „opcina Brac 

- „opcina Hvar 

- „opcina Vis 

- „opcina Omis 

- „opcina Imotski 

- „opcina Makarska 

- „opcina Vrgorac 

- „opcina Ploce 

- „opcina Metkovic 

- „opcina Korcula” 

- „opcina Dubrovnik” 

- „opcina Lastovo 

-„Zajednica opcina Varazdin”: 

- „opcina Varazdin 

- „opcina Cakovec 

- „opcina Ludbreg 

- „opcina Ivanec 

- „opcina Novi Marof 

-„Zajednica opcina Zagreb”: 

- „opcina Pregrada. 1955-ben jött létre „Pregrada”, mint kerület „kotar”. 1962-ben a kerületeket megszüntették, helyettük járások (opcina) alakultak meg, egyes korábbi kerületek egy másik kerületből létrejövő járásba integrálódtak. Így volt ez „Pregrada” kerület esetében is, melyet Krapina járás alá sorolták 1962-től. „Pregrada” 1978-tól ismét kivált Krapina alól és önálló járásként funkcionált tovább.21 

- „opcina Klanjec 

- „opcina Zabok 

- „opcina Donja Stubica 

- „opcina Sveti Ivan Zelina 

- „opcina Dugo Selo- (1992-től „Zagreb” járáshoz csatolva)- 

- „opcina Ivanec Grad 

- „opcina Vrbovec 

- „opcina Krapina 

- „opcina Zlatar Bistrica 

- „opcina Kutina 

- „opcina Jastrebarsko 

-„Gradska zajednica opcina Zagreb”: Grad Zagreb GZO 

Zágráb főváros és agglomerációja; „Podsused, Sestine, Stanjevac, Markusavec, Vrapce, Granesina, Remetinec (Novi Zagreb), Granesina, Remetinec (Novi Zagreb)” területe. 1974-től GZO Zágráb járáshoz csatolják Zapresic, Velika Gorica” járásokat, majd 1981-től pedig „Sesvete, Samobor” járásokat is. 22 




20 https: // repozitorij. pmf. unizg. hr/ islandora/ object/ pmf%3A5657/ datastream/ PDF/ viewhttps:// enwikipediaorg/ wiki/ File: Zajednice_op% C4%87ina_od_1987-01-01_do_1990-07-25.pnghttps:// hr.wikipediaorg/ wiki/ Zajednica_op%C4%87ina, https:// narodnenovine .nnhrclancisluzbeni/ 1990_07_31_611. htmlStanko ZuljicRegionalno i teritorijalno ustrojstvo Hrvatske u razdoblju... EKONOMSKI PREGLED, 52 (1-2) 3-28 (2001).,  https:// hrcaksrcehr/ file/ 45011https:// www. matica .hrmediauploadsknjigeradelichrvatska_u_jugoslaviji .pdfZdenko RadelicHrvatska u Jugoslaviji 1945. -1991. od zajedništva do razlazaZagreb, 2006. 

21 https://www.pregrada.hr/sites/default/files/Plan%20razvoja%20Grada%20Pregrade%202021-2027.pdf 

22 „opcina Dugo Selo” (1992-től Zágráb adminisztráció része közigazgatásilag), „opcina Samobor” (1981-től Zágráb adminisztráció része közigazgatásilag), „opcina Velika Gorica” (1974-től Zágráb adminisztráció része közigazgatásilag), „opcina Zapresic”, (1974-től Zágráb adminisztráció része közigazgatásilag), „opcina Sesvete” (1981-től Zágráb adminisztráció része közigazgatásilag).




Jugoszlávia horvát szocialista szövetségi tagállamának közigazgatási rendszerében, a járások, járási közösségek területi elosztásában 1987. május 26-tól, Zágráb városi közösségi járás esetében 1986. december 30-tól reformizáció került végrehajtásra. Ennek során 1990. július 25-ig a közösségi járások (Zajednica opcina), és alárendeltségükbe tartozó aljárások (opcina), valamint a horvát főváros Zágráb és járási Gradska zajednica opcina Zagrebterülete tekintetében történt reformizáció eredménye képen az alábbiak szerint változott meg23: 

-„Zajednica opcina Bjelovar”: 

- „opcina Bjelovar 

- „opcina Koprivnica 

- „opcina Krizevci 

- „opcina Durdevac 

- „opcina Virovitica 

- „opcina Grubisno Polje 

- „opcina Daruvar” 

- „opcina Pakrac 

- „opcina Garesnica 

- „opcina Cazma 

-„Zajednica opcina Lika (korábban „Zajednica opcina Gospic): 

- „opcina Otocac 

- „opcina Titova Korenica 

- „opcina Gospic 

- „opcina Donji Lapac 

- „opcina Gracac 

-„Zajednica opcina Karlovac”: 

- „opcina Ozalj 

- „opcina Karlovac 

- „opcina Vrginmost 

- „opcina Vojnic 

- „opcina Duga Resa 

- „opcina Slunj 

-„Zajednica opcina Osijek”: 

- „opcina Beli Manastir 

- „opcina Osijek 

- „opcina Vukovar 

- „opcina Vinkovci 

- „opcina Zupanja 

- „opcina Dakovo 

- „opcina Valpovo 

- „opcina Donji Miholjac 

- „opcina Podravska Slatina 

- „opcina Nasice 

- „opcina Orahovica 

- „opcina Slavonska Pozega 

- „opcina Nova Gradiska 

- „opcina Slavonski Brod 

-„Zajednica opcina Rijeka”: 

- „opcina Rijeka” 

- „opcina Cabar 

- „opcina Delnice 

- „opcina Vrbovsko 

- „opcina Ogulin 

- „opcina Opatija” 

- „opcina Crikvenica 

- „opcina Senj 

- „opcina Rab” 

- „opcina Cres 

- „opcina Krk 

- „opcina Pag 

- „opcina Buzet 

- „opcina Buje 

- „opcina Porec 

- „opcina Pazin 

- „opcina Rovinj” 

- „opcina Pula” 

- „opcina Labin 

-„Zajednica opcina Sisak  

(kivált opcina Novska”, mely áthelyezésre került -„Zajednica opcina Zagrebközigazgatásába),: 

- „opcina Sisak” 

- „opcina Kostajnica 

- „opcina Dvor 

- „opcina Glina 

- „opcina Petrinja 

-„Zajednica opcina Dalmacija (korábban „Zajednica opcina Split”): 

- „Split” városi közösségi járás „Gradska zajednica opcina Split” (megalakult korábban „opcina Split” aljárás „Zajednica opcina Split”közigazgatásában, alá tartozott „opcina Kastel, opcina Solin”.) Korábbi Szplit közösségi járás (zajednica opcina), mint „mamut” közigazgatási járás, az ezerkilencszáznyolcvanas években városi járássá „Gradska zajednica opcina Split”: (Split GZO) alakult át. Ezen területi változás annyiban érintette a korábbi Szplit közösségi járás területét, hogy a megalakult „GZO Split” mellett további két járás; „Kastel, Solinis önálló járásként alakulhatott volna meg. A helyzet e tekintetben azonban a „Kastel” és „Split” járási képviselete közti vitába torkollott. „GZO Split” területileg nem kívánt „Kastel” és „Solin” részére önálló járási közigazgatást biztosítani. A fiaskónak a Jugoszlávia Horvát Szocilalista Köztársaságának (SR Hrvatska) parlamentje (sabor) vett véget, és 1989-ben határozat alapján megszűntette Szplit városi járást „Gradska zajednica opcina Split”: (Split GZO). Helyette Szplit járás maradt, lényegesen kisebb területen mint korábban, és megalakult „Kastel” és „Solin” járás (opcina), 1993-ig önálló járások.24   

Amíg „Kastel” 1986-tól, addig „Solin” már 1981-ben kivált a Szplit adminisztrációja alól és lett önálló. Bár Solin1931-ig önálló volt, de 1948-1971. közt Szplit (Split), mint megalakuló közösségi járás (zajednice opcina), korábban kerület (kotar) részét képezte.25 

- „opcina Zadar 

- „opcina Obrovac 

- „opcina Benkovac 

- „opcina Biograd na Moru 

- „opcina Sibenik 

- „opcina Knin 

- „opcina Drnis 

- „opcina Sinj 

- „opcina Trogir”   

- „opcina Brac 

- „opcina Hvar 

- „opcina Vis 

- „opcina Omis 

- „opcina Imotski 

- „opcina Makarska 

- „opcina Vrgorac 

- „opcina Ploce 

- „opcina Metkovic 

- „opcina Korcula” 

- „opcina Dubrovnik” 

- „opcina Lastovo 

-„Zajednica opcina Varazdin”: 

- „opcina Varazdin” 

- „opcina Cakovec 

- „opcina Ludbreg 

- „opcina Ivanec 

- „opcina Novi Marof 

-„Zajednica opcina Zagreb  

(kivált opcina Pregrada, opcina Klanjec, opcina Krapina, opcina Zabok, opcina Zlatar Bistrica”, mely áthelyezésre került a megalakult Zajednica opcina Hrvatsko Zagorje” közigazgatásába): 

- „opcina Donja Stubica 

- „opcina Sveti Ivan Zelina 

- „opcina Dugo Selo 

- „opcina Ivanec Grad 

- „opcina Kutina 

- „opcina Jastrebarsko 

- „opcina Vrbovec 

- „opcina Novska (korábban-„Zajednica opcina Sisak” közigazgatásában)  

-„Zajednica opcina Hrvatsko Zagorje”: 

-opcina Pregrada 

- opcina Klanjec  

- „opcina Krapina 

- „opcina Zabok  

- „opcina Zlatar Bistrica 

(az összes járás „opcina” korábban Zajednica opcina Zagreb” közigazgatásában) 

-„Gradska zajednica opcina Zagreb”: Grad Zagreb GZO” 

Zágráb főváros és agglomerációja; „Podsused, Sestine, Stanjevac, Markusavec, Vrapce, Granesina, Remetinec (Novi Zagreb), Granesina, Remetinec (Novi Zagreb), Zapresic, Velika Gorica, Sesvete, Samobor”. 26 


23   https: // repozitorijpmfunizghrislandoraobject/ pmf%3A5657/ datastream/ PDF/ view, https:// enwikipediaorg/ wiki/ File: Zajednice_op% C4%87ina_od_1987-01-01_do_1990-07-25.png, https:// hr.wikipediaorg/ wiki/ Zajednica_op%C4%87ina, https:// narodnenovine .nnhrclancisluzbeni/ 1990_07_31_611. htmlStanko ZuljicRegionalno i teritorijalno ustrojstvo Hrvatske u razdoblju... EKONOMSKI PREGLED, 52 (1-2) 3-28 (2001).,  https:// hrcaksrcehrfile/ 45011, https:// www. matica .hrmediauploadsknjigeradelichrvatska_u_jugoslaviji .pdf, Zdenko RadelicHrvatska u Jugoslaviji 1945. -1991. od zajedništva do razlazaZagreb, 2006. 

24 https: // slobodnadalmacija. hr/ split/ neki- dogadaji-u- splitu-80-ih- bili-su- nevjerojatno- slicni- danasnjima-partija- gubi- snagu-s- omladinom- nesto- nije- u- redu- g rad- je- opkoljen- dosljacima- 630483, https:// sites. google. com/ view/ kastelanske-utvrde/ka%C5%A1tela,  https:// hrcak. srce. hr/ file/ 374059 , http:// kastela.hr/ wp-content/ uploads/ media/ StatutGrada. pdfhttps:// www. crwflags. com/ fotw/ flags/hr-st-so.htmlhttps:// www. crwflags. com/ fotw/flags/hr-st-ks.html 

25 https://repozitorij.pmf.unizg.hr/islandora/object/pmf%3A3726/datastream/PDF/view 

27   https: // repozitorijpmfunizghrislandoraobject/ pmf%3A5657/ datastream/ PDF/ view, https:// enwikipediaorg/ wiki/ File: Zajednice_op% C4%87ina_od_1987-01-01_do_1990-07-25.png, https:// hr.wikipediaorg/ wiki/ Zajednica_op%C4%87ina, https:// narodnenovine .nnhrclancisluzbeni/ 1990_07_31_611. htmlStanko ZuljicRegionalno i teritorijalno ustrojstvo Hrvatske u razdoblju... EKONOMSKI PREGLED, 52 (1-2) 3-28 (2001)., https:// hrcaksrcehr/ file/ 45011, https:// www. matica .hrmediauploadsknjigeradelichrvatska_u_jugoslaviji .pdf, Zdenko RadelicHrvatska u Jugoslaviji 1945. -1991. od zajedništva do razlazaZagreb, 2006. 





4. MEGYÉSÍTÉS.

 

A fenti közigazgatási struktúra csak 1990. július 25-ig maradt fent és látta el funkcióját. 1990. nyarától lényegében Jugoszlávia elindult a felbomlás útján, mely során első lépcsőben Szlovénia (akkori jugoszláv szövetségi tagköztársaság) és Horvátország (akkori jugoszláv szövetségi tagköztársaság) megkezdte szuverén államisága felé történő politikai, majd 1991-től katonai Canossa-járását, mely 1991-re háborúba torkollott a Jugoszlávia fennmaradását megtartani kívánó belgrádi (Beograd) hatalommal és kiszolgálója, a Jugoszláv Néphadsereggel (JNA) szemben. 1990. július 25-től lényegében 1992. december 30-ig a horvátok, már, mint szuverén államuk részeként a korábbi közösségi járások (Zajednica opcina) helyét „megyésítéssel” változtatták meg. Ennek során a korábbi közösségi járások (Zajednica opcina) megyékké (Zupanija) szerveződnek át. Ezen időfolyamat a legkeményebb háborús helyzet közepette folyt és csak 1992. decemberig tartott. A megyék magukba foglalták a korábbi aljárásokat, és mint járások (opcina) funkcionáltak, Zágráb főváros megtartott önálló közigazgatását (Grad Zagreb), melyhez 1992-ben csatlakozott „Dugo Selo” járás. Maga „Zagreb” közösségi járás (zajednica opcina) megszűnt, a korábban alá tartozó járásokat „Donja Stubica, Sveti Ivan Zelina, Vrbovec, Dugo Selo, Ivanic-Grad, Kutina, Jastrebarsko” áthelyezték „zupanija Bjelovar, Krapina, Karlovac, Sisak” megyék alá. 1990. július 25-től 1992. november 12-ig az alábbi kezdetleges megyék alakultak meg[1]:

  -„Zupanija Bjelovar”:

- „opcina Bjelovar”

- „opcina Koprivnica”

- „opcina Krizevci”

- „opcina Durdevac”

- „opcina Cazma”

- „opcina Vrbovec” (korábban „Zajednica opcina Zagreb” közigazgatásában)

  -„Zupanija Virovitica” (korábban „Zajednica opcina Bjelovar” közigazgatásában):

- „opcina Virovitica”

- „opcina Grubisno Polje”

- „opcina Daruvar”

- „opcina Garesnica”

- „opcina Slatina” (korábban „Zajednica opcina Osijek” közigazgatásában)

  -„Zupanija Pozega”

(korábban „Zajednica opcina Osijek” és „ Bjelovar” közigazgatásában):

- „opcina Pozega”

(korábban „Zajednica opcina Osijek” közigazgatásában)

- „opcina Nova Gradiska”

(korábban „Zajednica opcina Osijek” közigazgatásában)

- „opcina Slavonski Brod”

(korábban „Zajednica opcina Osijek” közigazgatásában)

- „opcina Pakrac”

(korábban „Zajednica opcina Bjelovar” közigazgatásában)

  -„Zupanija Vukovar” (korábban „Zajednica opcina Osijek” közigazgatásában):

- „opcina Vukovar”

(korábban „Zajednica opcina Osijek” közigazgatásában)

- „opcina Vinkovci”

(korábban „Zajednica opcina Osijek” közigazgatásában)

- „opcina Zupanja”

(korábban „Zajednica opcina Osijek” közigazgatásában)

  -„Zupanija Osijek”:

- „opcina Beli Manastir”

- „opcina Osijek”

- „opcina Dakovo”

- „opcina Valpovo”

- „opcina Donji Miholjac”

- „opcina Nasice”

- „opcina Orahovica”

-„Zupanija Varazdin”:

- „opcina Varazdin”

- „opcina Cakovec”

- „opcina Ludbreg”

- „opcina Ivanec”

- „opcina Novi Marof”

-„Zupanija Krapina” (korábban „Zajednica opcina Hrvatsko Zagorje”):

-„opcina Pregrada”

- „opcina Klanjec”

- „opcina Krapina”

- „opcina Zabok”

- „opcina Zlatar Bistrica”

- „opcina Donja Stubica”

(korábban „Zajednica opcina Zagreb” közigazgatásában)

- „opcina Sveti Ivan Zelina”

(korábban „Zajednica opcina Zagreb” közigazgatásában)

-„Zupanija Zagreb”

- „opcina Zagreb”

- „opcina Dugo Selo”

-„Zupanija Sisak”

- „opcina Sisak”

- „opcina Kostajnica”

- „opcina Dvor”

- „opcina Glina”

- „opcina Petrinja”

-„opcina Ivanec Grad”

(korábban „Zajednica opcina Zagreb” közigazgatásában)

- „opcina Kutina” (korábban „Zajednica opcina Zagreb” közigazgatásában)

- „opcina Novska” (korábban „Zajednica opcina Zagreb” közigazgatásában)

-„Zupanija Karlovac”:

- „opcina Ozalj”

- „opcina Karlovac”

- „opcina Vrginmost”

- „opcina Vojnic”

- „opcina Duga Resa”

- „opcina Slunj”

- „opcina Jastrebarsko”

(korábban „Zajednica opcina Zagreb” közigazgatásában)

- „opcina Ogulin” (korábban „Zajednica opcina Rijeka” közigazgatásában)

-„Zupanija Rijeka”:

- „opcina Rijeka”

- „opcina Cabar”

- „opcina Delnice”

- „opcina Vrbovsko”

- „opcina Opatija”

- „opcina Crikvenica”

- „opcina Cres”

- „opcina Krk”

-„Zupanija Pazin” (korábban „Zajednica opcina Rijeka közigazgatásában)”:

- „opcina Buzet”

- „opcina Buje”

- „opcina Porec”

- „opcina Pazin”

- „opcina Rovinj”

- „opcina Pula”

- „opcina Labin”

(az összes járás „opcina” korábban „Zajednica opcina Rijeka” közigazgatásában)

-„Zupanija Lika”:

- „opcina Otocac”

- „opcina Titova Korenica”

- „opcina Gospic”

- „opcina Senj” (korábban „Zajednica opcina Rijeka közigazgatásában)

- „opcina Rab” (korábban „Zajednica opcina Rijeka közigazgatásában)

- „opcina Pag” (korábban „Zajednica opcina Rijeka közigazgatásában)

-„Zupanija Zadar” (korábban „Zajednica opcina Dalmacija”):

- „opcina Zadar”

- „opcina Obrovac”

- „opcina Benkovac”

- „opcina Biograd na Moru”

- „opcina Donji Lapac” (korábban „Zajednica opcina Lika közigazgatásában)

- „opcina Gracac” (korábban „Zajednica opcina Lika közigazgatásában)

-„Zupanija Sibenik” (korábban „Zajednica opcina Dalmacija”):

- „opcina Sibenik”

- „opcina Knin”

- „opcina Drnis”

-„Zupanija Split” (korábban „Zajednica opcina Dalmacija”):

-„opcina Split”

- „opcina Brac”

- „opcina Hvar”

- „opcina Vis”

- „opcina Omis”

- „opcina Imotski”

- „opcina Makarska”

- „opcina Vrgorac”

- „opcina Sinj”

- „opcina Trogir”

-„opcina Solin”

-„opcina Kastela”

-„Zupanija Dubrovnik” (korábban „Zajednica opcina Dalmacija”):

- „opcina Ploce”

- „opcina Metkovic”

- „opcina Korcula”

- „opcina Dubrovnik”

- „opcina Lastovo”

-„Grad Zagreb” – 1992-től hozzárendelve közigazgatásilag „Dugo Selo” járás.



[1]   https: // repozitorij. pmf. unizg. hr/ islandora/ object/ pmf%3A5657/ datastream/ PDF/ view, https:// en. wikipedia. org/ wiki/ File: Zajednice_op% C4%87ina_od_1987-01-01_do_1990-07-25.png, https:// hr.wikipedia. org/ wiki/ Zajednica_op%C4%87ina, https:// narodne- novine .nn. hr/ clanci/ sluzbeni/ 1990_07_31_611. html, Stanko Zuljic: Regionalno i teritorijalno ustrojstvo Hrvatske u razdoblju... EKONOMSKI PREGLED, 52 (1-2) 3-28 (2001)., https:// hrcak. srce. hr/ file/ 45011, https:// www. matica .hr/ media/ uploads/ knjige/ radelic_ hrvatska_u_jugoslaviji .pdf, Zdenko Radelic: Hrvatska u Jugoslaviji 1945. -1991. od zajedništva do razlaza. Zagreb, 2006.





Miután Horvátország -Szlovéniával együtt- kinyilvánította és rögzítette szuverén államiságát, Horvátország 1991. nyarától 1992. januárig lényegében súlyos háborús helyzet közepette 1992. év elejére nemzetközi közreműködés révén lezárt egy időszakot. Stabilizálódtak a frontvonalak, tűzszünetet harc, majd újabb tűzszünet követett, erősödött és struktúralizálódott a horvát hadsereg, mely erő már 1991. őszén meghiúsította a Jugoszláv Néphadsereg horvátországi térnyerését, és offenzívájának eredményes végrehajtását. A horvátországi szerb szakadárok saját területükön kialakították saját közigazgatásukat. Ezen időszak lehetőséget adott egy újabb közigazgatási reformra, mely során 1992. december 12-től 1997. február 07-ig egy újabb megyésített struktúra állt fel. Zágráb főváros megtartott önálló közigazgatását (Grad Zagreb).

Zágráb várost nem tervezték, mint megyét, de külön törvény születtett Zágráb városáról, de a többi megyeszékhellyel együtt városi státuszt javasoltak Zágrábnak, Diakovár (Dakovo), Pula (pula), Vinkovci (Vinkovci) városokkal együtt.

A horvátok több tervezett elkészítése közepette 1992. és 1994. közt, lényegében 1994-re, 1995-re véglegesítették a 1992. november 12-től, 1997. február 07-ig fennálló közigazgatási adminisztrációt. 1992. november 12-től megkezdett reformizáció 1992. december 30-ra aktualizálódott és nyerte el végleges formáját, mely 1997. február 07-ig maradt meg. 1992. novemberben 1992. december 12-ig az alábbi kezdetleges megyék alakultak meg[1]:

„ Vukovarsko-srijemska” – központ Vukovár (Vukovar)

„ Osijecko-baranjska” – központ Eszék (Osijek)

„ Pozesko-slavonska” – központ Pozsega (Pozega)

„ Brodsko-posavska” – központ Szlavónszki Bród (Slavonski Brod)

„Viroviticko-podravska”- központ Verőce (Virovitica)

 „Bjelovarsko-moslavacka” – központ Belovár (Bjelovar)

„Koprivnicko-krizevacka” –központ Kapronca (Koprivnica)

„Varazdinska” – központ Varasd (Varazdin)

„Medimurska” – központ Csáktornya (Cakovec)

„Krapinsko-zagorska” – központ Korpona (Krapina)

„Zagrebacka” – központ Zágráb (Zagreb)

„Karlovacka”- központ Károlyváros (Karlovac)

„Sisacka” –központ Sziszek (Sisak)

„Istarska” –központ Pazin (Pazin)

„Rijecko-goranska” – központ Fiume (Rijeka)

” Licko-primorska”- központ Goszpics (Gospic)

„Zadarsko-kninska”- központ Zára (Zadar)

„Sibenska” – központ Sibenik (Sibenik)

„Splitsko-dalmatinska” – központ Szplit (Split)

„Dubrovacka”-központ Dubrovnik (Dubrovnik)

 

1992.december 18-tól ismételt főleg elnevezés beli reform következett be. 1992.december 29-én a horvát kormányzat (vlada) törvényt fogadott (PA4-115/1-92. számú) el Horvátország új közigazgatásáról, melyben a korábbi központi járások helyett megyéket hoznak létre. Húsz megyét, és külön Zágráb (Zagreb) fővárost- mely most már megyei jogokat élvezett-, a megyékben hatvankilenc megyei jogú várost négyszáztizennyolc járást és két kerületet hoztak létre. 1993.évben végrehajtásra kerül a közigazgatási reform. Ennek során a korábbi „Bjelovarsko-moslavacka” megyéből a Monoszló (Moslovacka) átkerült a Sziszek (Sisak) város irányítása alatt álló „Sisacka” megyéhez és így képezett „Sisacka-moslovacka” megyét, mind amellett „Bjelovarska” megyét a Biló-hegységgel „Bjelovarska-bilogorska” megyének nevezték el. „Rijecko-goranska” megye továbbiakban, mint „Primorsko-goranska” megye néven müködött, fiumei (Rijeka) megyeszékkel. Új elnevezést kapott a Goszpics (Gospic) megyeszék alatt irányított „Licko-primorska” megye, a továbbiakban „Licko-senjska” elnevezéssel funkcionált. A korábban „Dubrovacka” elnevezés alatt álló megyét pedig átnevezték „Dubrovacko-neretvanska” megyének. Ezen rendszer 1997.február 7-ig állt fenn. 1997.év januárjában a 01-97-117/1. számú törvény alapján megreformálta a horvát kormány a megyéket.[2]

Egyes megyéken belül különleges státusszal bírt „Sisak” megyében- Kotar (kerület) Glina, „Zadarsko-Kninsko” megyében- Kotar (kerület) Knin. Megyeszékhelyek volta: „Bjelovar, Cakovec, Dubrovnik, Gospic Karlovac, Koprivnica, Krapina, Pazin, Pozega, Osijek, Rijeka, Sisak, Slavonski Brod, Split, Sibenik, Varazdin, Virovitica, Vukovar, Zadar, Zagreb”. Város státuszt kapott: „Beli Manastir, Biograd na moru, Buje, Buzet, Crikvenica, Cabar, Daruvar, Duga Resa, Drnis, Dakovo, Hvar, Kastela, Knin, Korcula, Krizevci, Krk, Kutina, Ilok, Imotski, Labin, Makarska, Metkovic, Nasice, Nova Gradiska, Novi Vinodolski, Novska, Ogulin, Omis, Opatija, Otocac, Petrinja, Podravska Slatina, Pula, Ploce, Porec, Rab, Rovinj, Samobor, Senj, Sinj, Slunj, Solin, Trogir, Valpovo, Vinkovci, Vis, Zabok,  Zlatar, Zupanja.

1992.12.29-től Horvátország megyéi:

 „Grad Zagreb”-főváros Zágráb

Zágráb város, amelynek szerkezetét a Zágráb városáról szóló törvény[3] szabályozza, különleges, egyedi területi és közigazgatási egységgé vált, amely elkülönül a "Zágráb megyétől. Zágráb magába foglalta „Sesvete, Velika Gorica, Granesina, Novi Zagreb” területét. Dugo Selo járás 1992. júliustól „GZO Zagreb” alá tartozott, hozzá csatolva[4] közigazgatásilag.

„Zagrebacka” megye- központ Zágráb (Zagreb)[5]: a megye magába foglalta „Samobor, Zapresic, Sveti Ivan Zelina, Dugo Selo, Vrbovec” járásokat. „Dugo Selo” járás 1992. júliustól „GZO Zagreb” alá tartozott, hozzá csatolva közigazgatásilag.

„Krapinsko-zagorska”- központ Korpona (Krapina): a megye magába foglalta „Pregrada, Klanjec, Zlatar Bistrica, Zabok, Krapina, Donja Stubica” járásokat.

 „Sisacko-moslavacka”- központ Sziszek (Sisak): a megye magába foglalta „Sisak, Kutina, Novska, Ivanic-grad, Petrinja, Glina, Dvor, Kostajnica, Vrginmost, Vojnic” járásokat.

„Karlovacka”- központ Károlyváros (Karlovac): a megye magába foglalta „Ozalj, Karlovac, Ogulin, Duga Resa, Slunj” járásokat.

„Varazdinska”- központ Varasd (Varazdin): a megye magába foglalta „Varazdin, Novi Marof, Ivanec, Ludbreg” járásokat.

 „Koprivnicko-krizevacka”- központ Kapronca (Koprivnica): a megye magába foglalta „Koprivnica, Durdevac, Krizevci” járásokat.

„Bjelovarsko-bilogorska” - központ Belovár (Bjelovar): a megye magába foglalta „Bjelovar, Cazma, Grubisno Polje, Daruvar, Garesnica” járásokat.

„Primorsko-goranska”- központ Fiume (Rijeka): a megye magába foglalta „Rijeka, Vrbovsko, Cabar, Delnice, Crikvenica, Opatija, Cres-Losinj, Krk, Rab” járásokat.

 „Licko-senjska”- központ Goszpics (Gospic): a megye magába foglalta „Otocac, Senj, Pag, Gospic” járásokat.

 „Viroviticko-podravska”- központ Verőce (Virovitica): a megye magába foglalta „Virovitica, Podravska Slatina, Orahovica” járásokat.

 „ Pozesko-slavonska”- központ Pozsega (Pozega): a megye magába foglalta „Slavonska Pozega, Pakrac, Nasice” járásokat.

 „ Brodsko-posavska”- központ Szlavónszki Bród (Slavonski Brod): a megye magába foglalta „Slavonski Brod, Nova Gradiska” járásokat.

„Zadarsko-kninska”- központ Zára (Zadar): a megye magába foglalta „Zadar, Titova Korenica, Donji Lapac, Gracac, Obrovac, Benkovac, Biograd na Moru, Knin” járásokat.

 „ Osijecko-baranjska”- központ Eszék (Osijek): a megye magába foglalta „Beli Manastir, Osijek, Valpovo, Donji Miholjac, Dakovo” járásokat.

 „Sibenska”- központ Sibenik (Sibenik): a megye magába foglalta „Sibenik, Drnis” járásokat.

 „ Vukovarsko-srijemska”- központ Vukovár (Vukovar): a megye magába foglalta „Vukovar, Vinkovci, Zupanja” járásokat.

 „Splitsko-dalmatinska” - központ Szplit (Split): a megye magába foglalta „Trogir, Split (Split, Kastel, Solin), Omis, Vis, Hvar, Brac, Makarska, Sinj, Imotski, Vrgorac” járásokat.

 „Istarska”- központ Pazin (Pazin): a megye magába foglalta „Buzet, Buje, Porec, Pazin, Rovinj, Pula, Labin” járásokat.

 „Dubrovacko- neretvanska”- központ Dubrovnik (Dubrovnik): a megye magába foglalta „Dubrovnik, Korcula, Lastovo, Ploce, Metkovic” járásokat.

„Medimurska”- központ Csáktornya (Cakovec): a megye magába foglalta „Cakovec” járásokat.

 

A továbbiakban 1997-ben ismét történik Horvátország adminisztrációs és közigazgatási szerkezetében változás, de ekkor már csak az 1995. év végére befejeződő háború utolsó simitása zárult le.[6]  



[1] Stanko Zuljic: Regionalno i teritorijalno ustrojstvo Hrvatske u razdoblju... Ekonomski Pregled, 52 (1-2) 3-28 (2001).,  https: // repozitorij. pmf. unizg. hr/ islandora/ object/ pmf%3A5657/ datastream/ PDF/ view, https:// en. wikipedia. org/ wiki/ File: Zajednice_op% C4%87ina_od_1987-01-01_do_1990-07-25.png, https:// hr.wikipedia. org/ wiki/ Zajednica_op%C4%87ina, https:// narodne- novine .nn. hr/ clanci/ sluzbeni/ 1990_07_31_611. html, Stanko Zuljic: Regionalno i teritorijalno ustrojstvo Hrvatske u razdoblju... EKONOMSKI PREGLED, 52 (1-2) 3-28 (2001).,  https:// hrcak. srce. hr/ file/ 45011, https:// www. matica .hr/ media/ uploads/ knjige/ radelic_ hrvatska_u_jugoslaviji .pdf, Zdenko Radelic: Hrvatska u Jugoslaviji 1945. -1991. od zajedništva do razlaza. Zagreb, 2006. Nikola Novak: Analiza Zupanja u Republici Hrvatskoj-Povijest, Demográfija Gospodarstvo Diplomski Rad br. 34/PE/2015., https: //en. wikipedia. org/ wiki/ File: Zajednice_op %C4% 87ina_od_1974 -02-22_do_1986-12-31.PNG, https:// en. wikipedia. org/ wiki/ File: Zajednice_op% C4% 87ina_od_1974-02-22_do_1986-12-31.PNG, https: // core. ac. uk/ download/ pdf/ 54541222. pdf,  Prof. dr. sc. Ivan Kopric: Upravljanje Gradovima, Gradovi u Hrvatskom Sustavu Lokalne Samouprave, Varazdin, lipanj 2015., Zakon o podrucjima zupanija, gradova i opcina u Republici Hrvatskoj, Narodne novine, broj 86/06, Zakon o lokalnoj i podrucnoj (regionalnoj) samoupravi, Narodne novine, broj 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 150/11, 144/12, 19/13,

 

 

[2] Nikola Novak: Analiza Zupanja u Republici Hrvatskoj-Povijest, Demográfija Gospodarstvo Diplomski Rad br. 34/PE/2015., https: //en. wikipedia. org/ wiki/ File: Zajednice_op %C4% 87ina_od_1974 -02-22_do_1986-12-31.PNG, https:// en. wikipedia. org/ wiki/ File: Zajednice_op% C4% 87ina_od_1974-02-22_do_1986-12-31.PNG, https: // core. ac. uk/ download/ pdf/ 54541222. pdf,  Prof. dr. sc. Ivan Kopric: Upravljanje Gradovima, Gradovi u Hrvatskom Sustavu Lokalne Samouprave, Varazdin, lipanj 2015., Zakon o podrucjima zupanija, gradova i opcina u Republici Hrvatskoj, Narodne novine, broj 86/06, Zakon o lokalnoj i podrucnoj (regionalnoj) samoupravi, Narodne novine, broj 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 150/11, 144/12, 19/13,

[3] https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2001_07_62_1001.html

[4] https:// www. dugoselska- kronika. hr/ images/ dugoselska_ kronika/ 1992/3 27% 20-%20 DUGOSELSKA%20 KRONIKA. pdf

[6] Nikola Novak: Analiza Zupanja u Republici Hrvatskoj-Povijest, Demográfija Gospodarstvo Diplomski Rad br. 34/PE/2015., https: //en. wikipedia. org/ wiki/ File: Zajednice_op %C4% 87ina_od_1974 -02-22_do_1986-12-31.PNG, https:// en. wikipedia. org/ wiki/ File: Zajednice_op% C4% 87ina_od_1974-02-22_do_1986-12-31.PNG, https: // core. ac. uk/ download/ pdf/ 54541222. pdf,  Prof. dr. sc. Ivan Kopric: Upravljanje Gradovima, Gradovi u Hrvatskom Sustavu Lokalne Samouprave, Varazdin, lipanj 2015., Zakon o podrucjima zupanija, gradova i opcina u Republici Hrvatskoj, Narodne novine, broj 86/06, Zakon o lokalnoj i podrucnoj (regionalnoj) samoupravi, Narodne novine, broj 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 150/11, 144/12, 19/13,






 


FOLYTATJUK ITT A MAKRÓ RÉGIÓKKAL ÉS DEMOGRÁFIÁVAL



FORRÁS:

- Josip Vrbosic: POVIJESNI PREGLED RAZVITKA ZUPANIJSKE UPRAVE I SAMOUPRAVE U HRVATSKOJ

- Stjepan Sterc, Nenad Pokas: DEMOGRAFSKI UZROCI I POSLJEDICE RATA PROTIV HRVATSKE

-Mladen Ante Friganovic,Franka Vojnovic: Institut za primijenjena drustvena istrazivanja,Zagreb

- ZIVANA HEDBELI: INSTITUCIJE DRZAVNE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE OD OSAMOSTALJENJA DO ČLANSTVA U EUROPSKOJ UNIJI

- DAMIR MAGAS: CONTEMPORARY ASPECTS OF THE GEOGRAPHICAL REGIONALIZATION AND ADMINISTRATIVE-TERRITORIAL ORGANIZATION OF CROATIA

-Mladen Matica: PROSTORNI RAZVOJ DURDEVCA I NJEGOV OKOLIS S POSEBNIM OSVRTOM NA PRIDRAVSKI PROSTOR

- Petar FELETAR: DEMOGRAFSKE PROMJENE U KOPRIVNICKOKRIZEVACKOJ  ZUPANIJI OD 1857. DO 2011. GODINE

-Dubravka SPEVEC: Starenje stanovnistva Varazdinske zupanije od 1961.do 2001.

- Nikola Novak: ANALIZA ZUPANIJA U REPUBLICI HRVATSKOJ – POVIJEST, DEMOGRAFIJA, GOSPODARSTVO

-Maja BERBER,Bozo GRBIC, Slavica PAVKOV: PROMENE UDELA STANOVNIŠTVA HRVATSKE I SRPSKE NACIONALNE PRIPADNOSTI U REPUBLICI HRVATSKOJ PO GRADOVIMA I OPŠTINAMA NA OSNOVU REZULTATA POPISA IZ 1991. I 2001. GODINE

-DRAGICA HUSANOVIC-PEJNOVIC:DEMOGRAFSKI RAZVOJ PODVELEBITSKOG PRIMORJA U UVJETIMA PERIFERIJE

-Tatjana Juric, struc. spec. oec, Dr. sc. Ivica Poljcak:DEMOGRAFSKO STARENJE U SIBENSKO-KNINSKOJ ZUPANIJI

-https://hr.wikipedia.org/wiki/Kategorija:Popis_stanovni%C5%A1tva_u_Hrvatskoj_1991.  

-wikipedia

-https://www.pmf.unizg.hr

-hrcak.srce.hr

-www.dzs.hr

-www.un.org/Depts/Cartographic/map/profile/croatia.pdf

-http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/127788.html

-http://www.croatianviewpoint.com/Maps_P1.php

-http://www.hkv.hr/izdvojeno/vai-prilozi/ostalo/prilozi-graana/21933-m-nosic-hrvatske-zupanije.html

-A horvát kormányzat által 2006.július 13-án elfogadott törvény  „Zakona prestaje važiti Zakon o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj (»Narodne novine« br. 10/97., 124/97., 50/98., 68/98., 22/99., 42/99., 117/99., 128/99., 44/00., 129/00., 92/01., 79/02., 83/02., 25/03., 107/03. i 175/03.) Klasa: 015-02/06-01/04, Zagreb, 13. srpnja 2006.

-ZASTUPNIČKI DOM SABORA REPUBLIKE HRVATSKE,Na temelju članka 89. Ustava Republike Hrvatske, donosim ,UKAZ,o proglašenju Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj Proglašavam Zakon o područjima županija, gradove i općina u Republici Hrvatskoj koji je donio Zastupnički dom Sabora Republike Hrvatske na sjednici 29. prosinca 1992.Broj : PA4-115/1-92.,Zagreb, 30. prosinca 1992.,predsjednik Republike Hrvatske, dr. Franjo Tuđman, v. r.

-DIPLOMSKI RAD br. 34/PE/2015.ANALIZA ŽUPANIJA U REPUBLICI HRVATSKOJ – POVIJEST, DEMOGRAFIJA, GOSPODARSTVO.  Nikola Novak,Varaždin, lipanj2015.

-doc. dr. sc. Živana Heđbeli INSTITUCIJE DRŽAVNE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE OD OSAMOSTALJENJA DO ČLANSTVA U EUROPSKOJ UNIJI I. DIO 1990. - 2004.

 

 

 

 

Az 1. részt az 1990-1991. augusztusig folyó horvát háborús eseményeket bemutató 2. résszel fogjuk folytatni. Szó esik a horvát választásról, a fokozódó fegyveres eseményekről, a háború kezdeti szakaszáról és a háború brutális, véres 1991. évi nyári eseményeiről. A szerkesztett anyag bárminemű felhasználása céljából kérjük lépj kapcsolatba a szerkesztővel a Facebook ldalunkon:https://www.facebook.com/groups/1661385440810107/


Az írásmű nem tudományos jellegű, szerkezetében, tartalmában annak nem felel meg. A forrásokat az írásos anyag végén tüntettem fel. 


SZERKESZTETTE:"Szatmári"


A szerkesztett anyag bárminemű felhasználása céljából kérjük lépj kapcsolatba a szerkesztővel a Facebook oldalunkon:

https://www.facebook.com/groups/1661385440810107/

 

vagy email-en. program5000@gmail.com 

 

A fent írott szöveg más fórumra, weboldalra, facebook-ra, blogra.....történő beillesztése, beollózása, beírása, felhasználása esetén kérjük feltüntetni  a szerzőt és a forrás linkünket !!!


Megjegyzések